Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Για το δειπνο εννοειται καθε μερα! Δηλαδη εσεις δεν τρωτε καποιες μερες;;;:shock: Μπανιο ισως υπαρξουν καποιες φορες που δεν κανει, αλλα τις περισσοτερες κανει οσο ο καιρος ειναι καλος και γινεται μουσκεμα στον ιδρωτα απ τα αθληματα. Λες να τον αφησω απλυτο, μηπως και χαλαρωσουμε λιγο;:lol:

Δεν μπορεί να κάνει αθλήματα κάθε μέρα (!!!) και δεν έχει ζέστη 12 μήνες το χρόνο. Εγώ θα έλεγα λίγο λιγότερο μπάνιο δεν θα σας έβλαπτε. Εσύ ως παιδί έκανες μπάνιο κάθε μέρα?

 

Φυσικά και τρώμε κάθε μέρα, αλλά όχι πλήρες δείπνο. Τρώμε τοστ και γάλα ή ένα αυγό και φρούτα ή σάντουιτς και σαλάτα ή τυροπιτάκια. Γενικώς κάτι ελαφρύ. Και συνήθως το τρώμε χαλαρώνοντας, βλέποντας τηλεόραση ή μια ταινία ή όσο διαβάζουμε ένα βιβλίο ή παίζοντας με φίλους. Συνήθως δεν καθόμαστε στο τραπέζι το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν στο ολοήμερο καθόντουσαν μέχρι τις 4:30 ή 5, αλλά από τις 2 έως τις 5 έκαναν σοβαρά ή τη μελέτη για την επόμενη ημέρα ή σοβαρή ενασχόληση με κάτι που να ενδιαφέρει πραγματικά το κάθε παιδί, τότε θα ήταν πραγματικά χρήσιμο & όχι μόνο αναγκαίο κακό.

Δλδ, αν κάποιο παιδί ενδιαφέρεται να μάθει μουσικό όργανο, και μπορούσαν σε ώρες του ολοήμερου να έχουν κανονικά μαθήματα οργάνων ή αν κάποιο παιδί θέλει να κάνει θεατρικό, και να υπάρχουν ώρες θεατρικής αγωγής στο ολοήμερο που να ασχολούνται σοβαρά με αυτό ή μαθήματα γλώσσας ή γυμναστικές δραστηριότητες ή εικαστικές δημιουργίες, αλλά με σοβαρή προσέγγιση, όχι για να το λέμε...

Αυτό το είχα κι εγώ απορία. Το ολοήμερο είναι υποχρεωτικό ή το επιλέγεις; Γιατί έχω ακούσει πρόσφατα από φίλους στην Ελλάδα με παιδιά δημοτικού ότι τα σταμάτησαν τα παιδιά από το ολοήμερο ή άρχισαν να τα παίρνουν νωρίτερα γιατί ήταν υπερβολική η κούραση και χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Τα παιδιά που πάνε ολοήμερο πότε τρώνε μεσημεριανό;

 

Στην Αγγλία (σας το λέω έτσι ενημερωτικά για σύγκριση) το ολοήμερο το πληρώνεις και τα περισσότερα παιδιά δεν πάνε κάθε μέρα αλλά 2 ή 3 φορές την εβδομάδα. Στο ολοήμερο δεν διαβάζουν για το σχολείο αλλά κάνουν δραστηριότητες όπως θεατρική αγωγή, μουσική, ξένη γλώσσα, ανάγνωση βιβλίων, μαγειρική, χορό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία δεν κάνεις τίποτα αυθόρμητα μάτια μου. Όλα είναι κανονισμένα από πριν. Δεν μπορείς ας πούμε να πάρεις το παιδί και το πας σε ένα φίλο να παίξει αν δεν το έχεις κανονίσει, ούτε πρόκειται να πετύχεις φίλο στο δρόμο ως διά μαγείας. Και στην Αθήνα έχω την εντύπωση ότι κάπως έτσι είναι, εκτός αν τύχει να έχεις φίλους στη γειτονιά σου.

