Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαρτιά και υφάσματα


jtse

Recommended Posts

Κορίτσια τα φώτα σας.

 

Η βάπτισή μας είναι στις 5 Σεπτεμβρίου και θα χρειαστώ τα εξής. Αν ξέρετε από που να τα προμηθευτώ πολύ θα με βοηθούσατε.

 

Χαρτιά αφής, ριζόχαρτο και ένα ύφασμα πιο χοντρό από επάνω για να τυλίξω τα γλαστράκια με το βασιλικό που θα μου κάνει το φυτώριο. Έψαξα σε πολλά φυτώρια για να βρώ βασιλικό σε μικρό μέγεθος για τέλος Αυγούστου - Αρχές Σεπτεμβρίου και με τα πολλά βρήκα κάποιο που θα μου φτιάξει με παραγγελία.

 

Υφάσμα ή τούλι σε φούξια και λαχανί χρώματα (της βάπτισης) για να τα βάλω στα τραπέζια πάνω από τα τραπεζομάντηλα σε στυλ runner πχ.

 

Ευχαριστώ

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τα φώτα σας.

 

Η βάπτισή μας είναι στις 5 Σεπτεμβρίου και θα χρειαστώ τα εξής. Αν ξέρετε από που να τα προμηθευτώ πολύ θα με βοηθούσατε.

 

Χαρτιά αφής, ριζόχαρτο και ένα ύφασμα πιο χοντρό από επάνω για να τυλίξω τα γλαστράκια με το βασιλικό που θα μου κάνει το φυτώριο. Έψαξα σε πολλά φυτώρια για να βρώ βασιλικό σε μικρό μέγεθος για τέλος Αυγούστου - Αρχές Σεπτεμβρίου και με τα πολλά βρήκα κάποιο που θα μου φτιάξει με παραγγελία.

 

Υφάσμα ή τούλι σε φούξια και λαχανί χρώματα (της βάπτισης) για να τα βάλω στα τραπέζια πάνω από τα τραπεζομάντηλα σε στυλ runner πχ.

 

Ευχαριστώ

 

εγω πηρα υφασμα σενα καταστηματακι στην καλλιθεα εχει προσφορες τωρα δεν ξερω αν εχει αυτα που ζητας αλλα εγω βρηκα αυτο το υφασμα http://yfrog.com/2olv7j το διχτυ 0.50 λεπτα το μετρο, τουλι εχει πιο φθηνο στα ελχις( (τουλαχιστον εγω εκει βρηκα το πιο φθηνο αν δεν κανω λαθος 0.60 λεπτα το μετρο) τωρα απο ποιοτητα δεν ξερω...:-(

σε αυτο το μαγαζακι εχει 1 ευρω και κατι οποτε πηρα στα ελχις ....στο μαγαζακι αυτο εχει υφασματα διαφορα και εχει προσφορες απο 0.50 εως 1.5 ευρω το μετρο..αν θελεις στειλε π.μ να σου πω που ειναι πανω κατω...να πας να δεις αν εισαι κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Χαρτιά αφής σε ποικιλία χρωμάτων θα βρεις σε βιβλιοπωλεία. Συνήθως 10 κόλλες ανά χρώμα γύρω στο 1 ?. Στα κατ/τα ειδών συσκευασίας τα χαρτιά αφής πωλούνται με το κιλό.

 

Ριζόχαρτο στο ΠΛΑΙΣΙΟ. Συνήθως όμως χρησιμοποιείται για εκτύπωση και όχι για τύλιγμα. Στο τύλιγμα οι τσακίσεις που κάνει φαίνονται αρκετά. Μήπως εννοείς κάποιο άλλο υλικό?

 

Ιδανικό για τύλιγμα για τα γλαστράκια είναι η λινάτσα.

 

Λινάτσα, τούλι, οργάντζα, γάζα, θα τα βρεις όλα με το μέτρο στην οδό Καλαμιώτου στην Αθήνα στο κέντρο. Είναι η προέκταση της Αγίου Μάρκου.

