Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγρό στα αυτιά - χειρουργείο οπωσδήποτε;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Ο 4,5 ετών γιος μου ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο προνήπια σε παιδικό και από τότε είναι μονίμως με τη γνωστή μύξα, άλλοτε καλύτερα, άλλοτε χειρότερα. Χρειάστηκε να πάρει 5 φορές αντιβίωση για οξεία μέση ωτίτιδα μέσα σε αυτό το διάστημα. Την τελευταία φορά όμως που το έπαθε, το παιδί σχεδόν δεν άκουγε καθόλου μέχρι να τον πιάσει η αντιβίωση, οπότε θορυβηθήκαμε και τον πήγαμε σε έναν γείτονά μας ωρλ, που βρήκε τα αυτιά του γεμάτα υγρό. Μας έδωσε αντιισταμινικό για ένα μήνα και ασκήσεις με το otovent (το μπαλόνι που το φυσάς με τη μύτη), για το οποίο ο μικρός δεν είναι ιδιαίτερα συνεργάσιμος. Χθες πήγαμε σε έναν άλλο παιδοωρλ που μας συνέστησε ο παιδίατρος. Εκείνος μας είπε πως όχι μόνο έχουν υγρό τα αυτιά, αλλά είναι παλιό κι έχει γίνει σαν κόλλα. Μας έδωσε περιθώριο 2 βδομάδες να κάνουμε ασκήσεις με το otovent εντατικά κι αν δεν υπάρξει καθόλου βελτίωση στο τυμπανόγραμμα, να κανονίσουμε άμεσα χειρουργείο για σωληνάκια.

 

Έχω να κάνω δύο ερωτήματα:

 

1) Υπάρχει κανένα παιδάκι που να μπόρεσε να απαλλαγεί από το "κολλώδες" υγρό στα αυτιά, κι ναι, με ποιον τρόπο και σε τι διάστημα χρόνου;

 

 

2) Ξέρω από τη βαφτισιμιά μας πως αυτά τα σωληνάκια μένουν στα αυτιά 8-10 μήνες και σε αυτό το διάστημα χρειάζεται προσοχή να μη βρέχεται το κεφάλι, γι΄αυτό κι αυτή η εγχείρηση δε συνηθίζεται να γίνεται παραμονές καλοκαιριού. Υπάρχει κάποιο ρίσκο αν περιμένουμε να την κάνουμε στα τέλη του καλοκαιριού;

 

Ο παιδίατρος, που του μετέφερα τη συζήτηση, με προέτρεψε να πάρω κι άλλη γνώμη από παιδοωρλ και τη Μ. Δευτέρα θα πάρω να κλείσω ραντεβού.

Ωστόσο με τρώει η αγωνία και θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία άλλων γονιών με το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς δυστυχώς δεν καταφέραμε να απαλλαγούμε από το υγρό παρά μόνο με επέμβαση-σωληνάκια.Κι εμείς τα ίδια , θα σου πω μόνο πως σε μια χρονιά είχαμε πιει 10 φορές αντιβίωση , η οποιαδήποτε ίωση γύριζε σε ωτίτιδα.Αφού πήραμε διάφορες γνώμες από ΩΡΛ , τελικά αποφασίσαμε την επέμβαση(κρεατάκια & σωληνάκια).Βέβαια όλοι οι ΩΡΛ μας είχαν προτείνει το ίδιο.Το υγρό είχε γίνει σαν ζελέ , έτσι μας είπε ο χειρουργός μόλις βγήκε το παιδί από το χειρουργείο.Πάντως μετά την επέμβαση το παιδί είχε θεαματική βελτίωση, δεν το μετανιώσαμε καθόλου και ας φοβόμουν την νάρκωση.Μακάρι κάποια άλλη κοπέλα να έχει να σου πει άλλη έκβαση.Πρόσεξε όμως , υγρό από υγρό διαφέρει.Άλλο το πολυκαιρισμένο τύπου κόλλας/ζελέ , άλλο το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέρω. Αυτός είναι και ο προβληματισμός μας, ότι το υγρό έχει γίνει κολλώδες, αλλιώς θα ήμουν πολύ πιο αισιόδοξη. :-( Πόσον καιρό είχατε το υγρό "στάσιμο", πριν αποφασίσετε για επέμβαση και τι εποχή την κάνατε; Σας είχαν δώσει κάποια αγωγή για να προσπαθήσετε να το διώξετε;

