Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΤΥ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ


Recommended Posts

Εγώ νομίζω ότι στο ερώτημα αυτό δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Είναι ο βαθμός οικειότητας με την οικογένεια του παιδιού που κάνει το πάρτι, είναι ο χώρος που θα γίνει το πάρτι, οι συνήθειες της 'ομάδας' των παιδιών, όπως έχουν διαμορφωθεί και κυρίως πώς λειτουργούμε εμείς ως οικογένεια. Ξέρω αδερφάκια που πάνε παντού μαζί. Επίσης ξέρω φίλους των παιδιών μου που δεν έχω δει ποτέ τα αδέρφια τους. Το βέβαιο πάντως είναι ότι πρέπει ως καλεσμένοι να τηλεφωνάμε και να λέμε πόσοι θα έρθουμε. Πάντως μην πανικοβάλλεστε, ποτέ δεν έρχονται ΟΛΑ τα αδερφάκια μαζί. Μην σκέφτεστε το πιο ακραίο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ νομίζω ότι στο ερώτημα αυτό δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Είναι ο βαθμός οικειότητας με την οικογένεια του παιδιού που κάνει το πάρτι, είναι ο χώρος που θα γίνει το πάρτι, οι συνήθειες της 'ομάδας' των παιδιών, όπως έχουν διαμορφωθεί και κυρίως πώς λειτουργούμε εμείς ως οικογένεια. Ξέρω αδερφάκια που πάνε παντού μαζί. Επίσης ξέρω φίλους των παιδιών μου που δεν έχω δει ποτέ τα αδέρφια τους. Το βέβαιο πάντως είναι ότι πρέπει ως καλεσμένοι να τηλεφωνάμε και να λέμε πόσοι θα έρθουμε. Πάντως μην πανικοβάλλεστε, ποτέ δεν έρχονται ΟΛΑ τα αδερφάκια μαζί. Μην σκέφτεστε το πιο ακραίο σενάριο.

εννοειται πως πρεπει να ενημερωνουμε απο πριν ωστε να μην υπαρχουν προβληματα στη διοργανωση. Το να μην ενημερωνεις το θεωρω αγενεια και ανευθυνοτητα. Φερνεις τον οικοδεσποτη και τον πσιδοτοπο σε δυσκολη θεση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, θεωρώ ότι πλέον το σωστό είναι, όταν προσκαλείται ένα παιδί, να παρουσιάζεται ένας ενήλικος και ένα παιδί, με την εξαίρεση όταν υπάρχει στενή οικογενειακή σχέση μεταξύ των καλεσμένων( συγγενείς , κουμπάροι κλπ).

 

Πλέον τα πάρτυ στους παιδότοπους είναι αρκετά ακριβά, πρέπει να δηλώνεις πάνω κατω τους καλεσμένους, καλό είναι να μην έχει ο καλών εκπλήξεις. Και στο σπίτι όμως να γίνει το πάρτυ και πάλι καλό είναι και εκεί να προσέχεις , γιατί δεν ξέρεις πόσους άλλους έχει καλέσει ο άλλος και πόσους χωράει το σπίτι του.

 

Τώρα , αν κάποιος θέλει να φέρει αδερφάκι(α) , καλό είναι να ενημερώνει τον εορτάζοντα, και, αν γίνεται καλώς, αν όμως εισπράξει αρνητική απάντηση, να μην υπάρχει παρεξήγηση σε αυτό και να προσαρμόζεται στην πρόσκληση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου λείπει πολύ συχνά για μεγάλα ταξίδια. Έτσι, τις περισσότερες φορές πρέπει να παίρνω μαζί μου και τα δύο παιδιά, αλλιώς δεν μπορώ να πάω καθόλου.

 

Φροντίζω πάντοτε να παίρνω τηλέφωνο την άλλη μαμά και να την ενημερώνω ότι θα φέρω ακόμη ένα παιδάκι και θα επιβαρυνθώ εγώ τα έξοδά του. Ομολογώ ότι ποτέ δεν το δέχθηκε αυτό κάποιος γονιός, όπως δεν θα το δεχόμουν και εγώ άλλωστε.

 

Φροντίζω πάντοτε να ανταποδώσω. Έτσι, όσες φορες έχουμε κάνει γιορτή έχω γράψει πάνω στην πρόσκληση ότι είναι ευπρόσδεκτα και τα αδελφάκια. Ζητάω μόνο να με ενημερώσουν νωρίτερα για να ξέρω για πόσα άτομα μιλάμε τελικά. Θεωρώ ότι είμαι εντάξει έτσι. Ακόμη κι αν κάνω εξ' ανάγκης μια μικρή γαιδουριά, φροντίζω τουλάχιστον να ανταποδίδω στα δικά μου καλέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου λείπει πολύ συχνά για μεγάλα ταξίδια. Έτσι, τις περισσότερες φορές πρέπει να παίρνω μαζί μου και τα δύο παιδιά, αλλιώς δεν μπορώ να πάω καθόλου.

