Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΑΛΕΤΟ


Recommended Posts

Γεια σας! Ειχα πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ αν και διαβαζω καθημερινα διαφορα θεματα....

Το θεμα που με απασχολει ειναι το εξης:

Η κορη μου (7 χρονων) κανει μπαλετο απο 3 χρονων δηλαδη φετος ειναι ο 5ος χρονος.

Την πηγαινω σε δημοτικο ωδειο της πολης μου, αναγνωρισμενο απο το υπουργειο.

Ομως δεν εχουν δωσει ποτε εξετασεις και δεν μας εχουν πει τι συστημα διδασκαλιας χρησιμοποιουν...πρωτη φορα απο εδω ενημερωθηκα για το αγγλικο και το ρωσικο συστημα....

Καθε χρονο αλλαζουν δασκαλα μπαλετου για λογους οικονομικους(δεν πληρωνει ο δημος)

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

Ποτε πρεπει να δινουν εξετασεις?

ποτε και πως αλλαζει ταξη ενα παιδι?

ποσα χρονια ειναι το μπαλετο?

ποτε μπορει να ξεκιησειι μοντερνο χορο ενα παιδι?

 

να σημειωσω οτι η κορη μου ειναι αρκετα καλη και το λατρευει το μπαλετο...δεν χανει μαθημα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μικρη μου ειναι έξι και παρακολουθεί και αυτή "μαθήματα" χορού σε σχολή μπαλέτου από τριών. Η δική μας σχολή χρησιμοποιεί την μέθοδο του Royal Academy of Dance (Βρετανικό σύστημα). Η διαβάθμιση γινεται ως εξής:

Για παιδιά από 3 ετών

Pre School Dance Curriculum:

• Pre-Primary

• Primary

• Grades 1-5

Το μάθημα του χορού συμπεριλαμβάνει και μελέτη στην ελεύθερη κίνηση και τους χορούς κάρακτερ.

 

2. Για μεγαλύτερα παιδιά από 12 ετών και άνω :

• Grades 6, 7 & 8 (Ερασιτεχνικές ανώτερες βαθμίδες)

• Intermediate Foundation

• Intermediate

• Advanced Foundation

• Advanced 1

• Advanced 2

• Solo Seal

 

Από 3-5 χρονών (οι ηλικίες είναι ενδεικτικές και πάντα εξαρτώνται από την κινητική ανάπτυξη του παιδιού) παρακoλουθούν τάξεις pre primary και από έξι primary και συνεχίζουν.

Εξετάσεις η μικρή μου πέρασε το καλοκαίρι (από preprimary σε primary). Δεν είναι όμως υποχρεωτικές μέχρι το Grade8.

Η εμπειρία των εξετάσεων ηταν ευχάριστη για τα μικρα μπορώ να πω, μιας και η λογική ήταν "θα έρθει μια κυρία από την Αγγλία να της δείξουμε τι έχουμε μάθει". Τους δίνεται μια βεβαίωση συμμετοχής σαν δίπλωμα (εντυπωσιακό) και η αξιολόγηση δεν κοινοποιείται ποτέ στο παιδί παρά μόνο στην μητέρα που την συζητά με τους δασκάλους.

Γενικά οι ιδιωτικές σχολές είναι σχετικά τσουχτερες σε μηνιαίαο κόστος αλλά όπου γίνεται οργανωμενη δουλειά αξίζει.

08ARp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου ειναι έξι και παρακολουθεί και αυτή "μαθήματα" χορού σε σχολή μπαλέτου από τριών. Η δική μας σχολή χρησιμοποιεί την μέθοδο του Royal Academy of Dance (Βρετανικό σύστημα). Η διαβάθμιση γινεται ως εξής:

Για παιδιά από 3 ετών

Pre School Dance Curriculum:

• Pre-Primary

• Primary

• Grades 1-5

Το μάθημα του χορού συμπεριλαμβάνει και μελέτη στην ελεύθερη κίνηση και τους χορούς κάρακτερ.

