Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προωρο 33 εβδ και ευρηματα ανωριμότητας στον εγκεφαλο.


Recommended Posts

Ειχε διαγνωστει σε κάποιο απο τα προωρακια σας σε υπερηχο εγκεφάλου ευρηματα ανωριμότητας ? Τι πορεία ειχε στη συνέχεια ? Θελω να πω διορθωθηκε όπως αυξανονταν και η διορθωμένη ηλικία ?

Μου ακούστηκε λιγάκι βαρυγδουπο και ανησυχω .

Η μπεμπα γεννηθηκε 2280 στις 32 και 5μέρες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω ακριβως την περιπτωση σας αλλα σου γραφω γιατι εχω προσωπικη πειρα απο τοσο προωρο.

 

Ο γιος μου που ειναι σημερα δυομιση χρονων γεννηθηκε 32η εβδομαδα και 1 ημερα με βαρος 1800 γραμμαρια περιπου. Η πορεια του ηταν πολυ καλη και δεν διαφερει σε τιποτα απο τελειομηνα συνομηλικα του. Ηταν πολυ μικρος αλλα στην πορεια πηγαν ολα καλα. Περπατησε 11 μηνων αρκετα νωρις για προωρο και γενικα καλλιγωνει ψυλλο νοητικα. Μονο αργησε να μιλησει καθαρα γυρω στα δευτερα του γενεθλια πηρε μπρος.

 

Μιλα με τους γιατρους αλλα ψυχραιμια στο μελλον θα ηρεμησεις οταν το δεις να εξελισσεται τα περασα και εγω και καταλαβαινω την αγωνια σου.

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα με το μικρακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

marcopolo Ευχαριστω για την απάντηση σου. Σημερα καναν και 2ο υπερηχο και ειδαν μεγαλη βελτιωση αλλά θα γινει και επαναληπτικη εξέταση. Παντως κανενας δε μας λέει τι ευρηματα ειναι αυτά.

Απο αγωνια δε λες τίποτα. Το μεγαλυτερο βαρος το εχουμε ρίξει στη σιτιση τωρα.

Μακαρι κι η δικιά μας μπεμπουλα να εχει μια καλή πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.

και εμεις 33 εβδομαδες με πολυ καλο βαρος 2400...και δυστηχως δεν μας ειχαν πει τιποτα οταν βγηκαμε απο την κλινικη...

Για σιγουρια εκτος απο υπερηχο μπορεις να κανεις μαγνητικη εγκεφαλου..εκει ειναι πιο καθαρα τα πραγματα και βλεπεις αν ο εγκεφαλος εχει τυχον κενα....βεβαια και να το δεις δεν μπορεις να ξερεις πως θα εξεληχθει ..ουτε οι γιατροι ξερουςν...γιαυτο δεν λενε λεπτομερειες,,

καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...

παντως καταλαβαινω την αγωνια σου αλλα σκεψου παλι καλα που ασχολειστε απο τωρα...εμενα εφτα σε 2 χρονων και δεν περπαταγε και οι γιατροι λεγανε ..ελα μωρε προωρο ειναι ...τελικα με λιγη βοηθεια ολα τα εκανε...

 

πραγματικα σου ευχομαι ολα να πανε καλα και κυριως να εχεις πιστη και υπομονη ....μεγαλωνοντας θα βλεπεις και την εξεληξη..

αν χρειαστεις οτιδηποτε στειλε μου και π.μ. εμαθα παρα πολλα δυστηχως λογο πειρας...

φιλια πολλα και στο προωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

θεωρω καταρχην δικαιωμα σου να απαιτησεις πληρη κ τεκμιριωμενη ενημερωση..

τι ακριβως τους κανει να το λενε αυτο;

αν ειναι παντως εγκεφαλικη αιμοραγια ειανι συνηθες στα προωρακια..εξαφανιζεται συνηθως απο μονη της..με την παρολδο του χρονου..

υπομονη κ επιμονη..ολα καλα θα πανε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

boulou αυτο ακριβως ζητησαμε αλλα΄μας ειπαν πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό προς το παρρον αλλά αν δε διορθωθει θα μας ενημερωσουν. Αν ήταν εγκεφαλική αιμοραγια θα μας το λέγανε .