 

Φροντίζω πάντοτε να παίρνω τηλέφωνο την άλλη μαμά και να την ενημερώνω ότι θα φέρω ακόμη ένα παιδάκι και θα επιβαρυνθώ εγώ τα έξοδά του. Ομολογώ ότι ποτέ δεν το δέχθηκε αυτό κάποιος γονιός, όπως δεν θα το δεχόμουν και εγώ άλλωστε.

 

Φροντίζω πάντοτε να ανταποδώσω. Έτσι, όσες φορες έχουμε κάνει γιορτή έχω γράψει πάνω στην πρόσκληση ότι είναι ευπρόσδεκτα και τα αδελφάκια. Ζητάω μόνο να με ενημερώσουν νωρίτερα για να ξέρω για πόσα άτομα μιλάμε τελικά. Θεωρώ ότι είμαι εντάξει έτσι. Ακόμη κι αν κάνω εξ' ανάγκης μια μικρή γαιδουριά, φροντίζω τουλάχιστον να ανταποδίδω στα δικά μου καλέσματα.

 

Γαιδουριά δεν είναι , γιατί λείπει ο άντρας σου και έχεις μόνη σου την ευθύνη και επιπλεον έχεις την ευγένεια να ενημερώνεις και να προτείνεις να αναλάβεις και τα έξοδα. Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο, δεν μπορείς να αποκλείσεις και τα παιδιά σου από τα πάρτυ !

Γενικώς, όμως, καλύτερα σε άλλες περιπτώσεις να αποφεύγεται να φέρνουν οι γονείς και άλλα παιδιά και όταν μια πρόσκληση γράφει "καλώ την Κατερίνα" να γίνεται σαφές ότι η πρόσκληση αφορά την Κατερίνα (και τον ενήλικο συνοδό) και όχι και άλλα παιδιά. Αυτό το θεωρώ το πιο σωστό από όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω το θέμα σου μιας και με απασχολεί λίγο αυτό το καιρό το πάρτυ της κόρης μου...τελικά τι έγινε με το παρτυ σας; Ήρθαν όλα τα παιδάκια μαζί με τα αδερφάκια τους;

 

 

Εχω ψιλοαπελπιστεί λίγο με αυτά που διαβάζω και ειδικά με τις απόψεις που θεωρούν αυτονόητο ότι θα πάει όλη η οικογένεια στο πάρτυ και με όλα τα παιδιά της.

 

Η κόρη μου ήθελε να καλέσει τις 9 συμμαθήτριές της στο πάρτυ και μαζί με κάτι άλλους φίλους έβγαιναν 15 παιδάκια. Εξαιρετικό νούμερο ΑΛΛΑ μετά συνειδητοποίησα ότι τα περισσότερα κορίτσια της τάξης της έχουν αδέρφια και ενδέχεται να τα φέρουν (δε σκέφτονται ολοι όπως εμείς είναι λογικό) και ξαφνικά τα άτομα ανέβηκαν στα 30!!! Επαθα σοκ!

Αναγκαστικά την έβαλα να διαλέξει ποια άτομα πραγματικά θέλει αλλά και αυτό με στεναχωρεί λίγο γιατί το θεωρώ άδικο να μη καλέσει τα κορίτσια που πραγματικά θέλει και να έρθουν όλα τα αδερφια των άλλων.

Και εκεί που είχαμε συμφωνήσει στα 15 παιδάκια μου είπε ότι θέλει 2 ακόμα κοριτσάκια....μόνο που δεν είναι δύο γιατί το ένα έχει 3 αδέρφια και το άλλο 2 αδέρφια οπότε τα 2 κοριτσάκια γίνονται αμέσως 7!!!

 

Πείτε μου ειλικρινά βρε κορίτσια και δώστε μου λίγο θάρρος....το θεωρείτε αυτονόητο όντως ότι όταν καλούν το ένα παιδί σας εννούν όλη την οικογένεια όσα μέλη και να είναι; Γιατί πραγματικά μου έχει έρθει κάτι με αυτά που διαβάζω...

 

Θυμάμαι πέρισυ η κουνιάδα το έκανε σε μία πιτσαρία, είχε υπολογίσει τα παιδιά ( 9χρονών τα παιδιά) και είχε φτιάξει λίγα τραπεζάκια για εμάς τους μεγάλους. Και πέφτει ένα γιουρούσι που δεν ήξερε από που της ήρθε: ήρθαν όλοι οικογενειακώς, παιδιά, γονείς και οι δύο,μήπως είχαν έρθει και γιαγιάδες δε ξέρω...δε χωράγαμε και από φαγητό ; δε στάματησαν να ψήνουν πίτσες οι άνθρωποι. Η κουνιάδα μου είχε το βλέμμα του τρελού, και να οι μπύρες, και να το φαί και τους περισσότερους δε τους ήξερε καν...καθήσαν στα τραπέζια και αρχίσαν το φαί. Δηλαδή αυτό είναι σωστό;

 

Για πες μου βρε κορίτσι μου σε παρακαλώ, τι έγινε τελικά στο δικό σας πάρτυ; Δώσε μου λίγο θάρρος!

