Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός στο Μαρούσι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Είδα προχθές τον παιδικό σταθμό 'Πορτοκαλίτσα' που είναι κοντά στη Σωρού, στο Μαρούσι. Είναι πάρα πολύ όμορφος χώρος, πολύ οικογενειακό και ζεστό περιβάλλον.

Πήγα απροειδοποίητα και τα πάντα ήταν τέλεια.

Επίσης εντύπωση μου έκανε ότι τα παιδάκι ήταν γελαστά και χαρούμενα.

http://www.portokalitsa.gr

Artemis-Melina

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου πάνε από το 2003 στους Μπόμπιρες. Έχει σάιτ, δε χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά. Είμαι πολύ ευχαριστημένοι, γι΄ αυτό πήγαν όλα εκεί. Είναι οικογενειακός και τον έχουν πολύ καλοί άνθρωποι, μα πάρα πολύ καλοί. Θα το διαπιστώσεις και μόνη σου. Με το καλό να πάει το παιδάκι σου σχολείο :)http://www.bobires.gr

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει να γραφω αρνητικα σχολια αλλα τα παιδια μας προεχουν....

για την πορτοκαλιτσα εχω 2 γνωστα μου παιδακια ( απο ασχετες οικογενειες μεταξυ τους) που πηγαιναν περσι και ενω ηταν πολυ ευχαριστημενοι σταματησαν γιατι δημιουργηθηκε προβλημα με την συμπεριφορα της υπευθυνου.

 

δεν μου αρεσει επισης να δινω πληροφοριες εαν δεν τις διασταβρωνω αλλα οπως σου ειπα μου ειπαν τα ιδια ακριβως πραγματα οι γονεις των παιδιων που δεν γνωριζονταν μεταξυ τους.

μενω σχεδον διπλα στον σταθμο

 

απλα ριξε και δευτερη και τριτη ματια για να εισαι σιγουρη

Popi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τους Μπόμπιρες έγραψα γιατί τα παιδιά μου πήγαιναν και εξακολουθούν να πηγαίνουν εκεί, ήδη 6 χρόνια τώρα και θα συνεχίσουν να πηγαίνουν. Την Πορτοκαλίτσα δεν την ξέρω, ούτε ως διεύθυνση και μένω Μαρούσι κι εγώ. Καλά έκανες και το ανέφερες Πόπη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα διαφωνήσω με την Popi ,για την Πορτοκαλίτσα γιατί πήγαινε το παιδί μου, είναι ένας παιδικός σταθμός-σπίτι ,ζεστός καθαρός και ανθρώπινος.Κανένα παράπονο από την υπεύθυνο δεν είχα, τα μεγαλώνει σαν παιδιά της .Βέβαια όλα είναι σχετικά και ανάλογα τι ζητά ο καθένας μας.

Link to comment
Share on other sites

Σάς ευχαριστώ κορίτσια. Είναι όντως πολύ δύσκολο να κρίνεις με την πρώτη. Η κυρία αυτή μου φάνηκε πολύ συμπαθητική αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Εδώ και δέκα μέρες περίπου προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί της και δεν μου απαντάει κανείς.

 

Μου πρότειναν πρόσφατα κι έναν άλλον παιδικό σταθμό στο Μαρούσι που λέγεται elmina's baby college. Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτόν?