 

Ούτε εδώ γίνονται αυτά (Αθήνα), ούτε θα ήθελα να μου χτυπήσει κάποιος φίλος το κουδούνι ξαφνικά για να φέρει το παιδί του να παίξει με τα δικά μου...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να κάνει αθλήματα κάθε μέρα (!!!) και δεν έχει ζέστη 12 μήνες το χρόνο. Εγώ θα έλεγα λίγο λιγότερο μπάνιο δεν θα σας έβλαπτε. Εσύ ως παιδί έκανες μπάνιο κάθε μέρα?

 

Φυσικά και τρώμε κάθε μέρα, αλλά όχι πλήρες δείπνο. Τρώμε τοστ και γάλα ή ένα αυγό και φρούτα ή σάντουιτς και σαλάτα ή τυροπιτάκια. Γενικώς κάτι ελαφρύ. Και συνήθως το τρώμε χαλαρώνοντας, βλέποντας τηλεόραση ή μια ταινία ή όσο διαβάζουμε ένα βιβλίο ή παίζοντας με φίλους. Συνήθως δεν καθόμαστε στο τραπέζι το βράδυ.

 

Ναι τωρα που θα χειμωνιασει, δε θα κανει μπανιο καθε μερα και κερδιζουμε ενα εικοσαλεπτο!;)

Ασχετο με το θεμα, αλλα ενα τοστ μονο απ τις δυο το μεσημερι ως το βραδυ δεν ειναι λιγο; Εγω του δινω και κατι ακομη και χανουμε χρονο!! Τι συζηταμε βρε παιδια, ποσο θα φαμε για να μας μεινει χρονος..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεδομένων των προβλημάτων παχυσαρκίας και της γενικότερης μειωμένης δραστηριότητας των παιδιών, κακό δεν είναι να περιορίσουμε λίγο το φαγητό ;)

 

Εμείς συνήθως τρώμε κάτι ελαφρύ στη μέση του απογεύματος και μετά κάτι ελαφρύ πάλι πριν κοιμηθούμε, μαζί με γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το είχα κι εγώ απορία. Το ολοήμερο είναι υποχρεωτικό ή το επιλέγεις; Γιατί έχω ακούσει πρόσφατα από φίλους στην Ελλάδα με παιδιά δημοτικού ότι τα σταμάτησαν τα παιδιά από το ολοήμερο ή άρχισαν να τα παίρνουν νωρίτερα γιατί ήταν υπερβολική η κούραση και χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Τα παιδιά που πάνε ολοήμερο πότε τρώνε μεσημεριανό;

 

Στην Αγγλία (σας το λέω έτσι ενημερωτικά για σύγκριση) το ολοήμερο το πληρώνεις και τα περισσότερα παιδιά δεν πάνε κάθε μέρα αλλά 2 ή 3 φορές την εβδομάδα. Στο ολοήμερο δεν διαβάζουν για το σχολείο αλλά κάνουν δραστηριότητες όπως θεατρική αγωγή, μουσική, ξένη γλώσσα, ανάγνωση βιβλίων, μαγειρική κλπ.

 

 

Το ολοήμερο το επιλέγεις & το δικαιούσαι σε περίπτωση που δουλεύουν & οι 2 γονείς. Είναι μέχρι τις 4, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται δουλειά εκεί... μόνο κούραση για τα παιδιά είναι. Αλλά αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική, τι να κάνεις, το αφήνεις & ότι κάνει.... Σε ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις μπορεί να προετοιμάζουν τα μαθήματα της επόμενη ημέρας, αλλά ο δικός μου ερχόταν κακογραμμένος & δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί για να μελετήσει σωστά, οπότε έπρεπε να τα ξανακάνει & στο σπίτι. Όσο για το μεσημεριανό, όσα θέλουν & έχουν φέρει φαγητό από το σπίτι, τρώνε όλα μαζί σε "τραπεζαρία" στο σχολείο. Στην αρχή το πλάνο ήταν στο ολοήμερο να κάνουν κάποια μαθήματα όπως λες, μουσική, γλώσσα, εικαστικά, κτλ., αλλά στην πράξη δεν κάνουν τίποτα (τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο...)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εδώ γίνονται αυτά (Αθήνα), ούτε θα ήθελα να μου χτυπήσει κάποιος φίλος το κουδούνι ξαφνικά για να φέρει το παιδί του να παίξει με τα δικά μου...:mrgreen:

 

Δεν γινεται ετσι, αλλα μπορεις να παρεις τηλεφωνο απο πριν. Δεν χρειαζεται να το εχεις κανονισει μηνες πριν, ουτε ομως να το αποφασισεις τελευταια στιγμη.

