Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια,

 

πάνε 6 χρόνια πριν που όλο αγωνία έγραφα (με άλλο όνομα τότε) για την χαρά της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Το αποτέλεσμα: ένα μικρό θηλυκό θηρίο που είναι όλη μου η ζωή! Ειναι πια 5,5 χρόνων και με τον άντρα μου αποφασίσαμε παρά τα οικονομικά προβλήματα να προχωρήσουμε σε ένα δεύτερο μωρό. Προσπαθουμε εδώ και 8 μήνες αλλά σύλληψη τίποτε! Ο ίδιος είχε ένα πρόβλημα από παιδί αλλά αυτό δεν έχει αλλάξει και υπήρχε ήδη από όταν φυσιολογικότατα και πολύ γρήγορα έμεινα έγκυος στην κόρη μας. Σκέφτομαι πριν αρχίσω να κάνω εξετάσεις (μιας και βρίσκομαι ήδη στα 35) μήπως φταίει το τρελό μου άγχος με όλα!!! Με το σπιτι, τα λεφτά, την δουλειά...Ο κύκλος μου είναι φυσιολογικός, οπότε τι φταίει? Έχετε καμιά συμβουλή? Κάτι που μας χαλαρώνει και μας βοηθάει στην σύλληψη...? Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας...

an1cEPS-M3-0010MTA1NDU2amR8MDUwNTUyNTI3ZGF8aSBrcmlrcm91bGEgbW91IHBvdSBsYXRyZXV3IGVpbg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Elenir, καλησπέρα

Καλή αρχή στην προσπάθειά σας! Καταρχήν, οι 8 μήνες δεν είναι και κανένα τεράστιο διάστημα, και κατά δεύτερον, εάν έχεις τόσο άγχος, τότε αυτό σίγουρα σε επηρεάζει αρνητικά. Ωστόσο, για να σου φύγει η ιδέα μπορείς από Σεπτέμβρη να πας στο/η γυναικολόγο σου, ξεκινώντας από σένα, και να κάνεις βασικές εξετάσεις (τις ξέρεις κι από την πρώτη σου εγκυμοσύνη). Αν ρίξεις μία ματιά στο φόρουμ, θα βρεις πάρα πολλές συμβουλές (μαξιλάρια κάτω από τη μέση μετά την επαφή, κ.α. κρέμασμα ανάποδα από τον πολυέλαιο σαν τις νυχτερίδες να μη χαθεί ιχνος σπέρματος κλπ :-)). Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να το βγάλεις από το μυαλό σου! Ξέχασέ το! Αφήσου! Και σε 'μένα αυτό λειτούργησε! Το μήνα που το πήρα απόφαση ότι τελικά δε θα μείνω ποτέ έγκυος, και ξεχάστηκα, τότε έμεινα έγκυος (το έχασα βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Άλλωστε, εσύ είσαι από τις τυχερές, έχεις ήδη ένα παιδάκι, το οποίο αφενός είναι η απόδειξη ότι μπορείς μια χαρά να τεκνοποιήσεις (... οπότε μάλλον το άγχος σου φταίει τώρα), και αφετέρου την έχεις μαζί σου να σε γεμίζει χαρά και να ξεχνιέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Elenir καλη επιτυχία εύχομαι .... Ολους αυτους τους μηνες τεστ ωορρηξιας έκανες;;;;

Εγώ πιστεύω πολύ στην διατροφή κυρίως για το σπέρμα .... L καρνιτινη αν εχεις ακούστα βοηθάει πολύ διάβασε για τις τροφές στο διαδίκτυο και κάνε μια επίσκεψη στον οδοντίατρο για καθαρισμό της πέτρας. Δεν είμαι τρελή τα πιστεύω ολα αυτά που σου λέω άλλωστε τα εφάρμοσα στην πρωτη μου εγκυμοσύνη. Εχει αποδειχθεί πως τα βακτήρια στο στομα εμποδίζουν την σύλληψη οποτε η πολύ καλη στοματική υγιεινή βοηθάει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Αλλά μια στιγμή γιατί κάποια τα ακούω πρώτη φορά...: όταν λέμε στοματική υγιεινή, εννοούμε ότι πχ η πέτρα στα δόντια εμένα ή του συζύγου μου μπορεί να επιβραδύνει την όποια προσπάθεια???:confused:

Επίσης, επειδή δεν ξέρω για την διατροφή, να υποθέσω τα κλασσικά όπως φρούτα, λαχανικά κλπ...Εγώ ούτως ή άλλως τα προσέχω αυτά, ο άντρας μου όμως...ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!

