Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα ???


Recommended Posts

Αναρωτιέμαι τελικά τι ισχύει ?

 

Για σύλληψη πρέπει να έχουμε επαφές κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα?

Έχω ακούσει και τις δύο απόψεις από γνωστές μου (βέβαια οι γιατροί συμβουλεύουν μέρα παρά μέρα) αλλά θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες και εμπειρίες μιας που είμαι και στην αρχή των προσπαθειών μου !!

 

Υ.Γ. Μια κοπέλα μου είπε ότι είχε επαφές με τον άντρα της κάθε μέρα, πρωί και βράδυ :shock: και έμεινε έγκυος από τον πρώτο μήνα !!

Συγκεκριμένα μου είπε: "Σίγα μην περιμένω μέρα παρά μέρα !! Όσο περισσότερα μπούνε κάποιο δεν θα πετύχει την απόστολή του ??? "

 

Εσείς τι πιστεύετε ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό θα ήταν όποτε το νιώθεις πραγματικά. Λένε ότι άμα είναι καθημερινά αδυνατεί το σπέρμα, αλλά η αλήθεια είνα πως εγώ έγκυος έμεινα ένα μήνα που είχαμε επαφές καθημερινά και 2 φορές τη μέρα μη σου πω

 

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

εδω μεγαλο ρολο παιζει η ηλικια του αντρα κ το ποσο καιρο προσπαθει το ζευγαρι.....

Οταν εισαι στην αρχη των προσπαθειων η ορεξη παραμενει αμειωτη....κ αν ειναι νεος τοτε μπορει κ καθε μερα κ 2 φορες οπως λετε.....

Αν ομως οι προσπαθειες λαμβανουν χωρα 1 κ 2 κ 3 χρονια λογικο ειναι η ορεξη να πεφτει κατακορυφα κ αν η ηλικια ειναι πανω απο 35-40(θεωρητικα) τοτε κ η ικανοτητα του αντρα μειωνεται....κ η παραγωγη σπερματοζωαριων μειωνεται κ αυτη...

Αρα........το κανεις τωρα που μπορεις!!!!!!!!!...μετα ψαχνεις την ωορρηξια κ βαρας εκει!!!!!!!!!!!

Επισης καποιος που εχει καλη κινητικοτητα αλλα μικρο αριθμο μαλλον καλυτερα ειναι να αφηνει μερικες μερες να μεσολαβουν , ενω οταν υπαρχει καλος αριθμος αλλα μικρη κινητικοτητα το αντιστροφο...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις εώς τώρα απαντήσεις σας... :P

Από ότι βλέπω ιωάννα25 και σε εσένα έπιασε η καθημερινή επαφή !

Και κάτι άλλο, αυτό που λένε μετά την επαφή να κάθεται λίγο ξαπλωμένη η γυναίκα ισχύει ή είναι μύθος?

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήμουν στον γυναικολόγο και το σύζητούσαμε,μέρα παρά μέρα ξεκινώντας 4 μέρες πριν την ημέρα πιθανής ωορηξίας. Δηλ. Αν η ωορηξία σου είναι την 14η μέρα εσύ θα ξεκινήσεις από την 10η περίπου ώστε μόλις ελευθερωθεί το ωάριο να βρεί το σπερμ/ριο στην πορεία του. Αν περάσει η ωορηξία τότε μάλλον είναι δύσκολο να προλάβουν τα σπερμ/ρια να το πιάσουν.

 

Τι να πω...κάθε μέρα κάναμε σεξ τον προηγούμενο μήνα και το μόνο που άκουσα από τον άντρα μου ήταν: πάλι χωρίς παιδακί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό, αυτό που μπορώ να πω όμως είναι η περιπτωσή μου: είχα ωορρηξία Πέμπτη απόγευμα και είχα επαφές ξημερώματα Σαββάτου και γενικά όλο το σαβ/κο (περίπου 2 φορές τη μέρα). Έμεινα έγκυος με την πρώτη. Εύχομαι να έχετε άμεσα το θετικό αποτέλεσμα κορίτσια. Φιλάκια

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό, αυτό που μπορώ να πω όμως είναι η περιπτωσή μου: είχα ωορρηξία Πέμπτη απόγευμα και είχα επαφές ξημερώματα Σαββάτου και γενικά όλο το σαβ/κο (περίπου 2 φορές τη μέρα). Έμεινα έγκυος με την πρώτη. Εύχομαι να έχετε άμεσα το θετικό αποτέλεσμα κορίτσια. Φιλάκια

 

πως την καταλαβες την ωορρηξια σου;;;;;; με τεστ;;; με υπερηχο;;;;με πονακια;;;:roll:

...γιατι αν εγινε οντως Πεμπτη απογευμα θα διηρκεσε ως Παρασκευη απογευμα-24 ωρες max- .....αρα Σαββατο ξημερωματα ειναι δυσκολο να εγινε η συλληψη....:confused:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις εώς τώρα απαντήσεις σας... :P

Από ότι βλέπω ιωάννα25 και σε εσένα έπιασε η καθημερινή επαφή !

