Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμητριο...αφαιρεση σαλπιγγας;


ΤΙΓΡΑΚΙ

Recommended Posts

κοριτσια τα φωτα σας και τη βοηθεια σας,θελω να ρωτησω κατι για μια φιλη μου.χτες πηγε στο γιατρο και της ειπε οτι το bebe ειναι εξωμητριο και την εβαλε χειρουργειο...:evil:...καισαρικη λεει ή ετσι καταλαβα...:evil:να της το αφαιρεσει και της εκανε και αφαιρεση σαλπιγγας γιατι λεει ηταν κολλημενο πανω....:?

ρε κοριτσια ειμαι χαλια,η φιλεναδιτσα μου ηθελε παρα πολυ αυτο το μωρο.ειμαι ασχετη πειτε μου μπορει να ξαναμεινει εγκυος...;:?

ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα βρε τιγράκη μπορεί απλά επειδή΄θα έιναι με μια σάλπιγγα υπάρχουν κάποιες ιδιαιτεροτητες κρίμα για την φίλη σου.Ευχομαι σύντομα πάντως να συμβεί αυτό .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

τιγρακι ειχα παρομοια φαση μα την κουμπαρα μου.μη σου λεω τι πηγε να παθει και πως την γλυτωσε [στο τσακ]απο κατι ''φοβερους'' γιατρους εχασε το μωρακι απο εξωμητριο και της κανανε αφαιρεση της μιας σαλπιγγας.ο γιατρος της ειπε μετα απο 6 μηνες να βαλει μπρος.η κουμπαρα μου φοβοτανε οτι με μια δεν θα μπορουσε να πιασει και σκεφτοντουσαν για εξωσωματικη.παρ'ολα αυτα στους 6 μηνες εβαλε μπρος αλλαξε γιατρο και εμεινε εγκυος σχεδον αμεσως[τελειως φυσικα]και τωρα εχει ενα αγορι 5 χρονων.βεβαια δυστυχως υπαρχει συνεχεια γιατι πριν απο εναμιση χρονο εμεινε παλι εγκυος και ηταν παλι εξωμητριο στην αλλη σαλπιγγα.οποτε τωρα μονο με εξωσωματικη μπορει να κανει δευτερο.και αυτο στο ειπα γιατι της ειπαν οτι επρεπε να κανει σαλπιγγογραφιες πριν μεινει εγκυος να ελεγξει τις σαλπιγγες για μικροφλεγμονες που δημιουργουν τα εξωμητρια.η δικια μου κατι τετοια ειχε περασει γι'αυτο και τα εξωμητρια.δεν στα λεω για να τα πεις στην φιλη σου και να την ανγχωσεις αλλα με τροπο μπορεις να της πεις να το ψαξει.ο γιατρος τι λεει;;;;

παντως η ουσια ειναι οτι αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα και ΜΕ ΜΙΑ σαλπιγγα παιδι κανεις.........

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.βικυ μου σημερα που μιλησα μαζι της μου ειπε οτι της εκανε λαμπαρο...κατι που δεν το επιασα καλα.και της ειπε να ξεκινησει προσπαθειες μετα απο 6 μηνες.απο οτι μου ειπε ο γιατρος της εδωσε να καταλαβει οτι δεν υπαρχει προβλημα και να κοιταξει τωρα να χαλαρωσει και να ξεκουραστει.εμενα αυτο που με κανει να ποναω ειναι οτι κλαιει γιατι ηθελε πολυ αυτο το μωρο και ζηταει συγνωμη:shock: απο τον αντρα της και τους γονεις τους....

θελω να ελπιζω οτι θα αναρωσει γρηγορα...ψυχικα...και οτι θα πιασει στα χερια της ενα δικο της μωρο.

Link to comment
Share on other sites

λαπαροσκοπηση;δεν εκανε χειρουργειο;

