Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιολογημένο άγχος ή όχι;


Recommended Posts

geia sas.... xreiazomai to fwta sas.... eimai sxedon 14 vdomadwn kai polu agxwmenh kai as einai h deyterh egymosynh mou xwris kanena provlima. otan kourazomai ponaw ligo kata ta alla mia xara, ti na kanw na mhn agxonomai, synexeia nomizw oti to mwraki mou exei pathei kati. kati akoma... niwthw kati sthn koilia mou pou lew oti einai to entero uparxei periptwsh na einai to fasolaki mou apo toso nwris???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


giotal και εγώ έτσι αγχώδης είμαι. όταν αρχίσει να σου κλοτσάει συχνά θα ησυχάσεις και θα ξέρεις ότι το μωράκι σου είναι καλά. μάλλον είναι το μωρό που σου κλοτσάει. και εμένα είναι η δεύτεη μου εγκυμοσύνη και το ένιωσα από τόσο νωρίς.

 

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια απο τα ιδια κοριτσια αγχωνομαι παρα πολυ.Μπορει να παιζει ρολο οτι ειναι και το πρωτο μου.Ειμαι στη 17η εβδομαδα και το εχω νισωσει μονο 3 φορες για πολυ λιγο.Απο χτες που νιωθω την κοιλια μου πιο μικρη και πιο μαλακη νομιζω οτι κατι εχει παθει.Ευτυχως αυριο εχω ραντεβου με το γιατρο(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ)ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!και ειμαι σιγουρη πως θα ηρεμησω

Link to comment
Share on other sites

pw pwwww aytos o mhnas den pernaei me tipota, kala itan ws twra pou pigainame kathe 15 egw 10 ianouariou tha paw, asta..... maria-eugenia telika den paizei rolo prwto i deytero kai egw elega twra tha eimai pio xalarh alla.... to mono "kalo" e ayto einai oti den exw to xrono na asxolithw kai na skeytomai sunexeia thn twrinh egumosunh mou!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βρε κοριτσια...εδω να δειτε αγχος που μετα το γιο μου μετραω δυο αποβολες και ειμαι ξαπμα εχω και 3 εβδομαδες λογο αιμορραγιας στη μεση της 12ης... Αφου ειπα στον αντρα μου 'πρωτα ο θεος να πανε ολα καλα με αυτην την εγκυμοσυνη και δεν κανω αλλο...15 χρονια απο τη ζωη μου εχω χασει με τοσο αγχοσ'!!!! Εγω εχω σημερα ραντεβου με το γιατρο και απο το πρωι που ξυπνησα ολο κατι κακο σκεφτομαι...αχ αντε να περασουν λιγο αυτες οι εβδομαδες!!!

Α και κατι ασχετο...ναι μαλλον το φασολακι σου ειναι, εγω το γιο μου τον ακουκα καπου στη 18-19η εβδομαδα ενω αυτη τη φορα νομιζω οτι το ακουσα στην 14η. Οι κυλιακοι μας (φετες!!) ειναι πιο χαλαροι μετα την πρωτη εγκυμοσυνη και ειναι λογικο να τα ακουμε νωριτερα!

Μαρια ευγενια-με το καλο αυριο, ολα καλα θα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φετες φετες οπως τα λες... χαχαχαχαχχα. ηθελα να την χαρω αυτη την εγγυμοσυνη, νομιζα οτι θα ημουν μεσα στην τρελη χαρα... ας πανε ολα καλα και δεν με πειραζει καθολου!! Χριστινακ πως να μην εχεις αγχος με ολα αυτα,τριτη συληψη και τυχερη,θα δεις!!!!!!! ... ολα καλα θα ειναι γραψε μας νεα σου μολις μπορεσεις,

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και θα περάσει ο καιρός! ευτυχώς που έχω και εγώ το κοριτσάκι μου που είναι 14 μηνών και έχω κάτι να ασχολούμαι συνεχώς έτσι περνούν οι μέρες. εγώ έκανα την περασμένη βδομάδα την Β' Επιπέδου και ευτυχώς όλα καλά. έφυγε ένα άγχος από εκεί.