Link to comment
Share on other sites

o μεγάλος μας γιος γλύτωσε το χειρουργείο με συντηρητική αγωγή. Τώρα δεν προλαβαίνω να γράψω λεπτομέρειες. Πάντως ξεκόλλησε το τύμπανο κάποια στιγμή, το ακουόγραμμα ήταν άριστο και από τότε συνεχίζει καθημερινά ορό. Αν θες μπορώ να σου στείλω με π.μ. τα στοιχεία στης ΩΡΛ

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκι καλή μου, σε ευχαριστώ πολύ αλλά είμαστε Θεσσαλονίκη. Αν δε σου κάνει κόπο, πες μου πόσον καιρό σας πήρε και τι αγωγή ακολουθήσατε, για να είναι πιο ενήμερη την Μ.Τρίτη που θα πάμε μάλλον στη δεύτερη παιδοωρλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μας πέρσι είχε το ίδιο πρόβλημα, αλλά επειδή ήταν παραμονές καλοκαιριού είπαμε να περιμένουμε μέχρι τον σεπτέμβριο. Και μιλάμε για μεγάλο πρόβλημα, είχε απώλεια ακοής για τρεις μήνες και επίσης το υγρό είχε στερεοποιηθεί.

Παρόλα αυτά, σκεφτήκαμε ότι είναι κρίμα το παιδί να χάσει τα μπάνια και το μεταθέσαμε.

Τελικά, με τις βουτιές στη θάλασσα άρχισε να τρέχει επί ένα μήνα πράσινη μύξα.

Τον Σεπτέμβριο τον πήγαμε στον ΩΡΛ για να κανονίσουμε την επέμβαση και...δεν χρειάστηκε!

Μας είπε ότι η θάλασσα καθάρισε όλο το σύστημα και ότι ήταν το αυτί του σαν καινούριο.Επίσης, από τα πρώτα μπάνια κιόλας επανήλθε η ακοή του, ενώ από τον Μάρτιο δεν άκουγε σχεδόν τίποτα.

Ηλικία, 4 ετών πέρσι.

Θα σου συνέστηνα να κάνεις υπομονή (έχοντας πάρει φυσικά και 2η γνώμη από ΩΡΛ) καταρχήν για να μην στερηθεί το παιδί τα μπάνια του (που είναι ευεργετικά σε κάθε περίπτωση για τον οργανισμό από πολλές απόψεις), αλλά και μήπως οι βουτιές το βοηθήσουν και γλιτώσει την επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ανακαλύψαμε οτι ο μικρός 2χρ έχει υγρό στα αυτιά τουλαχιστον απο τον Ιανουάριο. Ενω ο ωρλ του νοσοκομείου πρότεινε σχεδόν άμεσα επέμβαση, η δική μας ωρλ κ παιδίατρος πρότειναν αυτό που γράφει η Μαρία παραπανω, να περιμένουμε δλδ το καλοκαίρι γιατί ο συνδυασμός ζέστης κ θάλασσας βοηθάει. Επίσης βοηθάνε οι τσιχλες, η να φουσκώνουν μπαλόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, κορίτσια. Κι εμείς είμαστε αποφασισμένοι να περιμένουμε μέχρι το τέλος του καλοκαιριού, μου φαίνεται μεγάλη βλακεία να ζω με το φόβο της μόλυνσης του αυτιού από το νερό, παραμονές καλοκαιριού. Επίσης σκεφτήκαμε να περιμένουμε καμια βδομάδα για να πάμε στον 2ο ωρλ, μήπως υπάρξει κάποια βελτίωση στο μεταξύ με τις ρινικές πλύσεις και το otovent - έχει αρχίσει να το συνηθίσει και να προσπαθεί.

 

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω πώς βγαίνει τόσο χάλια το τυμπανόγραμμα τη στιγμή που το παιδί ακούει. Από χθες μάλιστα, ακούει ακόμα κι όταν του ψιθυρίζω από το 1 μέτρο. :confused: Είναι δυνατόν να υπήρξε βελτίωση σε τόσο λίγες μέρες; Μου είπε ότι άκουσε κάτι κλακ στα αυτιά του όταν έκανε το otovent χθες. Ακουόγραμμα δε μου έκανε ο γιατρός, γιατί είπε "το ξέρουμε πως θα βγει παθολογικό" και τώρα έχω νευριάσει με τον εαυτό μου που δεν επέμεινα. Ας ξέραμε τουλάχιστον πόση απώλεια έχει, 20-30%; Περισσότερο, λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ακούει μέσω του κρανίου, δηλ οι δονήσεις του ήχου δεν περνάνε μόνο μέσω του τυμπάνου, αλλά μεταδίδονται στο ακουστικό νεύρο και μέσω του υπόλοιπου κρανίου. Επίσης, ναι, είναι πολύ πιθανό να έχει ξαφνική βελτίωση με τις ασκήσεις, αλλά τα θεαματικά αποτελέσματα θα τα έχετε μετά τα καλοκαιρινά μπάνια, οπότε θα είναι πιο μόνιμο το αποτέλεσμα. Δηλ. τώρα με τις ασκήσεις απλά το υγρό μετακινείται και αφήνει το περιθώριο στο τύμπανο να δονηθεί, ενώ με τα μπάνια στη θάλασσα φεύγει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκι καλή μου, σε ευχαριστώ πολύ αλλά είμαστε Θεσσαλονίκη. Αν δε σου κάνει κόπο, πες μου πόσον καιρό σας πήρε και τι αγωγή ακολουθήσατε, για να είναι πιο ενήμερη την Μ.Τρίτη που θα πάμε μάλλον στη δεύτερη παιδοωρλ.