 

2. Για μεγαλύτερα παιδιά από 12 ετών και άνω :

• Grades 6, 7 & 8 (Ερασιτεχνικές ανώτερες βαθμίδες)

• Intermediate Foundation

• Intermediate

• Advanced Foundation

• Advanced 1

• Advanced 2

• Solo Seal

 

Από 3-5 χρονών (οι ηλικίες είναι ενδεικτικές και πάντα εξαρτώνται από την κινητική ανάπτυξη του παιδιού) παρακoλουθούν τάξεις pre primary και από έξι primary και συνεχίζουν.

Εξετάσεις η μικρή μου πέρασε το καλοκαίρι (από preprimary σε primary). Δεν είναι όμως υποχρεωτικές μέχρι το Grade8.

Η εμπειρία των εξετάσεων ηταν ευχάριστη για τα μικρα μπορώ να πω, μιας και η λογική ήταν "θα έρθει μια κυρία από την Αγγλία να της δείξουμε τι έχουμε μάθει". Τους δίνεται μια βεβαίωση συμμετοχής σαν δίπλωμα (εντυπωσιακό) και η αξιολόγηση δεν κοινοποιείται ποτέ στο παιδί παρά μόνο στην μητέρα που την συζητά με τους δασκάλους.

Γενικά οι ιδιωτικές σχολές είναι σχετικά τσουχτερες σε μηνιαίαο κόστος αλλά όπου γίνεται οργανωμενη δουλειά αξίζει.

 

μπράβο!

πολύ ενημερωμένη για μαμά!

συγχαρητηρια στη σχολή σας!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειχα πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ αν και διαβαζω καθημερινα διαφορα θεματα....

Το θεμα που με απασχολει ειναι το εξης:

Η κορη μου (7 χρονων) κανει μπαλετο απο 3 χρονων δηλαδη φετος ειναι ο 5ος χρονος.

Την πηγαινω σε δημοτικο ωδειο της πολης μου, αναγνωρισμενο απο το υπουργειο.

Ομως δεν εχουν δωσει ποτε εξετασεις και δεν μας εχουν πει τι συστημα διδασκαλιας χρησιμοποιουν...πρωτη φορα απο εδω ενημερωθηκα για το αγγλικο και το ρωσικο συστημα....

Καθε χρονο αλλαζουν δασκαλα μπαλετου για λογους οικονομικους(δεν πληρωνει ο δημος)

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

Ποτε πρεπει να δινουν εξετασεις?

ποτε και πως αλλαζει ταξη ενα παιδι?

ποσα χρονια ειναι το μπαλετο?

ποτε μπορει να ξεκιησειι μοντερνο χορο ενα παιδι?

 

να σημειωσω οτι η κορη μου ειναι αρκετα καλη και το λατρευει το μπαλετο...δεν χανει μαθημα....

 

θα αναλυσω το θεμα "αναγνωρισμενο απο το υπουργειο"

για να ανοίξει κάποιος σημερα σχολή μπαλετου παίρνει άδεια απο την τοπική νομαρχία. στο φεκ ιδρυσης και λειτουργίας ερασιτεχνικών σχολών χορού, λεει ολες τις προϋποθέσεις (κτηριακές και ουσιαστικές). πλαισότερα δε άδεια για ανοιγμα σχολής μπαλετου παίρναμε από το υπουργείο πολιτισμού.

η σχολή μπαλέτου του ωδείου, εχει αδεια από ποιο υπουργείο;

 

μπορεις να ρωτήσεις ποιο εκπαιδευτικό σύστημα διδάσκεται η κόρη σου και οτι ερωτήσεις κάνεις σε εμας, να ρωτήσεις τους ίδιους.

μετα θα τα ξαναπούμε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ρωτησα στο Ωδειο ολα αυτα που ρωτησα και εδω και ειπαν:

η αδεια ειναι απο το υπουργειο πολιτισμου

το τι προγραμμα κανει η καθε δασκαλα ρωσικο η αγγλικο δεν αφορα τους γονεις, ουτε χρειαζεται σε ερασιτεχνικη σχολη τα παιδια να δινουν υπερογκα ποσα για εξετασεις.

