Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονάκια την ώρα που θηλάζει


Recommended Posts

Ο μικρός μας είναι 2 μηνών περίπου. Θηλάζει αποκλειστικά. Πριν μερικές μέρες άρχισε να έχει πονάκια. Αυτά ξεκινούσαν συνήθως όταν έκανε μεγάλο ύπνο(3 ωρες) και ξυπνούσε πεινασμένος. Έτρωγε κανονικά από το ένα στήθος και όταν τον έβαζα στο 2ο στήθος μετά από λίγο το παράταγε, το έπιανε ξανά νευρικά και ξανά το ίδιο, κοκκίνιζε το προσωπό του, τέντωνε τα πόδια του και έκλαιγε για κάποια ώρα. Μετά πανικόβλητος προσπαθούσε να ξαναπιάσει το στήθος, αλλά πάλι το ίδιο. Κάποιες φορές αεριζόταν και κάπως του περνούσε, άλλες όχι. Δεν πιστεύω ότι είναι κολικοί γιατί το έχει κάθε φορά μόνο όταν τρώει. Όταν το ξεκίνησε σταμάτησα να τρώω κεράσια γιατί μου προκαλούσαν αέρια και υπέθεσα ότι τον πείραζε και αυτό.Για μέρα στμάτησα το πρόβλημα και μετά ξανά τα ίδια. Τη μία το παθαίνει το βράδυ, την άλλη το μεσημέρι, την άλλη το πρωί.Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία ή μήπως μια ιδεά για το τι μπορεί να φταίει?

 

Υ.Γ. Δεν παίζει το να μην χορταίνει, γιατί όταν παρατάει το στήθος, τρέχει το γάλα...και κοκκινίζει σαν από πόνο.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αέρια ! Τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά δεν υποφέρουν συνήθως απο κολικούς αλλα απο αεριάκια .

 

Τα ίδια και η μικρή μου . Εμενα συνήθως το πρωί μια χαρά ήρεμα αερίζεται ενω τρωει .Το μεσημέρι -απόγευμα δεν αερίζεται καθόλου και προς το βραδάκι κάνει αυτά που λες . Τελευταια βεβαια σιγα σιγα ειναι ολο και πιο ήπια τα πράγματα .

 

Εγω αν ζοριζεται πολυ σταματάω να την θηλάζω , την βάζω να ρευτεί και την ξαπλώνω στην αλλαξιέρα . Της σπρώχνω τα ποδαράκια στην κοιλίτσα για να την βοηθήσω να αεριστεί . Το κάνω και άλλες φορές την ημέρα και το βλέπει και σαν παιχνίδι , της αρέσει ! :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσέξει μήπως φταίει κάτι που τρως? Και επίσης χτες για παράδειγμα παρ'ότι και αερίστηκε και έκανε κακάκια μπόλικα μετά από λίγο είχε πάλι τα ίδια. Και τελικά μετά από αρκετή ώρα τον πήρε ο ύπνος στο στήθος χωρίς να ξανααεριστεί...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεν έχω προσέξει αν καποια μέρα την πειράξει κατι που έφαγα . Προσπάθησα αλλα δεν έβγαλα συμπέρασμα . :oops:

 

Ειναι περιεργη φάση αυτη με τα αέρια . Εμένα εκει που τεντωνεται σφιγγεται και κλαιει μετά απο 5 λεπτά χαμογελάει και κανει γκριματσούλες !!!

Οπως ξαφνικά ερχεται ο πόνος έτσι της φεύγει .