Χθες ρωτησα εγω αν εγινε κάποια αλλη εξεταση στο παιδί και μας έιπαν πως έγινε εκ νεου υπερηχος και είδαν πολύ βελτιωμενη εικόνα του εγκεφαλου αλλά θα χρειαστει ξανα επανεξεταση.

Ισως να ανησυχω εγω υπερβολικά δε ξέρω αλλά μου ακουστηκε κάπως και ειδικά οταν σου λένε πως το προωρακι σου θα έχει μονο ανωριμο αναπνευστικό και τιποτα παραπάνω . Κανεις δε μας είχε ενημερωσει για όλα ενδεχομενα

Τελικά το χτυποκάρδι είναι πολύ μεγαλύτερο και το ζω τωρα . Ολη οι απ εξω σου λένε τέλειο το βαρος της κ αφου αναπνέει κα μονη της όλα καλά , κανεις που δε το χει ζησει δε μπορει να καταλάβει την αγωνία των γονιων ενος πρόωρου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ γέννησα στις 34 εβδομάδες. Όταν παρέλαβα το μωρό μετά από 10ημερη παρακολούθηση στη μονάδα πρόωρων, με ενημέρωσαν ότι είχε αιματώματα στον εγκέφαλο... Μου ζήτησαν να επαναλάβω τον υπέρηχο 15 ημέρες μετά. Ο χειριστής του υπερήχου, μετά από μεγάλη πίεση (λόγω της ανησυχίας μου), μου είπε ότι κακώς μου ανέφεραν αυτά τα ευρήματα. Είναι φυσιολογικά στα πρόωρα και δεν θα έπρεπε να επαναλάβω την εξέταση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Δυστυχώς αποδείχθηκε ότι ήταν η τακτική μαιευτηρίου... Δεν ξέρω αν σχετίζεται η ανωριμότητα του εγκεφάλου με τα αιματώματα, απλά σου καταθέτω την εμπειρία μου διότι αδίκως με τρέλαναν!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ειχε αλλα δεν το ανεφεραν σαν σημαντικο στα προωρα υπαρχουν πολλα θεματα που ευκολα τα περισσοτερα ξεπερνιουνται με τον χρονο. Καταλαβαινω πως νιωθεις γιατι περασα απο εκει να μην χανεις το κουραγιο σου και να σκεφτεσαι αισιοδοξα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε διαγνωστει σε κάποιο απο τα προωρακια σας σε υπερηχο εγκεφάλου ευρηματα ανωριμότητας ? Τι πορεία ειχε στη συνέχεια ? Θελω να πω διορθωθηκε όπως αυξανονταν και η διορθωμένη ηλικία ?

Μου ακούστηκε λιγάκι βαρυγδουπο και ανησυχω .

Η μπεμπα γεννηθηκε 2280 στις 32 και 5μέρες .

 

Kαι η δικιά μου μπέμπα γεννήθηκε 32 και 5 μέρες. Κανένας δεν μας είπε για υπέρηχο εγκεφάλου. Εσάς σας το ζήτησε ο παιδίατρος να το κάνετε προληπτικά? Μου έβαλες φυτιλιές τώρα!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαι η δικιά μου μπέμπα γεννήθηκε 32 και 5 μέρες. Κανένας δεν μας είπε για υπέρηχο εγκεφάλου.

Απ' ό,τι ξέρω, τον κάνουν στάνταρ τα μεγάλα μαιευτήρια. Κι εμείς είχαμε κάνει και το είχαν σημειώσει στο βιβλιάριο υγείας του μωρού αλλά δεν το είχα προσέξει (το είδε ο παιδίατρος και μου το είπε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πάγια τακτικη τους να κάνουν εξετάσεις και μονο αν βρεθει κάτι να το αναφερουν . Πχ της καναν και υπερηχο νεφρων και πολλά άλλα που θα τα δω οταν μας δωσουν το ιστορικό της.

