Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προορισμός στην ευρώπη για 2-3 μέρες με 3 ετών παιδί


Recommended Posts

Γειά σας!

 

θα ήθελα να μου προτείνετε έναν προορισμό στην ευρώπη που σε 2 μέρες να μπορείς να τα δείς όλα. μια πόλη δλδ. που να μην έχει και πολλά πολλά να δείς, γιατί θα έχω μαζί τον 3χρονο γιό μου και δε θέλω να τρέχουμε όλη μέρα σε αξιοθέατα, με το άγχος αν θα προλάβουμε να τα δούμε όλα. έχω κάποια εισιτήρια που μπορώ να χρησιμοποιήσω μέσα στο επόμενο εξάμηνο (ως τα μέσα απριλίου δλδ) επειδή τα ακύρωσα τώρα λόγω ασθένειας του μικρού... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας!

 

θα ήθελα να μου προτείνετε έναν προορισμό στην ευρώπη που σε 2 μέρες να μπορείς να τα δείς όλα. μια πόλη δλδ. που να μην έχει και πολλά πολλά να δείς, γιατί θα έχω μαζί τον 3χρονο γιό μου και δε θέλω να τρέχουμε όλη μέρα σε αξιοθέατα, με το άγχος αν θα προλάβουμε να τα δούμε όλα. έχω κάποια εισιτήρια που μπορώ να χρησιμοποιήσω μέσα στο επόμενο εξάμηνο (ως τα μέσα απριλίου δλδ) επειδή τα ακύρωσα τώρα λόγω ασθένειας του μικρού... ευχαριστώ

 

Μα μπορείς να πας σε οποιαδήποτε πόλη χωρίς να τρέχεις να δεις όλα τα αξιοθέατα... Από το να πας σε μια πόλη που δεν έχει πολλά να δεις, δεν είναι καλύτερα να πας σε μια πόλη και απλώς να επιλέξεις τι από όλα τα αξιοθέατα σε ενδιαφέρει περισσότερο;

 

Μιας και θα έχεις τον μικρό μαζί, θα σου πρότεινα Βουδαπέστη που έχει και ωραίο ζωολογικό κήπο, είναι όμορφη πόλη και μπορείτε να πάτε και στο νησί της Μαργαρίτας στον Δούναβη.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φίλοι μου πήγαν Γενεύη με μωρό ενός έτους και το καταυχαριστήθηκαν. Απευθείας πτήση, εύκολοι δρόμοι, γραφικό κέντρο, λίμνη για βόλτες. Η Ελβετία είναι πολύ "φιλική" για γονείς με μικρά παιδιά. Και για κάτι πιο ενδιαφέρον πολιτιστικά, ίσως Βιέννη...;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φίλοι μου πήγαν Γενεύη με μωρό ενός έτους και το καταυχαριστήθηκαν. Απευθείας πτήση, εύκολοι δρόμοι, γραφικό κέντρο, λίμνη για βόλτες. Η Ελβετία είναι πολύ "φιλική" για γονείς με μικρά παιδιά. Και για κάτι πιο ενδιαφέρον πολιτιστικά, ίσως Βιέννη...;

συμφωνώ για την Ελβετία. έχει μικρές πόλεις που τις γυρίζεις εύκολα και ωραία φύση.

επίσης προτείνω Σάλτζμπουργκ στην Αυστρία. μικρή, γραφική πόλη με κάστρο και πλακόστρωτα.

σε μεγάλη πόλη δε θα πήγαινα γιατί θα ήθελα να πάω σε πολλά αξιοθέατα και μουσεία και θα κουραζόμασταν.