 

Αχ τα μωράκια μας :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα το κανει απο ημερων μεχρι σημερα.ΕΙχε σταματησει γυρω στον τριτο μηνα για λιγο ομως κ παλι τα ιδια.οταν θηλαζει κανει οτι και ο δικος αυτο συμβαινει μαλλον επειδη τρωνε λαιμαργα κ πινουν αερα.Στην αρχη ελεγα πως φταιει η διατροφη μου κ κατεληξα να τρωω ελαχιστες τροφες κ αγευστα (χωρις κρεμυδι,σαλτσες κτλ) ομως ειχαμε το ιδιο προβλημα οποτε τωρα πια τρωω τα παντα.αυτο με τα ποδια στην κοιλια οντως βοηθαει πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε σκεφτεί την εκμετάλλευση της ... αιολικής ενέργειας για οικιακή χρήση; :lol::lol:

Οι προηγούμενες παρατηρήσεις υπάρχουν και στη δική μου εμπειρία και να προσθέσω να τσεκάρεις μήπως καταναλώνεις μεγάλες ποσότητες γάλακτος ή άλλων γαλακτοκομικών. Είναι από τις πιο ύποπτες τροφές στο διαιτολόγιο της μαμάς και τουλάχιστον σε εμάς τα αέρια ελαττώνονταν θεαματικά, όταν έκανα δυο 40ημερες παύσεις από το γάλα. Δυστυχώς είναι από τις πιο εύκολες τροφές για τις πολυάσχολες νέες μαμάδες και γίνεται εύκολα "κατάχρηση".

 

Για την ... εκτόνωση βοηθάνε επίσης: ξάπλωμα μπρουμυτα στα γόνατα σου και ελαφρύ κυκλικό μασάζ από την μέση προς τα πάνω, στήριξη στον ένα ώμο με όμοιο μασάζ, άλλες κινήσεις που ανακαλύπτεις στην πορεία - εμείς την ανασηκώναμε στιγμιαία στον αέρα, ώστε να σχηματίζουν τα πόδια με το σώμα ορθή γωνία και το αποτελέσμα ήταν ακαριαίο και άκρως ανακουφιστικό. :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί την εκμετάλλευση της ... αιολικής ενέργειας για οικιακή χρήση; :lol::lol:

 

πολυ καλη ιδεα!!! :lol::lol::lol::lol: ή μηπως να ανοιγαμε μια εταιρια φυσικου αεριου?

 

Λαμπρινη κ εγω αυτη τη μερα περιμενω να σταματησουν επιτελους :!: σημερα θα παμε για εμβολιο θα ρωτησω τον παιδιατρο κ θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :D

 

Βάσω θα πάμε και μεις απο εβδομάδα για εμβολια θα ρωτησω και γω και θα διασταυρώσουμε γνώμες :)

 

amaretto εγώ δεν πίνω γάλα αλλα η αλήθεια ειναι οτι τρωω πολυ τυρι . Σιγουρα δυο μερίδες την ημέρα . Ευκολο ειναι αυτο θα το παρατηρησω :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να φταίει το γάλα? Εγώ πίνω σίγουρα 800 μλ την ημέρα, χώρια το τυρί! Μα μου είναι αδύνατον να το κόψω. Να το μειώσω ίσως...! Είναι το μόνο πράγμα που με ξεδιψάει! Και μετά πως αναπληρώνεις το ασβέστιο που απαιτείται στο θηλασμό?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, κι εμένα μου κάνει το ίδιο πράγμα, μερικές φορές το πρωί, κυρίως το βραδάκι, κατά τις 9 η ώρα - τη νύχτα ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι αν τη σηκώσω για να της κάνω μασαζάκι και τέτοια, μετά αποκλείεται να συνεχίσει το φαγητό της εκεί που το άφησε, και καταλήγει να πινάει μια ώρα μετά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κι εμένα μου κάνει το ίδιο πράγμα, μερικές φορές το πρωί, κυρίως το βραδάκι, κατά τις 9 η ώρα - τη νύχτα ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι αν τη σηκώσω για να της κάνω μασαζάκι και τέτοια, μετά αποκλείεται να συνεχίσει το φαγητό της εκεί που το άφησε, και καταλήγει να πινάει μια ώρα μετά...