Artemis-Melina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξέρω την ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΤΣΑ. Παρόλο που μένουμε Αμπελόκηπους στέλνουμε τον Θοδωρή μας σ' αυτόν τον βρεφονηπιακό σταθμό γιατί δουλεύουμε και οι δύο Β.Προάστεια. Είναι πολυ καλός βρεφ. σταθμός και έχει πολύ λίγα παιδιά γιατί είναι μικρός.Φέτος ήταν 8 μαζί με τον Θοδωρή. Η παιδαγωγός του σταθμού είναι μια νέα κοπέλα πολύ καλή με όλα τα παιδάκια και έχει τον τρόπο της να τα καταφέρει να κάνουν πράγματα. Το λέω γιατί ο δικός μας είναι γενικά δύσκολο παιδάκι και τη Σοφία την άκουγε. Δεν αποφύγαμε βέβαια τις ιώσεις. Ειδικά τον Φλεβάρη μέχρι και μέσα Μάρτη είμασταν όλοι άρρωστοι. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω την ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΤΣΑ. Παρόλο που μένουμε Αμπελόκηπους στέλνουμε τον Θοδωρή μας σ' αυτόν τον βρεφονηπιακό σταθμό γιατί δουλεύουμε και οι δύο Β.Προάστεια. Είναι πολυ καλός βρεφ. σταθμός και έχει πολύ λίγα παιδιά γιατί είναι μικρός.Φέτος ήταν 8 μαζί με τον Θοδωρή. Η παιδαγωγός του σταθμού είναι μια νέα κοπέλα πολύ καλή με όλα τα παιδάκια και έχει τον τρόπο της να τα καταφέρει να κάνουν πράγματα. Το λέω γιατί ο δικός μας είναι γενικά δύσκολο παιδάκι και τη Σοφία την άκουγε. Δεν αποφύγαμε βέβαια τις ιώσεις. Ειδικά τον Φλεβάρη μέχρι και μέσα Μάρτη είμασταν όλοι άρρωστοι. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα

 

Kαλημέρα Μαμά του Θοδωρή,

 

μπορώ να ρωτήσω πόσο είναι ο μικρός σας, μέχρι τί ώρα είναι ανοιχτός ο σταθμός και πόσο στοιχίζει χωρίς ή με σχολικό;

Eπίσης όποια γνωρίζει για τον Ροδόκηπο πληροφορίες, ευπρόσδεκτες!

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Ο ΘΟΔΩΡΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ 3 ΕΤΩΝ. ΌΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ 2. ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ. ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ. ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 400? ΤΟ ΜΗΝΑ. ΜΕΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 17:00-17:30 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ. ΔΕΝ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ. ΙΣΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΥΧΑΙΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ.

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γειά σας!!!!

Πήγα σήμερα στην Πορτοκαλίτσα, ο σταθμός αν και μικρός μου φάνηκε συμπαθέστατος, η κυρία που τον έχει ήταν πολύ ευγενική και η τιμή του πολύ λογική!

Μαλλόν για εκεί το βλέπω να πηγαίνει η Ματθίλδη.

Η ιδιοκτήτρια μας κάλεσε την κυριακή και στην γιορτή που θα κάνουν τα παιδάκια, οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να δούμε τι λένε και οι γονείς!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι στον συγκεκριμέμενο παιδικό σταθμό έφυγε η μια του δασκάλα πριν τελειώσει η χρονιά δημιουργώντας πολύ μεγάλο πρόβλημα στα παιδάκια που την είχαν συνηθήσει. Η ιδιοκτήτρια δεν έδωσε επαρκής εξηγήσεις για αυτο....Γενικά δεν έχω καθόλου καλή γνώμη για αυτή και από προσωπική πείρα. Αν κάποιος θέλει λεπτομέριες μπορώ να του στέλω πμ