εαν ενα παιδι εχει ταλεντο και προχωρα για επαγγελματικη σχολη το προωθουν εκεινοι και μετα το λτκειο.

ο διαχωρισμος των τμηματων γινεται με κριτιριο την ηλικια του παιδιου και οχι τα παοσα χρονια μαθαινει χορο. τωρα η κορη μου ειναι με συνομηλικα παιδια και μερικα κανουν λιγοτερα χρονια απο εκεινη.

τα μικρα παιδια που ξεκινουν απο 3 χρονων κανουν κατι σαν προνηπιο στον χωρο(οπως το καταλαβα)κατι σαν pre jounior. απο τα 6 μαινει η υλη: στα 6 κανουν κυκλο, στα 7 μπαρα...

το συχγρονο ξεκινα απο τα 10 και μετα

 

Εγω σαν μαμα ασχετη με τον χορο, και μετα απο μικρη ερευνα που εκανα μονη μου, νομιζω οτι το προγραμμα αυτο που κανουν παει πολυ αργα ....για οικονομικους λογους...συν το γεγονος οτι καθε χρονο αλλαζει η δασκαλα......

 

πειτε μου κι εσεις τωρα τι πιστευετε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη και εμεις μπαλετο παμε στο προγραμμα του δημου ,πιστευω πως δεν γινεται κατι αξιολογο σε θεμα ακολουθιας της καθε χρονιας. Οπως ειπες και εσυ καθε χρονο η δασκαλα αλλαζει και δεν υπαρχει κανεις να την ενημερωσει το πως λειτουργουσε η προηγουμενη ή το πως ηταν χωρισμενα τα παιδια. Πιστευω πως καλη δουλεια δυστυχως γινεται μονο στις ιδιωτικες σχολες και αυτο οχι μονο οτι συχνα εχουν τις ιδιες δασκαλες , αλλα για το γεγονος οτι υπαρχει οργανωση. Το οικονομικο ζητημα ομως ειναι ενα αλλο θεμα.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

ismeni ηθελα να σε ρωτησω στα τμηματα μεχρι ποσα παιδακια μπορει να καταφερει μια δασκαλα. Σε ρωτω γιατι στο δικο μας ειναι 25 παιδακια κατι το οποιο μου φαινεται υπερβολικο.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα απο οσο ξερω οι γιατροι λενε πως το μπαλετο δεν ειναι καλο για τα μικρα παιδια οσον αφορα το σκελετικο τους συστημα στο μελλον κανει κακο.

σορρυ για το οφφ

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κανουν τα μικρά (βλέποντας την κόρη μου) δεν είναι κάτι που κάνει κακό στο σώμα τους. Απλές ασκησούλες σαν παιχνίδι είναι. Η παιδίατρος μου το μόνο που μου έιπε είναι πως τα παιδάκι με πλατυποδία δεν επιτρέπεται να κάνουν μπαλέτο γιατί επιδεινώνεται το πρόβλημα τους αντί να καλυτερεύει.

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εμεις μπαλετο παμε στο προγραμμα του δημου ,πιστευω πως δεν γινεται κατι αξιολογο σε θεμα ακολουθιας της καθε χρονιας. Οπως ειπες και εσυ καθε χρονο η δασκαλα αλλαζει και δεν υπαρχει κανεις να την ενημερωσει το πως λειτουργουσε η προηγουμενη ή το πως ηταν χωρισμενα τα παιδια. Πιστευω πως καλη δουλεια δυστυχως γινεται μονο στις ιδιωτικες σχολες και αυτο οχι μονο οτι συχνα εχουν τις ιδιες δασκαλες , αλλα για το γεγονος οτι υπαρχει οργανωση. Το οικονομικο ζητημα ομως ειναι ενα αλλο θεμα.

