Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρειαζομαι τη βοηθεια σας χρυσοχερες για το παρτυ μας


Recommended Posts

καλημερα μαμαδες!στις 10/03 κλεινουμε τα 3.θελω να κανω παρτυ στο σπιτι.δεν εχω ξανακανει και φοβαμαι πολυ..ευτυχως μαλλον αυτη τη μερα δεν θα δουλεψω.παρακαλω πολυ δωστε μου ιδεες.θα μου αρεσε να ειχαμε καποιο θεμα στα γενεθλια..λαβετε υποψιν οτι δεν υπαρχει μεγαλη οικονομικη ανεση..

η μαριανθουλα απεχθανεται τις κουκλες..

αγαπημενοι της ηρωες

μπαρνυ φρανκλιν ντορα

περιμενω ανυπομονα διοτι πρεπει να ξεκινησω σιγα σιγα τις ετοιμασιες..

ευχαριστω κοριτσια μου:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δε ξερω αν μπορεις να βρεις μπαλονια με την ντορα οπως κ πιατακια ποτηρακια κ χαρτοπετσετες.μηπως εχει στα τζαμπο?επισης μπορεις να παραγγειλεις κ μια τουρτα με την ντορα.εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τιποτα στο μυαλο μου ακομα.εχω πελαγωσει..

τζαμπο δεν εχουμε εδω δυστυχως αλλα μπορω να ψαξω σε αποθηκες μηπως εχουνε με τετοια ειδη

θελω και προτωτυπες συνταγες να μου πειτε..

εκτος τα κλασικα τυροπιτακια κλτ

Link to comment
Share on other sites

ααα εγω ειχα κανει καριοκακια στην κορη μου.ειχαν γινει πολυ τελεια!κ μικρα ατομικα πιτσακια.ισα με ενα πιατακι ελληνικου το καθε ενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιτσακια

 

1/2 πακέτο αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

 

2 φακελάκια ξηρή μαγιά

1 ποτήρι του κρασιού βάση για σάλτσα ντομάτας

2 κ.σ μουστάρδα

4-5 κ.σ κέτσαπ

2-3 πιπεριές κόκκινες και πράσινες

ρίγανη, αλάτι, πιπέρι, πάπρικα

κασερι σε φετες

τριμμενη φετα

Ανακατέυεις το αλεύρι με τη μαγιά και μια κουταλιά αλάτι και προσθέτεις όσο νερό πάρει η ζύμη για να γίνει εύπλαστη αλλα να μην κολλάει. Τη σκεπάζεις με μια πετσέτα μέχρι να ετοιμάσεις τα υπόλοιπα υλικά.

 

 

  1. Παρασκευάζω τη σάλτσα προσθέτοντας στη βάση ντομάτας τη μουστάρδα, τη κέτσαπ, λίγο αλάτι, πιπέρι, πάπρικα και ρίγανη και ανακατεύω καλά.
  2. Πλένω και κόβω τις πιπεριές σε ροδέλες, τεμαχίζω σε κυβάκια το μπέικον και κόβω σε μικρά τετράγωνα κομμάτια τις φέτες κασέρι.
  3. Ανοίγω σε χοντρά στρόγγυλα φύλλα τη ζύμη, με μέγεθος ανάλογα τις θήκες ψησίματος που θα χρησιμοποιήσω, φροντίζοντας να περισσευει αρκετή ζύμη απο τις θήκες.
  4. Λαδώνω και αλευρώνω το ειδικό ταψί με θήκες για cup cakes ή τις χρησιμοποιώ χάρτινες. Βάζω τα φύλλα μέσα στις θήκες έτσι ώστε να δημιουργηθούν "κουπάκια" και με το πινέλο τα λαδώνω καλά απο όλες τις μεριές.
  5. Ρίχνω μέσα 1-2 κ.σ. απο τη σάλτσα και στρώνω 2 ροδέλες πιπεριάς κόκκινης και πράσινης. Απο πάνω βάζω το μπέικον, τη φέτα και μετά καλύπτω με τα κομμάτια κασέρι ωστε να κλείσω την επιφάνεια. Παίρνω τη ζύμη που περισεύει απο τις φόρμες και την διπλώνω ωστε να δημιουργηθεί ένα φουσκωτό στεφανάκι γύρω απο τις τρύπες της φόρμας.
  6. Ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο στους 180°C-200°C με αέρα στη μεσαία σχάρα για 15'-20'περίπου

