Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

23 εβδομάδα ¨ήσυχο¨ μωρό;;;


Recommended Posts

Γειά σας και από μας!!

Μόλις πριν δυο τρείς ημέρες ηρεμήσαμε με την διαδικασία της αμνιοπαρακέντησης και βρήκα κάτι άλλο να ασχολούμαι..!!!

Βρε κορίτσια αυτό το μωρό δεν το νιώθω καθόλου !!! Είναι δυνατόν ;;; και πάω στον υπέρηχο όλα καλά !!!

Τη δευτερα στη β΄ επιπέδου 22w ήταν 380γρ στα φυσιολογικά πλαίσια δεν ειναι δηλαδή πολύ μικρό .

Τι γίνετε άραγε τι λέτε γιατί και σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να χαλαρώσω.....

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγω δεν το νιώθω αλλα προχθές έκανα β επιπέδου και είναι όλα οκ.ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι μερικές γυναίκες το νιώθουν με τη 25 βδομάδα. Και μου είπε ότι το μωρό μου είναι λίγο τεμπελικο.ξέρω γω;τι να πω;

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η καθεμια εγκυμονουσα καταλαβαινει σε διαφορετικη βδομαδα το μωρο της.Η δικια μου αρχισε απο νωρις τις κλοτσιες αλλα τυχαινε πχ μια βδομαδα να χορευει μεσα και μια βδομαδα να μην δινει σημα ζωης!Ακομα και τωρα καμια φορα ειναι πολυ ησυχη...Και εγω στην αρχη αγχωνομουν αλλα μου ειπε ο ιατρος οτι ειναι φυσιολογικο.Καμια φορα ριχνουν και αυτα εναν υπνο λιγο παραπανω!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος άγχους. Αφού το μωρό αναπτύσσεται φυσιολογικά, δε χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα. Θέλει πάντως και ηρεμία για να το καταλάβεις το μωρό. Εγώ έχω προσέξει ότι το καταλαβαίνω κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένη ή καθιστή και με ησυχία γύρω μου. Οπότε ηρέμησε και σε λίγο καιρό θα το ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ !!

Απο προχθες μου εχει γινει εμμόνη !

Τι σοκολάτες εφαγα , τι αλμυρα , τι καυτερα...τίποτα ε δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από υπομονή!!

Ειναι βλέπετε ο τρίτος και ήμουνα αλλιώς μαθημένη...τουλάχιστον αυτος ας είναι ο ήσυχος του σπιτιού!!!

Και πάλι σας ευχαριστώ

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ !!

Απο προχθες μου εχει γινει εμμόνη !

Τι σοκολάτες εφαγα , τι αλμυρα , τι καυτερα...τίποτα ε δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από υπομονή!!

Ειναι βλέπετε ο τρίτος και ήμουνα αλλιώς μαθημένη...τουλάχιστον αυτος ας είναι ο ήσυχος του σπιτιού!!!

Και πάλι σας ευχαριστώ

χαχαχα!!! με αυτο το ονειρο ζουσα και εγω στην τριτη εγκυμοσυνη μου. ηταν τοσο ησυχο μωρο που καθε φορα ελεγα πανικοβλητη στο γιατρο οτι δεν ζει το εμβρυο. δεν κουνιοταν καθολου!! τωρα μου εχει βγαλει τη πιστη και λιγα λεω. χαρη στο χρυσουλι μου εχω χασει 25 κιλα και εχω να κοιμηθω 11 μηνες. περαστικα!!!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ωχ! Misspigi με απογοητεύεις! Έχω ήδη δυο θηριάκια γιατί δεν μάφήνεις να ελπίζω σε ένα ησυχούλη;;;!!

Βέβαια τόσο που με έχει αγχώσει τώρα λέω ας βγει γερό και ας είναι και αυτός ταλιμπάν αλλά ...ύστερα κλαίνε.....!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω προσέξει ότι το καταλαβαίνω κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένη ή καθιστή και με ησυχία γύρω μου. Οπότε ηρέμησε και σε λίγο καιρό θα το ακούσεις.