 

Οσο για αυτο που λεει επανω η little monkey, οτι δεν μπορεις να βγεις ετσι, εξω, ΔΕΝ ισχυει. Εμεις σχεδον ποτε δεν εχουμε κανονισει κατι απο πριν. Και παμε πχ στο βουνο για πικ νικ, σε Μουσεια, στο ζωολογικο κηπο, σε παιδοτοπους, στο κεντρο βολτα, ενα σωρο πραγματα υπαρχουν να κανεις, χωρις....κρατηση. Εκτος αν θελεις να πας πχ θεατρο, αλλα ΚΙ αυτο το εχουμε κανει και βρηκαμε θεση. (δεν συνεχιζω γιατι το αντιστοιχο θεματακι, εχθες το εβαλαν αρχειο :mrgreen: )

 

Για την Αγγλια θελει μια οργανωση απο πριν, οποτε μπορει ο γονιος να εχει κανονισει απο πριν να παει καπου με το παιδι του. Ισα ισα που εχει ενα σωρο παραστασεις, εκδηλωσεις, παρκα κλπ. Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα που θα χειμωνιασει, δε θα κανει μπανιο καθε μερα και κερδιζουμε ενα εικοσαλεπτο!;)

Ασχετο με το θεμα, αλλα ενα τοστ μονο απ τις δυο το μεσημερι ως το βραδυ δεν ειναι λιγο; Εγω του δινω και κατι ακομη και χανουμε χρονο!! Τι συζηταμε βρε παιδια, ποσο θα φαμε για να μας μεινει χρονος..

 

Εμ....για ονομα

 

 

ΥΓ για το μπανιο κανετε πλακα, ετσι??? Οχι καθε μερα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεδομένων των προβλημάτων παχυσαρκίας και της γενικότερης μειωμένης δραστηριότητας των παιδιών, κακό δεν είναι να περιορίσουμε λίγο το φαγητό ;)

 

Εμείς συνήθως τρώμε κάτι ελαφρύ στη μέση του απογεύματος και μετά κάτι ελαφρύ πάλι πριν κοιμηθούμε, μαζί με γάλα.

Σωστα..Ασε που με τις περικοπες που εχουν γινει στους μισθους μας, μια χαρα οικονομια θα κανουμε αν τα ταιζουμε λιγοτερο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμ....για ονομα

 

 

ΥΓ για το μπανιο κανετε πλακα, ετσι??? Οχι καθε μερα? :confused:

Η αληθεια ειναι οτι το χειμωνα μπορει να υπαρξουν καποιες μερες που δεν κανει.. Οχι συστηματικα, να τυχει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, δεδομένων των προβλημάτων παχυσαρκίας και της γενικότερης μειωμένης δραστηριότητας των παιδιών, κακό δεν είναι να περιορίσουμε λίγο το φαγητό ;)

 

Εμείς συνήθως τρώμε κάτι ελαφρύ στη μέση του απογεύματος και μετά κάτι ελαφρύ πάλι πριν κοιμηθούμε, μαζί με γάλα.

 

ως προς το φαγητό :

2μμ μεσημεριανό

5μμ μερικές φορές ίσως ζητήσει κάποιο σνακ (μπισκότα ή κεικ ή δημητριακά)

7μμ φρούτα

9μμ τοστ (ή αυγό ή κάτι ανάλογο..)

10:30 γάλα

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία δεν κάνεις τίποτα αυθόρμητα μάτια μου. Όλα είναι κανονισμένα από πριν. Δεν μπορείς ας πούμε να πάρεις το παιδί και το πας σε ένα φίλο να παίξει αν δεν το έχεις κανονίσει, ούτε πρόκειται να πετύχεις φίλο στο δρόμο ως διά μαγείας. Και στην Αθήνα έχω την εντύπωση ότι κάπως έτσι είναι, εκτός αν τύχει να έχεις φίλους στη γειτονιά σου.

