Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ!!!

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΨΩΝΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.

ΡΙΛΑΞ,ΚΟΥΝΙΑ,ΠΟΡΤ ΠΕΜΠΕ,ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΟΝΤΡΑ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ;ΟΛΑ ΟΜΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ορίσετ και μια σούμα!!!

 

ΕΝΔΥΣΗ

-φανελάκια μπόλικα για να μην πλένεις (αν και τώρα το καλοκαίρι στεγνώνουν αμέσως)

-μερικά κορμάκια αμάνικα σαν σορτσάκια (για να το βγάζεις έξω ντυμένο κάπως)

 

τα παραπάνω φρόντισε να έχουν φραδύ λαιμό, και έυκολο κούμπωμα από μπροστά

 

-ζακετάκι καλοκαιρινό (εάν κάνει κρύο κάποια φορά)

 

-1-2 ζευγάρια καλτσάκια (για όταν κάνει κρύο). Μήν πάρεις αυτά που είναι ελαστικά και πολύ σφιχτά γιατί σφίγγουν αρκετά το ποδαράκι (καλύτερα να τοέχεις ξυπόλυτο, ή σκεπασμένο αν έχει κρύο)

 

-γαντάκια για ξύσιμο (αν και αυτά συνήθως βγάινουν άχρηστα)

 

καπελάκι (για έξω αν και δεν θα βγάζεις το νεογέννητο στον ήλιο και θα πρέπει να έχιες και εξοπλισμό ομπρέλα κλπ)

 

 

ΠΡΟΙΚΙΑ

-εκτος από κούνια, λικνο , καλαθούνα, πορτ-μπεμπε ή ότι άλλο έχεις αποφασίσει θα χρειαστείς

 

-σεντονάκια κούνιας (2-3 ζευγάρια γιατί μπορεί να τα βρέχει συχνά ή να βγάζει γουλιές)

 

-σελτεδάκια (2-3 για να βάζεις κάτω από την κούνια, ή οπου το αλλάζεις)

 

-σεντονάκι για το καρότσι (αγκαλιάς)

 

-βαμβακερή κουβερτούλα για το καρότσι (αγκαλιάς)

 

-πάντα για την κούνια (τον χειμώνα κρατάει την θερμοκρασία και αργόερα βοηθάει στο κουτούλημα)

 

-κουνουπιέρα (τώρα που είναι καλοκαίρι μάλλον θα έχεις πρόβλημα)

 

-βαμβακερή κουβερτούλα κούνιας (μόνο όταν κάνει κρύο, έτσι? Μην πάθει το παιδί υπερθερμανση)

 

-«πάνες»: εγώ είχα αγοράσει βαμβακερά πανάκια τετράγωνα (1χ1 μέτρο περίπου) πάνω στα οποία ακουμπούσα το μωρό (στο κρεβάτι μας, στην ζυγαριά, στο καθισματάκι του αυτοκινητου). Με είχαν βολέψει γιατί τα έπλενα με παδικό απορρυπαντικό και δεν ακουμούσα το παιδί κατευθείαν όπου έπρεπε τέλοσπάντων

 

-σφηνάκι για την κούνια για να στιρήζεις το μωρό και να κοιμάται στο πλάι

 

-πανάκια για ρέψιμο (10)

 

-σαλιάρες (4-5 για αρχή γιατί το παιδί μόλις φάει βγάζει γουλιές εξάλλου χρησιμοποιείς και τα πανάκια)

 

ΦΑΓΗΤΟ

 

Εάν θηλαζεις θές

 

-επιθέματα στήθους

-σουτιέν θηλασμού

-κρέμα για θηλές

 

-θήλαστρο (όχι απαράιτητα)

για γάλα, χαμομήλι κλπ

 

-αποστειρωτή μπιμπερό

 

-1-2 μικρά μπιμπερό για χαμομήλι

 

-4-6 το πολύ μεγάλα μπιμπερό γυάλινα (6 εάν του δίνεις ξένο, αλλιώς με το μητρικό δεν χρειάζεσαι τόσα..μόνο 1-2 για περίπτωση ανάγκης)