 

Λοιπόν, το θέμα αυτό άνοιξα πριν από δύο χρόνια, όταν ο δικός μου πήγαινε στην Α Δημοτικού. Καλέσαμε τελικά όλα τα παιδιά της τάξης (το πρωί), της μελέτης (το απόγευμα) και από τα αθλήματα. Από το σύνολο των 60 περίπου που υπολόγιζα, τελικά μαζί με αδέλφια συμμαθητών, ξαδέλφια, παιδιά νονού κλπ., ξεπέρασαν τα 80! Ευτυχώς, οι γονείς δεν κατέφθασαν όλοι δυάδες, έφθασαν περίπου τους 20. Στα τόσα πολλά άτομα δεν ήταν δυνατό να γνωριστούμε όλοι, όπως καταλαβαίνετε, ευτυχώς, τουλάχιστον εκεί που κάναμε το πάρτυ ήμαστε μόνο εμείς και όχι και άλλοι. Πληρώσαμε πολλά χρήματα και δεν νομίζω ότι "συσφίγξαμε τις σχέσεις μας". Άσε που έπρεπε να είμαστε στο πόδι όλη την ώρα, διότι τα παιδιά δεν ήταν όλα φίλοι μεταξύ τους, ιδίως αυτά από τα υπόλοιπα τμήματα και τρέχαμε να προλάβουμε...

Το πάθημα, ευτυχώς έγινε μάθημα. Πέρυσι στιν Β Δημοτικού κάναμε το πάρτυ στο Allou Fun Park (στο Ρέντη), καλέσαμε 10 από τα 20 παιδιά, αυτά δηλαδή που κάνουν παρέα, ήρθαν οι γονείς τους, που έχουμε γνωριστεί πλέον και κάνουμε κι εμείς παρέα, με τα άλλα παιδάκια τους και αδελφάκια των παιδιών, και περάσαμε πολύ ωραία, ιδίως τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με όλα τα παιχνίδια του Kidom. Φέτος, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη, ίσως σε σινεμά, ίσως στο Adventure Park. Ευτυχώς, είναι τον Ιούνιο κι έχουμε πολλές επιλογές. Αυτό που έχω πάντως να πω είναι να καλέσετε μόνο τα παιδιά με τα οποία κάνουν παρέα. Είναι καλύτερα και για την παρέα των παιδιών και για την παρέα των γονιών!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το θέμα αυτό άνοιξα πριν από δύο χρόνια, όταν ο δικός μου πήγαινε στην Α Δημοτικού. Καλέσαμε τελικά όλα τα παιδιά της τάξης (το πρωί), της μελέτης (το απόγευμα) και από τα αθλήματα. Από το σύνολο των 60 περίπου που υπολόγιζα, τελικά μαζί με αδέλφια συμμαθητών, ξαδέλφια, παιδιά νονού κλπ., ξεπέρασαν τα 80! Ευτυχώς, οι γονείς δεν κατέφθασαν όλοι δυάδες, έφθασαν περίπου τους 20. Στα τόσα πολλά άτομα δεν ήταν δυνατό να γνωριστούμε όλοι, όπως καταλαβαίνετε, ευτυχώς, τουλάχιστον εκεί που κάναμε το πάρτυ ήμαστε μόνο εμείς και όχι και άλλοι. Πληρώσαμε πολλά χρήματα και δεν νομίζω ότι "συσφίγξαμε τις σχέσεις μας". Άσε που έπρεπε να είμαστε στο πόδι όλη την ώρα, διότι τα παιδιά δεν ήταν όλα φίλοι μεταξύ τους, ιδίως αυτά από τα υπόλοιπα τμήματα και τρέχαμε να προλάβουμε...

Το πάθημα, ευτυχώς έγινε μάθημα. Πέρυσι στιν Β Δημοτικού κάναμε το πάρτυ στο Allou Fun Park (στο Ρέντη), καλέσαμε 10 από τα 20 παιδιά, αυτά δηλαδή που κάνουν παρέα, ήρθαν οι γονείς τους, που έχουμε γνωριστεί πλέον και κάνουμε κι εμείς παρέα, με τα άλλα παιδάκια τους και αδελφάκια των παιδιών, και περάσαμε πολύ ωραία, ιδίως τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με όλα τα παιχνίδια του Kidom. Φέτος, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη, ίσως σε σινεμά, ίσως στο Adventure Park. Ευτυχώς, είναι τον Ιούνιο κι έχουμε πολλές επιλογές. Αυτό που έχω πάντως να πω είναι να καλέσετε μόνο τα παιδιά με τα οποία κάνουν παρέα. Είναι καλύτερα και για την παρέα των παιδιών και για την παρέα των γονιών!

