Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

η μικρη τωρα το καλοκαιρι παιζει συχνα με αλλα πιτσιρικακια, στον κηπο και σε χωραφια διπλα απο το σπιτι μας (μενουμε στην εξοχη)

 

μαζευουν αδεσποτα γατια, σκυλια, οτι μπορει να φανταστει κανεις...

 

την μπανιαρω και την απολυμαινω καμια 10ρια φορες τη μερα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την μαντρωσω μεσα στο σπιτι..

 

το προβλημα ειναι, ειδα πριν κανα μηνα, κατι σημαδια που στην αρχη θεωρησαμε οτι ηταν κουνουπια... κατω απο τη μασχαλη της, στην κοιλια της και χτες ειδα ενα πισω απο το αυτι της..

 

η διαφορα απο το κουνουπι, ειναι οτι αργει να φυγει το σημαδι (εχει ακομα σημαδια εδω και ενα μηνα) δεν πρηζεται τοσο πολυ οσο το κουνουπι, ειναι πιο μικρο, πιο ερεθησμενο και εχει μικρη κοκκινη μυτουλα.. δεν την πονανε, αλλα τα εχει ξυσει, και εχουν ματωσει.... της εκοψα πολυ κοντα τα νυχια, της βαζω μπενταντιν και τα παρακολουθω..

 

εχω την εντυπωση οτι προκειται για τσιμπηματα απο ψυλλους.. ειδα φωτος στο ιντερνετ και μοιαζουν πολυ..

 

εχει κανεις εμπειρια? ειναι κατι επικινδυνο? να την παω στο γιατρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η μικρη τωρα το καλοκαιρι παιζει συχνα με αλλα πιτσιρικακια, στον κηπο και σε χωραφια διπλα απο το σπιτι μας (μενουμε στην εξοχη)

 

μαζευουν αδεσποτα γατια, σκυλια, οτι μπορει να φανταστει κανεις...

 

την μπανιαρω και την απολυμαινω καμια 10ρια φορες τη μερα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την μαντρωσω μεσα στο σπιτι..

 

το προβλημα ειναι, ειδα πριν κανα μηνα, κατι σημαδια που στην αρχη θεωρησαμε οτι ηταν κουνουπια... κατω απο τη μασχαλη της, στην κοιλια της και χτες ειδα ενα πισω απο το αυτι της..

 

η διαφορα απο το κουνουπι, ειναι οτι αργει να φυγει το σημαδι (εχει ακομα σημαδια εδω και ενα μηνα) δεν πρηζεται τοσο πολυ οσο το κουνουπι, ειναι πιο μικρο, πιο ερεθησμενο και εχει μικρη κοκκινη μυτουλα.. δεν την πονανε, αλλα τα εχει ξυσει, και εχουν ματωσει.... της εκοψα πολυ κοντα τα νυχια, της βαζω μπενταντιν και τα παρακολουθω..

 

εχω την εντυπωση οτι προκειται για τσιμπηματα απο ψυλλους.. ειδα φωτος στο ιντερνετ και μοιαζουν πολυ..

 

εχει κανεις εμπειρια? ειναι κατι επικινδυνο? να την παω στο γιατρο?

 

μεγεια σου....πλάκα κάνεις...φυσικά και ειναι επικύινδυνο στο στρατο καινε τα κρεβάτια και τα βαφουν μετα ......πρεπει να κάνεις απολυμαση σε ολο το σπιτι ρουχα σκεπάσματα στρωματα τα πάντα......ρωτα τον παιδιατρο για αλοιφες και τέτοια.........θα ταλαιπωρξηθείς πολυ αλλά βρε τωρα αμέσως πως θα κανεις απολυμαση πριν εξαλωθει σε ολο το σπιτι