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς την αγωγή που μας είχε δώσει. Μόνο χοντρικά! Του είχε δώσει αντισταμινικό (aerius) για κάποιο μικρό διάστημα (νομίζω 7 με 10 μέρες) και πλύσεις με τον ορό των 500ml που μέσα περιέχει κάτι σαν otrivin, κάτι σαν αυτό που βάζουν και στα μάτια... δεν θυμάμαι... :-( Έχει περάσει καιρός!

Το πιο βασικό όμως, που τον βοήθησε πολύ, είναι το ότι έμαθε να κάνει αποσυμπιέσεις (όπως κάνουν οι πιλότοι) για να ξεκολλήσει το τύμπανο! Ευτυχώς ο μικρός το έμαθε και γενικά έχει υπομονή με τις ιατρικές αγωγές! Επιπλέον δεν μπορεί να φυσήξει τη μύτη του... λόγω ανατομίας δεν βγαίνει τίποτα. Οπότε με τον ορό κατάφερε να φτύνει από το στόμα τα της μύτης...

Έτσι φέτος που είχε μεγαλώσει κι άλλο και με τη βοήθεια του ορού όλο το χειμώνα την περάσαμε χωρίς ιώσεις!!!

 

Βέβαια ότι λειτουργεί σε ένα παιδί δεν λειτουργεί απαραίτητα και στο άλλο. Γενικά όμως εμείς δεν μετανιώσαμε που ζητήσαμε και... 3η γνώμη ΩΡΛ. Περάσαμε όλο το φάσμα: από ομοιοπαθητικό ΩΡΛ, χειρουργό ΩΡΛ σε νοσοκομείο που μας είπε άμεσα παρακέντηση και άντε μωρέ να βγάλουμε και τα κρεατάκια και τέλος σε μια πολύ καλή ΩΡΛ κλασσικής ιατρικής που πρώτα δοκιμάζει κάτι συντηρητικό και μετά χειρουργεί...

 

Υ.Γ. Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω...

Ελπίζω να τα διαβάσεις πριν το ραντεβού σας!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου, μου είπαν ακριβώς τα ίδια για άμεσο χειρουργείο με σωληνάκια 8 ΩΡΛ. Ένας ΩΡΛ με συντηρητική αγωγή κατάφερε και όλα επανήλθαν, έφυγε το κολλώδες υγρό και το παιδί άκουγε. Αυτά πριν το καλοκαίρι. Όταν όμως το χειμώνα ξαναρχίσαμε τα ίδια με τις ωτίτιδες η μικρή χειρουργήθηκε, δεν άντεχα να την ταλαιπωρώ άλλο και ο καρδιολόγος μου είπε ότι οι αμυγδαλές είναι τόσο μεγάλες που ενοχλούν την αναπνοή της, οπότε δεν υπήρχε άλλο περιθώριο. Τουλάχιστον όμως γλιτώσαμε τα σωληνάκια κτλ, είναι μεγάλο πράγμα αυτό. Και θα το πω δημοσίως μιας και ο άνθρωπος μας βοήθησε, είναι ο κος Σαραβάκος και χειρουργεί στο Παίδων Πεντέλης, είναι διευθυντής ΩΡΛ. Είναι άνθρωπος που λέει λίγα λόγια, ίσως όχι πολύ αρεστός στους τρόπους του αλλά η πείρα του είναι τεράστια και δεν θα κάνει κάτι αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Η αγωγή που της έδωσε περιλάμβανε 3 με τέσσερα φάρμακα. Δεν θέλω να γράψω συγκεκριμένα, για κάθε άνθρωπο μπορεί να δώσει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε και σε δεύτερο ωρλ. Αυτός του έκανε και ακουόγραμμα, που επιβεβαίωσε ότι το παιδί έχει απώλεια ακοής περίπου 25% από το δεξί και 10% από το αριστερό αυτί. Το είδα κι εγώ με την κάμερα και τρόμαξα...μου φάνηκε στα πρόθυρα ρήξης τυμπάνου! Ο γιατρός όμως ήταν καθησυχαστικός. Μου είπε πως είναι πολύ συνηθισμένη κατάσταση στα παιδιά αυτής της ηλικίας και πως σε ποσοστό 60-70% ανταποκρίνονται στην φαρμακευτική αγωγή. Μας έδωσε xozal για ένα μήνα και μια μίξη από 2 διαφορετικά αποσυμφορητικά για τη μύτη, για να βάζουμε 3 φορές την ημέρα μετά τον ορό. Θέλει να τον ξαναδεί 2-3 μέρες πριν τελειώσει η θεραπεία, για επανάληψη του τυμπανογράμματος.