Δεν είναι μόνο ότι το ακούς πιο εύκολα όταν έχει ησυχία, είναι ότι όταν είσαι όρθια και περπατάς το μωρό νανουρίζεται με την κίνηση και αποκοιμιέται. Ενώ μόλις ξαπλώνεις, ξυπνάει. Όπως και μετά τη γέννα δηλαδή, που τα κουνάς τα σκασμένα στην αγκαλιά με τις ώρες και δείχνουν κοιμισμένα, αλλά μόλις τα βάλεις στο κρεβατάκι τους πετάγονται :lol:

 

Πάντως ΜΑΤΘΙΛΔΗ μην απογοητεύεσαι, και ο δικός μου ήταν πολύ πολύ ήσυχος στην κοιλιά και όταν γεννήθηκε ήταν ακριβώς το αντίθετο (υπερκινητικός) αλλά γενικά είναι ήσυχο μωράκι, κλαίει σπάνια, κολικούς δεν έκανε κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

ματθιλδη ελπιζω να τον ακουσεις συντομα να ησυχασεις!! εγω σκεψου ειμαι στην 16η και εχω αρχισει να αγχωνομαι που δεν το αισθανομαι, και ειναι και το 1ο μου!!! μαλλον με ζαλισαν κατι γνωστες που μου ειπαν οτι θα επρεπε να το εχω ακουσει κλπ αλλα νομιζω λενε βλακειες ε? Απλα προς το παρον απο υπερηχο σε υπερηχο εχω αγωνια, ειναι περιεργο να μην νιωθεις τι γινεται εκει μεσα!! φιλια σε ολες..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεψου ειμαι στην 16η και εχω αρχισει να αγχωνομαι που δεν το αισθανομαι, και ειναι και το 1ο μου!!! μαλλον με ζαλισαν κατι γνωστες που μου ειπαν οτι θα επρεπε να το εχω ακουσει κλπ αλλα νομιζω λενε βλακειες ε? .

 

Εγω την δικια μου απο την 16η αρχισα να την νιωθω αλλα οταν ειχε πιο εντονες κινησεις οχι συνεχεια.Δεν λενε βλακειες,μια στις τοσες το ακουει πιο νωρις.Αλλα και εγω ειχα αγχωθει στην αρχη που μου λεγανε αλλες οτι επρεπε να το εχω ακουσει εδω και ποσο καιρο:( και μετα μουντζουρονα τον εαυτο μου που ακουγα την καθε τι χαζομαρα που μου λεγανε!Ειδικα οταν με κοιτουσαν καποιες σαν καμια εξωγηινη που δεν ειχα καθολου κοιλια (τωρα φανηκε στον 7ο μηνα..!) λες και ημουν η μονη και τσαντιζομουν συνεχεια!Γι'αυτο μην δινεται σημασια σε κανεναν η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη και οτι σας απασχολει να ρωτατε τον γιατρο σας για σιγουρια και αφηστε τους αλλουσ να λενε!;)

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ματθιλδη ελπιζω να τον ακουσεις συντομα να ησυχασεις!! εγω σκεψου ειμαι στην 16η και εχω αρχισει να αγχωνομαι που δεν το αισθανομαι, και ειναι και το 1ο μου!!! μαλλον με ζαλισαν κατι γνωστες που μου ειπαν οτι θα επρεπε να το εχω ακουσει κλπ αλλα νομιζω λενε βλακειες ε? Απλα προς το παρον απο υπερηχο σε υπερηχο εχω αγωνια, ειναι περιεργο να μην νιωθεις τι γινεται εκει μεσα!! φιλια σε ολες..
συνηθως οι πρωτομανες νιωθουν το μωρό στην 20η εβδομαδα. Κι εμενα η κουνιαδα μου με ειχε σκασει που με ρωταγε απο την 13η εβδοαμδα αν καταλαβα το μωρό. Τελικά τον Ταλιμπαν μου τον καταλαβα 15+1, αλλά μαλλον ήμουν η εξαιρεση στις πρωτομανες. Μη στεναχωριεσαι, οπου να ειναι ερχεται κι αυτή η αισθηση! Δεν χρειαζεται αγχος, ειναι το πιο φυσιολογικο να μη νιωθεις ακομα το μωρό!

Να σου πω κι ενα μυστικό: αγωνία απο υπερηχο σε υπερηχο θα εχεις και μετά που θα ακουσεις το μωρό! ;)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

μαλλον με ζαλισαν κατι γνωστες που μου ειπαν οτι θα επρεπε να το εχω ακουσει κλπ αλλα νομιζω λενε βλακειες ε?