 

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

αντε μπραβο τα "δυσκολα" τα περασατε εγω δεν την σκευτομαι καθολου την β επιπεδου γιατι στην πρωτη εγγυμοσυνη μου ειπαν οτι το μωρο μου ειναι μαλλον αιμαφροδιτο και πρεπει να μου το παρουν. πηγαμε και αλλου για εξετασεις και ολα ηταν καλα περα απο ενα μικρο προβλημα στο πουλακι του που με εγχειρηση ρουτηνας 18 μηνων το φτιαξαμε. το αφηνω να αγχοθω κοντα κοντα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βρε κοριτσια...εδω να δειτε αγχος που μετα το γιο μου μετραω δυο αποβολες και ειμαι ξαπμα εχω και 3 εβδομαδες λογο αιμορραγιας στη μεση της 12ης... Αφου ειπα στον αντρα μου 'πρωτα ο θεος να πανε ολα καλα με αυτην την εγκυμοσυνη και δεν κανω αλλο...15 χρονια απο τη ζωη μου εχω χασει με τοσο αγχοσ'!!!! Εγω εχω σημερα ραντεβου με το γιατρο και απο το πρωι που ξυπνησα ολο κατι κακο σκεφτομαι...αχ αντε να περασουν λιγο αυτες οι εβδομαδες!!!

Α και κατι ασχετο...ναι μαλλον το φασολακι σου ειναι, εγω το γιο μου τον ακουκα καπου στη 18-19η εβδομαδα ενω αυτη τη φορα νομιζω οτι το ακουσα στην 14η. Οι κυλιακοι μας (φετες!!) ειναι πιο χαλαροι μετα την πρωτη εγκυμοσυνη και ειναι λογικο να τα ακουμε νωριτερα!

Μαρια ευγενια-με το καλο αυριο, ολα καλα θα ειναι!!!

Σε ευχαριστω πολυ χριστιανα μου και σε σενα να πανε ολα καλα σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω κοριτσακο μου, τωρα γυρισαμε, το μωρακι μας ειναι μια χαρα αλλα το αιματωμα εκει κραταει γερα μονο που τωρα ειναι ακριβως πανω απο τον τραχηλο οποτε αναμενω αλλη μια εβδομαδα μπας και βγει επιτελους!!!περιμενουμε νεα αυριο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Giotal μου σ ευχαριστω πολυ, προσπαθω κ εγω να ειμαι θετικη...την αλλη τεταρτη ειναι το επομενο ραντεβου ευτυχως ειναι την τεταρτη...αντε να δουμε!εσυ σε ποια εβδομαδα εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Giotal μου σ ευχαριστω πολυ, προσπαθω κ εγω να ειμαι θετικη...την αλλη τεταρτη ειναι το επομενο ραντεβου ευτυχως ειναι την τεταρτη...αντε να δουμε!εσυ σε ποια εβδομαδα εισαι;

μπραβο ετσι πρεπει, δεν περναει αλλιως ο καιρος. ειμαι 13 εβδομαδων και 5 ημερων, εσυ? μετραω τις μερες μια μια.......

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε πολυ κοντα...15+4 αλλα επειδη περασαμε τα μεσανυχτα 15+5!!!!!!σαν αιωνας μου φενετε αλλα που θα παει θα περασει κ μετα ξερω οτι οτι κ να λεω τωρα θα μου λυπει η κοιλιτσα μου!!!αντε μακαρι να τη βγαλουμε μαζι μεχρι τελους!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ειχα παθει στην πρωτη εγγυμοσυνη μου, ειχα ερωτευτει την κοιλια μου, σημερα ξυπνησα με γαστρεντεριτιδα.... τα νευρα μου....... οτι ειπα αρχιζουν τα καλα... χαχαχαχα και εγω 13 και 5 ματα τα μεσανυχτα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οοοο sorry, να πω αυτες ειναι οι χαρες την εγκυμοσυνης;;ελπιζω να περασει γρηγορα και μεχρι τωτε πολλα νερα να μη αφιδατωνεσε ουτε εσυ ουτε το μικρο σου!!!περαστικουλια!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ, ευτυχως κρατησε μονο μια μερα. κοριτσια με υγεια το νεο ετος και να φερουμε ολες τα μωρακια μας γερα και δυνατα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με υγεια κ πολυ πολυ χαρα να ναι το 2012 η χρονια που θα ερθουν στον κοσμο γερα γερα και υγειη οοοολλλαααα μας τα μωρακια!!!να περασετε τελεια ολες κ οποια σκοπευει να πιει εστω κ μια γουλιτσα κατι ας πιει αλλη μια κ για εμενα που θα καθομαι εδω να προσεχω μην πεσει το ταβανι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημερα κοριτσια!