καριοκακια

 

500 γρ ζαχαρη

  • 1,5 ποτήρι νερό
  • 500 γρ. καρύδια τριμμένα
  • 300 γρ. φρυγανιά τριμμένη
  • 1 κουταλάκι γλυκού γαρύφαλλο σε σκόνη
  • 1 κουταλάκι γλυκού κανέλα
  • 2 κουταλιές σούπας κακάο
  • 500 γρ. κουβερτούρα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ααα συνεχια απο καριοκακια

 

  1. Βάζετε σε μια κατσαρόλα τη ζάχαρη και το νερό και βράζετε επί 5' για να γίνει το σιρόπι.
  2. Σε μπολ ανακατεύετε τα καρύδια, τη φρυγανιά, το γαρύφαλλο, την κανέλα και το κακάο.
  3. Ρίχνετε όλα τα υλικά στο σιρόπι και ανακατεύετε καλά.
  4. Αφήνετε το μίγμα στο ψυγείο και την επόμενη μέρα, πλάθετε της καριόκες σε σχήμα κύκλου με διάμετρο περίπου 4cm και πάχος λιγότερο από 1cm.
  5. Λιώνετε την κουβερτούρα σε μπεν μαρί και βουτάτε μία μία τις καριόκες και από τις δύο πλευρές. Τις τοποθετείτε σε λαδόκολλα και όταν κρυώσουν μπορείτε να τις τοποθετείσετε και στα ειδικά χαρτάκια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαμαδες!στις 10/03 κλεινουμε τα 3.θελω να κανω παρτυ στο σπιτι.δεν εχω ξανακανει και φοβαμαι πολυ..ευτυχως μαλλον αυτη τη μερα δεν θα δουλεψω.παρακαλω πολυ δωστε μου ιδεες.θα μου αρεσε να ειχαμε καποιο θεμα στα γενεθλια..λαβετε υποψιν οτι δεν υπαρχει μεγαλη οικονομικη ανεση..

η μαριανθουλα απεχθανεται τις κουκλες..

αγαπημενοι της ηρωες

μπαρνυ φρανκλιν ντορα

περιμενω ανυπομονα διοτι πρεπει να ξεκινησω σιγα σιγα τις ετοιμασιες..

ευχαριστω κοριτσια μου:D

Γεια σου!!! Στο perfectparty.gr έχει είδη πάρτυ με την Ντόρα, αλλά και με άλλα σχέδια. Ρίξε μια ματιά και εκεί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elachl, καλημερα

εγω δεν ειμαι μαμα αλλα η δικη μου μας εκανε σανταραποδαρουσα στα παρτυ μου.

παιρνεις μια μπαγκετα πολυτελειας, την γεμιζεις με ζαμπον και τυρι και καρφωνεις λουκανικακια με οδοντογλυφιδες απο κατω σαν ποδαρακια και βαζεις και ελιτσες για ματια και πιπερια για καπελο στο μπροστα μερος.

μετα την κοβεις μικρα σαντουιτσακια και τα μικρα ξετρελενονται!!!

καλη επιτυχια και να χαιρεσαι το παιδακι σου..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλενάδα καταρχήν μην αγχώνεσαι!! Έχεις πολύ χρόνο στη διάθεσή σου! Σε αυτό το site http://www.beepartyshop.gr/eshop έχει πολύ πρωτότυπα πραγματάκια και πιστεύω ότι σε συμφέρει καλύτερα απ΄οτι να τα πάρεις από κάποιο μαγαζί της περιοχής σου! Μην κοιτάξεις τιμές το site είναι υπό κατασκευή και δεν ισχύουν να τους τηλεφωνήσεις καλύτερα είναι πολύ εξυπηρετικοί. Από τους ήρωες που αρέσουν της κόρης σου μόνο τη ντόρα ξέρω οι άλλοι ποιοι είναι? Τέλοσπάντων. Εγώ από φαγητά είχα τα εξής:

ΟΡΕΚΤΙΚΑ κρέπες , ρολάκια μελιτζάνας, σου γεμιστά με τονοσαλάτα - κεφτεδάκια, τυρόπιτα, σπανακόπιτα, μακαρόνια αλα κρεμ , πατάτες φουρνου

ΣΑΛΑΤΕΣ ceasars , ρόκα παρμεζάνα

ΚΥΡΙΩΣ γουρουνόπουλο ψητό , χταπόδι κρασάτο με ρύζι για τους νηστεύοντες

Όποιο σου ακούγεται ωραίο πες μου να σου γράψω τη συνταγή

Την προεργασια για τα φαγητά μπορείς να την κάνεις ακομά και 15 μέρες πρίν και να τα βάλεις στην κατάψυξη και την τελευταία μέρα μόνο ψησίματα και σαλάτες. Ετσι δεν πελαγώνεις. Εγώ τις τελευταίες μέρες δεν είχα τι να κάνω ειλικρινά όλα έτοιμα τα είχα!

