Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλίνδρομη,... τώρα; Φυσική αποβολή ή απόξεση;


BusyBee

Recommended Posts

Δυστυχώς τα νέα από τον δεύτερο υπέρηχο που έκανα (στις 7 εβδομάδες) δεν είναι καλά και ο γιατρός μας μίλησε για παλίνδρομη.

 

Μας πρότεινε να περιμένουμε να φύγει μόνο του (να αποβάλλω).

 

Διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι άλλες κοπέλες διάλεξαν αυτό τον δρόμο και άλλες προτίμησαν την απόξεση. Δεν καταλαβαίνω όμως, με τι κριτήρια προτείνεται η κάθε μέθοδος; Είναι καθαρά θέμα προτίμησης του γιατρού και της εγκύου; Τι ενδείξεις υπάρχουν για αυτές τις επιλογές;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


BusyBee, είναι μία απόφαση που θα ληφθεί από το γιατρό σου, σε συνεργασία μαζί σου, κι ανάλογα με την εικόνα-κατάστασή σου (την οποία την ξέρει ο γιατρός). Θα σου μιλήσω για 'μένα. Ξύπνησα ένα πρωί (στις 6w+2d) με πορτοκαλί υγρά. Πήρα τη γιατρό μου, μου είπε να πάω για κολπικό υπέρηχο, με ενημέρωσε ότι δεν τα βλέπει καλά τα πράγματα, μου έδωσε προγεστερόνη μήπως σωθεί η κατάσταση, και μου είπε αν έρθει κανονική αιμορραγία να την πάρω τηλ. Δυστυχώς το ίδιο μεσημέρι είχα αίμα, σταμάτησα την αγωγή, και μου είπε ότι λογικά, εφόσον ήταν τόσο νωρίς η εγκυμοσύνη θα αποβάλλω μόνη μου (χωρίς απόξεση), με άφησε 5 ημέρες (επικοινωνούσαμε συχνά για να την ενημερώνω) και μετά πήγα για κολπικό υπέρηχο όπου είδαμε ότι όντως είχα καθαρίσει μόνη μου. Η πεθερά μου "έπεσε να με φάει" γιατί κάθομαι χωρίς απόξεση, ότι θα μου συμβεί τίποτα, κλπ. Είχα εμπιστοσύνη στη γιατρό μου, και να σου πω εκτίμησα αυτό που έκανε (γιατί στην τελική εάν με έβαζε για απόξεση "κερδισμένη" θα ήταν, θα έπαιρνε χρήματα). Βέβαια, αν τελικά δεν είχα καθαρίσει εντελώς δε θα την γλίτωνα την απόξεση, αλλά έχω ακούσει και για περιπτώσεις γιατρών που δεν κάνουν απόξεση και περιμένουν και τη δεύτερη περίοδο για να δουν εάν εχει καθαρίσει εντελώς η μήτρα.

Επειδή, άλλες κοπέλες παίρνουν χάπια, άλλες κάνουν απόξεση, άλλες αποβάλλουν φυσικά, θα σου έλεγα (εάν έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου) να τον εμπιστευτείς, γιατί η περίπτωσή του σώματός σου είναι μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

Γειασου busy bee, λυπαμαι πολυ για το δυσαρεστο γεγονος. Εγω και στις 2 παλλινδρομες που ειχα η γιατρος μου ειπε αποξεση. Δεν ηξερα καν οτι ειχα επιλογη κ δεν ειχα και κουραγιο να το ψαξω. Νομιζω με την αποξεση εισαι πιο σιγουρη οτι εχουν καθαριστει ολα απο τον οργανισμο σου. Επισης μπορεις να κανεις βιοψια εμβρου να δεις τι δεν πηγε καλα.Φυσικα η αποξεση σε μια ιδιωτικη κλινικη θα κοστισει. Μετα την αποξεση επρεπε να περιμενω ενα 3μηνο για να αρχισω παλι τις προσπαθειες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέα από τον δεύτερο υπέρηχο που έκανα (στις 7 εβδομάδες) δεν είναι καλά και ο γιατρός μας μίλησε για παλίνδρομη.

 

Μας πρότεινε να περιμένουμε να φύγει μόνο του (να αποβάλλω).

