Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συχνότητα θηλασμού σε νεογέννητο βοήθεια!!!


Recommended Posts

Καλημέρα μαμάδες.

Έγινα και εγώ μαμά πριν από 11 μέρες και χρειάζομαι την βοήθεια σας…..

Η μικρή μου την οποία θηλάζω αποκλειστικά ή που θα κοιμάται συνεχόμενα και θα ξυπνάει μόνο για να τρώει κάθε 3+ ώρες, ή που μόλις την θηλάσω και την βάλω στο κρεβάτι της μετά από 20’ με 45’ ξυπνάει και κλαίει για να ξαναφάει και αυτό μπορεί να γίνει για 3-4 φόρες για να καταλάβετε σήμερα ενώ όλη μέρα κοιμόταν όλο τρίωρα από τις 8 το απόγευμα και μετά έχει κάνει τα εξής γεύματα 8.12 8.45 9.28 10.19 10.40 11.30 11.55 και ευτυχώς ακόμα κοιμάται από το τελευταίο της γεύμα. Ετσί κάνουν όλα τα νεογέννητα???

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!!!!!! :D

 

Ναι ετσι κανουν τα νεογεννητα.......23 ωρες το 24 ωρο στο στηθος.......ειναι απαραιτητο γιατι σου ρυθμιζουν την παραγωγη.........υπομονη μεχρι να σαραντισεις και θα δεις οτι θα ειναι ολα πιο ευκολα!!!! :wink:

 

Εχε υποψη οτι τα γευματα τον πρωτο καιρο κρατανε πολλη ωρα..............εμενα ετρωγε τουλαχιστον για μιαμισι ωρα μεχρι και 3!!!! Αν το αφηνεις μονο μιση ωρα ειναι λογικο να μη χορταινει και να κλαιει!!!! Ασε το μωρο να καθορισει το φαγητο του!!!! Ειναι δυσκολα το ξερω αλλα αξιζει τον κοπο!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Εχε υποψη οτι τα γευματα τον πρωτο καιρο κρατανε πολλη ωρα..............εμενα ετρωγε τουλαχιστον για μιαμισι ωρα μεχρι και 3!!!! Αν το αφηνεις μονο μιση ωρα ειναι λογικο να μη χορταινει και να κλαιει!!!! Ασε το μωρο να καθορισει το φαγητο του!!!! Ειναι δυσκολα το ξερω αλλα αξιζει τον κοπο!!!!

 

Λύσεις που βελτιώνουν την καθημερινότητα : DVD, βιβλία, ξαπλωτή θέση θηλασμού, θετικές σκέψεις, ευκαιρία για χαλάρωση, γνωριμία μαμάς-μωρού, "γράφουμε τις δουλειές του σπιτιού"!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα......το τι dvd ειδα τους πρωτους μηνες δεν περιγραφεται!!!!! Που καιρος τωρα!!!!

 

 

 

Για την ξαπλωτη σταση θηλασμου να την εμπεδωσεις αμεσα γιατι ειναι σωτηρια.......βλακωδως αργησα να την υιοθετησω ..........θα γκυτωνα πολλη κουραση και αυπνια....το χειροτερο με τος μαραθωνιους θηλασμου ειναι την νυχτα.......αυπνη και κουρασμενη με το μωρο στα χερια ειναι επικινδυνο να σου πεσει αν σε παρει ο υπνος........ασε που ξαπλωτα αποκοιμιεται πολυ πιο ευκολα απο οτι στα χερια..... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει !!!

Ενα μήνα διαφορά έχουν τα μικρουλάκια μας :D

 

Κοιμαται 3+ ώρες και έχεις και παράπονο ?? :lol:

Εμεις σαραντίσαμε και ακόμα δίωρα δεν κοιμάται την ημέρα. Ειδικά μετά το μεσημέρι δεν κοιμαται καθόλου με αποτέλεσμα όλο το απόγευμα να ειναι πολυ εκνευρισμένη και να θέλει κάθε 20-30 λεπτά να ξαναθηλάσει για 5 λεπτά ενώ φυσικά μόνη της πριν έχει πεισματικά αρνηθεί να συνεχίσει . Αυτό κρατά ώρες συγκεκριμένα χτες απο τις 4 το απόγευμα μέχρι τις 11 παρά που επιτέλους κοιμήθηκε στο κρεβατάκι της :)

 

Το βράδυ πως κοιμηθηκε η μικρή σου ??

Εχε υποψη οτι τα γευματα τον πρωτο καιρο κρατανε πολλη ωρα..............εμενα ετρωγε τουλαχιστον για μιαμισι ωρα μεχρι και 3!!!! Αν το αφηνεις μονο μιση ωρα ειναι λογικο να μη χορταινει και να κλαιει!!!! Ασε το μωρο να καθορισει το φαγητο του!!!!