 

Kι εμενα ακριβως ετσι!Στην αρχη νομιζα πως δεν ειχα γαλα :oops: αλλα μετα το ειδα να τρεχει :D μετα νομιζα πως ηταν κολικοι...μετα νομιζα πως πνιγοταν απ την ροη του γαλακτος :roll: τι να πω...ελπιζω να περασει συντομα :?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ο παιδιατρος μου ειπε οτι κατι την πειραζει απο την διατροφη μου αλλα δεν ειναι ανησυχητικο.το πότε θα σταματησουν δεν γνωριζουμε προφανως οταν θα την πειραζει κατι θα το παθαινει.τα παιδια που πινουν ξενο γαλα ισως το παθαινουν πιο συχνα.δεν χρειαζεται να δινουμε μεγαλη σημασια στο θεμα γιατι ειναι ασημαντο οπως ειπε.νομιζω καπου υπαρχει σχετικο τοπικ για τη διατροφη.Λαμπρινη ενημερωσε κ εσυ οταν πας στο παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να φταίει το γάλα? Εγώ πίνω σίγουρα 800 μλ την ημέρα, χώρια το τυρί! Μα μου είναι αδύνατον να το κόψω. Να το μειώσω ίσως...! Είναι το μόνο πράγμα που με ξεδιψάει! Και μετά πως αναπληρώνεις το ασβέστιο που απαιτείται στο θηλασμό?

 

Ποοοσοοο?? Εγω τι να σου πω μόνο με παγωμένο νερό ξεδιψάω και πινω τουλάχιστον 4 λιτρα την ημέρα . Δεν πίνω τιποτα αλλο .

Να ξέρεις οτι τα γαλακτοκομικα και ειδικα τα αγελαδινα προκαλούν πολλες φορές αλεργιές . Δεν χρειαζεσαι να αναπληρώσεις κανένα ασβέστιο !

Θηλάζουν και οι Κινέζες που δεν εχουν στη διατροφή τους τα γαλακτοκομικά :wink:

 

vassomp μου ναι ! Ηταν να πάμε αυτή την εβδομαδα αλλα λείπει με άδεια απο Δευτέρα θα γυρίσει :)

 

Σημερα πάντως δεν είχαμε κανενα πρόβλημα . Εγω βεβαια καλου κακου δεν έφαγα φασολαδα :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα και την Αγλαία και μου είπε ότι το γάλα είναι συνήθως το πρώτο που ευθύνεται συνήθως για αυτά τα πράγματα...οπότε θα το μειώσω να δω αν βελτιωθούν τα πράγματα. Μου είπε επίσης ότι ο σίδηρος που παίρνω κάθε μέρα μπορεί να φταίει επίσης.

Από τη μία χαίρομαι που βρεθήκαμε πολλές με το ίδιο πρόβλημα για να τα λέμε...και από την άλλη στεναχωριέμαι που πολλά μωράκια έχουν το ίδιο πρόβλημα. Το δικό μου όταν το βλέπω να πονάει υποφέρω...! :cry:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέτε να φταίει το γάλα? Εγώ πίνω σίγουρα 800 μλ την ημέρα, χώρια το τυρί! Μα μου είναι αδύνατον να το κόψω. Να το μειώσω ίσως...! Είναι το μόνο πράγμα που με ξεδιψάει! Και μετά πως αναπληρώνεις το ασβέστιο που απαιτείται στο θηλασμό?

