Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

με έχουν κανει στην ακρη


Recommended Posts

Το αγοράκι μου έγινε 9 ετων παρα κάτι μηνες. Απο τα νήπια είχε τους ιδίους συμμαθητές μέχρι την τριτη δημοτικού που παει φετο.είμαι με μετάθεση τα τελευταια χρονιά εδώ.εχω ομολογουμενως ζωηρό και καμια φόρα με εγωισμό κ εγωκεντρικοτητα γιο αλλά φέτος δεν θέλει να παει σχολειό. του ποναει συχνα η κοιλιά του έρχεται με κλάματα γιατί δεν τον παιζουν οι φιλοι του. Οτάν τον συμβουλεύω να πλησιάζει αυτός τα παιδάκια μου λέει το εκανα και αυτοι με διώχνουν. Ουτε ο περσινός του φίλος παιζει μάζι το. Στεναχωριεμαι κλαίω αλλά δεν μπορω να τον βοηθήσω παραπανω. Κάθε μέρα παίρνω τηλέφωνο κρυφά τις μαμάδες να παίζουν νομίζοντας ο μικρός μου οτι οι συμμαθητές του τον πήραν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αγοράκι μου έγινε 9 ετων παρα κάτι μηνες. Απο τα νήπια είχε τους ιδίους συμμαθητές μέχρι την τριτη δημοτικού που παει φετο.είμαι με μετάθεση τα τελευταια χρονιά εδώ.εχω ομολογουμενως ζωηρό και καμια φόρα με εγωισμό κ εγωκεντρικοτητα γιο αλλά φέτος δεν θέλει να παει σχολειό. του ποναει συχνα η κοιλιά του έρχεται με κλάματα γιατί δεν τον παιζουν οι φιλοι του. Οτάν τον συμβουλεύω να πλησιάζει αυτός τα παιδάκια μου λέει το εκανα και αυτοι με διώχνουν. Ουτε ο περσινός του φίλος παιζει μάζι το. Στεναχωριεμαι κλαίω αλλά δεν μπορω να τον βοηθήσω παραπανω. Κάθε μέρα παίρνω τηλέφωνο κρυφά τις μαμάδες να παίζουν νομίζοντας ο μικρός μου οτι οι συμμαθητές του τον πήραν.

καλησπέρα,δεν είμαι μαμά ακόμα αλλά πάντα μ'απασχολούν αυτά τα θέματα...ξέρει για ποιό λόγο δε θέλει να τον κάνουν παρέα; δηλαδή τα πειράζει τα παιδιά κ τον διώχνουν ή δεν του έχουν πεί κάν το λόγο; εσύ έχεις παρακολουθήσει καθόλου την ώρα που παίζει για να καταλάβεις;

το να κανονίζεις κρυφά το αν θα παίξουν νομίζω ότι θα του δώσει ένα αντιφατικό μήνυμα(στη περίπτωση που δεν είναι κ τόσο καλοδεχούμενος απ'το φίλο του)γιατί θα μπερδευτεί...πχ θα λέει μέσα του γιατί με κάλεσε να παίξουμε κ τώρα έχει αυτή τη συμπεριφορά σα να μη με θέλει;

θέλει πολύ συζήτηση διακριτικά με το παιδί...να δείς πρώτα ποιός είναι ο λόγος απο πού πηγάζει για να ξέρεις κ πώς να το συμβουλεύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Συζήτησε καταρχάς το θέμα με τη δασκάλα του. Προσπάθησε και εσύ να καταλάβεις ποιος είναι ο λόγος για αυτή τη μεταστροφή και γενικώς να τον ωθείς να κάνει παρέα με διάφορα παιδάκια. Εγώ αυτή την κατεύθυνση δίνω, ώστε να μην πληγώνονται αργότερα. Δεν θέλω να κάνουν κολλητές παρέες αλλά να είναι ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Μίλησα στην δασκάλα που τους έχει καθημερινά. Εκείνη είπε οτι θα τον παρακολουθήσει έως ότου βγάλει κάποιο συμπέρασμα. Αν τελικά ο δικός μου είναι αυτος που σνομπαρει το παιχνιδι και δεν τον διώχνουν τα αλλά παιδιά τι να κάνω ακριβως; σκέφτομαι την λύση του ειδικού αλλά δεν θέλω να το καταλάβει λάθος .