 

- θηλές για μπιμπερό υπάρχουν σιλικόνης(διάφανες) και καουτσούκ(κίτρινες), προτείνω σιλικόνης και να είναι για 0-4 μηνών

 

-βούρτσα για να πλένεις μπιμπερό

 

-τσιμπίδα για να βγάζεις μπιμπερό απο τον αποστειρωτή

 

-χαμομήλι

 

επίσης από το νοσοκομείο θα σας συστήσουν γάλα, και κάτι του τύπο kinderte βότανα

 

ΜΠΑΝΙΟ, ΦΡΟΝΤΙΔΑ

 

-πάνες, πάνες πάνες...(τον πρώτο καιρό ειδικά χρειάζεσαι μπόλικες)

 

-κρέμα για σύγκαμα (sudocream, penaten, bepanthol διαλέγεις και πάιρνεις)

 

-σαμπουάν , αφρόλουτρο 2 σε 1 (έχουμε συζητηση για μάρκες που χρησιμοποιούμε εμείς)

 

-λεκανίτσα για να το κάνεις μπάνιο

 

- λεκανίτσα με 2 θήκες για τοπικό πλύσιμο (όχι απαραίτητο, εμένα με βόλεψε)

 

-αλλαξιέρα (έστω πλαστική αν όχι έπιπλο για να το ακουμπάς όταν αλλάζεις)

 

-1-2 μπουρνουζοπετσέτες

 

-πετσετάκια μικρά για όταν το πλένεις τοπικά (κωλαράκι, πρόσωπο κλπ τα χωρίζεις ανα κατηγορία)

 

-φυσικό σφουγγάρι, ή πετσετάκι για το μπάνιο

 

-βουρτσα για χτένισμα από φυσική τρίχα

 

-ψαλιδάκι με στρογγυλές άκρες για να νύχια

 

-οινόπνευμα 70 βαθμών και γαζούλες για να βάζεις τις πρώτες μέρες στον αφαλό μέχρι να ξεραθεί το κομμάτι που θα κρέμεται.

 

-λαδάκι (ίσως να χρειαστείς για το κεφαλάκι του εάν έχει ξερό δερματάκι ή για άλλη περιοχή)

 

-ενυδατική κρέμα (εγώ δεν χρειάστηκα προσωπικά αλλά συνιθίζετε να έχεις)

 

-αντιλιακό?? (αν και δεν θα βγάζεις το νεογέννητο στον ήλιο, ίσως και να χρειάζεται εαν βγείτε έξω μέρα. εδώ ούτε και εγώ ξέρω και θα ρωτήσω την παιδίατρο)

 

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

 

- απαλό απορρυπαντικό πιάτων για να ξεβγάζονται καλά τα μπιμπερό (π.χ AVA Μασσαλίας η proderm)

 

- άσπρο ξύδι που δε μυρίζει για να βγαίνουν τα άλατα από τον αποστειρωτή

 

- απορρυπαντικό και μαλακτικό για βρεφικά ρούχα (καλύτερα βάζε λίγο μαλακτικό)

 

-πιπίλες

 

μωρομάντηλα

 

 

Δεν μου ερχεται κάτι άλλο . Τα χοντρά δεν στα έγραψα (κούνια, πορτ μπεμπέ, ριλαξ καλαθούνα , κάθισμα αυτοκινήτου, καρότσι κλπ). Ότι εχεις επιλέξει να πάρεις το αγοράζεις

 

Επίσης σχετικά με τα ρούχα , σεντόνια μπορεί να σου φέρουν...μην αγοράσεις απο τώρα πολλά..ή όπου έχιε θάρρος ζήτα να σου πάρουν πράγματα!!

 

Εαν θυμιθω κάτι άλλο το προσθέτω (ε΄γω ή κάποις άλλος)

 

Επίσης δες και την συζήτηση με τις άχρηστες αγορές...Κάτι χρησιμο για μένα μπορεί να είναι εντελώς άχρηστο σε σένα....