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό . Εμένα δεν τρώει ποτέ παραπάνω απο 15 λεπτά και φυσικά δεν ειναι οτι εγώ δεν την αφήνω παραπάνω , απλά αυτος είναι ο ρυθμός της ! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Δεν σου γράφω τίποτα διαφορετικό...απλά για να παίρνεις κουράγιο... ότι δεν είσαι η μόνη : ΝΑΙ έτσι κάνουν τα μωράκια.Αν σταματήσεις να σκέφτεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά και βρεις τρόπους για να το απολαμβάνεις χωρίς να γίνεις κομμάτια (βλέπε όλα όσα είπαν οι προηγούμενες συν βόλτες με το μωρό σε σλινγκ για να μη σου τη βαρέσει κι εσένα καλοκαιριάτικα!) όλα θα πάνε τέλεια!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινη το βράδυ μου κοιμηθηκε πολύ κάλα 11.46 4.45 9.10 και απο τοτε μέχρι τις 3.35 δεν κοιμήθηκε γιατι ήθελε να τρώει κάθε 30΄περίπου. απο τις 3.35 όμως κοιμήθηκε μέχρι τις 7.10 έφαγε για 11΄και ξανακοιμήθηκε.

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Αχ και να ξέρατε τι θάρρος μου δώσατε !!!!!!!!!!! Με ‘έχουν πρήξει όλοι με τις αμπελοφιλοσοφίες τους :mad: ¨το έχεις μάθει αγκαλιά για αυτό κλαίει¨ ¨έχεις νερουλιασμένο γάλα πρέπει να του δίνω ξένο ¨αστό να κλαίει μέχρι να κοιμηθεί και να μελανιάσει από το κλάμα δεν πειράζει δεν παθαίνε τίποτα¨ ¨θα του χαλάσεις τον στομάχι αν το θηλάζεις κάθε τρεις και λίγο¨ και το πιο κουφό ¨ότι το παιδί με δουλεύει κάνει ότι πεινάει σαν λισασμέμο για να το πάρω αγκαλιά¨ και όλα αυτά για ένα μωρό 12 ήμερων δηλαδή αν είναι να έχω τόσο έξυπνη κόρη πού να με δουλεύει από την 5 μέρα που βγίκαμε από το μαιευτήριο χαλάλι όλη η ταλεπορία αφού μεγαλώνω μια μικρή Einstein. Σας ευχαριστώ όλες πολύ πολύ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρετε πως διαγράφουμε δημοσιεύσεις ????

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αννικο κουραγιο!!!Μετεφερε τις ατακες που σου λενε, στο τοπικ "Τι αλλο θα ακουσω!!"Ετσι για να μην τα ξεχναμε!!! :lol::lol:

 

Ναι και διάβασε και τα προηγούμενα!! Θα βρεις απίθανες απάντήσεις για τους καλοθελητές!!

Καλή δύναμη..!! :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που σου λένε είναι βλακίες.Έτσι και χειρότερα κάνουν τα μωρά μέχρι να μεγαλώσουν λίγο.Εγώ όλη μέρα είμουν με το στήθος έξω είχα απελπιστεί δε λέω αλλά οκαιρός περνάει γρήγορα και θα μπήτε σε ένα ρυθμό και θα είσαι πολύ περήφανη που τα κατάφερες.Και το βράδυ να την ξαπλώνεις δίπλα σου κι αστη όλο το βράδυ να θηλάζει.

Προς Θεού μην ακούς τίποτα απ΄όλα αυτά που σου λένε. Δεν ισχύουν με τιποτα.

Να σου ζήσει! :P

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

ότι το παιδί με δουλεύει κάνει ότι πεινάει σαν λισασμέμο για να το πάρω αγκαλιά¨

 

Να σου ζήσει! :)

Το μωρό σου είναι μια χαρά κι εσύ επίσης! :)

 

Όταν σου λένε τέτοια θα τους απαντάς να μην κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια....

Που έγιναν όλοι ψυχολόγοι και μπορούν να ερμηνεύσουν το κλάμα ενός μωρού καλύτερα από τη μαμά του.... :evil:

 

και όλα αυτά για ένα μωρό 12 ήμερων δηλαδή αν είναι να έχω τόσο έξυπνη κόρη πού να με δουλεύει από την 5 μέρα που βγίκαμε από το μαιευτήριο χαλάλι όλη η ταλεπορία αφού μεγαλώνω μια μικρή Einstein.

 

ΧΑΛΑΛΙ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαμπρινη το βράδυ μου κοιμηθηκε πολύ κάλα 11.46 4.45 9.10 και απο τοτε μέχρι τις 3.35 δεν κοιμήθηκε γιατι ήθελε να τρώει κάθε 30΄περίπου. απο τις 3.35 όμως κοιμήθηκε μέχρι τις 7.10 έφαγε για 11΄και ξανακοιμήθηκε.

 

Δεν σε πιστευω με ένα ρολοι εισαι ολη την ωρα?? :lol::lol:

 

Αγνόησε ή αν θες "στολισε" λιγο αυτους που σου λένε τα διάφορα . Φτου φτου να μην σας ματιάσω ( :lol: ) στον ύπνο είστε τέλεια !!!

