Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Επιτελους απο τον Ιανουαριο θα λειτουργει Δημοσια Τραπεζα φυλαξης βλαστοκυτταρων στη Θεσσαλονικη!Δειτε το σχετικο αρθρο:

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=971496&lngDtrID=252

 

Το μονο που πρεπει να μαθουμε ειναι αν δεχονται βλαστοκυτταρα παιδιων που γεννιουνται σε ιδιωτικες κλινικες γιατι το αρθρο αναφερει μονο συνεργαζομενες δημοσιες.Ενα τηλεφωνημα θα κανω το συντομοτερο δυνατον γιατι οριακα με καλυπτει αφου τον Φεβρουαριο γενναω...Μακαρι να μπορεσω να τα φυλαξω...να σωθουν καποια αλλα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διάβασα το άρθρο και δεν κατάλαβα.... Βλαστοκύταρα σκέφτομαι κι εγώ αλλά για να τα κρατήσω για τα δικά μου παιδιά,όχι να τα δωρίσω σε άλλα παιδάκια που έχουν πρόβλημα..Τί ακριβώς γίνεται εκεί? Είναι μόνο για δωρητές??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κίνηση μπράβο!

 

neamanoula για να καταλάβεις τι παίζεται διάβασε λίγο το θέμα με τα βλαστοκύτταρα εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=444589#444589 και σελίδες πριν... :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με ενδιαφέρει γιατί γεννάω τέλος Γενάρη κ το σκέφτομαι. Χθες είχα μια συζήτηση με την αιματολόγο για το θέμα, τα έχω γράψει στο θέμα βλαστοκύτταρα αν ενδιαφέρεται καμία.

Αν μάθει καμία λεπτομέρειες όπως αν όντως μπορούμε κ μεις που θα γεννήσουμε σε ιδιωτική κλινική ας ενημερώσει!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

καλημέρα,

γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά με την δημόσια τράπεζα δωρεάς βλαστοκυττάρων?κάποιο σχετικό τηλέφωνο στην Αθήνα ή πληροφορίες?θα γεννήσει η αδερφή μου τέλη Ιουνίου και την ενδιαφέρει να μάθει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ναι, υπαρχει στο νοσοκομειο Παπανικολαου (αν δεν κανω λαθος). Απλα πρεπει να παει ο αντρας σου να παρει το ειδικο βαλιτσακι φυλαξης , να το φερει στο μαιευτηριο και να το παει ο ιδιος πισω στο Παπανικολαου. Δε σου το στελνουν οπως γινεται με τις ιδιωτικες τραπεζες. Ουτε ερχονται στο μαιευτηριο να το παρουν. Αλλα οπως εγραψα και παραπανω, αν γεννησεις Διαβαλκανικο ή Γεννεσις θα πληρωσεις στην κλινικη 140 ή 190 ευρω αντιστοιχα για τη συλλογη τους . Δηλαδη και δωρεα να θελεις να κανεις, θα πληρωσεις!!!!!!!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η σύζυγος μου βρίσκεται στο τέλος του 7ου μήνα της κύησης στο δεύτερο παιδάκι μας.

Το πρώτο (κοριτσάκι) είναι 6 χρονών και όταν γεννήθηκε στη Αθήνα δεν κάναμε την λήψη γιατί τότε γνωρίζαμε μόνο για τις ιδιωτικές τράπεζες και τα χρήματα ήταν αρκετά.

Τώρα ακούσαμε για την Δεύτερη Δημόσια τράπεζα Βαστοκυττάρων στην Θεσσαλονίκη στο Νοσοκομείο Παπανικολάου και αποφασίσαμε να πάμε για ενημέρωση.

Η τράπεζα βρίσκετε στο κτίριο «Στοργή», δίπλα από το εκκλησάκι, αριστερά από την κεντρική είσοδο του Νοσοκομείου.

Στο ισόγειο στον αριστερό διάδρομο , προτελευταία πόρτα αριστερά είναι η τράπεζα.

Μετά από μία σύντομη ομιλία με μία κυρία του Νοσοκομείου , φύγαμε με το ΚΙΤ στα χέρια δίνοντας τους μόνο το ονοματεπώνυμο, τηλ, Ημε. Γέννησης τέκνου.

Μας ενημέρωσε ότι κάθε Τετάρτη 12:00 γίνετε ενημέρωση σε όποιον θέλει από τον υπεύθυνο γιατρό στον δεύτερο όροφο του κτιρίου.

Το μόνο που κάνεις είναι να υπογράψεις για την δωρεά σου και λαμβάνεις μία ευχαριστήρια επιστολή.

Σύντομα θα πάμε για να παρακολουθήσουμε την αναλυτική ενημέρωση από τον υπεύθυνο ιατρό.

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα σας ενημερώσουμε.

 

Η τράπεζα αυτή παραλαμβάνει μόνο Ομφαλοπλακουντικό αίμα και ΟΧΙ Μεσεγχυματικά κύτταρα από τον ομφάλιο λώρο.

Το μόνο άσχημο σε όλα αυτά είναι ότι πιστεύαμε ότι θα παραλαμβάνει και κομμάτι του ομφάλιου λώρου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλη την οικογένεια αν ποτέ χρειαστεί, έστω και με χρηματική καταβολή όπως γίνετε στην Δημόσια τράπεζα της Αθήνας.

Άρα το ερωτηματικό που γεννιέται είναι το παραδίδω στην Θεσσαλονίκη ή μπαίνω στην διαδικασία να κανονίσω μεταφορά του στην Αθήνα?

