Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιά ηλικία στείλατε το παιδί σας στον Παιδικό Σταθμό?


Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?  

1.319

  1. 1. Σε τί ηλικία ο παιδικός σταθμός?Και γιατί?

    • Κάτω του ενός έτους
    • Από 12 εώς 18 μηνών
    • Από 19 εώς 24 μηνών
    • Από 25 εώς 31 μηνών
    • Από 31 εώς 36 μηνών
    • Άνω των 3 ετών
    • Δεν πήγα καθόλου το παιδί μου σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Καλό είναι να πηγαίνουν μετά τα 2 έτη για να έχει ισχυροποιηθεί λίγο το ανοσοποιητικό. Εγώ τον δικό τον πήγα στα 3.5. Βέβαια δεν εργάζομαι πρωί. Άλλες μανούλες πρέπει να τα πάνε από βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμεις τη στειλαμε 13 μηνων..γιατι ευτυχως τοτε ειχα τη δυνατοτητα να μεινω τον πρωτο χρονο μαζι της...(αν δεν μπορουσα θα το εκανα νωρίτερα)...τελικα τωρα πια δε το μετανιωνω..οκ ο πρωτος χρονος ειναι δυσκολος λογω ιωσεων αλλα ετσι κι αλλιως ακομη κ στο νηπιαγωγειο να παει κατευθειαν παλι θα αντιμετωπισει ιωσεις..αντισωματα θα κανουν....ομως εγω τωρα πια που ειναι 5 ετων ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την εξελιξη του παιδιου μου σε ολους τους τομεις...κ η ιδια ειναι πολυ χαρουμενη...

Link to comment
Share on other sites

εμεις τη στειλαμε 13 μηνων..γιατι ευτυχως τοτε ειχα τη δυνατοτητα να μεινω τον πρωτο χρονο μαζι της...(αν δεν μπορουσα θα το εκανα νωρίτερα)...τελικα τωρα πια δε το μετανιωνω..οκ ο πρωτος χρονος ειναι δυσκολος λογω ιωσεων αλλα ετσι κι αλλιως ακομη κ στο νηπιαγωγειο να παει κατευθειαν παλι θα αντιμετωπισει ιωσεις..αντισωματα θα κανουν....ομως εγω τωρα πια που ειναι 5 ετων ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την εξελιξη του παιδιου μου σε ολους τους τομεις...κ η ιδια ειναι πολυ χαρουμενη...

 

Εμεις τα στείλαμε τα παιδιά μας 2 χρονών. Συμφωνώ με εσένα ότι ο πρώτος χρόνος ήταν δύσκολος με τις ι'ωσεις αλλά πέρασαν αυτά & ευτυχώς τώρα που μεγαλώνουν όπως & τα δικά σου, έχουν αντισώματα & πάνε μια χαρά!!! :P:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ηλικία για να πάει στον παιδικό σταθμό νομίζω ότι είναι γύρω στα 2.5 χρονών. Εμείς γράψαμε το παιδί μας μετά από έρευνα αγοράς στον παιδικό σταθμό Σνούπυ στο Παγκράτι(Ευφρονίου 11). Μας έκανε πολύ καλή εντύπωση το κτίριο και οι παροχές του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ο γιος μου ειναι 3 ετών και σκοπεύουμε να ξεκινήσουμε φέτος σε ιδιωτικό σταθμό της περιοχής με ωράριο 9-13. Θέλω να ξεκινήσει η συναναστροφή με αλλά παιδάκια καθώς στην οικογένεια δεν έχουμε αρκετές επαφές με συνομιληκα του. Ο άντρας μου ειναι πολυ αρνητικός. Θεωρεί οτι ειναι μικρός και οτι λόγω ιώσεων θα περάσει πολλά. Εχουμε και το μικρουλη μας που τωρα ειναι ενος ετους και φοβαται οτι θα το Ταλαιπωρησουμε κι αυτο. Θέλει να τον στείλουμε του χρόνου για να κερδίσει έναν ακόμη χρόνο μαζί μας . Δεν ξέρω τι να κάνω . Είμαι σε δίλημμα. Να επιμένω για φέτος η να υποχωρησω;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου αγοράκι το έστειλα 18 μηνών & το δεύτερο όταν ήταν 2,5 χρονών. Τον καιρό εκείνο δούλευα σαν το σκυλί & βοήθεια από πουθενά....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!! Με συγχωρείτε που μπαίνω στο θέμα σας....ενώ θέλω να μιλήσω για κάτι άλλο....αλλά δε ξέρω γιατί, δε μπορώ να ανοίξω νέο θέμα.