ειμαι στην 14η εβδομαδα της 4ης εγκυμοσυνης μου (δεν ειμαι και πρωταρα... εχω ήδη 2 παιδακια και μια παλλινδρομη εγκυμοσυνη)

εκανα την αυχενικη πριν 2 βδομαδες και ολα ηταν καλα....

εχω ομως μια φοβερη ανησυχια οτι κατι δεν παει καλα...

μου φαινεται πως η κοιλια δεν ειναι τοσο μεγαλη, πως τα συμπτωματα υποχωρησαν... πως το μωρακι δεν ειναι καλα.

Με εχει φαει το αγχος γενικα και εχω αρχισει να πιστευω πως δεν θα τα καταφερω....

ειχε καμια παρομοια εμπειρια?

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

ειμαι στην 14η εβδομαδα της 4ης εγκυμοσυνης μου (δεν ειμαι και πρωταρα... εχω ήδη 2 παιδακια και μια παλλινδρομη εγκυμοσυνη)

εκανα την αυχενικη πριν 2 βδομαδες και ολα ηταν καλα....

εχω ομως μια φοβερη ανησυχια οτι κατι δεν παει καλα...

μου φαινεται πως η κοιλια δεν ειναι τοσο μεγαλη, πως τα συμπτωματα υποχωρησαν... πως το μωρακι δεν ειναι καλα.

Με εχει φαει το αγχος γενικα και εχω αρχισει να πιστευω πως δεν θα τα καταφερω....

ειχε καμια παρομοια εμπειρια?

 

μάλλον είναι οι ορμόνες...μην ανησυχείς....εγώ συμπτώματα δεν είχα ποτέ ούτε μισό κ κοιλιά δε φαινόταν ως τον 7ο μήνα....οι ορμόνες χορεύουν...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι οι ορμονες... επαιρνα απο την αρχη utrogestan και τωρα το εκοψα... και η κοιλια εξειχε πιο πριν αλλα τωρα σαν να υποχωρησε. Δεν ξερω αν εφταιγε το utrogestan για το φουσκωμα ομως

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες.

Καμία σχέση με την πρώτη μου εγκυμοσύνη την οποία πέρασα πολύ ήρεμα.

Τώρα όλο κακές σκέψεις κάνω και ανασφάλειες έχω.

Σκέψου ότι έχω κλείσει να κάνω αυχενική με δύο διαφορετικούς γιατρούς.....

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα την αυχενικη και ηταν ολα καλα....

μετα απο μια βδομαδα αρχισα να φοβαμαι! μιλαμε για παρανοια...

λες και δεν γεννησα 2 παιδια...

αλλα τελικα η παλλινδρομη που ειχα πριν 7 μηνες με επηρεασε πολυ...

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οι γυναικες γενικα ανησυχούν στην εγκυμοσυνη τους ειδικα αν δεν ειναι η πρώτη φορα.. .

Μην σκέφτεσαι αρνητικά σκέψου μονο ομορφα πραγματα και τα παιδακια σου θα σε βοηθήσουν να χαλαρωσεις....

Δεν θα σε βοηθήσει σε τιποτα τόση ανησυχία ...

Αντιθέτως κανει κακο!!!!

;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

kik, νομίζω ότι δεν είσαι μόνη!

Οι περισσότερες από εμάς έχουμε τέτοια άγχη. Προσωπικά δεν τα έχω ξεπεράσει, απλά μάλλον τα συνήθισα, έμαθα να ζω μαζί τους. Τα, δε συμπτώματα, τα παράτησα, δεν ασχολούμαι γιατί θα με στείλουν στο ψυχιατρείο.

Δεν έχω συμπτώματα: κάτι δεν πάει καλά.

Έχω συμπτώματα: είναι πιο δυνατά από τις προάλλες, πάλι κάτι δεν πάει καλά. Ασ' το...

Προσπάθησε να το ελέγξεις, γιατί ο δρόμος είναι μακρύς, και δε θα τη βγάλουμε καθαρή αλλιώς!!!

Υ.Γ. με μία αποβολή κι εγώ στο ιστορικό μου, απλά θα σου πω ότι ακόμα (18w+5d) όταν πάω τουαλέτα κοιτάζω εάν έχω αίμα στο εσώρουχο. Τον πρώτο καιρό μάλιστα, δεν την πάλευα καθόλου από το φόβο μου, τώρα κάπως το έχω κουμαντάρει στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...