 

Μένω στη Ν. Σμύρνη. Και πετυχαίνουμε φίλους στο δρόμο πάρα μα πάρα πολύ συχνά. Αλλά εδώ πήγαμε παιδικούς σταθμούς, εδώ νηπιαγωγείο, εδώ κολυμβητήριο, εδώ μπαλέτο. Και τη Ν. Σμύρνη δεν τη λες και χωριό, ούτε προάστιο μακρινό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται ετσι, αλλα μπορεις να παρεις τηλεφωνο απο πριν. Δεν χρειαζεται να το εχεις κανονισει μηνες πριν, ουτε ομως να το αποφασισεις τελευταια στιγμη.

Ε ούτε και στην Αγγλία το κανονίζεις μήνες πριν, μην τρελλαθούμε. Συνήθως το κανονίζεις το μεσημέρι που παίρνεις τα παιδιά από το σχολείο ή αν είναι κάποια ειδική περίσταση, μέχρι μια βδομάδα νωρίτερα. Αυτό που δεν κάνεις είναι να περιμένεις πότε θα έρθει η όρεξη στον Γιαννάκη για παιχνίδι και να πάρεις τότε τον Κωστάκη τηλέφωνο. Και να το κάνεις δηλαδή, ο Κωστάκης το πιθανότερο είναι να έχει κανονίσει κάτι άλλο.

 

Οσο για αυτο που λεει επανω η little monkey, οτι δεν μπορεις να βγεις ετσι, εξω, ΔΕΝ ισχυει. Εμεις σχεδον ποτε δεν εχουμε κανονισει κατι απο πριν. Και παμε πχ στο βουνο για πικ νικ, σε Μουσεια, στο ζωολογικο κηπο, σε παιδοτοπους, στο κεντρο βολτα, ενα σωρο πραγματα υπαρχουν να κανεις, χωρις....κρατηση.

Δεν είναι θέμα κράτησης. Αλλά φαντάζομαι ότι για να ξεκινήσετε να πάνε π.χ. σε ένα μουσείο το έχετε σκεφτεί από πριν, δεν σας έρχεται ξαφνικά η όρεξη στις 5 η ώρα απόγευμα Τρίτης και πάτε σε μουσείο. Φαντάζομαι δηλαδή.

 

Για την Αγγλια θελει μια οργανωση απο πριν, οποτε μπορει ο γονιος να εχει κανονισει απο πριν να παει καπου με το παιδι του. Ισα ισα που εχει ενα σωρο παραστασεις, εκδηλωσεις, παρκα κλπ. Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.

Το πρόβλημα είναι πως ο γονιός δουλεύει ως τις 5 ή τις 6 και το χειμώνα σκοτεινιάζει από τις 4. Και τα πάρκα δεν έχουν φώτα, άσε που μερικά τα κλειδώνουν κιόλας τη νύχτα. Οι παραστάσεις και οι εκδηλώσεις που είναι κατάλληλες για παιδιά σχολικής ηλικίας συνήθως γίνονται τα σ/κ και πρέπει να έχεις κλείσει από πριν θέση. Τα μαγαζιά και τα περισσότερα μουσεία κλείνουν στις 5 άρα πριν ο γονιός γυρίσει σπίτι από τη δουλειά. Είναι λίγο περιορισμένες οι επιλογές τις καθημερινές.

Link to comment
Share on other sites

ως προς το φαγητό :

2μμ μεσημεριανό

5μμ μερικές φορές ίσως ζητήσει κάποιο σνακ (μπισκότα ή κεικ ή δημητριακά)

7μμ φρούτα

9μμ τοστ (ή αυγό ή κάτι ανάλογο..)

10:30 γάλα

Κάπως έτσι κι εμείς.

 

Μένω στη Ν. Σμύρνη. Και πετυχαίνουμε φίλους στο δρόμο πάρα μα πάρα πολύ συχνά. Αλλά εδώ πήγαμε παιδικούς σταθμούς, εδώ νηπιαγωγείο, εδώ κολυμβητήριο, εδώ μπαλέτο. Και τη Ν. Σμύρνη δεν τη λες και χωριό, ούτε προάστιο μακρινό.