Εγώ δίνω πάντα δώρα στα παιδάκια οχι τίποτα ακριβά μικροπραγματάκια. Φέτος πήρα μια μεγάλη μπαλόνα τη γέμισα με καραμέλες και χαρτοπόλεμο τους τη σκάσαμε και ξετρελάθηκαν!Μπορείς να τα βάλεις να πάιξουν μουσικές καρέκλες αν έχεις πολλά παιδάκια.

Πόσα παιδάκια αληθεια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν εχω γιατι ειμαι 29 και αυτα τα τρωγαμε οταν ειμουν 10, δεν εχω καμια φωτο απο την σαρανταποδαρουσα,

δεν ειναι δυσκολο κοριτσακι, βαλε την φαντασια σου και τα λεμε..

φιλια

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η ιδέα σου maria-elpida μπορεί απο κάτω να βάλει και μαρούλια για ντεκόρ. Τι κρίμα να μην τα λέγαμε 10 μέρες νωρίτερα θα το κανα και εγώ!!! Σνιφ! Του χρόνου δεν πειράζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Κάτι ακόμα που ξέχασα να σου πω στο site που σου εγραψα μου ζήτησαν επαγγλεματικό ΑΦΜ για να παραγγείλεις αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει κανένας γνωστός σου. Βασικά τηλεφώνησε τους γιατί αυτό μπορεί να χει αλλάξει από τη στιγμή που φτιάχνουν e shop.

Επίσης να κάνεις μπουφέ είναι πολύ πιο εύκολο για σενα απ΄οτι καθιστό μενού!

Link to comment
Share on other sites

εσευ εκανες τραπεζι κανονικο?

οχι για μπουφε ψαχνω αγαπη μου

μενω μυτιληνη

τι να παραγκειλω απο αυτο τοσαιτ?

τα σουδακια θελω να μου γραψεις

και τα δυο χρωματα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έλενάκι,

εμείς κάναμε τα 1α μας γενέθλια 6/02...

μπουφέ εννοείται...

ρολό χοιρινό με πατάτες στο φούρνο

μακαρόνια ογκρατέν

σαλάτα ζυμαρικών κρύα

ταμπουλέ(λιβανέζικη σαλάτα)

πατζαροσαλάτα

τυριά-αλλάντικά σε πιατέλες

μπαγκετάκια μικρά με ζαμπόν,τυρί

μπαγκετάκια με φέτα και πιπεριά φλωρίνης

τορτίγιες ρολά με ζαμπόν,τυρί κομμένα στα 4

κεφτεδάκια σκατζόχοιρο(βάζω φότο)

δεν θυμάμαι κάτι άλλο.

 

http://img265.imageshack.us/i/elli002.jpg/

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έλενάκι,

εμείς κάναμε τα 1α μας γενέθλια 6/02...

μπουφέ εννοείται...

ρολό χοιρινό με πατάτες στο φούρνο

μακαρόνια ογκρατέν

σαλάτα ζυμαρικών κρύα

ταμπουλέ(λιβανέζικη σαλάτα)

πατζαροσαλάτα

τυριά-αλλάντικά σε πιατέλες

μπαγκετάκια μικρά με ζαμπόν,τυρί

μπαγκετάκια με φέτα και πιπεριά φλωρίνης

τορτίγιες ρολά με ζαμπόν,τυρί κομμένα στα 4

κεφτεδάκια σκατζόχοιρο(βάζω φότο)

δεν θυμάμαι κάτι άλλο.

θελω συνταγες για αυτα σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα πάρτυ στις 06/2 με θέμα dora, βέβαια τα περισσότερα τα πήρα απο jumbo αλλά το site που σου πρότεινε η peny είναι μια καλή λύση όσον αφορά τη διακόσμηση κλπ. Επίσης έδωσα αναμνηστικά δωράκια συμβολικά στα παιδάκια φεύγοντας μια μπάλα μικρή dora καθώς και αυτό που κάνεις μπουρμπουλήθρες.