Με βλέπω καλύτερα να κρεμιέμαι σαν την "νυχτερίδα":oops:...

an1cEPS-M3-0010MTA1NDU2amR8MDUwNTUyNTI3ZGF8aSBrcmlrcm91bGEgbW91IHBvdSBsYXRyZXV3IGVpbg.gif
Link to comment
Share on other sites

Για την δική σου στοματική υγιεινή elenir μου. Υπαρχουν κάποια μικρόβια που δεν επιτρέπουν να γίνει η σύλληψη.

Όσο για την διατροφή λιναροσπορος καρύδια μπρόκολο αραπικο φυστίκι μια χούφτα καθημερινά στον άντρα σου νηστικος ειτε πρωι ειτε απογευμα και ενα φακελάκι L καρνιτινη στον χυμό του το πρωι η το βαζεις νομιζω σε νερο.Γενικα τροφες πλουσιες σε ψευδαργυρο και σελήνιο δυναμωνουν το σπέρμα.

Σελήνιο: ψάρια ,αυγά ,κοτόπουλο ,συκώτι,οστρακοειδή

Ψευδάργυρο: κοκκινο κρέας και σε δημητριακά.

Εντοπισμός γόνιμων ημερών απο την πλευρα σου,επαφες μέρα παρα μερα και γιατί όχι στο τσακιρ κέφι κρεμιεσαι σαν την νυχτερίδα και αυτό βοηθάει!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenir περνάω μία απο τα ιδια κι εγω. Εκανα ενα παιδακι σχετικα γρήγορα μετα απο μια παλινδρομη που ειχα ξαναεμεινα εγκυος τον επομενο μήνα και γεννησα το γιο μου ο οποιος σημερα ειναι 4 χρονων:D. Πρίν ενα χρονο αρχισαμε να προσπαθουμε για δευτερο αλλα τιποτα:( καποια στιγμη ειπα να παρω τεστ οωρριξίας και να κανω. Δεν ειχα ξανακανει και χαρηκα που ειδα οτι εχω οωρρηξια τουλαχιστον αλλα εκεινο το μηνα διαπιστωσα οτι εχω μικρη ωχρηνικη φαση 9 μερες. Το ειπα στο γιατρο μου ειπε τυχαιο γεγονος.Είμαι 32 χρόνων. Τον επομενο μηνα τα ιδια του το ξαναειπα και τον μεθεπομενο καναμε υπερηχο προς επιβεβαιωση και οντως ετσι ηταν αυτη τη στιγμη παιρνω χαπια για θεραπεία δεν ξερω πως προεκειψε και πραγματικα με φοβιζει το τι μπορει να χαλασε το κυκλο μου αλλα το μονο που θελω ειναι ενα δευτερο παιδι. Αυτο ειναι η δικη μου περιπτωση και δεν λεω οτι συμβαίνει σε σενα αλλα το πρωτο που θα σου προτηνα ειναι ενα τεστ ωορρηξίας.

Link to comment
Share on other sites

Και το τεστ ωορηξίας φαντάζομαι το παίρνουμε από φαρμακείο...πότε το κάνουμε? Είμαι σε μικρη πόλη και δεν θα ήθελα εκει να ρωτήσω και πολλά. Εάν αυτό όμως βοηθάει τότε γιατί όχι?

an1cEPS-M3-0010MTA1NDU2amR8MDUwNTUyNTI3ZGF8aSBrcmlrcm91bGEgbW91IHBvdSBsYXRyZXV3IGVpbg.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα τεστ τα πηρα απο το INTERNET απο το γνωστο site παραγγελια με αντικαταβολη. Εχουν πολλα και σε καλη τιμη. Υπολογιζεις ποσο εχει κρατησει ο μικροτερος κυκλος σου και αφαιρεις 14 μερες και αρχιζεις απο εκεινη την μερα.Μεσα θα εχει και οδηγιες χρησης. Θα τις διαβασεις και θα το κανεις. Αυτα του φαρμακειου ειναι πανακριβα αλλα πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...