Στο δικο μας σχολειο δεν επιτρεπεται να μοιρασεις προσκλησεις επιλεκτικα. Ή ολοι ή κανεις. Αλλιως καλεις τηλεφωνικα οσους θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μας σχολειο δεν επιτρεπεται να μοιρασεις προσκλησεις επιλεκτικα. Ή ολοι ή κανεις. Αλλιως καλεις τηλεφωνικα οσους θελεις.

 

Σε κανένα σχολείο δεν επιτρέπεται να μοιράσεις επιλεκτικά προσκλήσεις μέσα στην τάξη. Στο διάλειμμα όμως τα παιδιά σχηματίζουν παρέες, ιδίως από τη Β Δημοτικού, παίζουν ποδόσφαιρο, κυνηγητό, ανταλλάσσουν τάπες και έτσι όπως είναι παρέα, δίνουν μεταξύ τους και τις προσκλήσεις, τις οποίες στη συνέχεια, μόλις χτυπήσει το κουδούνι και μπουν στην τάξη, τις βάζουν κατευθείαν στην τσάντα τους. Κανένα από τα υπόλοιπα παιδιά δεν βλέπει ότι μοιράζονται προσκλήσεις. Έτσι λειτουργούν τα μεγαλύτερα παιδιά. Άλλωστε, όπως είπα, γνωριζόμαστε πλέον οι γονείς αυτών των παιδιών, έχουμε τα τηλέφωνα και μπορούμε και να τους καλέσουμε και τηλεφωνικώς.

Link to comment
Share on other sites

Maya και αριετα σύμφωνα απόλυτα μαζί σας, η πρόσκληση είναι ατομική για το παιδί και τον σύνοδο του και όχι για όλη την οικογένεια. Αν θέλουμε να γνωρίσουμε την οικογένεια του φίλου μας δεν πάμε οικογενειακως στο παρτυ του φίλου αλλά τους καλούμε σπίτι μας και τους γνωριζουμε ένα άλλο απόγευμα. Θεωρώ ότι τα αδερφάκια θα καταλάβουν ότι το παρτυ είναι για τον αδερφό τους αρκεί να τους το εξηγήσουμε από την αρχή και να κάνει ο άλλος γονιος κάτι όμορφο μαζί του. Κατανοώ απόλυτα όμως τις κοπέλες που δεν έχουν κάπου να αφήσουν το μικρότερο αδερφάκι αλλά και εκεί δεν θα έπρεπε να υπάρχει παρεξήγηση αν η μητέρα που διοργανώνει το παρτυ δε καλύπτει την είσοδο του μικρού.

Πολύ σωστό το βρίσκω που ενημερώνετε τηλεφωνικώς για την ύπαρξη αδερφών και που πληρώνετε εσείς για αυτά.

Όλη τη τάξη δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να τη καλέσω αν και αν τελικά έρθουν όλα τα αδέρφια θα είναι σαν να είχα όλη τη τάξη γκρρρρ! Ελπίζω κάποιες να σκέφτονται σαν εμάς και να έχουν κάπου να τα αφήσουν, γιατί εκτός από το κόστος το παρτυ είναι για 6χρονα και τα τριχρονα να τρέχουν γύρω τους δεν θα τους είναι και τόσο ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι στο ερώτημα αυτό δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Είναι ο βαθμός οικειότητας με την οικογένεια του παιδιού που κάνει το πάρτι, είναι ο χώρος που θα γίνει το πάρτι, οι συνήθειες της 'ομάδας' των παιδιών, όπως έχουν διαμορφωθεί και κυρίως πώς λειτουργούμε εμείς ως οικογένεια. Ξέρω αδερφάκια που πάνε παντού μαζί. Επίσης ξέρω φίλους των παιδιών μου που δεν έχω δει ποτέ τα αδέρφια τους. Το βέβαιο πάντως είναι ότι πρέπει ως καλεσμένοι να τηλεφωνάμε και να λέμε πόσοι θα έρθουμε. Πάντως μην πανικοβάλλεστε, ποτέ δεν έρχονται ΟΛΑ τα αδερφάκια μαζί. Μην σκέφτεστε το πιο ακραίο σενάριο.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Προσωπικά, πάντα ενημερώνω αυτόν που έχει καλέσει το παιδί μου ότι θα φέρω το αδελφάκι του μαζί (αν και προσπαθώ να το αποφεύγω). Είναι δύσκολο να το εξηγήσεις στα παιδιά, όμως κατανοώ απόλυτα και τη δυσκολία αλλά και την αναστάτωση που μπορεί να δημιουργηθεί σε αυτόν που οργανώνει το πάρτυ του παιδιού του. Τώρα σε ότι αφορά τις σχέσεις με τους άλλους γονείς και τη γνωριμία κλπ, αν κάποιος θέλει να γνωριστεί με τους γονείς του καλύτερου φίλου ή φίλης του παιδιού του, μπορεί να δημιουργήσει τις προυποθέσεις και να μην περιμένει ένα πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέβαια, ας μην αποκλείουμε και την περίπτωση που οι διοργανωτές του πάρτι θέλουν να έρθει όλη η οικογένεια. Αν πχ. το κάνουν για να γνωρίσουν τις οικογένειες των συμμαθητών των παιδιών τους.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ας μην αποκλείουμε και την περίπτωση που οι διοργανωτές του πάρτι θέλουν να έρθει όλη η οικογένεια. Αν πχ. το κάνουν για να γνωρίσουν τις οικογένειες των συμμαθητών των παιδιών τους.