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Εχω ψάξει στις περιοχές Χαλάνδρι, Μαρούσι, Πεύκη, Μελίσσια, Βριλήσια για παιδικό σταθμό για το παιδί μου που από Σπετέμβριο θα έχει κλείσει τα τρία. έχω περάσει να δω εξωτερικά 20 παιδικούς σταθμούς στις περιοχές αυτές και αφού κάποιοι μου άρεσαν τουλάχιστον εξωτερικά αποφάσισα να κανονίσω ραντεβού να τους δω από κοντά! έχω επισκευτεί τον Ροδόκηπο στο Μαρούσι και το rollino, το Φεγγαράκι στην Πεύκη, τη Συννεφούλα στο Χαλάνδρι, τον Μοντεσοριανό σταθμό στα Μελίσσια, τον Παιδότοπο στα Βριλήσια, το Nancy's kindergarden, το Χαμόγελο. Το πρόβλημα μου δεν είναι το κόστος των παιδικών αυτών σταθμών αλλά κανένας δεν μου έκανε κλικ, χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος λόγος συγκεκριμένος για τον οποίο να με απογοητευσαν. απλά περίμενα κάτι να με εντυπωσιάσει και να πώ ότι ναι εδώ θα είναι καλά για το παιδί μου και δεν το ένιωσα κάτι τέτοιο. Μονο το rollino μου άρεσε πραγματικά αλλά το απορρίπτω σε κάθε περίπτωση επειδή είναι δίπλα σε κεραία του ΟΤΕ. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις για τους παιδικους των περιοχών αυτών. Ποιοι θεωρούνται καλοί σταθμοί στις περιοχές αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάμε στο "Σχολείο μου" στο Μαρούσι και μέχρι στιγμής είμαστε ευχαριστημένοι.

Θα σου πρότεινα να πάτε τουλάχιστον για πληροφορίες και να δείτε από κοντά.

Νομίζω ότι θα σε βοηθούσε να κάνεις την επιλογή παιδικού σταθμού αν μπορούσες να ιεραρχήσεις με σειρά σπουδαιότητας τα επιθυμητά χαρακτηριστικά. Το λέω γιατί με πολύ μικρότερη έρευνα από τη δική σου, ούτε εμένα μου έκανε "κλικ" κάποιος. Τελικά έκανα την επιλογή σκεπτόμενη σε ποιο περιβάλλον θα μου άρεσε περισσότερο να σκέφτομαι ότι είναι το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

chrissas,

και εμένα με ενθουσίασε το Rollino, αλλά δεν έγραψα τελικά το γιο μου λόγω της κεραίας. Ομολογώ ότι έχω έκτοτε επισκεφτεί πολλούς παιδικούς σταθμούς της περιοχής και όλοι μου φαίνονται "λίγοι" συγκρινόμενοι με το Rollino. Πάντως, δεν μπορώ να αποφασίσω να στείλω το παιδί μου δίπλα σε τόσες κεραίες κινητής τηλεφωνίας, εκτός εάν επίσημα με διαβεβαιώσει κάποιος ότι δεν είναι επικίνδυνες. Ξέρεις κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Palmyr, να έχεις υπόψη σου οτι στον συγκεκριμένο σταθμό πληρώνεις τα πάντα έξτρα και κατά τη γνώμη μου υπερτιμημένα. Δηλαδή, για μια θεατρική παράσταση που το εισιτήριο είναι 6 Ευρώ, στο χρεώνουν 12. Ακόμη και για τη γιορτή του σχολείου, υπάρχει χρέωση 25 Ευρώ το άτομο (για 2 παιδάκια και παππούδες-γιαγιάδες που θέλουν να καμαρώσουν τα εγγονάκια τους στη γιορτή, πληρώσαμε αυτό το μήνα 190 Ευρώ επιπλέον). Γι αυτό ζήτησε να ενημερωθείς για όλα τα επιπλέον έξοδα που θα έχεις μέσα στη χρονιά ώστε να είσαι προετοιμασμένη. Επιπλέον, ζήτησε συγκεκριμένα να μάθεις κάθε πότε θα ενημερώνεσαι για την εξέλιξη του παιδιού και πόσα παιδάκια αναλογούν σε κάθε εκπαιδευτικό. Να γνωρίζεις οτι δεν σου επιτρέπουν να μπεις στην τάξη σε καμία περίπτωση, οπότε αυτό δεν θα μπορείς να το ελέγξεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Palmyr, για να είμαι ειλικρινής, δεν με είχε απασχολήσει το θέμα της κεραίας, μέχρι που διάβασα το μήνυμά σου. Το έψαξα και διάβασα δημοσιεύματα όπως αυτό: "σύμφωνα με επιστημονικές έρευνες, είναι επικίνδυνο να υπάρχουν κεραίες κινητής τηλεφωνίας σε απόσταση μικρότερη των 100 μέτρων από κατοικημένες περιοχές, καθώς η αθροιστική επίδραση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες βλάβες στο νευρικό και ανοσοποιητικό σύστημα", οπότε τώρα είμαι σε αναζήτηση νέου παιδικού σταθμού. Σε παρακαλώ αν βρεις κάτι καλό, γράψε μια ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
νααα σας ρωτησω κατι...