 

Διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι άλλες κοπέλες διάλεξαν αυτό τον δρόμο και άλλες προτίμησαν την απόξεση. Δεν καταλαβαίνω όμως, με τι κριτήρια προτείνεται η κάθε μέθοδος; Είναι καθαρά θέμα προτίμησης του γιατρού και της εγκύου; Τι ενδείξεις υπάρχουν για αυτές τις επιλογές;

Εμένα που μου έτυχε στην 5η βδομάδα το αφήσαμε να εξελιχθεί μόνο του. Όταν πλέον ολοκληρώθηκε η διαδικασία με είδε ο γιατρός μου και μου είπε πως όλα ήταν καλά. Γενικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι για κυήσεις μέχρι περίπου 9 εβδομάδων μπορείς να αφήσεις τη φύση να κάνει τη διαδικασία και φυσικά να ελέγξεις μετά αν χρειάζεται και κάτι ακόμα. Όμως επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καλύτερα να αποφασίσεις σε συνεργασία με τον γιατρό σου. Και επίσης οι περισσότεροι γιατροί συστήνουν μετά από απόξυση να μην ξαναμείνεις έγκυος για 3 μήνες, ενώ μετά από φυσική αποβολή ξαναπροσπαθείς αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια που μοιραστήκατε μαζί μου τις εμπειρίες σας. Με βοηθάει να μην νοιώθω τόσο μόνη μέσα σε όλο αυτό.

 

Ο γιατρός δεν μου πρότεινε καν την απόξεση, με την λογική ότι θα το έκανε μόνο αν έφευγα για να πάω κάπου χωρίς καλή περίθαλψη κλπ.

 

Η αλήθεια είναι ότι σαν άνθρωπος τείνω να προτιμώ τις πιο «φυσικές» λύσεις οπότε είναι αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο. Επίσης θηλάζω ακόμη και αν μπορέσω θα ήθελα να αποφύγω την αντιβίωση γιατί ο μικρός μου είναι αλλεργικός στο γάλα και πίνει μόνο το δικό μου...

 

Περνάω όμως μία βασανιστική αναμονή όπου όλο σκέφτομαι «Θα έχω πολύ αίμα; Θα πονέσω; Θα είμαι κοντά στον άντρα μου όταν συμβεί;» είναι μία πολύ περίεργη αίσθηση να ξέρεις ότι κουβαλάς μέσα σου κάποιον που ζει και δεν ζει... Δεν μπορείς να ξέρεις με το μυαλό τι γίνεται στην μήτρα, όμως το σώμα ξέρει σε ένα επίπεδο, και κάπως το ζεις όλο αυτό.

 

Έχω ακόμη ναυτίες και συμπτώματα και βασανίζομαι με σκέψεις και ελπίδες. Την Πέμπτη θα πάμε και σε άλλο γιατρό να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκομαι και τελικά πως θα προχωρήσουμε. Ακόμη μέσα μου έχω μια δειλή ελπίδα. Μακάρι.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σου επιτυχία και με την επίσκεψή σου στον άλλο γιατρό. Δεν ξέρω τί γίνεται αν το αφήσεις να εξελιχθεί μόνο του, δεν ρωτάς τον γιατρό σου τί μπορεί να συμβεί; Δηλαδή αν τύχει αιμοραγία ή κάτι άλλο πώς θα πρέπει να κινηθείς; Εγώ έκανα απόξεση αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να έχω το άνχος. Το τί ταιριάζει σε σένα εσύ το ξέρεις καλύτερα, συζήτα με τον γιατρό σου τα υπέρ και τα κατά της κάθε μεθόδου, περαστικά σου και λυπάμαι για την απώλειά σου.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

BusyBee, εγώ απέβαλλα κατευθείαν, όπως σου ανέφερα, δηλαδή δεν είναι ότι είδαμε πως δεν αναπτυσσόταν το έμβρυο και έπρεπε να περιμένω κάτι. Εκεί που ήταν όλα καλά απλώς ξύπνησα ένα πρωί με πορτοκαλί υγρά τα οποία το μεσημέρι έγιναν αίμα. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, σαν μία περίοδος (όσον αφορά στη ροή του αίματος), απλώς με λίγο μεγαλύτερη διάρκεια. Οι πόνοι την πρώτη και τη δεύτερη ημέρα ήταν αρκετά δυνατοί (πιο έντονοι από την περίοδο), αλλά πήρα ισχυρο παυσίπονο και ήμουν οκ. Το σοκαριστικό, για 'μένα τουλάχιστον, ήταν ότι κάποια στιγμή αποβλήθηκε ο σάκος...

Μη φοβάσαι, πάντως, και δώσε χρόνο στο σώμα σου. Μέχρι να "ηρεμήσουν" οι ορμόνες θα έχεις "συμπτώματα" εγκυμοσύνης. Ρώτα το γιατρό σου για την περίπτωση να σου χορηγήσει κάποιο χάπι για την αποβολή, για να μην περιμένεις και τρελλαίνεσαι.