 

υπάρχουν δήμοι (εγω εναν ξέρω) που κανουν πολύ καλή δουλειά στο μπαλέτο. αλλά, κανονικά οι δήμοι απαγορέυεται να εχουν τμήματα μπαλέτου κια οπως εχω ξανα-αναφέρει για να ανοίξεις σχολή μπαλέτου υπάρχουν κτηριακές και ουσιαστικές προϋποθέσεις (πδ 457/83).

το θεμα της δασκάλας δεν ειναι τοσο συμνατικό γαιτι και σε ιδιωτικες σχολές υπάρχουν περιπτώσεις που αλλάζουν οι δασκάλες από χρονιά σε χροιά, ανάλογα με το επίπεδο των παιδιών. αν οι δασκάλες ακολουθούν το ιδιο εκπαιδευτικό σύστημα, δεν υπάρχει πρόβλημα στην αλλαγή τους γιατι ξερει η επόμενη τι δίδασκε η προηγούμενη.

το οικονομικό είναι σιγουρα πολυ σημαντικό ζήτημα. αλλα οταν πρόκειται για τη σωματική υγεία και την εκπάιδευση των παιδιών... μηπως πρέπει να το παραβλέπουμε; ούτε οι πολυτελεις εγκαταστάσεις πρεπει να παίζουν ρολο στην επιλογή της σχολής. το εμψυχο υλικό καθώς και τα αξιόπιστα διπλώματα ειναι σημαντικά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ismeni ηθελα να σε ρωτησω στα τμηματα μεχρι ποσα παιδακια μπορει να καταφερει μια δασκαλα. Σε ρωτω γιατι στο δικο μας ειναι 25 παιδακια κατι το οποιο μου φαινεται υπερβολικο.

 

εξαρταται από τη δασκάλα. αν τα καταφέρνει με 25 και τα εχει πειθαρχημένα γιατι όχι; στις μεγαλύτερες ταξεις, τα 25 είναι μεγάλος αριθμός. δεν προλαβαίνει να τα δει και να τα διορθώσει όλα. εκτός αν δεν τα διορθώνει... για να περνάνε καλά και να μην παραπονιούνται...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα απο οσο ξερω οι γιατροι λενε πως το μπαλετο δεν ειναι καλο για τα μικρα παιδια οσον αφορα το σκελετικο τους συστημα στο μελλον κανει κακο.

σορρυ για το οφφ

 

ποιοι γιατροί λένε κάτι τέτοιο; και για τι ηλικία μιλάμε; οι γιατροί που δεν ξέρουν και που τους έτυχαν περιπτωσεις που το παιδί τραυματίστηκε από λάθος της δασκάλας ή που πήγε στον γιατρό οτνα πια ηταν επαγγελματίας και "δούλευε" 5-6 ώρες την ημέρα.

παιδιά στην ηλικία των 3,4,5 κανουν κυρίως δημιουργικό χορό και προπαιδεία μπαλέτου. αυτο δεν τραυματίζει ούτε κανει κακό στο σκελετικό τους σύστημα.

ουτε σε πιο μεγάλη ηλικία κάνει κακό οταν είανι μια δασκάλα που ξέρει τι διδάσκει και σε τι ηλικία το διδάσκει. οταν ζοριστεί το παιδί για κάτι που μυικά ή σκελετικά δεν είναι έτοιμο... λαθος της δασκάλας. οχι του μπαλετου!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κανουν τα μικρά (βλέποντας την κόρη μου) δεν είναι κάτι που κάνει κακό στο σώμα τους. Απλές ασκησούλες σαν παιχνίδι είναι. Η παιδίατρος μου το μόνο που μου έιπε είναι πως τα παιδάκι με πλατυποδία δεν επιτρέπεται να κάνουν μπαλέτο γιατί επιδεινώνεται το πρόβλημα τους αντί να καλυτερεύει.