Και κάτι άλλο, αυτό που λένε μετά την επαφή να κάθεται λίγο ξαπλωμένη η γυναίκα ισχύει ή είναι μύθος?

Κοριτσακι κατι τετοιο δεν ισχυει,οπως επισης και η σταση δεν παιζει κανενα ρολο...οποτε ειναι μυθος,οσο για την συχνοτητα των επαφων,προσωπικα ακολουθω την συμβουλη της ΙΩΑΝΝΑΣ και ελπιζω αυτον τον μηνα να ειμαι πιο τυχερη! Επισης μην σταματατε στις γονιμες αλλα προσπαθηστε να εχετε επαφες μεχρι το τελος του κυκλου σου!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Εγώ να σας πώ την αλήθεια έμεινα έγκυος στον 4ο μήνα προσπαθειών. Τους 3 πρώτους μήνες είχαμε καθημερινή επαφή και 2 και 3 φορές την ημέρα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τον 4ο μήνα που είχαμε πιο αραιή επαφή και το είχαμε βάλει και λίγο στην άκρη το θέμα της εγκυμοσύνης, τότε έμεινα έγκυος χωρίς να το καταλάβω. Και εγώ πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο η συχνότητα των επαφών, το θέμα είναι να βρεθεί το σωστό timing και να γίνει η σύλληψη. Επίσης να έχετε επαφές όλο τον μήνα και να μην επικεντρώνεστε μόνο στις γόνιμες μέρες για τις οποίες τελικά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες 100% ποιες είναι.

Τέλος πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το άγχος. Βγάλτε το από το μυαλό σας, χαρείτε τον έρωτα (όχι μόνο τον προγραμματισμένο) και θα δείτε που όλα θα έρθουν εκεί που δεν το περιμένετε. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω τώρα πως και πως να περάσουν 10 μέρες να δω αν θα έρθει η πεπε ή όχι.... Είχαμε επαφή το βράδυ και το πρωι είχα ωορρηξία , λογικά επειδή η θερμοκρασία μου ήτανε στο 37 . Δυστυχώς τη μέρα της ωορηξίας δεν μπορέσαμε να ξανα "βρεθούμε" όπότε ελπίζω σε εκείνο το βράδυ...

Βέβαια εν τω μεταξύ πέρασα μεγάλη κούραση και άγχος εκείνη τη μέρα οπότε δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι...

Και πόσο το θέλω... μου έρχεται να κλάψω... όλο για εγκυμοσύνες μαθαίνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι νομίζω πως δεν παίζει και τόσο ρόλο η συχνότητα της επαφής. ένας εμπειρικός κανόνας που λένε πολύ γιατροί είναι σε κανονικούς κύκλους (28 - 30 ημερών π.χ.) από την 10η έως την 20η μέρα παρά μέρα. και το μέρα παρά μέρα όχι για να μην αδυνατίζει το σπέρμα, αλλά το λένε λαμβάνοντας υπόψη την καθημερινότητα, την κούραση και όλα αυτά που ίσως δεν επιτρέπουν στα ζευγάρια να έρχονται κάθε μέρα σε επαφή και φυσικά για να μην καταλήξει άκρως καταναγκαστικό έργο! με αυτό τον τρόπο είναι πιαθανότερο να πέσεις μέσα στις γόνιμες μέρες (λαμβάνοντας υπόψη ότι το σπέρμα ζει 1-2 μέρες, ίσως και παραπάνω μέσα στον κόλπο της γυναίκας). Αν φυσικά ένα ζευγάρι θέλει μπορεί να έρχεται σε επαφή κάθε μέρα! Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 13 χρόνια μετά...

καλησπέρα και από εμένα!! θα ήθελα  να σας ρωτήσω πόσο συχνά κάνετε επαφές όταν προσπαθείτε για παιδί; 

εγώ με το φίλο μου διανύουμε τον 5ο μήνα προσπαθειών αλλά θεωρώ ότι δεν κάνουμε τόσο επαφές, όσο θα έπρεπε λόγω κούρασης (δουλεύουμε και οι δύο πολλές ώρες τη μέρα). 

κάθε άποψη ευπρόσδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...