Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χωρίς μια ωοθήκη


stell@

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αν η άλλη ωοθήκη της είναι σε καλή λειτουργία, πιθανόν να μπορεί να πετύχει εγκυμοσύνη, απλά οι πιθανότητες μειώνονται στο μισό. Πάντως η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ σε αυτόν τον τομέα απότε σίγουρα θα τα καταφέρει όπως και να έχει το πρόβλημα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν έχω και εγώ το πρόβλημα αυτό...

Αν η άλλη ωοθηκη λειτουργεί σωστά δεν τίθεται θέμα. Και οι 2 εγκυμοσύνες μου έχουν γίνει με φυσιολογική σύλληψη.

Δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι διαφορετικό..

Οπότε stell@ πες στην φίλη σου να μην ανησυχεί. Δεν είναι η μόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Και εγώ έχω μία ωοθήκη και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Όταν ήθελα να μείνω έγκυος μου πήρε 3 μήνες. Να πείς στην φίλη σου να μην ανησυχεί καθόλου.

 

 

Η κουνιάδα μου πριν 2 χρόνια έχασε την μια ωοθήκη και την σάλπιγγά της εξαιτίας μιας κύστης. Ο γιατρός της είπε τότε πως θα μπορέσει να κάνει παιδιά αλλά χρειάζονται διπλάσιες προσπάθειες. Προσπαθούσε και δεν τα κατάφερε ώσπου έκανε μια σαλπιγγογραφία για να δει την κατάσταση της άλλης ωοθήκης. Η εξέταση αυτή βοήθησε να ανοίξουν οι οδοί και αμέσως μετά από μερικές μέρες έμεινε έγκυος. Οπότε μην ανησυχείς απλά ίσως χρειαστεί κάποιες επιπλέον ενέργειες!

Link to comment
Share on other sites

Μία από τις κουμπάρες μου αντιμετώπισε το ιδιο πρόβλημα κι ευτυχώς τώρα κρατάει τον 6 μηνών γιόκα της αγκαλίτσα.Εύχομαι όλα να πάνε καλά και γρήγορα.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενα παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Είχα κύστες στην αριστερή ωοθήκη και ο γιατρός μου είχα πει πως αυτό μειώνει τις πιθανότητες σύλληψης. Μετά από ενάμιση χρόνο που κάναμε σεξ χωρίς προφυλάξεις έμεινα έγκυος και τώρα όπως βλέπετε την πασχαλίτσα μου τις επόμενες 17 μερούλες περιμένω μια υγιέστατη, ψιλή μπέμπα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Αλεξανδρούπολη, σου προτείνω τον Γ. Βασσάρα ανεπιφύλακτα! Εχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Αν ενδιαφέρεσαι πεσ μου να σου στείλω το τηλ του.

 

Να σαι καλά,αλλά δυστυχώς μένω Αθήνα.Αν ακούσεις τίποτα από κάποια φίλη σου που μένει Αθήνα σε περιμένω με χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΔΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΝΧΕΙΡΙΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ?ΑΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ?ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΜΕΝΗ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΛΟΓΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙ Κ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΔΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΝΧΕΙΡΙΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ?ΑΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΙΠΤΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ?ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΜΕΝΗ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΛΟΓΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙ Κ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!

 

Άννα-Όλγα αν κ πέρασαν 4 χρόνια από το μνμ σου, το 2011 έχασα τη μια ωοθήκη κ τη μια σάλπιγγα από κύστη. Παίρνω αντισυλληπτικά γιατί στην αρχή εμφανίστηκε μια κύστη στην μια ωοθήκη που μ έμεινε, κ τα συνέχισα κ λόγω του ότι δεν είμασταν έτοιμοι και για παιδάκια. Πρόσφατα παντρευτήκαμε αλλά ακόμα δεν αρχίσαμε προσπάθειες κ δεν τα σταμάτησα τα χάπια. Εύχομαι όλες όσες επιθυμούν να αποκτήσουν σύντομα παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...