Link to comment
Share on other sites

μα γιαυτό το είπα κι εγώ. σε μεγάλη πόλη που πρέπει να δείς πολλά είναι κρίμα να μην τα δείς λόγω παιδιού. πας που πας, σκοπός είναι να τα δείς όλα αυτά που επιβάλλεται να δείς. σαλτσμπουργκ και γενικά αυστρία έχω πάει πολλές φορές. σκέφτομαι την ελβετία σοβαρά, αλλά πέφτουμε και μέσα στον χειμώνα... όπως και τη βουδαπέστη. ο καιρός με προβληματίζει. το ταξίδι που θα πηγαίναμε ήταν μιλάνο που είχα ξαναπάει και δεν έχει και πολλά να δείς, πέρα από το κέντρο με το ντουόμο. ήταν ιδανικόα για αυτή την εποχή, αλλά να που αρρώστησε ο μικρός και αλλάξανε τα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεσα Απριλιου αν εισαι τυχερη ειναι μια χαρα στην Αυστρία/Γερμανια/Ελβετια. Εχω παει Απριλιο με ηλιο, εχω παει Απριλιο με βροχη και κρυωναμε πολύ. Θα ελεγα να μην το σκεφτεσαι και χασεις την ευκαιρια να πας.

 

Πρεπει να σου πω παντως, οτι και στη Βιεννη, το Μοναχο, Ζυριχη, σε οποιαδηποτε «μεσαια» πολη και να πας (πχ οχι τοσο χαοτικες οπως Παρισι-Λονδινο), αν μενεις κεντρικα και κανεις επιλογη, δεν θα κουραστεις. Εμεις στο Μοναχο πηγαμε με τη μικρη και περασαμε τελεια. Βεβαια ηξερα την πολη. Αλλα διαλεξαμε ενα μουσειο το οποιο της αρεσε παρα παρα πολυ (το Deutches), και τον υπολοιπο χρονο ειμασταν σε παρκα, σε εστιατορια, βολτες στους πεζοδρομους, μπυρες, γλυκα, και εκδρομες (η περιοχη γυρω εχει την πιο ομορφη εξοχη στην Ευρωπη σου το εγγυωμαι). Σε πληροφορω οτι δεν χασαμε πολλα. Ποσες φορες να δεις πια πινακες της αναγεννησης και του ιμπρεσσιονισμου? Βασικο ειναι να περασετε καλα. Αν πατε σε ενα μερος οπως το Μιλανο που λες και η ιδια οτι δεν εχει τιποτα καλο να δεις, δεν ειναι χειροτερα?

 

Για να σε βοηθησουμε με συγκεκριμενες προτασεις, πρεπει να μας πεις για που ειναι επιλεξιμα τα εισιτηρια.

 

 

ΥΓ Οπου και να πας, κοιτα για διαμονη στο https://www.airbnb.gr . Κλεισαμε σε σπιτι (ολο δικο μας) με 45 ευρω/νυχτα και ηταν τελεια για οικογενεια με παιδι. Ειχα μεχρι και πλυντηριο κλπ. Διαβασε ομως τις κριτικες πριν κλεισεις καταλυμα, απο αλλους που εχουν παει.

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε Πράγα που είναι σαν παραμύθι ...γυρίζεται γρήγορα & θα περάσετε όνειρο. Εχω πάει & επίσης έχει πολύ καλές τιμές!!!!!! όλο προσφορές κάνουν...:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

τα εισιτήρια ήταν από την ryanair και ήταν για ιταλία. μπορούμε μου είπε ο άντρας μου να τα χρησιμοποιήσουμε τα 2 δικά μας (το δικό μου και του παιδιού) μέσα στο επόμενο εξάμηνο για να μη χαθούνε τελείως. η ελβετία μου αρέσει σαν ιδέα. ζυρίχη όμως ή γενεύη?? αλλιώς θα προτιμήσω πράγα/βουδαπέστη...

Link to comment
Share on other sites

τα εισιτήρια ήταν από την ryanair και ήταν για ιταλία. μπορούμε μου είπε ο άντρας μου να τα χρησιμοποιήσουμε τα 2 δικά μας (το δικό μου και του παιδιού) μέσα στο επόμενο εξάμηνο για να μη χαθούνε τελείως. η ελβετία μου αρέσει σαν ιδέα. ζυρίχη όμως ή γενεύη?? αλλιώς θα προτιμήσω πράγα/βουδαπέστη...