Εγω 2 φίλες μου αποφεύγω πλέον να τις πάρω τηλ γιατι θα τσακωθώ . Ε μα βαρέθηκα να με ρωτανε "Εχεις ακομα γάλα???Σιγουρα??"

 

Εμείς χτες για πρώτη φορά (γιουπιιιι ) κοιμηθήκαμε απο τις 11 εως τις 7 το πρωι . Φυσικά κάθε τρίωρο ξυπναγαμε για να θηλάσουμε και κάποια φορα καθήσαμε και 1 ωρα ξυπνιες να κανουμε χαδάκια αλλα μια χαραααα ! Ξεκουραστήκαμε και οι δυο , φρεσκαδουρα σήμερα :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε μα βαρέθηκα να με ρωτανε "Εχεις ακομα γάλα???Σιγουρα??"

χαχαχαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol: Κι εμενα μου το λενε αυτο συνεχεια!Επισης μου λενε,ε,αφου εχεις δωσε!Σε λιγο θα σου κοπει εξαλλου οποτε οτι προλαβαινεις,δωσε!!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επισης μου λενε,ε,αφου εχεις δωσε!Σε λιγο θα σου κοπει εξαλλου οποτε οτι προλαβαινεις,δωσε!!!!! :lol::lol:

 

 

....ας μας πουνε και πότε ακριβώς θα μας κοπει να μην αγχωνόμαστε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πάτε πολύ καλά. Ξέρεις πόσο αναπολώ εκείνες τις πρώτες μέρες τώρα που η μικρή μου είναι 22 μηνών; Και να φανταστείς είχα περάσει τα πάνδεινα + μωρό στο νοσοκομείο. Μην ακούς τους γύρω σου. Γενικά, υπάρχει μία έντονη τάση να θεωρείται το εύκολο πιο φυσιολογικό. Δύο είναι οι προτάσεις μου: 1) Μην στεναχωριέσαι. Τώρα σου φαίνετι δύσκολα, αλλά στην πορεία θα είναι ό,τι πιο έυκολο και μετά δεν θα θέλεις να αποθηλάσεις εσύ και θα περιμένεις το παιδί σου, 2) μία συμβουλή που μου είχε δώσει η παιδίατρός μου που είναι και σύμβουλος θηλασμού ήταν να μην την αφήνω χωρίς φαί 3 ώρες την ημέρα και να την θηλάζω πιο συχνά, ώστε να αρχίσει (όποτε αρχίσει)να κάνει πιο αραιούς θηλασμούς το βράδυ. Όχι να μειώσεις θηλασμούς, αλλά να αλλάξεις τον κύκλο. Και είχε αποτέλεσμα.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Ε μα βαρέθηκα να με ρωτανε "Εχεις ακομα γάλα???Σιγουρα??"

χαχαχαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol: Κι εμενα μου το λενε αυτο συνεχεια!Επισης μου λενε,ε,αφου εχεις δωσε!Σε λιγο θα σου κοπει εξαλλου οποτε οτι προλαβαινεις,δωσε!!!!! :lol::lol:

 

 

Οποιος πρόλαβε το β..ί είδε ε? :lol::lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει!

 

Είναι θλιβερό που οι άνθρωποι που θαʼπρεπει να είναι εκεί για να σας βοηθήσουν σας αποθαρρύνουν και εμποδίζουν. Βλέπω πως έχετε καλό sense of humor, αλλά φαντάζομαι πόσο δύσκολο πρέπει να είναι όταν όλλοι γύρο σου επιμένουν να κάνεις κάτι, έστω και αν ξέρεις ότι είναι λάθος. Ακούστε το ένστικτό σας, στη πραγματικότητα τα πράγματα είναι αρκετά απλά και.. απολαυστικά! Ξεχνάς όλλα τα υπόλοιπα, ζητάς τους άλλους να μην σε ενοχλούν, και αφιερώνεις τον εαυτό σου στο παιδί σου. Το να είσαι με το μωρό σου είναι χαρά.

 

Παρακαλώ μην ακούτε αυτούς που σας λένε να μην παίρνετε το μωρό σας αγκαλιά. Το μόνο που χρειάζεται ένα μωράκι, ειδικά ένα μωράκι λίγων ημερών, είναι η αγκαλιά και ζεστασιά της μαμάς του, όσο πιό συχνά γίνεται. Και το γάλα της βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην ακούτε αυτούς που σας λένε να μην παίρνετε το μωρό σας αγκαλιά. Το μόνο που χρειάζεται ένα μωράκι, ειδικά ένα μωράκι λίγων ημερών, είναι η αγκαλιά και ζεστασιά της μαμάς του, όσο πιό συχνά γίνεται. Και το γάλα της βέβαια!

Α! Να αγιάσει το στόμα σου!!!!! :D:D:!::!::!:

Βαρέθηκα Και Κουράστηκα να ακούω τις ίδιες μ****ίες από πεθερές , μανάδες, κλπ.κλπ.. Ελεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...