σε μία από τις προσκλήσεις που πήραμε, έγραφε: "σας περιμένουμε οικογενειακώς να γνωριστούμε". εξάλλου, πάμε Α' τάξη κι ακόμη τα παιδιά δεν έχουν αποκτήσει "καλύτερο φίλο".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ, όταν έχω τη δυνατότητα, να πάω με το ένα παιδί, για να αυτονομηθούν και λίγο, να έχει η καθεμιά την παρέα της κτλ. Γενικά θεωρώ ότι τα πάρτυ της τάξης είναι για τα παιδιά κι όχι για τα αδερφάκια.

 

Όταν πρόκειται βέβαια για καλές φίλες τους, δεν το χωρά ο νους της μιας ότι δεν θα πάει η άλλη γιατί πλέον γνωριζόμαστε και σε επίπεδο οικογενειακό.

 

Όταν έχει τύχει να μην έχω πού να αφήσω το παιδί, τότε τηλεφωνώ πάντα εκ των προτέρων και λέω ότι θα επιβαρυνθώ το κόστος (αν πρόκειται για παιδότοπο) - αλλά κανείς δεν το έχει δεχτεί αυτό το τελευταίο.

 

Στο δικά μας πάρτυ πέρυσι, αν ας πούμε έκανε πάρτυ η μεγάλη, καλούσαμε και το αδερφάκι που ήταν στην τάξη της μικρής - ονομαστικά, στην πρόσκληση. Αλλά προφανώς κι έρχονταν κάποιοι γονείς με τα αδερφάκια. Ευτυχώς γνωριζόμασταν τότε και μπορούσα να προβλέψω με ποιους θα έρθει το κάθε παιδάκι.

 

Όπως και να έχει, θα συμφωνήσω ότι το παν είναι η προηγούμενη ενημέρωση από την πλευρά του καλεσμένου.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ας μην αποκλείουμε και την περίπτωση που οι διοργανωτές του πάρτι θέλουν να έρθει όλη η οικογένεια. Αν πχ. το κάνουν για να γνωρίσουν τις οικογένειες των συμμαθητών των παιδιών τους.

 

Αν κάποιος γονιό επιθυμεί κατι τέτοιο φυσικά και το αναγράφει στη πρόσκληση.

Όπως εννοείται ότι και αν υπάρχουν φιλικές σχέσεις μεταξύ των ζευγαριών πηγαίνουν οικογενειακώς. Πέρισυ που εκανε μια φίλη μου γενέθλια κι παρόλο που γνωρίζονται οι άντρες μας (έχουμε πάει και έχουν έρθει σπίτι μας) η κοπέλα μου το διευκρίνισε: εννοείται σας περιμένουμε οικογενειακώς αλλιώς ο άντρας μου δεν θα πήγαινε για να μη τους επιβαρύνει.

 

Στη πρώτη δημοτικού φυσικά και έχουν κάνει καλύτερο φίλο...η δική μου την έχει από το νήπιο, κάνει παρέα και με άλλα κοριτσάκια αλλά θεωρεί την συγκεκριμένη καλύτερη της φίλη (και η οποία δυστυχώς δε θα μπορέσει να έρθει στο πάρτυ μας κλαψψψψ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ, όταν έχω τη δυνατότητα, να πάω με το ένα παιδί, για να αυτονομηθούν και λίγο, να έχει η καθεμιά την παρέα της κτλ. Γενικά θεωρώ ότι τα πάρτυ της τάξης είναι για τα παιδιά κι όχι για τα αδερφάκια.

 

Όταν πρόκειται βέβαια για καλές φίλες τους, δεν το χωρά ο νους της μιας ότι δεν θα πάει η άλλη γιατί πλέον γνωριζόμαστε και σε επίπεδο οικογενειακό.