 

Κάνε έρευνα αγοράς στις τιμές. Μερικά καταστήματα που είναι αντικριστά ή και δίπλα το ένα στο άλλο, πωλούν με διαφορές 0.10 - 0.30 ? το μέτρο!

 

Τούλι: 0.60 ?/μέτρο, το βρήκα και με 0.80 ?

Οργάντζες:γύρω στο 1.20 1.40 ?/μέτρο

Γάζα: 1.50 ?/μέτρο

 

Για runner δες την γάζα που είναι το λιγότερο διάφανο ύφασμα και τα τούλια είναι διαφόρων ποιοτήτων, άλλα έχουν μικρές τρύπες και άλλα πιο μεγάλες.

 

 

Επίσης δες και τα υφάσματα σατέν για runner, είναι βέβαια αρκετά γυαλιστερά και κάνουν έντονη εμφάνιση (ίσως να σε ενδιαφέρουν).

 

Έχε μαζί σου μια πετσέτα φαγητού υφασμάτινη που θα παίζει το ρόλο του τραπεζομάντηλου. Βάλε επάνω τα υφάσματα και δες πώς φαίνονται. Θα εκπλαγείς από τις διαφορές. Συνήθως επειδή είναι τυλιγμένα σε τόπια, όταν τα βλεπεις φαίνονται ωραία αλλά μετά...

 

Προσοχή στα ρέλια δηλ. στις άκρες των υφασμάτων. Μπορεί να ξεφτίζουν εύκολα και να χρειαστείς να ράψεις τις άκρες.

 

Με το φούξια και το λαχανί ταιριάζει και το λιλά (απαλό μωβ) αν έχεις τέτοιο χρώμα στην εκδήλωση.

 

Καλά Ψώνια!!!

Μαίρη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το κέντρο με βολεύει καλύτερα, οπότε θα ψάξω εκεί. Την Καλαμιώτου την ήξερα αλλά δεν πήγε εκεί το μυαλό μου. Thanks κορίτσια.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μια που θα κατέβεις κέντρο, πήγαινε στον Διονυσόπουλο για χαρτιά (http://www.dionysopoulospapers.gr/Chartia_Dionysopoulos.html) σου κόβει ότι χαρτί θες σε ότι μέγεθος θες, επιπλέον έχει χαρτί αφής με το κιλό!

Με το καλό η βάπτισή σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ταιριαζει η απορια μου ειπα να ρωτησω εδω και να μην ανοιξω νεο θεμα. Εγω ψαχνω σελοφαν ετοιμο κομμενο σαν αυτο που τυλιγουμε τα γλυκα για να τυλιξω καραμελες μηπως ξερετε που μπορω να βρω;

Link to comment
Share on other sites

Μυρτάκι,

 

1) Εγώ δεν ξέρω αν κάποιο μαγαζί κόβει σελοφάν που θες

2) Όλα τα σελοφάν δεν έιναι τα ίδια. Να ζητάς αυτό που είναι κατάλληλο για τρόφιμα αφού θα βάλεις καραμέλες. Υπάρχει και σελοφάν που τυλίγουν τα λουλούδια, δεν είναι κατάλληλο για τρόφιμα.

3) Σακουλάκια σελοφάν κατάλληλα για τρόφιμα πωλούνται συνήθως στα καταστήματα ειδών συσκευασίας με το κιλό. Έχω βρει σε τουλάχιστον 2 μεγέθη.

4) Αν τελικά δεν βρεις έτοιμο κομμένο σελοφάν όπως το θες, μπορείς εναλλακτικά:

α) να πάρεις σακουλάκια σελοφάν και με το μαχαίρι να διαχωρίσεις τις ραφές. έτσι θα έχεις ένα ανοιχτό φύλλο σελοφάν να τυλίξεις τις καραμελίτσες σου.

β) να αγοράσεις εσύ τις κόλλες σελοφάν και να τις κόψεις αλλά καταλαβαίνω ότι δεν θα το προτιμούσες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...