Link to comment
Share on other sites

Ορίσετ και μια σούμα!!!

 

ΕΝΔΥΣΗ

-φανελάκια μπόλικα για να μην πλένεις (αν και τώρα το καλοκαίρι στεγνώνουν αμέσως)

-μερικά κορμάκια αμάνικα σαν σορτσάκια (για να το βγάζεις έξω ντυμένο κάπως)

 

τα παραπάνω φρόντισε να έχουν φραδύ λαιμό, και έυκολο κούμπωμα από μπροστά

 

-ζακετάκι καλοκαιρινό (εάν κάνει κρύο κάποια φορά)

 

-1-2 ζευγάρια καλτσάκια (για όταν κάνει κρύο). Μήν πάρεις αυτά που είναι ελαστικά και πολύ σφιχτά γιατί σφίγγουν αρκετά το ποδαράκι (καλύτερα να τοέχεις ξυπόλυτο, ή σκεπασμένο αν έχει κρύο)

 

-γαντάκια για ξύσιμο (αν και αυτά συνήθως βγάινουν άχρηστα)

 

καπελάκι (για έξω αν και δεν θα βγάζεις το νεογέννητο στον ήλιο και θα πρέπει να έχιες και εξοπλισμό ομπρέλα κλπ)

 

 

ΠΡΟΙΚΙΑ

-εκτος από κούνια, λικνο , καλαθούνα, πορτ-μπεμπε ή ότι άλλο έχεις αποφασίσει θα χρειαστείς

 

-σεντονάκια κούνιας (2-3 ζευγάρια γιατί μπορεί να τα βρέχει συχνά ή να βγάζει γουλιές)

 

-σελτεδάκια (2-3 για να βάζεις κάτω από την κούνια, ή οπου το αλλάζεις)

 

-σεντονάκι για το καρότσι (αγκαλιάς)

 

-βαμβακερή κουβερτούλα για το καρότσι (αγκαλιάς)

 

-πάντα για την κούνια (τον χειμώνα κρατάει την θερμοκρασία και αργόερα βοηθάει στο κουτούλημα)

 

-κουνουπιέρα (τώρα που είναι καλοκαίρι μάλλον θα έχεις πρόβλημα)

 

-βαμβακερή κουβερτούλα κούνιας (μόνο όταν κάνει κρύο, έτσι? Μην πάθει το παιδί υπερθερμανση)

 

-«πάνες»: εγώ είχα αγοράσει βαμβακερά πανάκια τετράγωνα (1χ1 μέτρο περίπου) πάνω στα οποία ακουμπούσα το μωρό (στο κρεβάτι μας, στην ζυγαριά, στο καθισματάκι του αυτοκινητου). Με είχαν βολέψει γιατί τα έπλενα με παδικό απορρυπαντικό και δεν ακουμούσα το παιδί κατευθείαν όπου έπρεπε τέλοσπάντων

 

-σφηνάκι για την κούνια για να στιρήζεις το μωρό και να κοιμάται στο πλάι

 

-πανάκια για ρέψιμο (10)

 

-σαλιάρες (4-5 για αρχή γιατί το παιδί μόλις φάει βγάζει γουλιές εξάλλου χρησιμοποιείς και τα πανάκια)

 

ΦΑΓΗΤΟ

 

Εάν θηλαζεις θές

 

-επιθέματα στήθους

-σουτιέν θηλασμού

-κρέμα για θηλές

 

-θήλαστρο (όχι απαράιτητα)

για γάλα, χαμομήλι κλπ

 

-αποστειρωτή μπιμπερό

 

-1-2 μικρά μπιμπερό για χαμομήλι

 

-4-6 το πολύ μεγάλα μπιμπερό γυάλινα (6 εάν του δίνεις ξένο, αλλιώς με το μητρικό δεν χρειάζεσαι τόσα..μόνο 1-2 για περίπτωση ανάγκης)