Υπομονή, θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια που μοιραστήκατε μαζί μου τις εμπειρίες σας. Με βοηθάει να μην νοιώθω τόσο μόνη μέσα σε όλο αυτό.

 

Ο γιατρός δεν μου πρότεινε καν την απόξεση, με την λογική ότι θα το έκανε μόνο αν έφευγα για να πάω κάπου χωρίς καλή περίθαλψη κλπ.

 

Η αλήθεια είναι ότι σαν άνθρωπος τείνω να προτιμώ τις πιο «φυσικές» λύσεις οπότε είναι αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο. Επίσης θηλάζω ακόμη και αν μπορέσω θα ήθελα να αποφύγω την αντιβίωση γιατί ο μικρός μου είναι αλλεργικός στο γάλα και πίνει μόνο το δικό μου...

 

Περνάω όμως μία βασανιστική αναμονή όπου όλο σκέφτομαι «Θα έχω πολύ αίμα; Θα πονέσω; Θα είμαι κοντά στον άντρα μου όταν συμβεί;» είναι μία πολύ περίεργη αίσθηση να ξέρεις ότι κουβαλάς μέσα σου κάποιον που ζει και δεν ζει... Δεν μπορείς να ξέρεις με το μυαλό τι γίνεται στην μήτρα, όμως το σώμα ξέρει σε ένα επίπεδο, και κάπως το ζεις όλο αυτό.

 

Έχω ακόμη ναυτίες και συμπτώματα και βασανίζομαι με σκέψεις και ελπίδες. Την Πέμπτη θα πάμε και σε άλλο γιατρό να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκομαι και τελικά πως θα προχωρήσουμε. Ακόμη μέσα μου έχω μια δειλή ελπίδα. Μακάρι.

 

Πόσο σε καταλαβαίνω δεν φαντάζεσαι!!!! Το συμβάν είναι πολύ πρόσφατο και για μένα και μου έχει μείνει αναλλοίωτη αυτή η αίσθηση του "είμαι έγκυος, αλλά δεν είμαι..". Κι ενώ ήξερα ότι δεν υπήρχε ελπίδα εγώ βασανιζόμουν με ένα μικρό-μικρό "Μήπως?".

Εύχομαι σε σένα αυτή η ελπίδα να βγει αληθινή!!!!!!!!!

Είναι περίεργο.. Για μένα ήταν η πρώτη κύηση και όσο και αν προσπαθώ να σκέφτομαι ότι απλά έτυχε να συμβεί με βασανίζει επιπλέον η ιδέα μήπως έχω πρόβλημα και δεν τα καταφέρω ποτέ να κάνω ένα μωράκι.

Στην αποβολή μου είχα αρκετό αίμα (να σημειώσω όμως ότι και στις περιόδους μου έχω αιμορραγίες) και έντονους πόνους. Ευτυχώς για μένα η κύηση δεν ήταν προχωρημένη και δεν κατάλαβα την αποβολή του σάκου.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου και τον αντρούλη σου και να μην φοβάσαι!!! Όλα θα πάνε καλά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια παλινδρομη και μια αποβολή. Στην παλινδρομη μου είπε ο γιατρος να περιμένουμε λίγες μέρες μήπως γίνει αποβολη αλλά οχι και πολλές μέρες γιατι υπάρχει ο κίνδυνος μολυνσεων, αλλά δεν θυμάμαι πόσες ημέρες περιμέναμε, τελικά έκανα αποξεση. Στην δεύτερη περίπτωση απεβαλλα στα καλά καθούμενα στήνω 8η εβδ, χωρίς συμπτώματα πριν και θα συμφωνήσω με την οσιν, ήταν πολύ σοκαριστικο όταν βγήκε ο σάκος.. τελικά εφαγα όλους τούς πόνους της αποβολης αλλά έκανα και αποξεση γτ υπήρχαν υπολειματα..

FM9Ep2.pngNAdlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μοιραστώ τα όμορφα νέα ότι προχτές στον υπέρηχο είδαμε εμβρυάκι και ακούσαμε καρδούλα!!

 

Βέβαια ο κίνδυνος δεν έχει ξεπεραστεί γιατί το έμβρυο εμφανίζεται 2 εβδομάδες μικρότερο (ενώ δεν παίζει καθυστερημένη σύλληψη, δύο βδομάδες μετά την επαφή έκανα τεστ εγκυμοσύνης και ήταν ήδη θετικό).

 

Αν όμως ακολουθήσει καλή ανάπτυξη από εδώ και μπρος, τότε μοιάζει ότι μπορεί να υπάρξει και καλή εξέλιξη. Είναι δύσκολο να το πιστέψω βέβαια γιατί ως τώρα η ανάπτυξή του μοιάζει να επιβραδύνεται, όμως υπάρχει μία ελπίδα πλέον.