Υπάρχουν κοπέλες που υποστηρίζουν ότι το έχουν ακούσει πριν τη 12η εβδομάδα, πράγμα αδύνατον αν σκεφτείς το μέγεθος του εμβρύου και την ποσότητα υγρού που το περιβάλλει. Γενικώς ο καθένας φαντασιώνεται ό,τι θέλει. Οι πρωτομάνες το ακούνε συνήθως μετά την 20η εβδομάδα, οι δευτερο-τριτομάνες το ακούν λίγο νωρίτερα. Μην ακούς τη βλακεία της κάθε μιας...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αγχώθηκα γιατί τον μεγάλο τον ¨άκουσα¨ περίπου στην 14η με 15η εβδομάδα και από την πρώτη στιγμή η παρουσία του ήταν εντονότατη. Καθε στιγμή της ημέρας και βέβαια μόλις ξάπλωνα το βράδυ νόμιζα οτι θα βγει κανα χερι-ποδι απο το χτύπημα...

Τον δεύτερο αργησα λίγο σχετικά γύρω στην 20η και όχι τόσο έντονα σε καμία περίπτωση!

Μα τώρα έχει ξεπεράσει κάθε όριο υπομονής μου!! Κοιμάμαι και ξυπνάω εναγωνίως μπας και μου γνέψει αλλά τίποτα!

Την προηγούμενη εβδομάδα πηγαίνοντας για την β΄ επιπεδου ήμουνα στα μαύρα πανιά θεωρούσα οτι δεν θα ζούσε αλλά με διεψευσε ¨δόξα το θεό¨και εν τέλη όλα καλά !!!

Αντε να δούμε ....

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

ματθιλδη αφου πηγαν ολα καλα στη β' επιπεδου μην ανησυχεις.. απλα φαινεται ειναι πιο ησυχος οπως λες! βεβαια καταλαβαινω την αγωνια σου.. ειμαι ομως σιγουρη οτι συντομα θα σε αρχισει στις κλωτσιες!! εγω ανυπομονω γιατι θα ειναι η πρωτη φορα που θα εχω αυτη την εμπειρια και καταλαβαινεις.... φιλια, tinsey ετσι ειναι οπως τα λες, καθε εγκυμοσυνη αλλωστε ειναι διαφορετικη

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ματθιλδη αφου πηγαν ολα καλα στη β' επιπεδου μην ανησυχεις.. απλα φαινεται ειναι πιο ησυχος οπως λες! βεβαια καταλαβαινω την αγωνια σου.. ειμαι ομως σιγουρη οτι συντομα θα σε αρχισει στις κλωτσιες!! εγω ανυπομονω γιατι θα ειναι η πρωτη φορα που θα εχω αυτη την εμπειρια και καταλαβαινεις.... φιλια, tinsey ετσι ειναι οπως τα λες, καθε εγκυμοσυνη αλλωστε ειναι διαφορετικη

 

Αχ! Είναι το πιο ωραίο συναίσθημα....!

Με το καλό σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα θυμήθηκα που μνημόνευσε κάποια την β' επιπέδου, ότι περίπου 4 βδομάδες πριν τη β' επιπέδου είχα πάει να με δει ο γιατρός και μου είχε πει (κατά λέξη): "το μωρό έχει ύψος τόσο, βάρος τόσο, και γι' αυτό δεν το ακούς, γιατί είναι ένα μικρό ψάρι σε μια μεγάλη γυάλα". Εννοείται ότι μέχρι τότε με είχαν πρήξει όλοι αν ακούω το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

ματθιλδη ελπιζω να τον ακουσεις συντομα να ησυχασεις!! εγω σκεψου ειμαι στην 16η και εχω αρχισει να αγχωνομαι που δεν το αισθανομαι, και ειναι και το 1ο μου!!! μαλλον με ζαλισαν κατι γνωστες που μου ειπαν οτι θα επρεπε να το εχω ακουσει κλπ αλλα νομιζω λενε βλακειες ε? Απλα προς το παρον απο υπερηχο σε υπερηχο εχω αγωνια, ειναι περιεργο να μην νιωθεις τι γινεται εκει μεσα!! φιλια σε ολες..

 

 

να μην αγχωνεσαι καθόλου !! εγω την 18η κάτι ενιωσα αλλά μη φανταστείς... σαν γοργορητό!!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινα κανενα απο τα δυο και με ειχαν αγχωσει κυριως η μανα μου μα καλα δεν το ακουσες ακομα και το ειπα στο γιατρο και μου ειπε χαλαρωσε πολλες που νομιζουν οτι το ακουν νωρις ειναι κινησεις του εντερου μετα την 20 εβδομαδα ισως να το ακουσεις εε σταματησα να ασχολουμαι.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κακό προαίσθημα επιβεβαιώθηκε.