 

- θηλές για μπιμπερό υπάρχουν σιλικόνης(διάφανες) και καουτσούκ(κίτρινες), προτείνω σιλικόνης και να είναι για 0-4 μηνών

 

-βούρτσα για να πλένεις μπιμπερό

 

-τσιμπίδα για να βγάζεις μπιμπερό απο τον αποστειρωτή

 

-χαμομήλι

 

επίσης από το νοσοκομείο θα σας συστήσουν γάλα, και κάτι του τύπο kinderte βότανα

 

ΜΠΑΝΙΟ, ΦΡΟΝΤΙΔΑ

 

-πάνες, πάνες πάνες...(τον πρώτο καιρό ειδικά χρειάζεσαι μπόλικες)

 

-κρέμα για σύγκαμα (sudocream, penaten, bepanthol διαλέγεις και πάιρνεις)

 

-σαμπουάν , αφρόλουτρο 2 σε 1 (έχουμε συζητηση για μάρκες που χρησιμοποιούμε εμείς)

 

-λεκανίτσα για να το κάνεις μπάνιο

 

- λεκανίτσα με 2 θήκες για τοπικό πλύσιμο (όχι απαραίτητο, εμένα με βόλεψε)

 

-αλλαξιέρα (έστω πλαστική αν όχι έπιπλο για να το ακουμπάς όταν αλλάζεις)

 

-1-2 μπουρνουζοπετσέτες

 

-πετσετάκια μικρά για όταν το πλένεις τοπικά (κωλαράκι, πρόσωπο κλπ τα χωρίζεις ανα κατηγορία)

 

-φυσικό σφουγγάρι, ή πετσετάκι για το μπάνιο

 

-βουρτσα για χτένισμα από φυσική τρίχα

 

-ψαλιδάκι με στρογγυλές άκρες για να νύχια

 

-οινόπνευμα 70 βαθμών και γαζούλες για να βάζεις τις πρώτες μέρες στον αφαλό μέχρι να ξεραθεί το κομμάτι που θα κρέμεται.

 

-λαδάκι (ίσως να χρειαστείς για το κεφαλάκι του εάν έχει ξερό δερματάκι ή για άλλη περιοχή)

 

-ενυδατική κρέμα (εγώ δεν χρειάστηκα προσωπικά αλλά συνιθίζετε να έχεις)

 

-αντιλιακό?? (αν και δεν θα βγάζεις το νεογέννητο στον ήλιο, ίσως και να χρειάζεται εαν βγείτε έξω μέρα. εδώ ούτε και εγώ ξέρω και θα ρωτήσω την παιδίατρο)

 

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

 

- απαλό απορρυπαντικό πιάτων για να ξεβγάζονται καλά τα μπιμπερό (π.χ AVA Μασσαλίας η proderm)

 

- άσπρο ξύδι που δε μυρίζει για να βγαίνουν τα άλατα από τον αποστειρωτή

 

- απορρυπαντικό και μαλακτικό για βρεφικά ρούχα (καλύτερα βάζε λίγο μαλακτικό)

 

-πιπίλες

 

μωρομάντηλα

 

 

Δεν μου ερχεται κάτι άλλο . Τα χοντρά δεν στα έγραψα (κούνια, πορτ μπεμπέ, ριλαξ καλαθούνα , κάθισμα αυτοκινήτου, καρότσι κλπ). Ότι εχεις επιλέξει να πάρεις το αγοράζεις

 

Επίσης σχετικά με τα ρούχα , σεντόνια μπορεί να σου φέρουν...μην αγοράσεις απο τώρα πολλά..ή όπου έχιε θάρρος ζήτα να σου πάρουν πράγματα!!

 

Εαν θυμιθω κάτι άλλο το προσθέτω (ε΄γω ή κάποις άλλος)

 

Επίσης δες και την συζήτηση με τις άχρηστες αγορές...Κάτι χρησιμο για μένα μπορεί να είναι εντελώς άχρηστο σε σένα....