θελω γνωμες για 2 παιδικους στο μαρουσι..

τον "μελωδιες της πλωρης" και τον "ροδοκηπο"

εχετε ακουσει κατι?

 

 

να επαναφερω την ερωτηση μια και δεν απαντησε κανεις, αλλα μονο για τις μελωδιες της πλωρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γειά σας κορίτσια,

 

Ο Αλέξης πάει στον Ονειρόκηπο, στο Μαρούσι... αν κάνεις ένα google search θα δεις και σχετικό site...

 

Εγώ αλλά και ο μικρός είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι...για αυτό και θα συνεχίσει και τη νέα χρονιά....αν και στην αρχή ήταν λύση ανάγκης καθότι ο μικρός ξεκίνησε αρχές Δεκέμβρη...κάπου στα μέσα δηλαδή της χρονιάς...και ενώ υπήρχε σκέψη να τον αλλάξουμε και να τον φέρουμε κάπου πιο κοντά στο σπίτι μας...τελικά αποφασίσαμε να παραμείνει εκεί.

 

Οι εγκαταστάσεις του χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο είναι καλές και καθαρές...τα παιδιά κρατούνται σε χωριστό χώρο ανάλογα το τμήμα...και το βρεφικό είναι σε διπλανό κτίριο...δεν έχει μοκέτα κάτω αλλά πλακάκι...κάτι που εγώ το θεώρησα σημαντικό.

Οι κοπέλες είναι νέες με πολύ κέφι για αυτό που κάνουν...και ο μικρός τις συμπαθεί ιδιαίτερα...

 

Γενικότερα είναι μικρή και οικογενειακή επιχείρηση....εντελώς πρωτότυπα ο ιδιοκτήτης είναι άντρας και όχι γυναίκα όπως τις περισσότερες φορές...και προσέχουν τα παιδιά...τα ξέρει όλα και τον αγαπάνε και όλα τα παιδάκια.

 

Τα χρήματα είναι λογικά...για την περιοχή και όσα προσφέρει...και το ωράριο είναι από νωρίς μέχρι τις 6...που για μένα ως εργαζόμενη είναι βασικό...να μην τρέχω πανικόβλητη να μαζέψω το παιδί επειδή ο σταθμός κλείνει στις 5!!!!

 

και το σημαντικότερο...ο Αλέξης κάθε πρωί σηκώνεται με χαρά να πάει "χολείο"!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Πορτοκαλίτσα στο Μαρούσι θεωρώ οτι είναι απο τους καλύτερους παιδικούς σταθμούς.Ο μικρός μου πηγαίνει εδώ κ δυό χρόνια κ είμαι πολύ ευχαριστημένη.Καθαριότητα,συνέπεια και μπορείς παρακολουθώντας το παιδί σου να καταλάβεις οτι όντως έχει γίνει καλή δουλειά.Προσωπικά το δικό μου παιδί περίμενε πότε θα ξημερώσει για να πάει στο σχολείο του.Η μηνιαία καταβολή είναι πολύ καλή και το ήθος τόσο της διευθύντριας όσο και της παιδαγωγού μπορεί κανείς να το καταλάβει με την πρώτη επίσκεψη.Τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...