Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρέθηκε το γάλα που του έδινα...ποιό να εμπιστευτώ τώρα;


katerinakr

Recommended Posts

Γεια σας! διαβάζω αυτό το φορουμ αρκετό καιρό και τώρα πήρα το θάρρος να γράψω πρώτη φορά!

Ο μικρούλης μου (4 μηνών) έτρωγε πάρα πολύ καλά και ξαφνικά τον τελευταίο μήνα δεν τρώει αρκετά :-(.

Η παιδίατρος μου πε να του αλλάξω το γάλα γιατί μπορεί να το βαρέθηκε, αλλά δεν ξέρω πιο να πάρω...και με τι κριτήριο να το διαλλέξω..ουφ!

στεναχωριέμαι που δεν τρώει όπως παλιά το λουλουδάκι μου :-(.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην ανησυχείς, και εμάς τέτοια έκανε και του αλλάζαμε το γάλα για κανένα μήνα και μετά του ξαναδίναμε το παλιό και ουτω καθεξής. Βαριούνται και αυτά, μην ξεχνάς ότι είναι άνθρωποι! Σκέψου δε πως στις μαμάδες που θηλάζουν αλλάζει το γάλα γεύση ανάλογα με το τι τρώνε οι μαμάδες και δεν είναι συνέχεια το ίδιο, ενώ με το γάλα του εμπορίου δεν υπάρχουν εναλλαγές.

Τα έτοιμα γάλατα είναι λίγο πολύ τα ίδια σε συστατικά, οπότε μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις, αρκεί να μην τίθεται θέμα αλλεργίας του παιδιού. Εμάς (ας σβήσει ο admin την φράση αυτή αν θεωρείται διαφήμιση) μας βόλεψε το frisolac και το s-26 gold, οπότε αυτά εναλλάσσαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

kalimera sas prwti fora grafw sto forum kathws eimai neo melos. den xerw an eimai sto swsto topic, einai para polla allwste kai paromoia metaxy tous....

loipon, ehw enan mpempako 4 minwn kai apo tin arhi edina symplirwma to almiron 1. ola mia hara, to epine olo k grigora pigainame se pio polla ml.

edw k ena mina peripou arhise na min to polythelei. arhizei pinei k sta teleftaia 40-50 ml to sprwhnei k griniazei. kapoies alles fores to straggizei. mipws to varethike? tha trellathw diladi! den mporw na ton vlepw na min trwei!!!! to anefera stin paidiatro k mou eipe oti efoson pairnei kalo varos min to allaxoume. nai alla ehei ftasei se simeio pou kapoies meres den pinei arketo gala, mi sas pw k ligotero apo oso itan pio mikros.

ti na kanw? ehw shedon peistei oti eftase i stigmi na allaxw gala. na to kanw i tha einai heirotera? k an synehisw me to idio k den pinei? episis tou allaxa k mpimpero apo nuk pigame sta chicco me thili kaoutcouk pou einai pio malakia mipws einai k ta oulakia tou pou ehoun arhisei na prizontai..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο και εμείς..βέβαια είμαστε 11 μηνών και ενώ έπινε το γάλα με όρεξη (Almiron 2) τώρα πίνει αργά και όχι όλο. Μόλις τελειώσει το κουτί, θα του πάρω κάποιο άλλο από το σούπερ μάρκετ - σε μορφή σκόνης πάλι...πάντως έχω ακούσει ότι τα βαριούνται τα γάλατα.

Link to comment
Share on other sites

vevaia ehw akousei apo paidiatro oti den einai kai kalo na allazeis syhna gala gia to stomahaki tous, mporei na prokalesei provlima. kai skeftomai, pes oti tou allazw k to kainourgio den to pinei katholou, mporw na xanagyrisw sto proigoumeno i na paw xana se kapoio allo trito?? einai asfales gia tin ygeia tou k ta nevra tou vevaia!!!!:?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η ορεξη τους μπορει να μειωθηκε γιατι αρχιζουν και τα δοντια σε τετοια ηλικια....μπορει να βγαλουν μετα απο 4-5-6 μηνες αλλα τα συμπτωματα απο τωρα ξεκινανε...

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η ορεξη τους μπορει να μειωθηκε γιατι αρχιζουν και τα δοντια σε τετοια ηλικια....μπορει να βγαλουν μετα απο 4-5-6 μηνες αλλα τα συμπτωματα απο τωρα ξεκινανε...

 

 

συμφωνω...η δικια μου τον 4ο λιγοστεψε την ποσοτητα που επινε,στην καλυτερη περιπτωση επινε 100γρ σε καθε γευμα..........κρατησε μερικες εβδ,αλλα τωρα πινει παλι....βαρος επαιρνε....ισως ηταν οντως τα ουλα της,μολις μπηκε στον 6ο βγηκε και το δοντακι...

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ισως να μην φταιει το γαλα......

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κατα την περίοδο των δοντιών δεν έπινε καθόλου γάλα. Για 3 εβδομάδες τα ήθελε όλα παγωμένα: γιαούρτι, φαγητό, φρούτα. Μετα την φαση με τα δόντια απλά δεν το έπινε με όρεξη.Τελικά του άλλαξα γάλα κ τώρα το πινει όλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...