Σημερα πηγα με τη γυναικολογο μου οπου και μας είπαν εντελως διαφορετικά πράγματα. Δηλ βρηκαν κάποια υπερηχογενεια στον εγκεφαλο δηλ καποια σημεια είναι πιο έντονα απο τα αλλά ΄. Στην 2η επανεξεταση όμως δεν ήταν ουτε καν αξιολογησιμο Αλλα θα πρεπει να κάνουμε και 3 υπερηχο αφου βγουμε.

Κατα τα αλλα παμε καλά και την αλλη βδομάδα θα βγούμε !!!!!

Μπορω να πω πως καθησυχαστηκα λιγάκι ...

Link to comment
Share on other sites

και μεις γεννηθηκαμε 32 και 6 μερες...η πορεια της ηταν πολυ καλη και σε μας, περπατησε απο το 12 μηνα και μιλησε απο τον 16...τα προωρα αναπληρωνουν το κενο πολυ γρηγορα, μην ανησυχεις...δεν ξερω γι αυτο που ρωτας, αλλα και μας μας ελεγαν διαφορα τα οποια στην πορεια ξεπεραστηκαν ολα. Αυτο που ξερω απο φιλη μου που της ειχαν βρει στο μωρακι της, προωρο και αυτο, κυστες στον εγκεφαλο, το παρακολουθουσαν με υπερηχους και γυρω στον 4ο μηνα ειχαν απορροφηθει εντελως...και μεις καναμε επαναληπτικο υπερηχο εγκεφαλου, προληπτικα, τον 3ο μηνα, ενω της ειχαν κανει και μεσα στη μοναδα, μας ειπαν να τον επαναλαβουμε...ευχομαι γρηγορα να πατε σπιτακι σας και σεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μονο αργησε να μιλησει καθαρα γυρω στα δευτερα του γενεθλια πηρε μπρος.

 

 

 

 

Το καθε παιδι εχει το ρυθμο του,κι εμενα περιπου 2 χρονων αρχισε να μιλαει και γεννηθηκε στις 40 εβδ και 3800γρ.

Ακομα δεν λεει καθαρα το Ρ,ή το Σ.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nai οκευ δεν βιαζομασταν απλα το ειχα μια εννοια μηπως λογω προωροτητας χρειαζοταν βοηθεια το παιδι και εγω δεν το εβλεπα αλλα εκανα υπομονη και του εδωσα χρονο και ξαφνικα αρχισε να μιλαει μετα τε δευτερα του γενεθλια. Τωρα κανει και προτασουλες σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολλά παιδάκια και οχι προωρα μιλανε εκει κοντα στα 3 όπως του αδερφου μου.

Η μεγαλη μου κορη τα εκανε όλα πολύ γρηγορα, περπατησε απο 11 μηνων και μιλησε επισης πολύ νωρίς , Θα ειναι δύσκολο να μη το συγκρινω μαζί της το προωράκι μου.

 

Μου δινετε θαρρος σας ευχαριστω πολύ.

 

Ειχα αρχισει να αισθανομαι τύψεις γιατι τη γεννησα πρόωρα , οτι δηλαδη έφταιγα εγω...και θα φταιω αν το παιδί παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ...

Τωρα τα βλεπω λιγο πιο καθαρά.

΄

Παντως εχω σοκαριστει απο το ποσα παιδάκια γεννιουνται πρόωρα σήμερα. Παρα πολλά κορίτσια , γεματη η μονάδα και καθε μέρα κι αλλες μανουλες βλέπω ....

Γιατι άραγε τι να πω?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην νιωθεις τυψεις καθολου συμβαινουν αυτα θα δεις η μικρη θα τα παει μια χαρα. Απλα βγαλε εντελως απο το μυαλο σου την συγκριση με τα αλλα παιδια γιατι ακομη και τελειομηνα μεταξυ τους διαφερουν, Σημασια εχει να εξελισσεται με ποιον ρυθμο δεν εχει σημασια.

 

Εγω εκτος απο την ομιλια δεν αγχωθηκα για τιποτε αλλο και γιαυτην αγχωθηκα γιατι φοβομουν μηπως χρειαζοταν βοηθεια και εγω επαναπαυομουν και δεν το καταλαβαινα.