 

Κι εγώ έτσι έλεγα ... κατεβαίνει εύκολα το άτιμο :wink:

Τελικά το έχουμε κόψει εντελώς, γιατί τα αέρια, μαζί με σφύριγμα/ροχαλητό το βράδυ κτλ ήταν ενδείξεις για αλλεργία, και όντως έχουμε δει βελτίωση. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει βελτίωση και σε μένα, έχω κάνει εφηβικό δερματάκι :cool:

 

Ασβέστιο υπάρχει σε πολλές τροφές εκτός των γαλακτοκομικών, ιδιαίτερα σε αμύγδαλα, σουσάμι, ταχίνι, μπρόκολα κτλ

Ενας ενδεικτικός πίνακας υπάρχει εδώ (σίγουρα υπάρχουν και πιο πλήρεις):

http://nettergr.typepad.com/.shared/image.html?/photos/uncategorized/ca.jpg

 

Πέρα από τις αλλεργίες, χρειάζεται μια προσοχή στην ταυτόχρονη κατανάλωση τροφών με μεγάλη περιεκτικότητα σε ασβέστιο και τροφών με περιεκτικότητα σε σίδηρο. Το ασβέστιο εμποδίζει το σίδηρο να απορροφηθεί, οπότε μπορεί να προκληθεί αναιμία.

Και όπως ειπώθηκε νωρίτερα, οι μαμάδες που θηλάζουν κινδυνεύουν λιγότερο από οστεοπόρωση.

 

Από την άλλη, προϊόντα από κατσικίσιο γάλα μπορεί να γίνονται καλύτερα ανεκτά και από τη μαμά και από το παιδί, στην περίπτωση που υπάρχει αλλεργία στα αγελαδινά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια κάνει και η μικρή μου καμιά φορά.

μάλιστα είχα παρατηρήσει ότι το έκανε πιο πολύ όταν έτρωγε πολύ ώρα. δηλαδή όταν περνάει το 20λεπτο με μισάωρο και αυτή θηλαζει ακόμα, ξαφνικά κλαίει, σφίγγεται και κοκκινίζει. καμιά φορά γουρλώνει και τα ματάκια της και κάνει πιο γρήγορες θηλαστικές κινήσεις , σαν τρελό.

κι ε΄γω στεναχωριέμαι και αγχώνομαι.

κι εγώ νόμιζα ότι μου τελείωνε το γάλα, αλλά κοιτούσα και είχα κανονικά.

 

τα καημενούλια... :(

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τελικά μείωσα το γάλα που πίνω σε ένα ποτήρι κανονικού μεγέθους (300μλ περίπου) το πρωί και τρώω ή αμύγδαλα το βράδυ για ασβέστιο ή κάποιο πρόβειο γιαούρτι και έχει βελτιωθεί κατά πολύ η κατάσταση! Πλέον σπάνια γκρινιάζει έτσι! Μάλλον απ'ότι φαίνεται πήγαινα για καλό και έκανα χειρότερα τα πράγματα. Το μόνο κακό είναι ότι κάναμε χτες το πρώτο μας εμβόλιο και τον πρώτο μας πυρετό...! :cry:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια :)

 

Σημερα πηγαμε και μεις στην παιδιατρο μας . Επιασε την κοιλιά της αγαπουλίτσας μου και ειπε οτι δεν ειναι ιδιαίτερα σκληρή και οτι τα αερια ειναι φυσιολογικά και ίσως προκαλούνται γιατι δεν ρευεται πολυ . Για διατροφή δεν μου ειπε τίποτα . Στην ερώτηση ποτε επιτέλους θα ησυχασει το μωρό μας απο τα βρωμοαέρια η απαντηση ηταν ... ανάλογα το παιδάκι .

Ουσιαστικά τιποτα δεν μας ειπε .

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενω ειχαν ηρεμήσει ειναι ξανά τοσο έντονα . Επισης το κακο ειναι οτι τώρα δεν πιάνει και το στήθος να παρηγορηθεί οπως έκανε τον πρώτο καιρο οταν πονούσε . Την βάζω στο στηθος και κλαιει :(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την αρχή δεν παρηγοριόταν στο στήθος. Έδειχνε να θέλει στήθος αλλά όταν το έπιανε τσαντιζόταν....Υπομονή! Ηρεμούσε μόνο όταν τον κράταγα ανάποδα με την παλάμη μου πάνω στην κοιλιά μου.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια?Μπράβο!!

Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ.

Δε μου λες,μόνο το γάλα έκοψες ή όλα τα γαλακτοκομικά και το αγελαδινό κρέας?

 

Άρχισε από το γάλα και προχωράς αναλόγως. Χρειάζονται 4-6 εβδομάδες πλήρους αποχής, για να έχεις σαφή εικόνα. Μετά από αυτό το διάστημα, μπορείς να εισάγεις κατσικίσια προϊόντα και να παρατηρήσεις πώς επιδρούν στο μωρό. Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να αποκλείσεις όλες τις κατηγορίες γαλακτοκομικών ή μόνο τα αγελαδινά. Όπως έχω αναφέρει ξανά, συστήνεται η επίσκεψη σε ειδικό αλλεργιολόγο, για να εκτιμήσει την κατάσταση.

 

Όταν έκοβα το γάλα, είχαμε δραματική βελτίωση, δυο φορές είχα κόψει όλα τα γαλακτοκομικά για 40 μέρες και ήταν πολύ καλά. Βέβαια, κόβοντας τα γαλακτοκομικά, κόπηκαν και άλλα πράγματα, πχ σοκολάτα, ξηροί καρποί που βρίσκονταν μέσα σε γλυκά και δεν τους έτρωγα αλλιώς.

Επειδή η μικρή μου δεν είχε τρομερά έντονα συμπτώματα, δεν έδωσα μεγάλη έμφαση στο θέμα αλλά με την εισαγωγή των τροφών διαπιστώσαμε ότι την ενοχλούσαν αρκετά πράγματα. Και πάλι δεν έκανα κάτι δραστικό. Τελικά, ξεκουνήθηκα πρόσφατα και εδώ και δυο μήνες περίπου έκοψα (οριστικά μέχρι νεωτέρας) τελικά όλα τα γαλακτοκομικά, ενώ η μικρή δεν έχει φάει ποτέ κάτι γαλακτοκομικό. Ο λόγος ήταν ότι η αλλεργία στο γάλα κάνει αλληλεπίδραση με άλλες τροφές και φαίνεται να μην τις ανέχεται, ενώ χωρίς τα γαλακτοκομικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι για να επουλωθεί το έντερο, ένας ασφαλής χρόνος είναι τουλάχιστον έξι μήνες πλήρους αποχής. Μετανιώνω λοιπόν που δεν έκανα την αποχή νωρίτερα, γιατί τώρα πιθανώς θα το είχαμε ξεπεράσει και θα μπορούσε και η ίδια να φάει γαλακτοκομικά. Παρεμπιπτόντως, με την αποχή αυτή, κατεβαίνουν χαλαράααα και τα κιλά στη ζυγαριά, χωρίς πρόσθετο κόπο :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πίνω καθόλου γάλα και απο τυρί τρωω φέτα ...συνήθως .

Τις τελευταιες μέρες έφαγα gorgonzola (μου χε λειψει λόγω απαγορευσης στην εγκυμοσύνη :oops: ) και πολυ παρμεζανα ......Λες ?? Τα κοβω μαχαίρι !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Bρε,κορίτσια! Πως μπορείτε να τα κόψετε τελείως! Αν δεν πιω ένα ποτήρι γάλα το πρωί που ξυπνάω δεν μου πάει καλά η μέρα...στομαχικώς!! Δεν πίνω και καφέ καθόλου! Μου είναι δύσκολο! Όταν λέτε πούλωση του εντέρου τι ακριβώς εννοείτε? Έχετε δει αίμα στα κόπρανα? Εμείς πάντως συνεχίζουμε με 1 ποτήρι γάλα το πρωί, λίγο τυράκι το μεσημέρι και καμιά φορά κανά πρόβειο γιαουρτάκι το βράδυ. Το πρόβλημά έχει μειωθεί κατά πολύ θα έλεγα!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...