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

η θεια του άντρα μου προσφατα εκανε 3 φορές απολυμαση διοτι μπηκε γατα στο υπογειο γεννησε τα γατακια εκει και δεν έχουν φυγει οι ψυλλοι ακομη......τρέχα και μην κάθεσαι....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα fistikaki..Ανοιξα κ εγώ παρόμοιο θέμα και απάντηση καμία δεν πήρα. Εμένα η μικρή μου είχε τέτοια σπυράκια τον προηγούμενο μήνα σε κοιλιά και μπούτια..αλλα μιλάμε για πολύ πράγμα. Δεν φαινόταν να την φαγουρίζουν όμως. Η παιδίατρος μίλησε για τσίμπιμα απο ψαλίδα το οποίο προκάλεσε και ερεθισμό κ έξαρση στην περιοχή.Μου έδωσε κρεμούλα να της βάζω αλλα δεν θυμάμαι πως την λένε. Ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρη τι ήταν αλλα ευτυχώς φύγαν ή καλύτερα σταμάτησαν να βγαίνουν. Τα σημάδια όμως παραμένουν. Ελπίζω με την θάλασσα να καούν!!! Πάντως θα παρακολουθώ το θέμα γιατί κάτι μου λέει οτι με το παιχνίδι στην φύση θα τα ξαναδούμε σύντομα

Link to comment
Share on other sites

και το παιδι τι θα το κανω, θα το περασω απο κλιβανο?

για την μικρη ρωταω

 

πάρε τηλέφωνο τον/την παιδίατρο σου.....γιατρός δεν είμαι καλή μου....αυτό με το στρατο που σου λεω μου το ειχε πει ο άντρας μου γιατι ειχανε και βάζανε και κάτι αλοιφές και τα ρουχα τους οντως τα πήγανε όλοι σε κλιβανο....

τωρα εσυ πραξε αναλόγως......δεν στο ειπα απο κακία

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα με έφαγαν οι ψύλλοι εδώ που ήρθα και τα πόδια μου είναι χάλια! είδα και στη μικρή κάτι τσιμπηματάκια, αλλά εκείνης έχουν φουσκαλίτσα σαν υγρό επάνω και δεν ξέρω αν είναι από αυτό. για να καταλάβεις αν είναι ψύλλοι, βάλε άσπρα σεντόνια στο κρεβάτι και αν δεις μικρά κόκκινα σημαδάκια σαν αίμα είναι όντως ψύλλοι και τους έχει φέρει στο σπίτι (καλώς τα δεχτήκατε!) είδες τι μαθαίνει κανείς στην αθάνατη ελληνική επαρχία;;; (συγγνώμη, περιφέρεια!)

 

εμείς βασικά ψεκάσαμε με ένα κοινό αεροξόλ και έκανα καθαριότητα σε όλο το δωμάτιο, σκούπισα και το στρώμα με την ηλεκτρική και έκτοτε μας άφησαν χρόνους τα συμπαθή κατά τα άλλα ζωΰφια...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολλα μαζι στην ιδια περιοχη?

 

γιατι εμενα, ειναι ενα σε καθε σημειο... σε 3-4 σημεια, συνολικα.... αργουν πολυ να φυγουν, αλλα φευγουν σιγα σιγα..

 

στο ιντερνετ που διαβασα, λεει συχνη απολυμανση της περιοχης, μπενταντιν και σε εντονο προβλημα αντιβιωτικη κρεμα... δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ εντονο, μεγαλυτερη ζημια ειχε κανει με τα νυχια της που τα εξυνε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πολλα μαζι στην ιδια περιοχη?

 

γιατι εμενα, ειναι ενα σε καθε σημειο... σε 3-4 σημεια, συνολικα.... αργουν πολυ να φυγουν, αλλα φευγουν σιγα σιγα..

 

στο ιντερνετ που διαβασα, λεει συχνη απολυμανση της περιοχης, μπενταντιν και σε εντονο προβλημα αντιβιωτικη κρεμα... δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ εντονο, μεγαλυτερη ζημια ειχε κανει με τα νυχια της που τα εξυνε..