 

Κάποια πράγματα που μου είπε και μου έκαναν μεγάλη εντύπωση:

 

1)Ότι κανείς δε μπορεί να καταλάβει αν το υγρό είναι ορώδες ή κολλώδες με το μάτι (όπως μας είπε ο πρώτος ωρλ). Αυτό φαίνεται από το αν υπάρχει ανταπόκριση στη φαρμακευτική θεραπεία ή στο χειρουργείο πλέον, όταν θα αφαιρεθεί το υγρό.

 

2)Οι ασκήσεις με το otovent δεν είναι καλή ιδέα, ειδικά για αυτό το διάστημα, που έχει το παιδί ακόμα πράσινες μύξες, γιατί στην ουσία στέλνουμε μικρόβια και πιέζουμε ένα πρησμένο τύμπανο, με κίνδυνο να δημιουργήσουμε ωτίτιδα ή ρήξη. :shock: Αυτό τι σας λέει;

 

3)Ότι έχει αποδειχθεί πως, αν αφαιρεθούν τα κρεατάκια, δε χρειάζεται να τοποθετηθούν σωληνάκια στο αυτί, αρκεί η παρακέντηση για να αφαιρεθεί το υγρό, εφόσον δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα και ειδικά στα παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας, όπως το δικό μου.

 

Οι αμυγδαλές μας είναι φυσιολογικές, τα κρεατάκια δεν είναι παθολογικά, έχουν αυτή τη φυσιολογική διόγκωση που προκαλείται από τις επαναλαμβανόμενες ιώσεις (αλλά φυσικά θα αφαιρεθούν, σε περίπτωση χειρουργείου).

 

Το αν θα χρειαστεί χειρουργείο ή όχι, θα φανεί στα τέλη 2 μηνών από σήμερα, οπότε και θα φανεί αν υπάρχει ανταπόκριση στη θεραπεία.

 

Είναι να τα παίζεις με αυτούς τους γιατρούς. Ειδικά αυτό με το otovent μου σήκωσε την τρίχα! :evil::evil::evil: Μετά το Πάσχα θα πάμε και σε 3ο, για άλλη μια γνώμη. Εσάς πώς σας ακούγονται βρε κορίτσια όλα αυτά; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως ο κίνδυνος του χειρουργείου αποσοβήθηκε οριστικά! :D:D:D:D

 

Ήδη από τον πρώτο μήνα υπήρξε θετική ανταπόκριση στη θεραπεία, το ακουόγραμμα βελτιώθηκε, πράγμα που σήμαινε πως το υγρό ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΩΔΕΣ και μειωνόταν. Στους 2 μήνες το υγρό από το δεξί αυτί είχε υποχωρήσει εντελώς, αλλά λίγο αργότερα μια ρινίτιδα δημιούργησε πρόβλημα στο αριστερό, αυτή τη φορά. Ευτυχώς ήταν καλοκαίρι και με πολλά μπάνια+αντιισταμινικό+σταγόνες, στη μύτη, υποχώρησε αμέσως. Πριν λίγες μέρες μας ξανείδε ο ωρλ και το ακουόγραμμα επιτέλους είναι απολύτως φυσιολογικό, και τα 2 αυτιά πεντακάθαρα! :D

 

Το συμπέρασμα από όλα αυτά είναι χιλιοειπωμένο, αλλά θα το ξαναπώ άλλη μια φορά: μη μένετε στη γνώμη ενός μόνο γιατρού, πάρτε 2η και 3η.Εγώ αν είχα μείνει στον πρώτο, που με πανικόβαλε ανευ λόγου και αιτίας, το παιδί θα είχε εγχειριστεί την εβδομάδα της διακαινησίμου...επίσης άνευ λόγου και αιτίας. :evil:

 