Απο φαγητά, μπουφέ εννοείται να κάνεις. Πολύ καλά όσα σου πρότειναν τα κορίτσια, εγώ έβαλα και κεφτεδάκια με μπαλάκια μοτσαρέλας μικρά και ντοματίνια σε ξυλάκι απο σουβλάκι, τα εβαλα σαν σχήμα βεντάλιας σε λάχανο μισό επανο που το είχα τυλιξει με αλουμινόχαρτο, ξέρεις αναποδογυρισμένο σαν μισοφέγγαρο. Επίσης μπορείς να κάνεις τις κλασικές μπόμπες και ίσως καναπεδάκια με τυρί κρέμα και καρότο ή αγγούρι.

Για την τούρτα μπορείς να εκτυπώσεις φωτο της dora απο το Internet και να την πας στο ζαχαροπλαστείο. Συνήθως όμως όλα τα ζαχαροπλαστεία έχουν ήδη έτοιμο θέμα dora.

 

Αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου, τι κάνεις; Να χαίρεσαι τη μικρούλα σου, πάντα χαρούμενη κι ευτυχισμένη.

Για το παρτάκι που ετοιμάζεις, νομίζω ότι τα κορίτσια έχουν ήδη δώσει τα φώτα τους.

Σου προτείνω κι εγώ το μπουφέ, είναι καλύτερο από το καθιστό, ο καθένας παίρνει ό,τι θέλει όσο θέλει κι εσύ δεν θα κουραστείς με πιάτα, δίσκους κι όλα αυτά τα πήγαινε - έλα. Τα βάζεις στο τραπέζι και ξενοιάζεις.

Και να μην ξεχάσεις κι εκείνους που νηστεύουν. 10/3 είναι μέσα στη Σαρακοστή και πρέπει να προνοήσεις και γι' αυτούς. Μπορείς να φτιάξεις καλαμάρια γεμιστά με ρύζι, χταποδάκι ξυδάτο, σαλάτα αγγούρι ντομάτα, ντολμαδάκια χαλβά με σιμιγδάλι, αμυγδαλωτά,εάν δεν θέλουν τούρτα. Πάντως, γενικά έχε στο νου σου ότι θα έχει τρία πράγματα: τα ορεκτικά με τις σαλάτες, το κυρίως πιάτο και την τούρτα.

Τώρα αυτά μου έρχονται στο μυαλό, εάν θυμηθώ κάτι άλλο, θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

εσευ εκανες τραπεζι κανονικο?

οχι για μπουφε ψαχνω αγαπη μου

μενω μυτιληνη

τι να παραγκειλω απο αυτο τοσαιτ?

τα σουδακια θελω να μου γραψεις

και τα δυο χρωματα

ευχαριστω

Νόμιζα ότι σε ενδιαφέρει το θέμα της διακόσμησης! Εγώ τα τελευταία χρόνια καθιέρωσα σε γιορτές τον μπουφέ.

Τα σουδάκια είναι πολύ ευκολα.Τα σου τα πήρα έτοιμα (αν θες τα φτιάχνεις κιόλας) από το ζαχαροπλαστείο τα άδειασα και τα γέμισα τα μισά με τονοσαλάτα (τόνο κονσέρβα, μαγιονέζα , καρότο και λίγο λόλα για ντεκόρ από πάνω ή μαιντανό) και τα υπόλοιπα στον πάτο μαγιονέζα ή κέτσαπ ή μουστάρδα ένα κεφτεδάκι και μια ελίτσα γεμιστή με πιπεριά ή αμύγδαλο. Να ξέρεις ότι στα σου με την τονοσαλάτα πρέπει να αργήσεις λίγο να τα γεμίσεις γιατί βγάζουν ζουμιά τα κεφτεδάκια δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε ιδέα για δωράκια στα παιδάκια που θα φευγουν από το πάρτυ: κουβαδάκια μικρά μεταλλικά (βέβαια θα μπορούσες και σακίδιο σαν της Ντόρας αλλά δεν ξέρω πόυ θα βρεις και πόσο κοστίζουν) όπου μέσα θα βάλεις ότι χρησιμοποιεί η Ντόρα στις ανακαλύψεις της, κύαλια, χάρτη κτλ. ότι υπάρχει σε κενό ανάμεσά τους το γεμίζει με καραμέλες μμμμμ μου άρεσε σαν ιδέα εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...