 

Μια χαρα θα πανε ολα να εισαι ηρεμη και focus στην μικρη και τιποτα αλλο. Θα δεις οταν την παρεις σπιτι θα αρχισεις να αναπνεεις ξανα κανονικα. Θυμαμαι πως ηταν οσο δεν τον ειχα στα χερια μου και σε καταλαβαινω. Σκεψη θετικη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ασχετο με το θέμα..

αλλα θελω να πω μπραβο βρε κορίτσια!! Για τόσα προωράκια διαβαζω που πηγαν 'όλα πολυ καλα και πραγματικά χαίρομαι...!!

Εμείς γεννηθηκαμε 33 εβδομαδες.2400κιλα.....εκατσε 3 μερες με οξυγονο και μετα απλη παρακολουθηση...στις 10 μερες ημασταν εξω και μας λεγαν ολα τελεια...οι εξαιτασεις ολες καλες...

Ομως τςλικα φτασαμε 2 και δεν περπαταγε ουτε μιλαγε....και τοτε καναμε μαγνητικη...

ευχομαι σε ολες τις φρεσκιες προωρομανουλες να περασουν οσο πιοα ανωδυνα γινεται την εξελιξη των μωρων τους και ολα γινονται με λιγη προσπαθεια και πιστη!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ασχετο με το θέμα..

αλλα θελω να πω μπραβο βρε κορίτσια!! Για τόσα προωράκια διαβαζω που πηγαν 'όλα πολυ καλα και πραγματικά χαίρομαι...!!

Εμείς γεννηθηκαμε 33 εβδομαδες.2400κιλα.....εκατσε 3 μερες με οξυγονο και μετα απλη παρακολουθηση...στις 10 μερες ημασταν εξω και μας λεγαν ολα τελεια...οι εξαιτασεις ολες καλες...

Ομως τςλικα φτασαμε 2 και δεν περπαταγε ουτε μιλαγε....και τοτε καναμε μαγνητικη...

ευχομαι σε ολες τις φρεσκιες προωρομανουλες να περασουν οσο πιοα ανωδυνα γινεται την εξελιξη των μωρων τους και ολα γινονται με λιγη προσπαθεια και πιστη!!

kαι τελικα τι εχει το παιδακξ?ολα να πανε καλα ευχομαι

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Να μην νιωθεις τυψεις καθολου συμβαινουν αυτα θα δεις η μικρη θα τα παει μια χαρα. Απλα βγαλε εντελως απο το μυαλο σου την συγκριση με τα αλλα παιδια γιατι ακομη και τελειομηνα μεταξυ τους διαφερουν, Σημασια εχει να εξελισσεται με ποιον ρυθμο δεν εχει σημασια.

 

Εγω εκτος απο την ομιλια δεν αγχωθηκα για τιποτε αλλο και γιαυτην αγχωθηκα γιατι φοβομουν μηπως χρειαζοταν βοηθεια και εγω επαναπαυομουν και δεν το καταλαβαινα.

 

Μια χαρα θα πανε ολα να εισαι ηρεμη και focus στην μικρη και τιποτα αλλο. Θα δεις οταν την παρεις σπιτι θα αρχισεις να αναπνεεις ξανα κανονικα. Θυμαμαι πως ηταν οσο δεν τον ειχα στα χερια μου και σε καταλαβαινω. Σκεψη θετικη!!!!!

 

θα συμφωνησω με την προλαλησασα...γιατι παιδι μου να εχεις τυψεις;;;;;;; αν ηταν στο χερι μας θα τα γεννουσαμε προωρα;;;;;;; ετυχε...και πραγματικα ευχομαι να μην ξανατυχει ποτε σε καμια αλλη μανουλα...οχι για τιποτε αλλο, αλλωστε τα περισσοτερα προωρα μετα απο λιγο δε φαινονται καν οτι ειναι προωρα, απλα οι μερες στη θερμοκοιτιδα ειναι για μας βασανιστικες!!!!! Εννοειται οτι θα κοιτας μονο το παιδακι σου κ την αναπτυξη του και δε θα συγκρινεις με αλλα παιδακια, οχι μονο λογω προωροτητας αλλα γιατι καθε παιδι ειναι πολυ διαφορετικο και εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης. Εμενα για παραδειγμα η Ειρηνη αν κ προωρη περπατησε πολυ πιο γρηγορα απο το γιο συναδελφου μου, που περπατησε στους 15 μηνες και ηταν κ τελειομηνο...σου αναφερω μια περιπτωση τυχαια, για να καταλαβεις ΟΤΙ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ!!!!!!!!!!! χαλαρωσε, και εστιασε στο κουκλακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ασχετο με το θέμα..

