Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Γνωριζει καποιος να μου πει τι χρειαζεται για το οικογενειακο επιδομα του ΟΑΕΔ? Τωρα για 100 € ποιος τρέχει αλλα τελος πάντων. Εγω βασικά είμαι και σε 6μηνη αδεια΄, μηπως δεν το δικαιούμαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΛΗΨΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ

(ΔΛΟΕΜ) ΔΙʼ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥ Ή ΔΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ

 

Σύμφωνα με την υπʼ αριθ. 31124/29-7-02 απόφαση του Υπουργού Εργασίας & Κοινωνικών Ασφαλίσεων, παρέχεται η δυνατότητα στους ασφαλισμένους να υποβάλλουν τα δικαιολογητικά για λήψη του οικογενειακού επιδόματος (ΔΛΟΕΜ) διʼ αντιπροσώπου ή δια του Ταχυδρομείου.

Συγκεκριμένα, θα πρέπει να υποβληθούν στην Υπηρεσία του ΟΑΕΔ, από την οποία ελήφθη το επίδομα παιδιών το προηγούμενο έτος, τα πιο κάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση – Δήλωση συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη (υπόδειγμα 1).

2. Βεβαίωση εργοδότη υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από τον εργοδότη (υπόδειγμα 2).

Στις περιπτώσεις οικοδόμων ή ημερομισθίων εργατών που δεν έχουν σταθερό εργοδότη, ώστε να προσκομίσουν τη βεβαίωση, προσκομίζονται τα ένσημα (φωτοτυπία) του προηγούμενου της επιδότησης έτους (αρκούν 50).

3. Φωτοτυπία του οικογενειακού βιβλιαρίου ασθενείας όπου φαίνεται η θεώρηση του ΙΚΑ για τα έτη 2007 και 2008 και τα προστατευόμενα μέλη.

4. Φωτοτυπία του βιβλιαρίου κατάθεσής σας στην ΕΤΕ από όπου προκύπτει ο αριθμός λογαριασμού (για την περίπτωση αποφυγής λάθους στην τράπεζα).

5. Υπεύθυνη δήλωση με το συγκεκριμένο περιεχόμενο υπογεγραμμένη από τον δικαιούχο (υπόδειγμα 3).

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

• Εάν ο (η) σύζυγός σας ανήκει σε άλλο ταμείο ασφάλισης (ΤΕΒΕ,ΤΣΑ, Δημόσιο κ.λ.π.) απαιτείται φωτοτυπία του ασφαλιστικού βιβλιαρίου.

• Εάν και ο (η) σύζυγος είναι δικαιούχος του επιδόματος απαιτείται κοινή δήλωση για το ποιος από τους δύο θα εισπράξει το επίδομα (υπόδειγμα 4).

• Η ταχυδρόμηση ή κατάθεση των ανωτέρω δικαιολογητικών στην Υπηρεσία θα πρέπει να γίνει το αργότερο μέχρι 31 Ιανουαρίου του επόμενου της επιδότησης έτους.

 

Τα χρήματα μπαίνουν στην Εθνική περίπου σε 1,5-2 μήνες. Το 6μηνο δεν παίζει κανένα ρόλο

 

Να σας ζήσει:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μπορείς επίσης να καταθέσεις τα δικαιολογητικά σε ένα ΚΕΠ, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στον ΟΑΕΔ.

 

Αυτό είναι αλήθεια, μόνο που το ΚΕΠ καθυστερεί ακόμα περισσότερο, περίπου 15 μέρες παραπάνω.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο μηνων πρεπει να ειναι μινιμουμ το παιδακι μασ? εμεισ οικογενιακο δεν εχουμε...ο καθενασ εχει το δικο του...??????????//

 

 

δεν παιζει ρολο η ηλικία , και ημερων να ειναι το παίρνεις. Το δικαιούσαι με μεχρι να γινει το παιδί 18 χρονών. Εγώ την μπέμπα την εχω στο δικό μου βιβλιάριο αλλα το επιδομα το πήρα στο ονομα του συζύγου γιατί εγω στον μισθό μου το παίρνω το επιδομα παιδιου κανονικά οπότε δεν μπορούσα να το πάρω και απο τον ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

ποσο μηνων πρεπει να ειναι μινιμουμ το παιδακι μασ? εμεισ οικογενιακο δεν εχουμε...ο καθενασ εχει το δικο του...??????????//

 

Όσων μηνών και να είναι το παιδάκι σου , δικαιούσαι την αναλογία των μηνών.Εγώ γέννησα 25/2/2009

και κατέθεσα τα χαρτιά μου για το οικογενειακό του 2009, αντί να πάρω 98 € μου έδωσαν για φέτος 82 € και από του χρόνου θα το παίρνω ολόκληρο. Δεν θεωρώ ότι ταλαιπωρήθηκα , μάζεψα όλα τα χαρτιά , τα πήγα στον ΟΑΕΔ και σε 3 ημέρες τα είχαν βάλει στο λογαριασμό μου.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια για να καταλαβω αλλο το επιδομα παιδιου και αλλο το οικογενειακο? το επιδομα παιδιου μου δωσε ο εργοδοτης μια βεβαιωση και τα υπολοιπα τα εγγραφα τα μαζεψα και πηγα στον οαεδ. εγω ειμαι ικα και το παιδι ειναι ασφαλισμενο σε μενα.

ο αντρας μου που ειναι στο τεβε μπορει να παει και αυτος να παρει επίδομα?

