Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πασχα στην Αθηνα


Recommended Posts

καλησπερα.φετος πρωτη φορα θα μεινουμε Αθηνα το Πασχα.θα ηθελα να μου προτεινετε ταβερνες/ψησταριες που εχετε παει Πασχα με εξαιρετικο αρνι και κοκορετσι για να κλεισω απο τωρα τραπεζι.σε ολη την Αθηνα,δηλαδη δεν εχω προβλημα να φυγω απο τα βορεια προαστια για να φαμε καλα εκεινη τη μερα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.φετος πρωτη φορα θα μεινουμε Αθηνα το Πασχα.θα ηθελα να μου προτεινετε ταβερνες/ψησταριες που εχετε παει Πασχα με εξαιρετικο αρνι και κοκορετσι για να κλεισω απο τωρα τραπεζι.σε ολη την Αθηνα,δηλαδη δεν εχω προβλημα να φυγω απο τα βορεια προαστια για να φαμε καλα εκεινη τη μερα. ευχαριστω

 

Το έχουμε κάνει δύο φορές. Την πρώτη φορά πήγαμε κάπως στη τύχη και πέσαμε στον πανικό του Τέλη στην Πεντέλη, τα τραπέζια όλα γεμάτα, όλες οι αυλές (πληθυντικός αριθμός) γεμάτες, όποιος ξέρει πόσες αυλές έχει ο Τέλης θα καταλάβει, χαμός και σερβιριστήκαμε με ταλαιπωρία. Ωραία μαγειρίτσα (είχαμε πάει και το προηγούμενο βράδυ και πήραμε πακέτο σπίτι μας), αρνί ΟΚ, δεν μας χάλασε κάτι. Είχε και το γνωστό χώρο για να παίξουν τα παιδιά. Γενικά όμως υπήρχε ένας εκνευρισμός στην ατμόσφαιρα, γιατί υπήρχε τόσος κόσμος και καθυστερήσεις, αν και έχω ζήσει χειρότερα αλλού σε όχι τόσο έντονες μέρες. Γενικά όμως ήταν και μια εμπειρία να το ζήσουμε αυτό μια φορά, είχε την πλάκα του και την αφασία του, φάγαμε πάντως τελικά. Το ίδιο γίνεται περίπου και το βράδυ της ανάστασης, αυτό το είδαμε απλώς γιατί πήραμε τη μαγειρίτσα μας σε πακέτο, αν και μας είπαν ότι δεν είναι η στάνταρ τακτική τους τη συγκεκριμένη μέρα. Επίσης μερικά τραπέζια κάτω από τα πλατάνια είναι ωραία από μόνα τους, κάθεσαι ευχάριστα όσο και να περιμένεις.

 

Για κάτι σίγουρο και ονομαστό, δεν ξέρω.

 

Τη δεύτερη χρονιά δε κοιτάξαμε καν να κλεισουμε τραπέζι για μεσημέρι, δεν θέλαμε να κάτσουμε κάπου και να μουρμουράμε για το σερβις. Δεν είναι θαυματοποιοί οι άνθρωποι, όπου και να πας, να αντιμετωπίσουν μια τέτοια μέρα χωρίς να καθυστερήσει κάτι είτε από την κουζίνα είτε από το σέρβις.

 

Οπότε χαλαρώσαμε στο σπίτι και όταν είχε περάσει η ώρα της μεγάλης έντασης κάναμε πάλι μια βόλτα στις ταβέρνες, για να κάτσουμε. Είχαμε πάει όμως λίγο αργά, σε κάποιες δεν ειχε μείνει κάτι ιδιαίτερο, άλλες έκλειναν και πήραμε τελικά κάποια πράγματα να τα φάμε σπίτι. Ίσως αν είχαμε πάει λίγο πιο νωρίς.

 

Θέλω να σου καλύτερα να ακούσεις από κάποιον εγγυημένα ότι καλύφθηκε πλήρως εκείνη τη μέρα ακριβώς κάποτε, αν και το κάποτε δεν είναι εγγύηση για φέτος, γιατί αυτά τα επαγγέλματα είναι αεριτζίδικα, δεν ξέρεις αν θα έχουν τους ίδιους σερβιτόρους πχ.

 

Μας άρεσε όμως που μείναμε για αλλαγή μεταξύ μας, αντί να τρέχουμε σε εξοχικά, είχε τη χάρη του που έμεινε όλη η οικογένεια για λίγες μέρες μαζί, χωρίς δρομολόγια από δω και απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και καμιά εκκλησία που είναι ιδιαίτερη αυτές τις μέρες.

 

Στην Πεντέλη ψηλά έχει μια εκκλησία μέσα σε μοναστήρι Αγ. Παντελεήμονας, που μαζεύει αρκετό κόσμο, βλέπεις και όλο το λεκανοπέδιο από την αυλή, μόνο που είναι αρκετά μακριά, τα βεγγαλικά είναι σα φωτάκια που αναβοσβήνουν. Επίσης, μέσα στην εκκλησία είναι σβηστά όλα τα φώτα και ανάβουν μετά μανουάλια με το άγιο φως. Είναι ιδιαίτερα και βέβαια δεν έχει βεγγαλικά εκεί. Καλύτερα να πας λιγάκι νωρίς γιατί μαζεύει και εκεί αρκετό κόσμο. Βέβαια τα μικρά παιδιά θα κουραστούν, όσο πιο νωρίς πας. Αν είναι κρύα νύχτα στην αυλή πάντως έχει κρύο, γιατί είναι πάνω στο βουνό. Δεν νομίζω να είναι τόσο κρύο φέτος.

 

Ψάχναμε μια εκκλησία να έχει καλή ορατότητα για τα βεγγαλικά το λεκανοπεδίου. Στην Πεντέλη ψηλά δεν ξαναπάμε, για μια φορά ήταν ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Yπέροχος Επιτάφιος στον Λουμπαρδιάρη, βγαίνει στον πεζόδρομο της Αρεοπαγίτου. Επίσης Αγ. Φωτεινή Ιλισσού, μαγικά, ανάμεσα στα αρχαία του Ολυμπιείου.

Πλάκα υπέροχα για βόλτα στους Επιταφίους τη Μ. Παρασκευή. Λυκαβητό δεν έχω πάει.

Link to comment
Share on other sites

Yπέροχος Επιτάφιος στον Λουμπαρδιάρη, βγαίνει στον πεζόδρομο της Αρεοπαγίτου. Επίσης Αγ. Φωτεινή Ιλισσού, μαγικά, ανάμεσα στα αρχαία του Ολυμπιείου.

Πλάκα υπέροχα για βόλτα στους Επιταφίους τη Μ. Παρασκευή.

Είναι όντως πάρα πολύ ωραία και γραφικά στην Πλάκα, κι εγώ τα ίδια θα πρότεινα!

το μόνο αρνητικό που θα έλεγα είναι ότι δυστυχώς έχει πάρα πολύς κόσμος την ίδια ιδέα... (απίστευτα πολύς κόσμος, όμως!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...