 

Όταν έχει τύχει να μην έχω πού να αφήσω το παιδί, τότε τηλεφωνώ πάντα εκ των προτέρων και λέω ότι θα επιβαρυνθώ το κόστος (αν πρόκειται για παιδότοπο) - αλλά κανείς δεν το έχει δεχτεί αυτό το τελευταίο.

 

Στο δικά μας πάρτυ πέρυσι, αν ας πούμε έκανε πάρτυ η μεγάλη, καλούσαμε και το αδερφάκι που ήταν στην τάξη της μικρής - ονομαστικά, στην πρόσκληση. Αλλά προφανώς κι έρχονταν κάποιοι γονείς με τα αδερφάκια. Ευτυχώς γνωριζόμασταν τότε και μπορούσα να προβλέψω με ποιους θα έρθει το κάθε παιδάκι.

 

Όπως και να έχει, θα συμφωνήσω ότι το παν είναι η προηγούμενη ενημέρωση από την πλευρά του καλεσμένου.

 

Συμφωνώ πολύ με αυτά που γράφεις, το σημαντικότερο είναι όπως είπες η ενημέρωση γιατί αλλιώς προσπαθείς να προβλέψεις ποιοι θα είναι και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δε πέφτεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, το θέμα αυτό άνοιξα πριν από δύο χρόνια, όταν ο δικός μου πήγαινε στην Α Δημοτικού. Καλέσαμε τελικά όλα τα παιδιά της τάξης (το πρωί), της μελέτης (το απόγευμα) και από τα αθλήματα. Από το σύνολο των 60 περίπου που υπολόγιζα, τελικά μαζί με αδέλφια συμμαθητών, ξαδέλφια, παιδιά νονού κλπ., ξεπέρασαν τα 80! Ευτυχώς, οι γονείς δεν κατέφθασαν όλοι δυάδες, έφθασαν περίπου τους 20. Στα τόσα πολλά άτομα δεν ήταν δυνατό να γνωριστούμε όλοι, όπως καταλαβαίνετε, ευτυχώς, τουλάχιστον εκεί που κάναμε το πάρτυ ήμαστε μόνο εμείς και όχι και άλλοι. Πληρώσαμε πολλά χρήματα και δεν νομίζω ότι "συσφίγξαμε τις σχέσεις μας". Άσε που έπρεπε να είμαστε στο πόδι όλη την ώρα, διότι τα παιδιά δεν ήταν όλα φίλοι μεταξύ τους, ιδίως αυτά από τα υπόλοιπα τμήματα και τρέχαμε να προλάβουμε...

Το πάθημα, ευτυχώς έγινε μάθημα. Πέρυσι στιν Β Δημοτικού κάναμε το πάρτυ στο Allou Fun Park (στο Ρέντη), καλέσαμε 10 από τα 20 παιδιά, αυτά δηλαδή που κάνουν παρέα, ήρθαν οι γονείς τους, που έχουμε γνωριστεί πλέον και κάνουμε κι εμείς παρέα, με τα άλλα παιδάκια τους και αδελφάκια των παιδιών, και περάσαμε πολύ ωραία, ιδίως τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με όλα τα παιχνίδια του Kidom. Φέτος, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη, ίσως σε σινεμά, ίσως στο Adventure Park. Ευτυχώς, είναι τον Ιούνιο κι έχουμε πολλές επιλογές. Αυτό που έχω πάντως να πω είναι να καλέσετε μόνο τα παιδιά με τα οποία κάνουν παρέα. Είναι καλύτερα και για την παρέα των παιδιών και για την παρέα των γονιών!

 

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντησή σου!!! Και στο λούνα παρκ πληρωσατε τα βραχιολάκια για τα παιδιά συν τους καφέδες για τους μεγάλους;;; Γουάου!πάντως κάνετε πάρτυ υπερπαραγωγή, μπράβο σας!!Ωραίες ιδέες! Αν και τώρα που το σκέφτομαι μήπως σας ήρθε και πιο φτηνά στο λούνα παρκ από ό,τι σε παιδότοπο....σωστά;

Link to comment
Share on other sites

μα, σε 3 μήνες, πότε πρόλαβαν να κάνουν καλύτερο φίλο?? τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο, με παιδιά από όλη την Αθήνα, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. έχουμε πάει μέχρι τώρα σε 3 πάρτυ και κανείς δεν γνώριζε κανέναν, όλοι κάλεσαν όλους. επίσης, θεωρώ αγένεια να σε καλέσει κάποιος στο πάρτυ του και να μην τον καλέσεις κι εσύ στο δικό σου μετά. οπότε ή θα τους καλέσω όλους ή δεν θα κάνουμε πάρτυ.