 

Το καλό μου το σκουλικάκι πως πάλλονταν έτσι ολόκληρο όταν χτυπούσε η καρδούλα!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να μοιραστώ τα όμορφα νέα ότι προχτές στον υπέρηχο είδαμε εμβρυάκι και ακούσαμε καρδούλα!!

 

Βέβαια ο κίνδυνος δεν έχει ξεπεραστεί γιατί το έμβρυο εμφανίζεται 2 εβδομάδες μικρότερο (ενώ δεν παίζει καθυστερημένη σύλληψη, δύο βδομάδες μετά την επαφή έκανα τεστ εγκυμοσύνης και ήταν ήδη θετικό).

 

Αν όμως ακολουθήσει καλή ανάπτυξη από εδώ και μπρος, τότε μοιάζει ότι μπορεί να υπάρξει και καλή εξέλιξη. Είναι δύσκολο να το πιστέψω βέβαια γιατί ως τώρα η ανάπτυξή του μοιάζει να επιβραδύνεται, όμως υπάρχει μία ελπίδα πλέον.

 

Το καλό μου το σκουλικάκι πως πάλλονταν έτσι ολόκληρο όταν χτυπούσε η καρδούλα!

 

Και πολύ καλά έκανες και το μοιράστηκες μαζί μας! Τελικά ο χρόνος μόνο μπορεί να μας δείξει.. Κάνε θετικές σκέψεις και όλα καλά θα πάνε!!! Καλή συνέχεια εύχομαι!!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν κατάλαβα...

Busybee , εσύ περίμενες να αποβάλλεις και τελικά το μωράκι σου αναπτύσσεται κανονικά;

Μπράβο ρε συ!Όλα να πάνε καλά σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και πάλι μετά από τοοσο καιρό.. Είμαι Κρήτη σε διακοπές και δεν έχω πρόσβαση στο internet..

Έμοιαζε ότι θα είχαμε καλή εξέλιξη για μία στιγμή, όμως, δυστυχώς δεν αναπτύσσεται κανονικά, αλλά με βραδύ ρυθμό. Στον τελευταίο υπέρηχο είδαμε εμβρυάκι που αντιστοιχεί στην 6η εβδομάδα (ενώ είμαι πλέον στην 10η) και η καρδούλα πολύ εξασθενημένη.