Η αλήθεια είναι από φίλους που μένουν στη Ν. Σμύρνη, τα ίδια λένε. Μπορεί να μην είσαστε χωριό αλλά είσαστε σαν χωριό, πυκνοκατοικημένοι και με πλατείες που αποτελούν κέντρο συνάντησης. Για πήγαινε στους Θρακομακεδόνες να δεις πώς είναι, που για να βρεις συμμαθητή σου στο δρόμο πρέπει να κάνεις αίτηση ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ο χρόνος πιέζει μια λύση είναι να γίνουμε πιο εφευρετικοί. Αν τα παιδιά τα βλέπεις μόνο στο αυτοκίνητο, τότε θα κάνεις τις συζητήσεις. Ή το βράδυ την ώρα της χαλάρωσης. Ή αν δεν μπορείς εσύ επειδή δουλεύεις, θα αναλάβει ο άλλος γονιός. Ή θα χρησιμοποιήσεις πιο πολύ τον χρόνο του σαββατοκύριακου και των αργιών. Και τις καλοκαιρινές διακοπές.

 

Αν ο χρόνος πιέζει, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να σταματήσει να πιέζει. Όχι να βρεθούν λύσεις που προσαρμόζονται στο δεδομένο ότι ο χρόνος πιέζει. Μιλάμε για μικρά παιδιά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γινεται ετσι, αλλα μπορεις να παρεις τηλεφωνο απο πριν. Δεν χρειαζεται να το εχεις κανονισει μηνες πριν, ουτε ομως να το αποφασισεις τελευταια στιγμη.

 

Οσο για αυτο που λεει επανω η little monkey, οτι δεν μπορεις να βγεις ετσι, εξω, ΔΕΝ ισχυει. Εμεις σχεδον ποτε δεν εχουμε κανονισει κατι απο πριν. Και παμε πχ στο βουνο για πικ νικ, σε Μουσεια, στο ζωολογικο κηπο, σε παιδοτοπους, στο κεντρο βολτα, ενα σωρο πραγματα υπαρχουν να κανεις, χωρις....κρατηση. Εκτος αν θελεις να πας πχ θεατρο, αλλα ΚΙ αυτο το εχουμε κανει και βρηκαμε θεση. (δεν συνεχιζω γιατι το αντιστοιχο θεματακι, εχθες το εβαλαν αρχειο :mrgreen: )

 

Για την Αγγλια θελει μια οργανωση απο πριν, οποτε μπορει ο γονιος να εχει κανονισει απο πριν να παει καπου με το παιδι του. Ισα ισα που εχει ενα σωρο παραστασεις, εκδηλωσεις, παρκα κλπ. Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.

 

Όχι μήνες πριν. Καμιά βδομάδα πιο πριν όμως μπορεί να κανονίσω κάτι. Την τελευταία στιγμή πάντως δεν θέλω να κανονίζω κάτι με άλλους. Μόνοι μας πάντως βγαίνουμε έξω στα ξαφνικά ή απρογραμμάτιστα. πχ ανάλογα τα κέφια της στιγμής (των παιδιών και τα δικά μας), ανάλογα τις συνθήκες κτλ, μπορεί να αποφασίσουμε να βγούμε έξω, να πάμε σε μια πλατεία, σε μια παιδική χαρά, ή οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χρόνος πιέζει, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να σταματήσει να πιέζει. Όχι να βρεθούν ύσεις που προσαρμόζονται στο δεδομένο ότι ο χρόνος πιέζει. Μιλάμε για μικρά παιδιά.

Είναι κι αυτό μια άποψη. Αν δουλεύεις θα μπορούσες ας πούμε να αφήσεις τη δουλειά σου και να περνάς περισσότερο χρόνο με τα παιδιά.

 

Στην αρχή το πλάνο ήταν στο ολοήμερο να κάνουν κάποια μαθήματα όπως λες, μουσική, γλώσσα, εικαστικά, κτλ., αλλά στην πράξη δεν κάνουν τίποτα (τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο...)

Είναι ωραίες όλες αυτές οι δωρεάν παροχές στην Ελλάδα (στην Αγγλία ούτε βιβλία δεν σου δίνει δωρεάν το σχολείο, όχι να σου προσφέρουν φύλαξη και μάλιστα με δραστηριότητες...) αλλά τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις.