αλλα θελω να πω μπραβο βρε κορίτσια!! Για τόσα προωράκια διαβαζω που πηγαν 'όλα πολυ καλα και πραγματικά χαίρομαι...!!

Εμείς γεννηθηκαμε 33 εβδομαδες.2400κιλα.....εκατσε 3 μερες με οξυγονο και μετα απλη παρακολουθηση...στις 10 μερες ημασταν εξω και μας λεγαν ολα τελεια...οι εξαιτασεις ολες καλες...

Ομως τςλικα φτασαμε 2 και δεν περπαταγε ουτε μιλαγε....και τοτε καναμε μαγνητικη...

ευχομαι σε ολες τις φρεσκιες προωρομανουλες να περασουν οσο πιοα ανωδυνα γινεται την εξελιξη των μωρων τους και ολα γινονται με λιγη προσπαθεια και πιστη!!

 

και τελικα;;;; τι συμβαινει;;;; ευχομαι ολοψυχα να μην ειναι τποτα...

Link to comment
Share on other sites

 

Ειχα αρχισει να αισθανομαι τύψεις γιατι τη γεννησα πρόωρα , οτι δηλαδη έφταιγα εγω...και θα φταιω αν το παιδί παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ...

Τωρα τα βλεπω λιγο πιο καθαρά.

΄

Παντως εχω σοκαριστει απο το ποσα παιδάκια γεννιουνται πρόωρα σήμερα. Παρα πολλά κορίτσια , γεματη η μονάδα και καθε μέρα κι αλλες μανουλες βλέπω ....

Γιατι άραγε τι να πω?????

 

Όχι και τύψεις.....Εγώ που τα γέννησα 27 εβδομάδων τα διδυμάκια θα έπρεπε να πέσω να πεθάνω.....Δεν είναι κάποιες φορές στο χέρι μας. Υπάρχουν τόσοι εξωγενείς παράγοντες.....Όσο για την ανωριμότητα του εγκεφάλου, είχε το ένα μου παιδί, ο γιός μου. Σιγά σιγά διορθώθηκε μόνη της. Πήγαμε μετά από κάποιο διάστημα, αφού είχε βγεί από τις θερμοκοιτίδες, στο παδιατρικό κέντρο και του κάναμε υπέρηχο εγκεφάλου (αυτός πρέπει να γίνει πριν κλείσει το μαλακό σημείο στο κεφάλι του μωρού), δεν υπήρχε τίποτα. Όλα είχαν πάει καλά. Και φυσικά δεν μιλάμε για 33 εβδομάδες. Όλα θα είναι τέλεια. Και ούτε πρόκειται να καθυστερήσουν τόσο πολύ στις κινήσεις και στην ομιλία. Εμένα είναι περίπου 8 μηνών (διορθωμένη) και κάθονται στον ποπό, σηκώνονται για λίγο μόνα τους, και ο γιός μου άρχισε να βγάζει και τα 2 του πρώτα δοντάκια. Επίσης άρχισαν να λένε διάφορα λογάκια (όχι καθαρά βέβαια). Οπότε θα σου πάνε όλα τέλεια. Μην ανησυχείς για τίποτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Προσπάθησε να μην ανησυχείς και πολύ (τι σου λέω τώρα ε?) γιατί όλα αυτά (αιματώματα, υπερηχογένιες κλπ) είναι πολύ συνηθισμένα στα προωράκια!