 

ΜΑΡΑΚΙ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΟΥ!ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

σκεφτόμουν να πάρω πορτ μπεμπέ για τη μικρή για να την μεταφέρω αρχικά από το μαιευτήριο στο σπίτι και έπειτα να το έχω για μέσα στο σπίτι.σήμερα στην αγορά είδα ένα καταπληκτικό ριλάξ....και σκέφτομαι να μην πάρω πορτ μπεμπέ.δηλ να πάρω το μωρό από την κλινική με το καρεκλάκι αυτοκινήτου (είναι και πολύ κοντά από το σπίτι,10 λεπτά) και να έχω το ριλάξ για το σπίτι.το μωρό θα κοιμάται στην κούνια του.το ριλαξ βέβαια δεν ξαπλώνει τελείως. εγώ δεν έχω σκοπό να έχω το μωρό εκεί με τις ώρες...πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα ευδοκια.. Η αληθεια ειναι πως το πορτ μπεμπε ειναι μια αγορα λίγο περιεργη. Μπορει να μην το χρησιμοποιησεις καθολου και μπορει να σου φανει πολύ χρησιμο οπως εμενα.. Ο Χαρουλης οταν πλεον δεν χωρουσε στο πορτ μπεμπη σταματησε να κοιμαται και αρχισαν τα τρελα ξενυχτια. Το να το μεταφερεις με αυτο από το μαιευτηριο μαλλον το βρισκω απιθανο. Αλλωστε δεν ειναι και πολυ ασφαλες μεθοδος εκτος αν παρεις καποιο που ειναι ειδικο να δενει στο αυτοκινητο. Απο την άλλη το ρηλαξ δεν ενδεικτυται για τοσο μωρουλια.. Θα το δεις και μονη σου πως δεν θα μπορεις να βολεψεις το παιδι εκει αν δεν παει 2 μηνων. Αυτο που σου προτινω ειναι να παρεις ενα φτηνο υφασματινο (γυρω στα 50 ευρω) που θεωρω οτι ειναι τα καλυτερα γιατι ειναι και ζεστουλια τωρα που ειναι χειμωνας και μαλακα. Θα το χρειαστεις περιπου για δυο μηνες.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία, εγω δεν εχω παρει πορτ μπεμπε, ουτε καλαθούνα. Μου φανηκάν και τα 2 περιττα. Ποσο θα χωρεσει το μωράκι εκει μεσα?

Τη μικρη θα την μεταφερω από το μαιευτηριο, στο καθισματάκι αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον μετεφερα αγκαλια.. Στο καθισματακι του αυτοκινητου ηταν επικινδυνο γιατι αν και ειχε το ειδικο στρωματακι από κατω το παιδι ηταν πολύ μικρο για να δεθει. Ηταν τοσο μικρος που χωρουσε στην τσαντα μου.. πως να τον βαλω εκει. Δυο μηνων εκατσε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για τα πορτ μπεμπε και τις καλαθούνες την ίδια άποψη έχω.μου φαίνονται περιττά από τη στιγμή που πήρα κρεβατάκι.θα ξεκινήσω έτσι κι αν δω ότι σώνει και καλά μου χρειάζεται πάω και παίρνω...τί να πω.το ρηλαξ μου άρεσε πάρα πολυ,θα το παρω.σίγουρα όμως προέχει η ασφάλεια και η άνεση του μωρού!thank you για τις απαντήσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αχρηστη αγορα ηταν το κρεβατακι 'η κουνια..