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις αυτές τα πράγματα ποτέ δεν είναι τόσο απλά. Κι εκείνος να μην θέλει, μπορεί να είναι από αντίδραση για να μην τον απορρίψουν. Δεν σημαίνει ότι πραγματικά δεν θέλει, γιατί αν ήταν έτσι δεν θα σου παραπονιόταν. Νομίζω ότι όλα τα παιδιά περνάνε φάσεις ανασφάλειας και ο ρόλος ο δικός μας είναι να τους τονώνουμε το ηθικό, ώστε να λύνουν μόνα τους αυτά τα προβλήματα. Άλλωστε μέχρι τα 9 έχουν ήδη αναπτυχθεί φιλίες. Αν το πρόβλημα έχει ανακύψει πρόσφατα, μην δώσεις ιδιαίτερη σημασία. Ξεκίνα σε μία χαλαρή φάση μία συζήτηση τύπου 'συμβαίνει κάτι με τους φίλους σου', και νομίζω θα μάθεις πολλά. Πάντως η γνώμη μου είναι ότι η θέση μας σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να είναι ότι οι φίλοι λύνουν τα προβλήματά τους μεταξύ τους με αγάπη και κατανόηση.

Αν όμως το πρόβλημα είναι παλιό και το παιδί για διάφορους λόγους δεν κάνει φίλους ή ακόμα και αν κάνει φίλους, δεν εντάσσεται στις ομάδες, πρέπει να το δεις λίγο πιο προσεκτικά. Τα περισσότερα αγόρια στην ηλικία αυτή δεν αρκούνται με ένα κολλητό. Θέλουν ομάδα. Μπορεί ο φίλος του να εντάχθηκε στην ομάδα, στην οποία ο δικός σου δεν ήθελε ή δεν μπόρεσε να ενταχθεί, οπότε να διαλύθηκε η δυάδα. Η δική μου γνώμη είναι:

α. Ξεκίνα το μπλα μπλα με το παιδί στο πνεύμα του 'είσαι πολύ σημαντικός, είναι τυχεροί οι φίλοι σου που σε έχουν φίλο, για να κάνουμε φίλους πρέπει να έχουμε ευγενικά και κόσμια συμπεριφορά'.

β. Φρόντισε να έχεις μία πολύ καλή εικόνα, μέσω της δασκάλας

γ. Φρόντισε να αναπτύξεις διαπροσωπικές σχέσεις με συμμαθητές, να καλείς 1-2 παιδάκια στο σπίτι και να παρατηρείς

 

Το να λες σε μαμάδες να λένε στα παιδιά τους να 'τον παίζουν' το μόνο που έχει ως αποτέλεσμα είναι να τον μειώνουν στα μάτια των συμμαθητών του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Στις αρχές της φετινής χρονιάς είχαμε στην τάξη του γιού μου (Γ'δημοτικού) ένα νεοφερμένο παιδάκι.Ενα γλυκήτατο κοριτσάκι που δυστυχώς απ'ότί ενημερώθηκα από το παιδί μου αλλά και από μια άλλη μητέρα συμμαθήτριας το παιδί αντιμετώπιζε άσχημη συμπεριφορά.Η πλειοψηφία των παιδιών(σχεδόν τα 14 από τα 21) δεν έπαιζαν το κορίτσι.Με τρόπο πλησιάσαμε την δασκάλα και μας είπε πως και η ίδια το είχε διαπιστώσει και το έχει στο νου της.Ο λόγος ήταν εντελώς χαζός και ανούσιος.Η γυναίκα το δούλεψε πολύ μέσα στην τάξη και ενημερώθηκαμε και ως τάξη(ως γονείς) και μετά από ένα δίμηνο τα πράγματα άλλαξαν.Θέλω να πω,πως τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες μερικές φορές είναι σκληρά δίχως λόγο, αλλά με συνεργασία όλων μας τα θεματάκια λύνονται...

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές της φετινής χρονιάς είχαμε στην τάξη του γιού μου (Γ'δημοτικού) ένα νεοφερμένο παιδάκι.Ενα γλυκήτατο κοριτσάκι που δυστυχώς απ'ότί ενημερώθηκα από το παιδί μου αλλά και από μια άλλη μητέρα συμμαθήτριας το παιδί αντιμετώπιζε άσχημη συμπεριφορά.Η πλειοψηφία των παιδιών(σχεδόν τα 14 από τα 21) δεν έπαιζαν το κορίτσι.Με τρόπο πλησιάσαμε την δασκάλα και μας είπε πως και η ίδια το είχε διαπιστώσει και το έχει στο νου της.Ο λόγος ήταν εντελώς χαζός και ανούσιος.Η γυναίκα το δούλεψε πολύ μέσα στην τάξη και ενημερώθηκαμε και ως τάξη(ως γονείς) και μετά από ένα δίμηνο τα πράγματα άλλαξαν.Θέλω να πω,πως τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες μερικές φορές είναι σκληρά δίχως λόγο, αλλά με συνεργασία όλων μας τα θεματάκια λύνονται...

 

Ισχύει αυτό! Το βασικό είναι να υπάρχει συνεργασία μεταξύ των γονέων και φυσικά και της δασκάλας.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...