επίσης, να τονίσω ότι τα δώρα που παίρνω είναι αξίας πολύ μεγαλύτερης από ότι αν θα πήγαινα μόνη μου με το ένα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν κάποιος δεν είναι διακριτικός, έρχεσαι σε δύσκολη θέση & ντρέπεσαι να του πεις ότι εξαιρούνται τα αδερφάκια ή ο δεύτερος γονιός, γιατί βγαίνεις εσύ κακός & παράξενος.

Στην τάξη μας έχουμε 4 οικογένειες που πάντα πάνε σε όλα τα πάρτυ & τα 4 μέλη της οικογένειας!! & το θεωρούν εντελώς φυσιολογικό..... Στην Α δημοτικού κάναμε εμείς το πρώτο πάρτυ & καλέσαμε όλα τα παιδάκια του τμήματος για να γνωριστούμε κιόλας, έπαθα πλάκα που τους είδα όλους μαζί. Πιο συνηθισμένο είναι το φαινόμενο όταν τα αδερφάκια είναι μικρότερα, ενώ όταν είναι μεγαλύτερα τα ίδια δεν θέλουν να πάνε σε πάρτυ με μικρότερα. Ενώ όταν είναι τα αδερφάκια μικρότερα, βρίσκουν οι γονείς ευκαιρία να απασχολήσουν & τα δύο παιδιά τους ώστε να περάσουν οι ίδιοι λίγο χαλαρό χρόνο με παρέα & κουβεντούλα.

Η πλάκα είναι ότι όταν οργανώνουν αυτοί τα δικά τους πάρτυ, πάντα προβληματίζονται αν θα έρθουν οι άλλοι οικογενειακώς, χωρίς να αναγνωρίζουν ότι αφού αυτοί πάνε στα πάρτυ των άλλων όλοι μαζί, οι ίδιοι δίνουν το δικαίωμα στους άλλους να έρθουν οικογενειακώς στα δικά τους πάρτυ...

Εχει τύχει σε πάρτυ με πολύ λίγα παιδάκια (λόγω οικονομικής στενότητας) να συζητάμε αυτό το θέμα με μία από τις "αδιάκριτες" μαμάδες, η οποία ναι μεν αναγνώριζε αυτό που κάνει & έλεγε ότι τώρα που μεγάλωσε λίγο το αδερφάκι θα πάψει να το φέρνει στα πάρτυ γιατί ο μεγάλος της δεν θέλει το μικρό, αλλά & στο επόμενο πάρτυ πάλι όλοι μαζί ήρθαν... γιατί δεν ήθελε να στεναχωρηθεί το μικρό της...

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι ο καθένας κοιτάει τι τον βολεύει. Οπότε αν δεν θέλεις να ρισκάρεις ότι αρκετοί θα σας έρθουν οικογενειακώς, καλείς μόνο όσους είσαι σίγουρη ότι είναι διακριτικοί ή όσους σε ευχαριστεί η οικογενειακή τους παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν κάποιος δεν είναι διακριτικός, έρχεσαι σε δύσκολη θέση & ντρέπεσαι να του πεις ότι εξαιρούνται τα αδερφάκια ή ο δεύτερος γονιός, γιατί βγαίνεις εσύ κακός & παράξενος.

 

Εγώ αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Εννοείται, μπορώ να το αφήσω στην τύχη και να κάνει την επιλογή ο καλεσμένος μου. Αν όμως έχω κάτι εντελώς συγκεκριμένο στο μυαλό μου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ντρέπομαι να το πω. Και γιατί να βγω κακός και παράξενος, όταν καλώ τους φίλους του παιδιού μου με έναν συνοδό? Βρίσκω έναν ευγενικό τρόπο να το πω, και το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Εννοείται, μπορώ να το αφήσω στην τύχη και να κάνει την επιλογή ο καλεσμένος μου. Αν όμως έχω κάτι εντελώς συγκεκριμένο στο μυαλό μου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ντρέπομαι να το πω. Και γιατί να βγω κακός και παράξενος, όταν καλώ τους φίλους του παιδιού μου με έναν συνοδό? Βρίσκω έναν ευγενικό τρόπο να το πω, και το λέω.

 

Μπράβο, πολύ καλά κάνεις & σε χαίρομαι ειλικρινά!! Μπορείς να μου πεις ποιός είναι αυτός ο ευγενικός τρόπος που το λες χωρίς να βγεις παράξενος ?? γιατί εγώ δεν το καταφέρνω & ντρέπομαι (αντί να ντραπουν αυτοί...)

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως έχω κάτι εντελώς συγκεκριμένο στο μυαλό μου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ντρέπομαι να το πω..