 

Όχι μήνες πριν. Καμιά βδομάδα πιο πριν όμως μπορεί να κανονίσω κάτι. Την τελευταία στιγμή πάντως δεν θέλω να κανονίζω κάτι με άλλους. Μόνοι μας πάντως βγαίνουμε έξω στα ξαφνικά ή απρογραμμάτιστα. πχ ανάλογα τα κέφια της στιγμής (των παιδιών και τα δικά μας), ανάλογα τις συνθήκες κτλ, μπορεί να αποφασίσουμε να βγούμε έξω, να πάμε σε μια πλατεία, σε μια παιδική χαρά, ή οτιδήποτε.

Στην Ελλάδα κι εμείς το κάνουμε αυτό (το αυθόρμητο). Στην Αγγλία όχι, γιατί με το που θα νυχτώσει, χάνεις την επιλογή του "ο,τιδήποτε".

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα κι εμείς το κάνουμε αυτό (το αυθόρμητο). Στην Αγγλία όχι, γιατί με το που θα νυχτώσει, χάνεις την επιλογή του "ο,τιδήποτε".

 

Ούτε το καλοκαίρι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια άποψη. Αν δουλεύεις θα μπορούσες ας πούμε να αφήσεις τη δουλειά σου και να περνάς περισσότερο χρόνο με τα παιδιά.

 

Εννοώ αν ο χρόνος πιέζει τα παιδιά. Και πιστεύω ότι το κατάλαβες.

Εσύ περιέγραψες εικόνες όπου οι γονείς προτείνεις να αξιοποιούν το χρόνο της διαδρομής από τη μία δραστηριότητα στην άλλη για να μιλήσουν με τα παιδιά τους. Ε, σε αυτή τη διαδρομή είναι παρών και ο γονιός, άρα δεν είναι από αυτούς που χρειάζεται να αφήσουν τη δουλειά τους για να βρίσκονται με τα παιδιά τους.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το καλοκαίρι;

Το καλοκαίρι έχεις σαφώς περισσότερες επιλογές γιατί νυχτώνει πιο αργά άρα μπορείς να πας π.χ. 7 η ώρα στο πάρκο.

 

Ε, σε αυτή τη διαδρομή είναι παρών και ο γονιός, άρα δεν είναι από αυτούς που χρειάζεται να αφήσουν τη δουλειά τους για να βρίσκονται με τα παιδιά τους.

Στην περίπτωση αυτή, ας αφήσουν τα παιδιά τις δραστηριότητές τους. Εγώ δεν θα το επέλεγα αλλά για κάποιους ενδεχομένως είναι μια καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι από φίλους που μένουν στη Ν. Σμύρνη, τα ίδια λένε. Μπορεί να μην είσαστε χωριό αλλά είσαστε σαν χωριό, πυκνοκατοικημένοι και με πλατείες που αποτελούν κέντρο συνάντησης. Για πήγαινε στους Θρακομακεδόνες να δεις πώς είναι, που για να βρεις συμμαθητή σου στο δρόμο πρέπει να κάνεις αίτηση ;)

 

Πιστεύω ότι παρόμοια κατάσταση με τη Ν. Σμύρνη επικρατεί και στο Κάτω Χαλάνδρι, στο Ν. Ψυχικό, στο Π. Φάληρο, στον Άλιμο, στα Άνω Πατήσια, στη Ν. Φιλοθέη, στα Άνω και Κάτω Πετράλωνα, στο Γαλάτσι, στο Ν. Ηράκλειο, στη Ν. Φιλαδέλφεια, στον Υμηττό, στο Βύρωνα και στους μισούς δήμους της Αθήνας και της περιοχής του Πειραιά. Άρα μιλάμε για πάνω από 2 εκατομμύρια κατοίκους.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή, ας αφήσουν τα παιδιά τις δραστηριότητές τους. Εγώ δεν θα το επέλεγα αλλά για κάποιους ενδεχομένως είναι μια καλή λύση.

 

Εγώ θα επέλεγα απλά να μην ξεκινήσουν ποτέ τόσες πολλές δραστηριότητες που να καταλήγουν να ανταλλάσσουν κουβέντες με τους γονείς, στις διαδρομές και τα σαββατοκύριακα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επέλεγα απλά να μην ξεκινήσουν ποτέ τόσες πολλές δραστηριότητες που να καταλήγουν να ανταλλάσσουν κουβέντες με τους γονείς, στις διαδρομές και τα σαββατοκύριακα.