Στο τυπικο έλεγχο χθες διαπιστώθηκε έλλειψη καρδιακού παλμού!!

Αύριο μπαίνω για καισαρική....

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κακό προαίσθημα επιβεβαιώθηκε.

Στο τυπικο έλεγχο χθες διαπιστώθηκε έλλειψη καρδιακού παλμού!!

Αύριο μπαίνω για καισαρική....

Mατθιλδη μου παρακολουθουσα το θεμα σου μιας και ειμαι περπου στις ιδιες εβδομαδες και σημερα ειδα την ασχημη εκβαση..Συγγνωμη αλλα δεν ειπες οτι ολα πηγαν καλα με την β' επιπεδου?Ειχες κανει και αμνιο?Ολα ηταν φυσιολογικα?Δεν υπαρχει περιθωριο λαθους ε?

Αν ειναι ετσι οπως τα λεει ο γιατρος(οτι δεν υπαρχει καρδιακος παλμος) , πραγματικα λυπαμαι.Ελπιζω τα 2 σου παιδακια να σταθουν ευκαιρια να ξεπερασεις αυτον τον χαμο!!

Σορρυ για τις ερωτησεις που σου κανω αλλα υπηρχε καποιος λογος που συνεβη αυτο?Σου ειπαν τιποτε?

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mατθιλδη μου παρακολουθουσα το θεμα σου μιας και ειμαι περπου στις ιδιες εβδομαδες και σημερα ειδα την ασχημη εκβαση..Συγγνωμη αλλα δεν ειπες οτι ολα πηγαν καλα με την β' επιπεδου?Ειχες κανει και αμνιο?Ολα ηταν φυσιολογικα?Δεν υπαρχει περιθωριο λαθους ε?

Αν ειναι ετσι οπως τα λεει ο γιατρος(οτι δεν υπαρχει καρδιακος παλμος) , πραγματικα λυπαμαι.Ελπιζω τα 2 σου παιδακια να σταθουν ευκαιρια να ξεπερασεις αυτον τον χαμο!!

Σορρυ για τις ερωτησεις που σου κανω αλλα υπηρχε καποιος λογος που συνεβη αυτο?Σου ειπαν τιποτε?

 

 

Τα αποτελέσματα της αμνιο είναι τέλεια ...δεν υπήρχε κάποιο ¨προβλημα¨ στο μωρό.

Μεσολάβησε και ενδιαμεσος υπέρηχος φυσιολογικός όμως χθες όλα άλλαξαν... Το τι συνέβη θα το μάθω...ίσως

Προς το παρόν προσπαθώ ...για τα παιδάκια μου !!

Δεν θα ήθελα όμως να συνεχίσω εδω το θέμα δεν είναι σωστό να αγχώνεστε οι εγκυούλες!!!

Σου ευχομαι οτι καλύτερο

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της αμνιο είναι τέλεια ...δεν υπήρχε κάποιο ¨προβλημα¨ στο μωρό.

Μεσολάβησε και ενδιαμεσος υπέρηχος φυσιολογικός όμως χθες όλα άλλαξαν... Το τι συνέβη θα το μάθω...ίσως

Προς το παρόν προσπαθώ ...για τα παιδάκια μου !!

Δεν θα ήθελα όμως να συνεχίσω εδω το θέμα δεν είναι σωστό να αγχώνεστε οι εγκυούλες!!!

Σου ευχομαι οτι καλύτερο

Να'σαι καλα κοπελα μου και ολα θα φτιαξουν..Η αληθεια ειναι οτι θορυβηθηκα πραγματικα με αυτο που σου συνεβη!Σεβομαι την αποφαση σου αν δεν θελεις να συνεχισεις το θεμα ...Εμεις παντως ειμαστε εδω αν θελεις καπου να μιλησεις...Κουραγιο κ καλη επιτυχια σε οτι κανεις απο εδω κ περα..

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ!

Δεν θελω να σας φορτίζω ,δεν ειμαστε στη σωστή ενότητα ...

Ειναι πολύ δυσκολο ολο αυτό...μόλις ετοιμασα και τα πραγματά μου..αλλιώς τη φανταζόμουνα τη διαδικασία προς το μαιευτήριο...

Πονάει πολύ ...

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...