 

Δηλαδη λες να πατε Μιλανο και να πατε μετα οδικως ή με τρενο αλλου? Ηʼνα αγορασετε δευτερο εισιτηριο για να πατε απο Ιταλια αλλου?

Στην πρωτη περιπτωση Ζυριχη βολευει καλυτερα απο οσα μερη αναφερεις, ειναι πιο κοντα. 275 km

Ειναι και θεμα γουστου, εμας η Γενευη μας ειχε φανει πολυ βαρετη οταν πηγαμε, οποτε ξαναμπηκαμε στο αυτοκινητο, καναμε ενα γυρο και φυγαμε.

Επισης, η Πραγα και η Βουδαπεστη ειναι πολυ γραφικες πολεις και καλες για εσας αλλα δεν εχουν πολλα να κανεις με παιδι (ιδιως η πραγα-Οι επιλογες εκει απ ο,τι ειδα σε φυλλαδια “Prague with kids” οταν πηγα, ηταν θεατρο με μαριονεττες, παρκα που δεν ελεγαν και τιποτα και το μουσειο.....κομμουνισμου.).

Link to comment
Share on other sites

όχι δε χρειάζεται να πάμε ιταλία και από κει αλλού, αυτό θα ήταν πολύ κουραστικό. σκέφτομαι πολύ την γενευη ή τη ζυρίχη. προτιμώ πάντως να μη χρειάζετε να έχω πολλά να δω με την έννοια ότι με το παιδί θα΄θελα να κινηθώ σε μια πόλη με ένα κέντρο μικρό και φιλικό, που σε 2 μέρες τα χεις δεί όλα και να γυρνάμε εκεί με τα πόδια με το παιδί, ούτε αυτό να κουρατσεί, ούτε εμείς. επίσης άλλη μια σκέψη είναι η μπρύζ στο βέλγιο ή η κολμαρ της αλσατίας στη γαλλία (κοντά στο στρασβούργο) που και στις 2 ήθελα πάντα να πάω και είναι μικρές και πολύ γραφικές, κουκλίστικες απ΄ότι έχω ακούσει. αν έχει κανείς κάτι να μου πεί και γιαυτές, θα το εκτιμούσα πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ψήφο και από εμένα στην πανέμορφη Ελβετία.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το θέμα του καιρού... Μήπως να σκεφτείτε τη νότια Ισπανία (Ανδαλουσία);

Link to comment
Share on other sites

ψηφιζω μπρυζ με χερια και ποδια.Ειναι μια μικρη ονειρεμενη πολη και θα ξαναπηγαινα ανετα και δυο και τρεις και τεσσερις φορες, μη σου πω οτι θα μετακομιζα και ολας.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει πριν 15 χρονια σε φαση λυκειου με συνομηλικους οποτε δεν θυμαμαι λεπτομερειες που αφορουν οικογενεια με παιδι. Ηταν σιγουρα μικρη πολη με χαλαρους ρυθμους παρα παρα πολυ ομορφη. Στα μειονεκτηματα η χρηση πλεουμενου για να πας στο κεντρο καθως εχει καναλια και η θερμοκρασια. Εμεις πηγαμε αυγουστο και φορουσαμε καλοκαιρινο μπουφαν με κοντομανικο την ημερα και μακρυμανικο με μπουφαν καλοκαιρινο το βραδυ. Για τις κλιματολογικες συνθηκες καλυτερα να γκουγκλαρεις για να δεις το μεσο ορο της θερμοκρασιας για τον συγκεκριμενο μηνα.Συγγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο αλλα παει πολυς καιρος μου εχει μεινει ομως αξεχαστη η γραφικοτητας της. Και για να σου δωσω κουραγιο εγω θα βγω για πρωτη φορα εξωτερικο με 3χρονο το Μαρτιο και θα παμε Λονδινο δηλ. το απολυτο χαος. Σκεφτομαι να παρω το καροτσι και να χρησιμοποιουμε το tube η λεωφορεια χαλαρα και οπως μας βγει (βεβαια εχω ξαναπαει οποτε τα βασικα τα εχω δει).