 

το προφανες! προτεινω το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίες όλες αυτές οι δωρεάν παροχές στην Ελλάδα (στην Αγγλία ούτε βιβλία δεν σου δίνει δωρεάν το σχολείο, όχι να σου προσφέρουν φύλαξη και μάλιστα με δραστηριότητες...) αλλά τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις.

 

"δωρεάν" - ναι, παροχές - όχι. Απλή φύλαξη είναι που απλά την ονομάζουν σχολείο....

Βέβαια δεν ξέρω πόσοι εκπαιδευτικοί με ειδικότητες πληρώνονται για αυτές τις ΜΗ παροχές & απλά τους ταλαιπωρούν τους ανθρώπους & τους υποχρεώνουν να αλλάζουν 3-4 σχολεία για να συμπληρώνουν ώρες, ώστε να πάρουν ψίχουλα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να παρέχουν τις υπηρεσίες που θα έπρεπε & θα ήθελαν.

Δεν έχω υπόψη μου το εκπαιδευτικό σύστημα στην Αγγλία, αλλά όταν ζητάνε να πληρώνεις τα βιβλία του υπουργείου, το παρουσιάζουν ότι υπάρχει "δωρεάν δημόσια παιδεία υποχρεωτικής φοίτησης" ??

Γιατί μέχρι την Γ' γυμνασίου η φοίτηση στο σχολείο στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι παρόμοια κατάσταση με τη Ν. Σμύρνη επικρατεί και στο Κάτω Χαλάνδρι, στο Ν. Ψυχικό, στο Π. Φάληρο, στον Άλιμο, στα Άνω Πατήσια, στη Ν. Φιλοθέη, στα Άνω και Κάτω Πετράλωνα, στο Γαλάτσι, στο Ν. Ηράκλειο, στη Ν. Φιλαδέλφεια, στον Υμηττό, στο Βύρωνα και στους μισούς δήμους της Αθήνας και της περιοχής του Πειραιά. Άρα μιλάμε για πάνω από 2 εκατομμύρια κατοίκους.

Από προσωπική εμπειρία σε δύο από τους δήμους που αναφέρεις, λέω όχι. Αλλά συγγνώμη τώρα, αυτή τη λεπτομέρια γιατί τη συζητάμε ακριβώς; Ας πούμε απλά ότι εγώ κάνω λάθος και δεν είναι έτσι τα πράγματα στην Αθήνα. Είσαστε όλοι πολύ αυθόρμητοι και βγαίνετε για ψύλου πήδημα έξω, συναντάτε τους φίλους σας και πάτε για παιχνίδι όποτε σας καπνίσει και χωρίς να το έχετε κανονίσει από πριν.

 

Μήπως έχετε και αλάνες; Μακάρι δηλαδή.

 

Δεν έχω υπόψη μου το εκπαιδευτικό σύστημα στην Αγγλία, αλλά όταν ζητάνε να πληρώνεις τα βιβλία του υπουργείου, το παρουσιάζουν ότι υπάρχει "δωρεάν δημόσια παιδεία υποχρεωτικής φοίτησης" ??

Δεν έχει βιβλία το Υπουργείο καρντιά μου. Το σχολείο αποφασίζει ποια βιβλία θα διδάξει και προμηθεύεται κάποια από αυτά για τη βιβλιοθήκη του απ' όπου μπορούν να τα δανειστούν τα παιδιά ή τα δίνει στα παιδιά να τα μοιραστούν (π.χ. ένα βιβλίο ανά δύο ή τρία παιδιά). Στο τέλος της χρονιάς τα βιβλία επιστρέφονται και το σχολείο τα δίνει στους επόμενους. Αλλιώς ναι, αν θέλεις δικό σου βιβλίο, το αγοράζεις.

 

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση ή όχι. Σαφώς και είναι υποχρεωτική, απλά δεν πιστεύουν ότι χρειάζεσαι ένα ολόκληρο σετ δικά σου ολοκαίνουρια βιβλία κάθε χρόνο και συνεπώς δεν στα παρέχουν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...