Σε λίγες μέρες ξεκινάμε μεγάλα νήπια, μακάρι να μην έχουμε θέματα φέτος με ωτίτιδες, αλλά τώρα πλέον ξέρω...με το πρώτο αψού, κατευθείαν ωρλ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα το ειχαμε κι εμεις στην ιδια ηλικια. Τον πήγα σε εναν ωρλ ουτε καν παιδοωρλ και του εκανε ενα ακουογραμμα και το παιδι δεν ακουγε τιποτα απο τα αυτια. Μας εδωσε μια αγωγή με ενα σιροπι για 4 μερες που η γευση του ηταν σαν κιμολία και κατι σταγονες που τις εβαζα στο χυμο για να τις πιει (πρεπει να ηταν και κορτιζονουχες) αυτες για τρεις μερες μας ειπε να μασαει τσιχλα. Το παιδι εγινε καλα και το καλοκαιρι με τα μπανια ακομα καλυτερα και εγω θελω να πιστευω φετος οτι δεν θα το ξαναπαθουμε. Ευτυχος εμενα δεν μου ειπε για εγχυριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας μαμάδες.

Έχουμε αγχωθεί κι εμείς για τον μεγάλο γιο μας, γιατί δεν βλέπω να γλυτώνουμε την επέμβαση.

Ο δικός μου, 3 χρόνων τώρα, είχε μαζέψει τον Μάρτιο υγρό στα αυτιά του και τότε μάθαμε ότι έχει κρεατάκια, τα οποία δυσκολεύουν το υγρό να φύγει. Το otovent δεν βοήθησε, αλλά τα μπάνια και η καλοκαιρινή ζέστη έκαναν το θαύμα τους και τον Σεπτέμβριο ήταν "καθαρός".

Τώρα όμως μάζεψε πάλι υγρό και ο ΩΡΛ που πήγαμε χθες μας έδωσε διορία μέχρι τον Δεκέμβριο: αν το υγρό δεν φύγει μέχρι τότε, πάμε για χειρουργείο. Γνωρίζετε κάποιον φυσικό τρόπο που μπορεί να τον βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάξε για τη χρήση του οξυζενέ hydrogen peroxide που όμως γίνεται με πολύ συγκεκριμένο τρόπο (δεν το έχω κρατήσει γιατί δε με ενδιέφερε) και επίσης κοίτα για τη χρήση προβιοτικών στη γλώσσα του παιδιού τη νύχτα.

 

Κοίτα και για ομοιοπαθητικό, μπορεί και να βρει λύση.

Κάποιοι γιατροί πάντως υποστηρίζουν ότι τα επαναλαμβανόμενα επεισόδεια με τα αυτιά, καθώς και τα κρεατάκια σχετίζονται με την κακή χλωρίδα του εντέρου, καθώς και αλλεργίες/ δυσανεξίες σε κάποια τρόφιμα και συνιστούν ειδική διατροφή (ενδεικτικά κοίτα την GAPS Diet).

 

Εύχομαι να ξεμπερδέψετε γρήγορα με τον πιο ανώδυνο και φυσικό τρόπο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, σκέφτομαι να μιλήσω και με κάποιον ομοιοπαθητικό αν και δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Miriki, έψαξα για το οξυζενέ στο internet αλλά μου φάνηκε λίγο επικίνδυνο. Φοβάμαι να το δοκιμάσω. Εσύ το χρησιμοποίησες αυτό ή τη GAPS diet για κάποια παρόμοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακολουθούμε gaps κατά διαστήματα. Εφαρμόζω πιστά αυτό με την κάψουλα προβιοτικών στο στόμα τη νύχτα και με έχει γλιτώσει από λαιμό πολλές φορές.

 

Επίσης οταν ακολουθώ διατροφή ούτε εγώ ούτε ο μικρός δεν έχουμε ίχνος μύξας.

 

Το οξυζενέ δεν το έκανα, δεν έχω άποψη.

 

Μίλα με έναν ομοιοπαθητικό να δεις αν σε καλύπτει και αυτή η προσέγγιση. Δοκίμασε πάντως να κόψεις για κάποιο καιρό τα γαλακτοκομικά. Κάποιοι λένε ότι είδαν τεράστια βελτίωση. Όμως δεν μπορώ εγώ να σου πω τι να κάνεις, όπως αντιλαμβάνεσαι δεν έχω τα απαραίτητα επαγγελματικά προσόντα.... Απλά πριν κάνω χειρουργείο, εγώ προσωπικά θα εξαντλούσα όλες τις φυσικές μεθόδους που θα έκρινα σχετικά ασφαλείς.... Ο καθένας κάνει και επωμίζεται τις δικές του επιλογές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...