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια για να καταλαβω αλλο το επιδομα παιδιου και αλλο το οικογενειακο? το επιδομα παιδιου μου δωσε ο εργοδοτης μια βεβαιωση και τα υπολοιπα τα εγγραφα τα μαζεψα και πηγα στον οαεδ. εγω ειμαι ικα και το παιδι ειναι ασφαλισμενο σε μενα.

ο αντρας μου που ειναι στο τεβε μπορει να παει και αυτος να παρει επίδομα?

 

το επιδομα το παιρνεισ εσυ που εισαι στο ικα εφοσον δεν στο πληρωνει οεργοδοτης.ο αντρας σου δεν το δικαιουται γιατι οι ασφαλισμενοι στο τεβε δεν το δικαιουνται.δεν εχει σημασια που ειναι ασφαλισμενο το παιδι αρκει να προσκομισεις ολα τα βιβλιαρια του ικα και του τεβε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ο άντρας μου είναι άνεργος και εγώ είμαι στο ικα. Το παιδί το έχω εγώ ασφαλισμένο μπορώ να πάρω το οικογενειακό επίδομα?

Φυσικά! Θα πας στον ΟΑΕΔ όλα τα χαρτιά και θα το πάρεις. Δεν ξέρω αν στην περίπτωση σου χρειαστεί και κάποια βεβαίωση ότι ο άντρας σου βρίσκεται στα μητρώα ανέργων , αν θέλεις παρ'τους πρώτα ένα τηλέφωνο.

 

Αλλά ότι το δικαιούσαι , είμαι σίγουρη!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το επίδομα της μικρής το έπαιρνα εγώ, μου έκανε βεβαίωση ο εργοδότης μου και πήγαινα και το έπαιρνα. Τώρα που είμαι άνεργη, γραμμένη στο Ταμείο Ανεργίας, θα μπορεί να το παίρνει ο άντρας μου που έχει ΙΚΑ και αυτός? Μου λέει όμως ότι του το δίνουν το επίδομα παιδιού απο τη δουλειά του. Το ίδιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Δεν έχω πάρει ποτέ αυτό το επίδομα που λέτε.

Το δικαιούμαι και εγώ??? Ρωτάω, γιατί την μικρή την έχει ασφαλισμένη ο μπαμπάς της.

Άρα εγώ που έχω ΙΚΑ το παίρνω και ας μην την έχω εγώ ασφαλισμένη? το δικαιούμαι?

Αν γνωρίζετε να μου πείτε....

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα! Δεν έχω πάρει ποτέ αυτό το επίδομα που λέτε.

Το δικαιούμαι και εγώ??? Ρωτάω, γιατί την μικρή την έχει ασφαλισμένη ο μπαμπάς της.

Άρα εγώ που έχω ΙΚΑ το παίρνω και ας μην την έχω εγώ ασφαλισμένη? το δικαιούμαι?

Αν γνωρίζετε να μου πείτε....

Ευχαριστώ.

Σημ: πήρα οαεδ και μου είπαν να περάσω από εκεί...πιστεύω να μην χάσω το χρόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...
kalhspera sas k kalh xronia,eimai sto tameio anergias edw k 5 mhnes,eimai egkuos 2 mhnwn 8a h8ela na ma8w an dikaioumai kapio epidoma egkumosynhs!!!euxaristw

δυστυχως για να παρεις επιδομα μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ πρεπει να εχεις εργασιακη σχεση με ταμειο ανεργιας δεν δικαιουσαι οτι παρεις θα ειναι απο το ικα και αυτο θα ειναι μονο το επιδομα τοκετου και οχι κυοφοριας λοχειας.

Καλη κι ευχαριστη εγκυμοσυνη να εχεις

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 εβδομάδες μετά...
Έκανα τα χαρτιά μου για οικογενειακό επίδομα σε ΚΕΠ, στο τέλος του Ιανουαρίου και ακόμη δεν έχουν μπει τα χρήματα. Εσείς πήρατε χρήματα, ή όχι ακόμη?

Γιατι δεν πας μια βολτα απο τον ΟΑΕΔ που υπαγεσαι να δεις τι εχει γινει ? ισως να λειπει καποιο χαρτι η οτιδηποτε αλλο και να μην σ εχουν ειδοποιησει.η να μην το δικαιουσαι για οποιονδηποτε λογο

Κανε μια βολτα να δεις δεν χανεις και τιποτα και απλα να επιμεινεις να σου πουν τι συμβαινει.

 

Το οικογενειακο επιδομα για το 2011 δεν εχει ξεκινησει ακομα απλα σας το λεω γιατι ειχα πει οτι θα σας ενημερωνω... και δεν γνωριζουν ποτε και αν θα ξεκινησει ....

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν το δικαιούμαι, επειδή δουλεύω στον χώρο της τηλεόρασης. Μετά από 100 τηλέφωνα σε ΚΕΠ και ΟΑΕΔ, κάνανε τον κόπο να μου πουν ότι δεν το δικαιούμαι. Ήρθε αποριπτική από τον ΟΑΕΔ στα ΚΕΠ μέσα στον Φεβρουάριο και έπρεπε να πάει Ιούνιος και να το ψάξω εγώ για να με ενημερώσουν από τα ΚΕΠ. Στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι πέρσι έγινε λάθος και μου το δώσανε και να μην το πολυψάξω, για να μην μου το ζητήσουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...