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποια κοπέλα έχει πληροφορίες για τον παιδικό σταθμό baby parking στη Πάτρα. Θέλω να πάω τον 20 μηνών γιό μου.....και έχω αγχωθεί. Δε ξέρω αν είναι καλός, όπως δείχνει....και μια κοπέλα μου είπε ότι δεν είναι καλός. Επιπλέον δεν έχω εμπειρία στο θέμα. Γνωρίζει κάποια κοπέλα κάτι; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

22 μηνών ξεκινήσαμε αυτό το μήνα παιδικό σταθμό. Μέχρι τώρα όλα καλά αν εξαιρέσεις κάτι ψιλοϊώσεις (μυξούλες και βήχαλάκια) χωρίς πυρετούς και χωρίς πολλές μέρες αποχή από το σχολείο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω τον ξεκινησα φετος και ηταν 10μηνων..ημουν αρνητικη βεβαια στο να παει σε αυτην την ηλικια.αλλα δεν υπαρχει καποιος να τον κραταει και δεν υπηρχε αλλη λυση..τις πρωτες 2εβδομαδες ολα μια χαρα..απο εκει και κατω μεχρι και πριν δεκα μερες ολο αρρωστος ηταν...γονατισαμε και αυτος και εγω...ο γιατρος λεει οτι ηταν φυσιολογικο...για μια μανουλα ομως να βλεπει αρρωστο το παιδακι της και ολο πυρετους.και μυξες δεν θα το ελεγα οτι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω....μόνο που το σκέφτομαι ότι πάλι θα ξανά περάσουμε τα ίδια .....

λοιπόν ο μικρός μου είναι τώρα 20 μηνών....τον πάω σε ιδιωτικό σταθμό από 2,5 μηνών λόγω ότι έπρεπε να γυρίσω στην δουλειά και δεν είχα ποιον να τον κρατήσει..βέβαια μέχρι 6 μηνών ήταν συνέχεια άρρωστος και βρήκαμε μια κοπελιά και τον κρατήσαμε σπίτι μέχρι 1 χρονού και μετά πάλι παιδικό γιατί δεν μπορούσε άλλο η κοπελιά... πέρυσι ήταν όλο άρρωστος..φέτος προς το παρόν να χτυπήσω ξύλο ...δεν έχουμε κολλήσει τίποτα ..λίγες μυξούλες μόνο.

Τώρα περιμένω το δεύτερο και αν πάνε όλα καλά έχουμε αποφασίσει από τώρα ότι θα βρούμε κάποια κοπελιά να μας τον προσέχει σπίτι τουλάχιστον μέχρι 1 χρονού. όχι ότι στο παιδικό είναι κακά αλλά μόνο οι ιώσεις φτάνουν.

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω....μόνο που το σκέφτομαι ότι πάλι θα ξανά περάσουμε τα ίδια .....

λοιπόν ο μικρός μου είναι τώρα 20 μηνών....τον πάω σε ιδιωτικό σταθμό από 2,5 μηνών λόγω ότι έπρεπε να γυρίσω στην δουλειά και δεν είχα ποιον να τον κρατήσει..βέβαια μέχρι 6 μηνών ήταν συνέχεια άρρωστος και βρήκαμε μια κοπελιά και τον κρατήσαμε σπίτι μέχρι 1 χρονού και μετά πάλι παιδικό γιατί δεν μπορούσε άλλο η κοπελιά... πέρυσι ήταν όλο άρρωστος..φέτος προς το παρόν να χτυπήσω ξύλο ...δεν έχουμε κολλήσει τίποτα ..λίγες μυξούλες μόνο.

Τώρα περιμένω το δεύτερο και αν πάνε όλα καλά έχουμε αποφασίσει από τώρα ότι θα βρούμε κάποια κοπελιά να μας τον προσέχει σπίτι τουλάχιστον μέχρι 1 χρονού. όχι ότι στο παιδικό είναι κακά αλλά μόνο οι ιώσεις φτάνουν.