 

Αν ρωτάς εμένα στην αρχή ξεκίνησαν διασπαρτα ένα εδώ ένα εκέι και μετα εξαπλώθηκαν πολλά στην γύρω περιοχή. Ειδικά στην κοιλιά τρόμαξα οταν τα είδα. Αλλα και οι δύο γιαγιάδες έχουν γκαζόν και σε πάρκα και παιδότοπους δεν την γλυτώνουμε. Αυτό που έκανα και σώθηκα είναι οτι πήρα ένα εντομοαποθητικό φυτικό και οταν πάμε για παιχνίδι την αλοίφω απο πάνω μέχρι κάτω. Είναι ακίνδυνο και ακόμα και να τύχει να το φάει δεν πειράζει.

 

Ούτε και εγώ είδα κάτι στο σπίτι....

Link to comment
Share on other sites

ποιο χρησιμοποιεις? εχω ενα του κορρε, και της βαζω για τα κουνουπια, αλλα μαλλον θα της βαζω και τη μερα εκει που παει και παιζει...

 

Αν δεν κάνω λάθος (γιατί μου το κανε spelling η μαμά μου που δεν ξέρει γρι Αγγλικά) είναι το Grigen.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν,

Τώρα είδα το πρόβλημά σου κ επειδή το ίδιο θέμα έχει εδώ κ λίγες μέρες η κουμπάρα μου (μένει σε πολυκατοικία που μπαινοβγαίνουν αδέσποτα σκυλιά κ γέμισε με ψύλλους το χαλάκι της εξώπορτάς της, κ εν συνεχεία μπήκαν μέσα στο σπίτι...) μου είπε για μία κρέμα "after mip" και της είπαν επίσης κ για ξύδι! Ναι μεν βρωμάει αλλά δε σε τρώει....

Τώρα με τους ψύλλους, η αλήθεια είναι πως θέλει κόπο να απαλλαγείς! Ξέρω πως εκείνη έβαλε βραστό νερό στο χαλάκι κ άκουγε τους ψύλλους που σκάγανε...

Αλλά θα φωνάξει κ εταιρεία απολύμανσης!

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

της δικιας μου ειναι καπως ετσι, βρηκα φωτο στο ιντερνετ

 

http://fleasbites.com/images/severe_flea_bite_reaction.jpg

 

 

εεεε τώρα που είδα τη φωτο ακριβώς έτσι είναι και τα τσιμπήματα της δικής μου... Βέβαια ενός χρόνου είναι η μικρή και δεν παίζει έξω. Μένουμε μεν σε επαρχία αλλά σε πολυκατοικία. Εγώ υπέθετα πως είναι από κουνούπια και απλά έβαζα fenistil. Από το ξύσιμο όμως έχει κάνει πληγές. Τι κάνουμε τώρα??????

Link to comment
Share on other sites

παιδια...

ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ :lol:

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κανω απολυμανση στα γυρω χωραφια!!!!!!

 

το παιδι παιζει ΕΞΩ... στην εξοχη, στην υπαιθρο...... δε γινεται να βγω με το αροξολ να ψεκαζω τη φυση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια...

ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ :lol:

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κανω απολυμανση στα γυρω χωραφια!!!!!!

 

το παιδι παιζει ΕΞΩ... στην εξοχη, στην υπαιθρο...... δε γινεται να βγω με το αροξολ να ψεκαζω τη φυση!!!!!

 

 

να αλλάξεις σπίτι:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

(I love you!)

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να μετακομισω στην αθηνα??? :shock::shock::shock::shock:

 

μπααααααααααααα. καλυτερα ψυλλοφαγωμενη η μικρη, να παιζει στα χωραφια χυμα... παρα κλεισμενη στο διαμερισμα... θα φαει τους τοιχους!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια...

ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ :lol:

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κανω απολυμανση στα γυρω χωραφια!!!!!!

 

το παιδι παιζει ΕΞΩ... στην εξοχη, στην υπαιθρο...... δε γινεται να βγω με το αροξολ να ψεκαζω τη φυση!!!!!

Kανε κουραγιο και παρε καμια αλοιφουλα να τα διωχνει-εχει πολλα στο φαρμακειο.Να παθει ακτι αποκλειεται και ο ψυλλος δεν καθεται πανω σε ανθρωπο.Τσιμπαει και φευγει.(μιλαω εκ πειρας ως παιδι της φυσης)Μονο προσπαθησε να μην τα ξυνει για να μην τα πληγιαζει.υποαρχουν κατι στικ που ειναι για τη φαγουρα μετα απο τσιμπιματα.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να παθει ακτι αποκλειεται και ο ψυλλος δεν καθεται πανω σε ανθρωπο.Τσιμπαει και φευγει.