 

 

DSCN0092.JPG

 

 

DSCN0093.JPG

eortologio

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Η δημόσια τράπεζα στο Παπανικολάου λειτουργεί. Κάθε Τετάρτη στις 12:00 γίνεται ενημέρωση γονέων, άκρως ενδιαφέρουσα. Εμείς αποφασίσαμε να τα δωρίσουμε.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γεννήσαμε ένα αγοράκι στις 28/12/2009.

Όταν μπήκαμε στην Γενική κλινική στο βιογραφικό που συμπλήρωσαν γράψανε «λήψη Βλαστοκυττάρων για Δημόσια Τράπεζα».

Όλα εξελίχθηκαν κανονικά.

Έγινε η λήψη από την Γιατρό μας και αφού μου τα παρέδωσε στο κουτί όλα την επόμενη μέρα τα παρέδωσα ο ίδιος στην τράπεζα βλαστοκυττάρων στο νοσοκομείο Παπανικολάου.

Μου έδωσαν μία ευχαριστήρια επιστολή για την δωρεά και μου είπαν ότι καλό είναι να βγάλω μία φωτοτυπία και να την δώσω στην κλινική για να μην με χρεώσουν.

Την ημέρα που πήγα για να τακτοποιήσω τα οικονομικά της κλινικής για να πάρουμε το εξιτήριο είδα ότι ΔΕΝ είχα καμία απολύτως χρέωση για την λήψη των βλαστοκυττάρων χωρίς να τους ενοχλήσω και χωρίς να τους παραδώσω καν την φωτοτυπία της επιστολής.

Πιθανόν αυτό να έγινε μόνο επειδή ήταν «Δημόσια Δωρεά»

eortologio

Link to comment
Share on other sites

jhal να σας ζήσει το μωράκι! Σε εμάς, από το Παπανικολάου είπαν ότι η ιδιωτική κλινική θα μας χρεώσει τη λήψη (περίπου στα 180 ευρώ) αλλά προσκομίζοντας την ευχαριστήρια επιστολή της δωρεάς στο δημόσιο νοσοκομείο θα αποφύγουμε την πληρωμή. Μακάρι όμως να μη χρειαστεί καν να το διαπραγματευτούμε, όπως συναίβει και σε εσάς, εφ΄όσον αποφασίσαμε να τα δωρίσουμε.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαγια μελισσα κι εμεις δωρισαμε το αιμα απο τα διδυμακια μας!!!γεννησα 2 νοεμβριου και ακολουθησαμε την ιδια διαδικασια με την jhal.γεννησα στη βιοκλινικη και δε μου ζητησαν λεφτα χωρις να δωσω την επιστολη..

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωράκια Εύη! Αχ, πότε θα το κρατάω και εγώ στην αγκαλιά μου! Πάνε τέσσερις μέρες που μπήκα στον ένατο...υπομονή!

Σήμερα ετοίμασα το ερωτηματολόγιο για τα βλαστοκύτταρα, έβγαλα και τις εξετάσεις αίματος φωτοτυπία, μακάρι να παν όλα καλά με τη γέννα, να έχω και καλή ποσότητα ομφαλοπλακουντιακών κυττάρων και να φανεί χρήσιμο σε κάποιο συνάνθρωπο!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η δωρεά αφορά μόνο στο ομφαλοπλακουντιακό αίμα. Υπάρχει η δυνατότητα ατομικής- οικογενειακής φύλαξης μεσεγχυματικών κυττάρων του ομφαλίου λώρου με κόστος περίπου 1200 ευρώ για 25 έτη. Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα

www.hcbb.gr

Link to comment
Share on other sites

Η δωρεά αφορά μόνο στο ομφαλοπλακουντιακό αίμα. Υπάρχει η δυνατότητα ατομικής- οικογενειακής φύλαξης μεσεγχυματικών κυττάρων του ομφαλίου λώρου με κόστος περίπου 1200 ευρώ για 25 έτη. Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα

www.hcbb.gr

 

αυτο νομιζω δεν γινεται στη θεσσαλονικη, για το λογο αυτο εμεις μαλλον θα δωρισουμε στην αθηνα... αλλα δεν εχω λυσει ακομα το θεμα της μεταφορας....

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια,καλησπέρα!

έχω ΠΗΤ 18/3

ενδιαφέρομαι κι εγώ να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα στη δημόσια τράπεζα θεσ/νίκης

βρήκα τώρα το τηλ,οπότε θα τους πάρω από Δευτέρα!

ξέρετε αν γίνεται αποστολή της ειδικής βαλίτσας για τη συλλογή του δείγματος;

μας είναι δύσκολο να πάμε οι ίδιοι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Εμας το Σεπτεμβρη μας το εστειλαν με κουριερ χωρις κανενα προβλημα.Παρ'τους τηλ να συνεννοηθειτε.Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Εμας το Σεπτεμβρη μας το εστειλαν με κουριερ χωρις κανενα προβλημα.Παρ'τους τηλ να συνεννοηθειτε.Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

 

ευχαριστώ πολύ!

θα τους πάρω τη Δευτέρα να μου το στείλουν κι εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τα βλαστοκυτταρα ειναι καλυτερα σε δημοσια τραπεζα η σε ιδιωτικη. Εχω ερθει σε επαφη με ιδιωτικες τραπεζες και οι τιμες πανε απο 900 εως 1800 ευρω για 20 χρονια. Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,προκειται να γεννήσω τέλη Μαρτίου και σκέφτηκα να κάνω και εγώ δωρεά στο Παπανικολάου αλλά το τηλέφωνο που έχω για να συνεννοηθώ (2313307419)μου βγάζει ένα ηχογραφημένο μήνυμα και τίποτα άλλο, έχεις κάποιο άλλο να μου δώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...