και εγω 2,5μηνων τον αφησα και πηγα για δουλεια τον κρατουσε η μαμα μου τοτε μεχρι να ξεπεταχτει λιγο και να τον παω σταθμο αλλα λογο αποστασης το παιδι κοιμοταν και εκει οποτε μια κοιμομουν και εγω εκει μια τον επερνα σκ σπιτι..αστα ταλαιπωρια..παντως συμφωνω και εγω στην κοπελα τουλαχιστον μεχρι καποια ηλικια..δυστυχως ομως εγω δεν βρισκω και μερικες ζητανε τρελα λεφτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω 2,5μηνων τον αφησα και πηγα για δουλεια τον κρατουσε η μαμα μου τοτε μεχρι να ξεπεταχτει λιγο και να τον παω σταθμο αλλα λογο αποστασης το παιδι κοιμοταν και εκει οποτε μια κοιμομουν και εγω εκει μια τον επερνα σκ σπιτι..αστα ταλαιπωρια..παντως συμφωνω και εγω στην κοπελα τουλαχιστον μεχρι καποια ηλικια..δυστυχως ομως εγω δεν βρισκω και μερικες ζητανε τρελα λεφτα

αααα και με το καλο το δευτερο ...........να το κρατησεισ αγκαλιτσα....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ GIOTA15... εγώ ευτυχώς είχα βρεί μια κοπελιά με 250 ευρω το μηνά 5 μέρες για 6 ώρες την ημέρα...ηταν και γνωστή όμως... αλλά και αυτό έχει το άγχος του , γιατί δεν μπορείς να βάλεις την οποιαδήποτε δίπλα στο παιδί σου...θέλει ψάξιμο

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
22 μηνών ξεκινήσαμε αυτό το μήνα παιδικό σταθμό. Μέχρι τώρα όλα καλά αν εξαιρέσεις κάτι ψιλοϊώσεις (μυξούλες και βήχαλάκια) χωρίς πυρετούς και χωρίς πολλές μέρες αποχή από το σχολείο.

 

Το έχεις μετανιώσει καθόλου για τον παιδικό? Πόσο ευχαριστημένη είστε?

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Yπολογίζω να την στειλουμε τον Σεπτεμβριο που θα ειναι σχεδον 2,5 ετων. Ειναι κοινωνικο παιδακι και απολαμβανει την παρεα των άλλων παιδιων και επειδη ειναι μοναχοπαίδι πιστευω θα της αρεσει. Τωρα δεν νομιζω να υπαρχει "χρυσος" κανονας για το ποια ειναι η καταλληλη ηλικια. Εξαρταται απο το παιδακι και φυσικα και απο τον σταθμο... τις μεθοδους που ακολουθει...το προσωπικο που εχει...Πάντως δεν σκοπευω να την πιεζω. Αν μια μερα δεν θελει να παει ή εχει πολυ κρυο ή υπαρχουν πολλα αρρωστα παιδια θα καθεται σπιτι με την γιαγια. Θελω να το δει σαν "παιχνιδι" όχι σαν "υποχρεωση".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τον πήγα 14 μηνων σε ιδιωτικό με πολλά παιδιά. ήταν με παιδιά της σειράς του, δηλαδή με αυτά που γεννήθηκαν 2013 - 2014. ήταν συνεχώς άρρωστος, και κολλούσα κι εγώ. πάνω από μία εβδομάδα συνεχόμενα δεν πήγε παιδικό. και όταν πήγαινε εβδομάδα ήταν άρρωστος για κανένα μήνα μετα.

Να φανταστείτε θηλάζουμε κιόλας.

Την τελευταία φορά που τον πήγα, τον πήγα 5 μέρες συνεχόμενα και μετά ήμασταν άρρωστοι με γρίπη για ένα μήνα και οι δύο.

Οπότε αναγκάστηκα να σταματήσω τον παιδικό και να μη δουλέψω (δεν υπήρχε βοήθεια και δεν εμπιστεύομαι καμία άγνωστη να τον κρατήσει) και να μείνουν πίσω σπουδές...

Για του χρόνου θα δω.. Μάλλον βοήθεια θα υπάρχει οπότε ίσως να μη χρειαστεί μέχρι τα 4.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...