 

Εξαρτάται τι είναι αυτό το πολύ συγκεκριμένο που έχεις στο μυαλό σου.:mrgreen:

 

Επίσης πέρα από το τι θα ήταν το ιδανικό για εμάς, πρέπει να κοιτάμε μήπως φέρουμε σε δύσκολη θέση κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντησή σου!!! Και στο λούνα παρκ πληρωσατε τα βραχιολάκια για τα παιδιά συν τους καφέδες για τους μεγάλους;;; Γουάου!πάντως κάνετε πάρτυ υπερπαραγωγή, μπράβο σας!!Ωραίες ιδέες! Αν και τώρα που το σκέφτομαι μήπως σας ήρθε και πιο φτηνά στο λούνα παρκ από ό,τι σε παιδότοπο....σωστά;

 

Στο Allou όταν κάνεις πάρτυ, δεν πληρώνεις την τιμή-πόρτα που πληρώνεις για βραχιολάκι. Σου κάνει ειδική τιμή, ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών και την ημέρα. Εμάς για Παρασκευή απόγευμα 15 Ιουνίου για 2 ώρες σε όλα τα παιχνίδια με συνοδούς κλόουν, την αίθουσα του πάρτυ, ατομικό μενού για κάθε παιδί και τους καφέδες γονιών, μας βγήκε ακριβώς τα μισά χρήματα. :eek: Άσε που αν το κάνεις πρωί ή μεσημέρι, μπορούν τα παιδιά με το βραχιολάκι να πάνε σε όλα τα παιχνίδια, όσες φορές θέλουν, μέχρι να κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι είναι αυτό το πολύ συγκεκριμένο που έχεις στο μυαλό σου.:mrgreen:

 

Θα μπορούσα να έχω στο νου μου ένα πάρτι πχ. μόνο για κορίτσια (αν είχα κορίτσι) και ο μεγάλος αδερφός της κολλητής της κόρης μου, να μην είχε καμία θέση.

Θα μπορούσα να έχω στο νου μου ένα πάρτι με θέμα το ποδόσφαιρο και να μην ήθελα να ασχοληθώ με το τι θα κάνουν οι αδερφούλες των φίλων του γιου μου.

Θα μπορούσα να έχω στο νου μου ένα πάρτι με 5 φίλους του γιου μου και να μη ήθελα ούτε ένα παιδάκι παραπάνω.

Θα μπορούσα να διέθετα μόνο ένα Χ ποσό και να μην ήθελα να ξεφύγω από τον προϋπολογισμό μου (στην περίπτωση αυτή βέβαια, θα υπολόγιζα μία μικρή απόκλιση)

Θα μπορούσα, θα μπορούσα...

Αν όμως εγώ ως διοργανώτρια δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου και δεν το πω, δεν μπορώ να κατηγορώ τους άλλους που δεν σκέφτονται όπως ενδεχομένως να ήθελα να σκεφτούν:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω στο νου μου ένα πάρτι πχ. μόνο για κορίτσια (αν είχα κορίτσι) και ο μεγάλος αδερφός της κολλητής της κόρης μου, να μην είχε καμία θέση.

Θα μπορούσα να έχω στο νου μου ένα πάρτι με θέμα το ποδόσφαιρο και να μην ήθελα να ασχοληθώ με το τι θα κάνουν οι αδερφούλες των φίλων του γιου μου.

Θα μπορούσα να έχω στο νου μου ένα πάρτι με 5 φίλους του γιου μου και να μη ήθελα ούτε ένα παιδάκι παραπάνω.

Θα μπορούσα να διέθετα μόνο ένα Χ ποσό και να μην ήθελα να ξεφύγω από τον προϋπολογισμό μου (στην περίπτωση αυτή βέβαια, θα υπολόγιζα μία μικρή απόκλιση)

Θα μπορούσα, θα μπορούσα...

Αν όμως εγώ ως διοργανώτρια δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου και δεν το πω, δεν μπορώ να κατηγορώ τους άλλους που δεν σκέφτονται όπως ενδεχομένως να ήθελα να σκεφτούν:lol:!

 

Α, ΟΚ. Έτσι όπως το λες έχεις δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πέρα από το τι θα ήταν το ιδανικό για εμάς, πρέπει να κοιτάμε μήπως φέρουμε σε δύσκολη θέση κάποιον άλλον.

 

Ένα παιδικό πάρτι είναι. Πόσο μπορούμε να φέρουμε κάποιον σε δύσκολη θέση?

 

Εγώ ως καλεσμένη, αν ήξερα ότι περιμένουν μόνο το μεγάλο μου παιδί, και το μήνυμα ήταν σαφές, θα έκοβα το λαιμό μου και δεν θα πήγαινα και το μικρό. Κάτι θα το έκανα. Και αν δεν μπορούσα να το κάνω τίποτα, δεν θα πήγαινα καθόλου. Ένα πάρτι είναι.

 

Αν το άφηνε στο φλου, θα ρωτούσα για το αν θα μπορούσα να πάρω και τον μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...