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπρυζ με παιδί να το τολμήσω για τέλος του μήνα? πέσμου sporiklos λεπτομέρειες αν δε σου κάνει κόπο!!

 

Εδω εχουν αρχισει οι ψυχρες και το κλιμα ειναι αρκετα ως πολυ υγρο. Η κολλητη μου που ειχε ερθει και αυτη αυγουστο φοραγε ολα τα μπλουζακια που ειχε φερει μαζι, Για την Μπρυζ αξιζει η βολτα με τις βαρκες αλλα εχει και λεωφοριακια που κανουν το γυρω της πολης. Βασικα χρειαζεται μπουφαν και ο ομπρελα (οι εσωτερικοι χωροι ειναι αρκετα ως πολυ ζεστοι). Το καροτσι ειναι μια πολυ καλη ιδεα για να ξεκουραζεται το παιδακι. Θα εχει βεβαια λιγο ταρακουνημα στα πλακωστρωτα. Στα αξιοθετα ειναι οι εκκλησιες με εργα τεχνης και εχει και ενα ενδιαφερον μουσειο - και φυσικα σοκολατεροι. Η ryan air παει στο Charleroi (το οποιο ειναι αρκετα μακρυα απο τις Βρυξελλες) και απο εκει για την Μπρυζ ειναι 150-170km.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες και τις δυο σας!! με βλέπω να πηγαινω κατα ελβετια ή πραγα/βουδαπεστη μεριά! μη σας πω ξανά τα ιδια εισιτηρια για ιταλια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να προτείνω έναν προορισμό απίστευτα kid-friendly? Νυρεμβέργη στην Βαυαρία. Ο μικρός μας περίπου 3 ετών το καταδιασκέδασε! Τι έχει να δείτε σε 3 μέρες? Ξεκινάω. Toy Museum, DB Railway & Communication Museum, Playmobil park, άντε και μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο. Στα δύο πρώτα πήγαμε, στο Playmobil δυστυχώς δεν προλάβαμε. To Μουσείο Τρένων είναι απίστευτο, ο μικρός ξετρελάθηκε και έχει έναν πρωτότυπο παιδότοπο στον τελευταίο όροφο. Στο Μουσείο Παιχνιδιών ζήσαμε το δράμα που δεν έλεγε να ξεκολλήσει με τίποτα.... Αστα άστα....:D Ολα τα εστιατόρια έχουν παιδικά καρεκλάκια για φαγητό και γενικά όπου μάς βλέπανε με το καρότσι να ζοριζόμαστε σπεύδαν οι άντρες να βοηθήσουν. Επίσης άμα πετύχετε το Christmas Market έχει και αντίστοιχο παιδικό KinderMarkt, με παιχνίδια και δραστηριότητες υπαίθρια και σε εσωτερικό χώρο έχει αίθουσα Playmobil.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και το Στρασβούργο είναι καλή ιδέα, είναι πόλη με μικρό κέντρο που περπατιέται εύκολα, βλέπεται σε 2 μέρες και έχει απ'όλα: και γραφικά παραδοσιακά ξυλόδετα σπιτάκια και νεοκλασικά κτήρια και μεσαιωνικό γοτθικό καθεδρικό, και τα μοντέρνα γυάλινα κτήρια του ευρωκοινοβουλίου κλπ, τα πάντα! Δεν έχει πολλή κίνηση αυτοκινήτων αφού κυρίως κυκλοφορούν τραμ και ποδήλατα και έχει και ένα τεράστιο πάρκο με λιμνούλες, κύκνους και πελαργούς (Orangerie), πολύ ωραίο για παιδί. Γενικά παρόλο που είναι πόλη με τα όλα της, έχει πολλή φύση, το ποτάμι είναι μικρό με πολύ πράσινο, κυκνάκια κλπ και σχηματίζει κανάλια όπου είναι χτισμένα τα ξύλινα σπιτάκια (γειτονιά Petite France). Και όλες οι γέφυρες του ποταμιού είναι στολισμένες με λουλούδια!! Καμία σχέση με το Παρίσι δηλαδή, το Στρασβούργο είναι πολύ "εξοχικό". Το μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει απ'ευθείας πτήση από Ελλάδα αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Και το Στρασβούργο είναι καλή ιδέα, είναι πόλη με μικρό κέντρο που περπατιέται εύκολα, βλέπεται σε 2 μέρες και έχει απ'όλα: και γραφικά παραδοσιακά ξυλόδετα σπιτάκια και νεοκλασικά κτήρια και μεσαιωνικό γοτθικό καθεδρικό, και τα μοντέρνα γυάλινα κτήρια του ευρωκοινοβουλίου κλπ, τα πάντα! Δεν έχει πολλή κίνηση αυτοκινήτων αφού κυρίως κυκλοφορούν τραμ και ποδήλατα και έχει και ένα τεράστιο πάρκο με λιμνούλες, κύκνους και πελαργούς (Orangerie), πολύ ωραίο για παιδί. Γενικά παρόλο που είναι πόλη με τα όλα της, έχει πολλή φύση, το ποτάμι είναι μικρό με πολύ πράσινο, κυκνάκια κλπ και σχηματίζει κανάλια όπου είναι χτισμένα τα ξύλινα σπιτάκια (γειτονιά Petite France). Και όλες οι γέφυρες του ποταμιού είναι στολισμένες με λουλούδια!! Καμία σχέση με το Παρίσι δηλαδή, το Στρασβούργο είναι πολύ "εξοχικό". Το μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει απ'ευθείας πτήση από Ελλάδα αν θυμάμαι καλά.