Ακομα κοιμαται μαζι μου, και όταν μπαινει στην κουνια του δεν βολευεται γιατι δεν εχει πολύ χωρο να γυρισει και κουτουλαει στα καγκελα.. Καλυτερα να επερνα ενα κανονικο κρεβατι από την αρχη με προσθετα καγκελα.. Θα ειχαμε γλιτωσει 580 ευρω... :roll:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς το ίδιο όπως φαίνεται dora! Άχρηστο προς το παρόν και το κρεβατάκι και το παρκοκρέβατο...Ευτυχώς το κρεβατάκι είναι από αυτά που γίνονται μονά και ελπίζω στο μέλλον να κοιμάται εκεί!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με ένα δώρο που θέλω να κάνω. Μία φίλη μου θα γεννήσει το 2ο μωράκι της και θέλω να της κάνω ένα πολύ καλό δώρο. Την έχω ρωτήσει και επειδή είναι και το 2ο μωράκι που περιμένει κορίτσι τα έχει όλα. Μπορείτε να μου προτείνετε τι μπορεί πραγματικά να της φανεί χρήσιμο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλάθι για λερωμένες πάνες!!! Εμάς μας έσωσε... Η ένα χαλί-πάπλωμα δραστηριοτήτων.

 

Ναι καλή ιδέα, υπάρχει κάτι ιδιαίτερο και που μπορώ να βρω κάτι ωραίο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα παω σημερα να κανω καποια ψωνια της μελλουσας μπουμπους!!!!!!

Να σας ρωτησω κατι.....

Το "σφηνακι κουνιας" τι ακριβως ειναι?Στυλ μαξιλαρακι?

Ειναι κατι υποχρεωτικο?Εσεις ειχατε παρει για τα μικρα σας?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι μια αγορα που καλό θα ειναι να την κάνεις μετα τη γεννα.Κραταει το μωρο σε θεση πλαγια ή ανασκελα...αλλα πχ εγω δε το βαλα ποτε γιατι με τη διπλοπανα που φοραγε επρεπε να κοιμαται μπρουμυτα αναγκαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Rosangel εγώ χρησιμοποιούσα σαν "σφηνάκι" μια κουβερτούλα τυλιγμένη ρολό. Μου το είχαν δείξει στο μαιευτήριο και το εφάρμοζα και εγώ στο σπίτι. Υποχρεωτικό δεν είναι φυσικά. Είναι για να "κρατάει" το μωρό στη θέση του όσο κοιμάται -στο πλάι δηλ.- και να μην πέφτει ανάσκελα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα με 5 Ε απο τα jumbo και με εξυπηρετησε και στον υπνο και περισσοτερο στον θηλασμο, οταν την θηλαζω ξαπλωμενη στο κρεβατι, ακομη και τωρα. Και η κουκερτουλα ρολο την ιδια δουλεια κανει παντως απλα θελει "τυλιγμα" ολη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω σημερα να κανω καποια ψωνια της μελλουσας μπουμπους!!!!!!

Να σας ρωτησω κατι.....

Το "σφηνακι κουνιας" τι ακριβως ειναι?Στυλ μαξιλαρακι?

Ειναι κατι υποχρεωτικο?Εσεις ειχατε παρει για τα μικρα σας?

 

Ναι είναι όντως σαν μαξιλάρι κυλινδρικό και ουσιαστικά στηρίζει το μωρό στο πλάϊ. Να σου πω την αλήθεια δεν το αγόρασα,αλλά ίσως έπρεπε. Τώρα χρησιμοποιώ μαξιλάρι.

Link to comment
Share on other sites

για να στηριζετε το μωρο στο πλαι πολυ απλα μπορεισ να βαλεισ ενα μικρο μαξιλαρακι το οποιο θα το χρησιμοποιησεις πολυ αργοτερο για τον υπνο του τουλαχιστον αυτο κανω εγω. Επισης αντι για ρηλαξ μου φανηκε πιο χρησιμο ενα καλοκαιρινο καροτσι που πεφτει τελειως η πλατη( δεν το χρησιμοποιω εκτοσ σπιτιου) και οπου πηγαινω την εχω απο διπλα, γιατι με το ρηλαξ δεν μπορουσα να σκυβω συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστες φορές. Μου φάνηκε πολύ στενό. Ασε που διάβασα ότι πλέον συστήνεται το μωρό να κοιμάται ανάσκελα και όχι στο πλάι. καλύτερα δοκίμασε με την κουβερτούλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...