Μοιάζει ότι όλα έχουν χαθεί γι’ αυτήν εδώ την εγκυμοσύνη. Όμως ένα πράγμα είναι ξεκάθαρο μέσα μου, ότι όσο ακόμη χτυπάει η καρδούλα εγώ δεν μπορώ να το πειράξω. Συνεπώς θα περιμένω την φυσική εξέλιξη. Με την επάνοδο στην Αθήνα θα πάω βέβαια στο γιατρό και αν το βρούμε ήδη νεκρό μπορεί να κάνω και απόξεση, ακόμη δεν ξέρω.. Πάντως όσο ζει ακόμη εγώ θα το αφήσω στην ησυχία του. Μία ψυχούλα είναι και αυτή.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να μου πείτε την γνώμη σας. Έμαθα πως ήμουν έγκυος 12/2 με χοριακη 113 την ημέρα που περίμενα περίοδο. Μετά από 10 μέρες ξαναέκανα και δεν είχε ανέβει πολύ είχε φτάσει στο 908 και είχαμε δει άδειο σάκο στον υπέρηχο. Η γυναικολόγος μου είπε πως μάλλον θα αποβάλλω και όντος την επόμενη μέρα άρχισε το αίμα.. Μετα από 2 μέρες ξαναέκανα χοριακη και είχε πέσει στο 750. Ο πόνος ήταν αφόρητος και η αιμορραγία κράτησε 16 μέρες. Μετά σταμάτησε και πήγα για υπέρηχο όπου είδαμε πως ο σάκος δεν είχε πέσει και βρίσκονταν πάνω από τον τράχηλο και η χοριακη ήταν 480.μου έδωσε ανά 4 ώρες να βάζω 4 cytotec στον κόλπο για 24 ώρες ( αφού πρώτα τα δοκιμάσαμε από τον ορθό και δεν έγινε τίποτα) και μετά από 2 μέρες ξεκίνησε πάλι η αιμορραγία όπου μετά από 5μερες είδα τον σάκο ατόφιο στο χαρτί... Έχω πάθει μεγάλο σοκ.. Και το χειρότερο είναι πως έχω αιμορραγία σχεδόν 1 μήνα... Ξέρει καμία ποτέ θα σταματήσει? Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.. Η ψυχολογία μου είναι χάλια, δουλεύω κανονικά και δεν έχω κουράγιο για τίποτα.. Δυστυχως ήταν το πρώτο παιδάκι και κοντεύω να τρελαθώ μια που είμαι 34...τι θα κάνω??? 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sofiakout είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να μου πείτε την γνώμη σας. Έμαθα πως ήμουν έγκυος 12/2 με χοριακη 113 την ημέρα που περίμενα περίοδο. Μετά από 10 μέρες ξαναέκανα και δεν είχε ανέβει πολύ είχε φτάσει στο 908 και είχαμε δει άδειο σάκο στον υπέρηχο. Η γυναικολόγος μου είπε πως μάλλον θα αποβάλλω και όντος την επόμενη μέρα άρχισε το αίμα.. Μετα από 2 μέρες ξαναέκανα χοριακη και είχε πέσει στο 750. Ο πόνος ήταν αφόρητος και η αιμορραγία κράτησε 16 μέρες. Μετά σταμάτησε και πήγα για υπέρηχο όπου είδαμε πως ο σάκος δεν είχε πέσει και βρίσκονταν πάνω από τον τράχηλο και η χοριακη ήταν 480.μου έδωσε ανά 4 ώρες να βάζω 4 cytotec στον κόλπο για 24 ώρες ( αφού πρώτα τα δοκιμάσαμε από τον ορθό και δεν έγινε τίποτα) και μετά από 2 μέρες ξεκίνησε πάλι η αιμορραγία όπου μετά από 5μερες είδα τον σάκο ατόφιο στο χαρτί... Έχω πάθει μεγάλο σοκ.. Και το χειρότερο είναι πως έχω αιμορραγία σχεδόν 1 μήνα... Ξέρει καμία ποτέ θα σταματήσει? Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.. Η ψυχολογία μου είναι χάλια, δουλεύω κανονικά και δεν έχω κουράγιο για τίποτα.. Δυστυχως ήταν το πρώτο παιδάκι και κοντεύω να τρελαθώ μια που είμαι 34...τι θα κάνω??? 

Καλησπέρα.λυπαμαι πολύ για όλο αυτό.να πας σε εναν άλλο γιατρό να σε δει..Και εύχομαι να τελειώσει σύντομα το μαρτύριο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο κουράγιο ακόμα και πήγαινε να σε δει και ενας άλλος γιατρός. Συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω. 

Είναι κρίμα να ταλαιπωρεισαι τόσο καιρό. Ενημέρωσε μας γλυκιά μου... Εύχομαι να αναρρώσεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η αιμορραγία τελείωσε, δυστυχώς λόγω Πάσχα το ραντεβού που μου δώσανε σε ένα γιατρό στην Αθήνα είναι 18/4.. Ελπίζω έχω καθαρίσει τελείως και να μην ακούσω πάλι κάτι δυσάρεστο.. Ξέρει καμία μετά από ποσό καιρό μπορώ να ξαναπροσπαθησω για παιδί? Ευχαριστώ πολύ για τα γλυκά σας λογια

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sofiakout είπε:

Η αιμορραγία τελείωσε, δυστυχώς λόγω Πάσχα το ραντεβού που μου δώσανε σε ένα γιατρό στην Αθήνα είναι 18/4.. Ελπίζω έχω καθαρίσει τελείως και να μην ακούσω πάλι κάτι δυσάρεστο.. Ξέρει καμία μετά από ποσό καιρό μπορώ να ξαναπροσπαθησω για παιδί? Ευχαριστώ πολύ για τα γλυκά σας λογια

κοριτσι μου λυπαμαι για ολο αυτο που περασες ομως ειναι κατι που σχεδον σε ολες εχει συμβει οπως κ σε μενα! αν εχεις καθαρισει μετα απο δυο κυκλους θα εισαι οκ να ξαναπροσπαθησεις! η ηλικια σου ειναι μια χαρα πιστεψε με εχεις ακομα παρα πολυ χρονο!!!!!! ενα 90% των γυναικων που ειχαν μια παλλινδρομη μενουν αμεσως εγκυος μετα κ δεν εχουν κανενα θεμα γιαυτο μην το σκεφτεσε καθολου!!! παρε μονο το θετικο κομματι οτι ξερεις πλεον πως εγκυος μπορεις να μεινεις! 

αν ανχωνεσε για την επομενη φορα απλα κανε ενα τσεκ σε θυροειδη δηλαδη υπερηχο, tsh κ θα εισαι ετοιμη να ξαναπροσπαθησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...