 

λάθος αφροδιτάκι. το μπαλέτο βελτιώνει την πλατηποδία. τα βηματάκια στα δάχτυλα των ποδιών (demi point), όχι στα "νύχια" δυναμώνει την καμάρα και διορθώνει την παλυτυποδία. καθώς και η απλή άσκηση flex-point.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

kanonika apo ta 4 kai anw ta pedia prepi na dinun sxedon kathe xrono eksetaseis! to mporoun na perasun to tmima xwris eksetaseis alla oi perissoteroi daskaloi afinun to pedi sto idio epipedo (legontas stus goneis oti to pedi tou proxwrasei kanonika) apla gia to xrima! mono sta poli psila epipeda mpori na xriastei o mathitis 2 xronia gia na dosei eksetaseis! den ime gonios! apla asxoloume poli me to thema! to spoudazw!

:confused:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οτι καταλαβα- βασιζομενη στα λεγομενα σας- στο δικο μας ωδειο γινεται το "ο,τι να ναι"....κανενας ελεγχος, καμια ενημερωση....οτι γουσταρει κανει η διευθυντρια....

δυστυχως ομως δεν υπαρχει κατι αλλο στην πολη μου...και τι γινεται εαν σε ενα παιδι αρεσει τοσο πολυ ο χωρος???το πας εκει και οτι γινει? και ας πανε χαμενα τοσα χρονια προσπαθειας????

Link to comment
Share on other sites

kanonika apo ta 4 kai anw ta pedia prepi na dinun sxedon kathe xrono eksetaseis! to mporoun na perasun to tmima xwris eksetaseis alla oi perissoteroi daskaloi afinun to pedi sto idio epipedo (legontas stus goneis oti to pedi tou proxwrasei kanonika) apla gia to xrima! mono sta poli psila epipeda mpori na xriastei o mathitis 2 xronia gia na dosei eksetaseis! den ime gonios! apla asxoloume poli me to thema! to spoudazw!

 

απο οτι καταλαβα- βασιζομενη στα λεγομενα σας- στο δικο μας ωδειο γινεται το "ο,τι να ναι"....κανενας ελεγχος, καμια ενημερωση....οτι γουσταρει κανει η διευθυντρια....

δυστυχως ομως δεν υπαρχει κατι αλλο στην πολη μου...και τι γινεται εαν σε ενα παιδι αρεσει τοσο πολυ ο χωρος???το πας εκει και οτι γινει? και ας πανε χαμενα τοσα χρονια προσπαθειας????

 

ναι μεν υπάροχυν εξετάσεις από τα 4 και ανω που αναφέρει η birmgirl, αλλα δεν είναι υποχρεωτικές. το κόστος αρκετό και δεν μπορούμε να βαζουμε τους γονείςσ ε αυτη τη διαδικασία.

το ποσο ενα παιδί κανει τα ιδια και τα ιδια φαίνεται στις Open classes και στις παραστάσεις.

 

αγαπητή ειρήνη

ρώτησε και να επιμείνεις να σου δώσουν απάντηση. τι διδάσκει η δασκάλα. εχει δίπλωμα απο ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού και απο ποιά; η διευθυύντρια μπορέι απλώς να είανι επιχειρηματίας και να μην εχει σχέση με το μπαλετο. εσένα η δασκάλα σε νοιάζει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

που να το βρω το κατι αλλο? πρεπει να κατεβαινω αθηνα....στην πολη μου δεν υπαρχει αλλο......

 

από τη λιβαδειά, πόσο μακριά είστε;

ή η χαλκίδα σε βολεύει πιο πολύ;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

λάθος αφροδιτάκι. το μπαλέτο βελτιώνει την πλατηποδία. τα βηματάκια στα δάχτυλα των ποδιών (demi point), όχι στα "νύχια" δυναμώνει την καμάρα και διορθώνει την παλυτυποδία. καθώς και η απλή άσκηση flex-point.

 

οκ! Εσύ ξέρεις καλύτερα Ισμήνη. Τελικά οι γιατροί όλο παραπληροφόρηση είναι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...