 

Μωρε χωρις παρεξηγηση ψιλοβαρετο μου ακουγεται...εχω παει σε αμετρητες τετοιες κωμοπολεις αλλα δεν λεει για πανω απο μια μερα...πας για εναν καφε κανεις μια βολτα και αυτο ειναι.

Θελουμε μουσεια, εκθεσεις, ΟΚ εχω δυο παιδια μαζι αλλα δε θελω να περασω τη μερα μου στο παρκο με τις παπιες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα Ζυριχη εχει παει καμμια; Θελουμε να δουμε αν ειναι ευκολες οι εκδρομες προς Γερμανια και αλπεις. Δεν ξερω αν τα παρκα που λεγατε στο φορουμ των plamobil και των lego ειναι κοντα κι αν εχει τρενο. :?:

Link to comment
Share on other sites

Ζυρίχη έχω πάει αλλά πριν το παιδί. Δεν την έχω στο μυαλό μου ως ιδιαίτερα συνταρακτικό προορισμό. Μια σχετικά μικρή πόλη είναι, πόσα πράγματα να έχει να κάνεις? Μεγαλύτερη από το Στρασβούργο βέβαια. Αλλά για να τη συζητάς, μάλλον θα το έχεις ψάξει και θα ξέρεις ότι σας ταιριάζει. Το καλό είναι πως αν πας για 3-4 μέρες, θα μπορείς να δεις και άλλες ελβετικές πόλεις. H Λουκέρνη ας πούμε είναι πολύ κοντά και αξίζει αν την επισκεφτείς.

 

Για Γερμανία δεν ξέρω αν συμφέρει να το ψάξεις, είναι μακριά. Η Νυρεμβέργη που είπε η κοπέλα πιο πάνω θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 ώρες με το τραίνο και να υπολογίζεις και κανένα 300άρι για τα εισιτήρια. Καλύτερα να πας κατευθείαν Γερμανία π.χ. Φρανκφούρτη και ταξιδέψεις από εκεί σε γερμανικούς προορισμούς. Αλλιώς σκέψου από Ζυρίχη να πας Αυστρία (για τις Άλπεις). Αν και η Ελβετία έχει πολύ βουνό, δεν χρειάζεται να βγεις από τα σύνορα για να δεις τις Άλπεις ;)

 

Για εισιτήρια τρένων, δες το σάιτ του γερμανικού ΟΣΕ: http://www.bahn.com/i/view/overseas/en/index.shtml

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...