 

Εμένα ο μεγάλος μου γεννήθηκε στην 29η εβδ. 1.200 γρ και έμεινε 56 ημέρες στην ΜΕΝΝ τις 16 από αυτές διασωληνωμένος....... είχε και τα αιματωματάκια του τα οποία ελέγξαμε ξανά αφού βγήκαμε από την μονάδα και ήταν όλα ο.κ.!!

 

Περιττό να σου πω ότι είναι πανέξυπνος και όλα: περπάτημα, ομιλία κλπ τα έκανε στην ώρα του αν οχι πιο νωρίς από τα συνομίληκά του!!!

 

Να είναι γερό και γρήγορα να βγείτε με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω σοκαριστει απο το ποσα παιδάκια γεννιουνται πρόωρα σήμερα. Παρα πολλά κορίτσια , γεματη η μονάδα και καθε μέρα κι αλλες μανουλες βλέπω ....

Γιατι άραγε τι να πω?????

Απλούστατα γιατί πλέον η ιατρική (αλλά και οι συνθήκες της ζωής μας) έχουν βελτιωθεί σε τέτοιο βαθμό που μωράκια τα οποία κάποτε θα πέθαιναν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, του τοκετού ή λίγο μετά τον τοκετό, τώρα γεννιούνται πρόωρα και μπαίνουν σε θερμοκοιτίδα. Θα πρέπει να χαίρεσαι που βλέπεις τόσα μωράκια να έχουν κερδίσει τη μάχη της ζωής και όχι να λυπάσαι που είναι πολλά. Μακάρι να ήταν και περισσότερα!

 

Εννοείται ότι δεν έχεις λόγο να έχεις τύψεις, εκτός αν η προωρότητα ήταν δικό σου λάθος - αλλά πώς; Εγώ γέννησα πρόωρα λόγω γήρανσης πλακούντα (εννοείται ότι πριν ανακαλυφθούν οι υπέρηχοι το μωρό μου δεν θα είχε στον ήλιο μοίρα) και αρκετοί με ρώτησαν γιατί συνέβηκε αυτό, ήταν θέμα διατροφής, ηλικίας, κακών συνηθειών, τα κλασικά. Απάντηση δεν υπάρχει, ο γιατρός μου λέει ότι δεν ξέρουμε γιατί συνέβει και ότι σε επόμενη εγκυμοσύνη οι πιθανότητες είναι 50% να ξανασυμβεί. Αφού δεν ξέρουμε τι φταίει, πώς να κάνω κάτι για να το αποφύγω; Τύψεις δε νοιώθω, απλά ευγνωμοσύνη για τον γιατρό μου και για την επιστήμη της ιατρικής γενικότερα, που μου έδωσε ένα υγιές μωρό (το οποίο τώρα, 4 μήνες μετά, είναι στο μέσο όρο βάρους/ύψους για την ηλικία του, και κανένας που το βλέπει πρώτη φορά δεν πιστεύει ότι γεννήθηκε μόλις 2100).

 

Με το καλό να πάρεις κι εσύ το μωρό σου σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

και τελικα;;;; τι συμβαινει;;;; ευχομαι ολοψυχα να μην ειναι τποτα...

 

 

ευχαριστώ...ειμαστε παλια προωρακια εμεις...

τελικα και περπατησαμε και μιλαμε πολυ καλα...χρειζοταν ομως φυσιοθεραπειες....Δοξα το Θεό ξεπερασαμε πολλά ..πάμε πια σχολειο και το μονο που μαρτυραει την προωροτητα ειναι οτι δεν ειναι καλη στην γυμναστικη...ειναι λιγο αδεξια κινητικα αλλα σιγα σιγα καλυτερευει..δεν μπορει να χοροπηδησει η να τρεξει οπως τα αλλα παιδια ,αλλα πιστευω ειναι το λιγοτερο...αν σκεφτεις πως ο γιατρος(εγκληματιας θα ελεγα) δεν ειχε κανει ενεσεις για πνευμονια ..ουτε ειχε οξυγονο να δωσει αμεσως στο μωρο οταν γεννηθηκε....οποτε ειναι θαυμα που την γλιτωσαμε μονο με ενα μικρο κινητικο θεματακι και οχι αλλα πιο σοβαρα προβληματα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...