Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή Επαγγελματικής σταδιοδρομίας???


Recommended Posts

Δεν ξέρω εαν ανοίγω το τοπικ στο σωστό σημείο. Πιστεύοντας όμως οτι το επάγγελμα που κάνουμε μας επιρεάζει απόλυτα στην ψυχολογία μας θεώρησα σωστό να το ανοίξω εδώ.

 

Από τη στιγμή που γέννησα παρότι θα γύρναγα μετά από ένα χρόνο στη δουλειά (αφού πήρα ότι είδους άδεια υπήρχε), έψαχνα ένα τρόπο να μην χρειαστεί να γυρίσω στη δουλειά ώστε να μπορώ να είμαι με την μικρούλα μου όσο περισσότερο γίνετε. Σίγουρα θα πρέπει να χαμηλώσω το κεφάλι στο ύψος του εισοδήματος μου, αλλά και το να εργάζομαι από το πρωί μέχρι τις 8-9 και να γυρνάω σπίτι μετά καλές 9μιση, δεν το αντέχω μιας που το μικρούλι μου κοιμάται εκείνη την ώρα. Έκανα ένα παιδί γνωρίζοντας βέβαια τις οικονομικές υποχρεώσεις που το συνοδευουν, αλλά θεωρώ άδικο για τη μικρούλα μου να μεγαλώσει με μια γιαγια. (τρομάρα μου θέλω να κάνω και πολλά παιδιά)

 

Για να μην σαν ζαλίζω πολύ, αφού σκέφτηκα, ξανασκέφτηκα κάθε δυνατότητα για ολιγόωρη εργασία, κατέληξα στην αλλαγή σταδιοδρομίας. Σκέφτομαι να πάω να τελειώσω μια σχολή για μανικιούρ-πεντικιουρ & ονυχοπλαστική. Το κόστος (κατα μέσο όρο) απ'οτι είδα ανέρχεται στα 1000 με 1500 ευρω. Το θέμα μου είναι: Γνωρίζει κάποια απο εσας κάποια σχολή αναγνωρισμένη που να σου δίνει τη δυνατότητα κάποια στιγμή να ανοίξεις δικό σου κατάστημα ή μια ζωή θα πληρώνεται κάποιος άλλος για την τέχνη σου ή το ταλέντο σου. Γνωρίζω πολύ καλά οτι έχει γεμίσει ο τόπος από παρόμοιους απόφοιτους ιδιωτικών σχολών, αλλά έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου μιας που πιάνουν τα χέρια μου και σίγουρα είναι και κάτι που θα μου άρεσε πολύ να κάνω. Προσπαθώ να το δω μακροπρόθεσμα (πχ. το να ανοίξω κάποια στιγμή και μια δική μου δουλειά) ώστε να εκμεταλευτώ και τις πρώτες μου σπουδές.

 

Εαν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία πάνω σε αυτό, θα την παρακαλούσα πολύ να με βοηθήσει στο νέο μου εγχειρημα με όποιες συμβουλές μπορεί να μου δώσει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...