 

αυτο ξερω και γω, οτι σε αντιθεση με τα ζωα που εχουον τριχωμα, στους ανθρωπους δεν μενει ο ψυλλος..

 

ξερεις αν υπαρχει περιπτωση να παει σε μαλλια? γιατι η δικια μου εχει μαλλουρα.. της τα πιανω σφιχτα ψηλα βεβαια, αλλα στο παιχνιδι ξεμαλλιαζεται..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η εποχή τους, με το που πιάνει ζέστη... τσουπ εμφανίζονται!

για ενα περίεργο λόγο δεν πάνε σε όλους οι ψύλλοι, τους τραβάει το αίμα κάποιον ανθρώπων,και ούτε κατοικοεδρεύουν στο σώμα μας, τσιμπάνε και φεύγουν.Μια καλή λύση είναι ένα σπέυ που πουλάνε στα πετ σοπ για να ψεκάσεις το χώρο τουλάχιστον που κάθονται αδέσποτα γατιά και σκυλιά. Τώρα αν εντοπίσεις και μέσα στο σπίτι, σε υφάσματα καναπέ κλπ οπωσδήποτε εταιρεία απολύμανσης. Για τον κήπο σας, πουλάνε στα μαγαζιά με είδη γεωπονικής κάποιο απολυμαντικό.Για τα χωράφια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά παρά μόνο υπομονή, εγώ πάντως που κάθε χρόνο με τσιμπάνε ψύλλοι δεν έχω πάθει τίποτα ούτε και κάποιος συγχωριανός μου. Πάντως οι ψύλλοι βρίσκονται και σε κοτέτσια και σε κοπάδια με ζώα, πχ πρόβατα μην ενοχοποιούμε μόνο σκύλους και γάτες, είναι μη σου λάχει. Ρώτα και τους γείτονες στο χωριό τι μέτρα πέρνουν γιατί και συ να προσέξεις αν δε το κάνουν οι άλλοι πάλι τα ίδια θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το σπίτι σου ώστε να μη χρειαστεί να καταφύγεις σε ισχυρα φάρμακα αφού έχεις το παιδί, διάβασε εδώ:

http://angel.aenaon.info/blog/2010/06/20/ikologiki-antimetopisi-psillon/

 

εγω πάντως για τη μικρη όταν βγαίνουμε έξω χρησιμοποιώ το Crilen της Frezyderm...για τα κουνούπια της το βάζω βέβαια αλλά ίσως να είναι γενικά για τα έντομα...πάντως ακόμα δεν την έχει τσιμπήσει τίποτα....σε αντίθεση με μένα!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ξερω και γω, οτι σε αντιθεση με τα ζωα που εχουον τριχωμα, στους ανθρωπους δεν μενει ο ψυλλος..

 

ξερεις αν υπαρχει περιπτωση να παει σε μαλλια? γιατι η δικια μου εχει μαλλουρα.. της τα πιανω σφιχτα ψηλα βεβαια, αλλα στο παιχνιδι ξεμαλλιαζεται..

Σορυ αργησα γιατι πηγα για δουλεια.Oυτε στα μαλλια καθονται.Κολλησαν προσφατα οι γατες μου και με ξεσκισαν στο τσιμπημα.Εμενα και τη μαμα μου κυριως!!!Αλλα σε μαλι δεν εκατσαν ποτε και εχουμε κι εμεις μαλουρα..

Χτυπανε και φευγουν...και εχει και πολυ φαγουρα φιλεναδα...καταλαβαινω την κορακλα σου που ξυνεται!!!!

Επισης καθονται και στο χωμα -ή στα λουλουδια..δεν εχω καταλαβει τι τους αρεσει πιο πολυ,γιαυτο τουλαχιστον στον δικο σου κηπο ριξε καποιο φαρμακακι.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...