ψυχολογικα θα ειναι λιγο χαλια.......εκει θελει βοηθεια!!! να της τονιζετε οτι ολα θα πανε καλα και καποια στιγμη θα κραταει το μωρακι της αγκαλια!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιγράκι, καταρχήν μπράβο σου που είσαι τόσο καλή φιλή. Αυτή τη στιγμή, η κοπέλα χρειάζεται στήριξη και θάρρος απο τους γύρω σου. Να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις πολλές ψυχολογικές διακυμάνσεις, τη μία θα είναι καλά, την άλλη χάλια. Στα λέω, γιατί τα έζησα από πρώτο χέρι, αφού κι εγώ το καλοκαίρι έκανα εξωμήτρι. Ηταν το πρώτο μου μωρό και το περίμενα με πολύ ανυπομονησία. Μετά από αυτό έκανα καιρό να συνέλθω. Ακόμα κλαίω τα βράδια....Ακόμα φοβάμαι μήπως μου ξανατύχει.... Κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέθηκε η σάλπιγγα. Η γιατρός είπε μα ξεκινήσουμε προσπάθειες μετά από 3 μήνες. Τώρα είμαστε λοιπόν στην προσπάθεια για επόμενο μωρό. Δυστυχώς πέρασαν ήδη 5 μήνες προσπαθειών και δεν έμεινα ακόμα. Η γιατρός είπε ότι μένεις και με μία σάλπιγγα, απλά πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι οι μήνες γόνιμοι, γιατί όταν γίνεται ωορρηξία από την πλευρά που χάθηκε η σάλπιγγα, δεν μένεις έγκυος. Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα. Καποια στιγμή θα έρθει η ωρα. Να πεις στη φίλη σου να προσπαθήσει όσο μπορεί να μην αγχώνεται. Θα το ξεπεράσει σιγά σιγα και σύντομα θα έρθει ένα μωράκι δυνατό και γερό. Είναι δύσκολη περίπτωση. Ο σωματικός πόνος δεν περιγράφεται, αλλά αυτός με τον καιρό ξεπερνιέται. Ο ψυχικός πόνος είναι επώδυνος κι αν δεν έχεις άτομα να σε στηρίξουν, πολύ απλά δεν το αντέχεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Τιγράκι, καταρχήν μπράβο σου που είσαι τόσο καλή φιλή. Αυτή τη στιγμή, η κοπέλα χρειάζεται στήριξη και θάρρος απο τους γύρω σου. Να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις πολλές ψυχολογικές διακυμάνσεις, τη μία θα είναι καλά, την άλλη χάλια. Στα λέω, γιατί τα έζησα από πρώτο χέρι, αφού κι εγώ το καλοκαίρι έκανα εξωμήτρι. Ηταν το πρώτο μου μωρό και το περίμενα με πολύ ανυπομονησία. Μετά από αυτό έκανα καιρό να συνέλθω. Ακόμα κλαίω τα βράδια....Ακόμα φοβάμαι μήπως μου ξανατύχει.... Κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέθηκε η σάλπιγγα. Η γιατρός είπε μα ξεκινήσουμε προσπάθειες μετά από 3 μήνες. Τώρα είμαστε λοιπόν στην προσπάθεια για επόμενο μωρό. Δυστυχώς πέρασαν ήδη 5 μήνες προσπαθειών και δεν έμεινα ακόμα. Η γιατρός είπε ότι μένεις και με μία σάλπιγγα, απλά πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι οι μήνες γόνιμοι, γιατί όταν γίνεται ωορρηξία από την πλευρά που χάθηκε η σάλπιγγα, δεν μένεις έγκυος. Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα. Καποια στιγμή θα έρθει η ωρα. Να πεις στη φίλη σου να προσπαθήσει όσο μπορεί να μην αγχώνεται. Θα το ξεπεράσει σιγά σιγα και σύντομα θα έρθει ένα μωράκι δυνατό και γερό. Είναι δύσκολη περίπτωση. Ο σωματικός πόνος δεν περιγράφεται, αλλά αυτός με τον καιρό ξεπερνιέται. Ο ψυχικός πόνος είναι επώδυνος κι αν δεν έχεις άτομα να σε στηρίξουν, πολύ απλά δεν το αντέχεις.

 

καταρχην σε ευχαριστω που μπηκες στη διαδικασια να μου πεις την εμπειρια σου.δυστυχως μονο τηλεφωνικως μπορω να της μιλαω αυτες τις μερες δεν μπορω να παω να τη δω γιατι ο αντρας μου λειπει ταξιδι και δεν εχω που να αφησω το παιδι.προσπαθω να βλεπω τη θετικη πλευρα και αυτο που της ειπα και την εκανα λιγο να γελασει ειναι οτι αφου εμεινε μια φορα εγκυος παει να πει οτι δεν εχει καποιο προβλημα και μπορει να ξαναμεινει.(το ιδιο ισχυει και για εσενα).και φυσικα οτι τωρα λογω αποχης προσπαθειων ειναι η ευκαιρια της να βρει την ευκαιρια να χαλαρωσει λιγο απο τα συζυγικα καθηκοντα...:wink:και μετα καλοκαιρακι ερχεται εχει ο θεος...:-P

Link to comment
Share on other sites

λαπαροσκοπηση;δεν εκανε χειρουργειο;

ψυχολογικα θα ειναι λιγο χαλια.......εκει θελει βοηθεια!!! να της τονιζετε οτι ολα θα πανε καλα και καποια στιγμη θα κραταει το μωρακι της αγκαλια!!!!

 

το πιστευεις οτι δεν εχω καταλαβει απο το τηλ τι της εκανε ακριβως...;

μηπως ειμαι χαζο απλα εχω επικεντρωθει στην αναρωση της και οχι σε αυτο που εγινε τη δευτερα το απογευμα.αλλα μαλλον λαπαροσκοπηση.γιατι της ειπε αραγε μετα απο 6 μηνες παλι προσπαθειες;

Link to comment
Share on other sites

..εγω παντως με μια σαλπιγγα (την αλλη την εχασα το 1993 μετα απο αφαιρεση ογκου που ειχε δημιουργηθει μετα απο μυλη κυηση) καταφερα να κανω 4 απανωτα παιδια,μολις σταματησα να εχω αγχος...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Theolvas, κοριτσάκι μου, πού είσαι τόσο καιρό να μας δώσεις θάρρος σε όλες εμάς που μείναμε με μία σάλπιγγα και αγχωνόμαστε;;; Να είσαι καλά κοπέλα μου. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.

Τιγράκι, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να συνέλθει η φίλη σου. Κι εμένα για 6 μήνες μού είπαν στην αρχή να περιμένω, αλλά μετα από ένα μήνα που πήγα ξανά για να με δει ο γιατρός είπε να ξεκινήσω σε 3 μήνες. Ανάλογα το γιατρό και τη σοβαρότητα του περιστατικού ίσως.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα..καλη μου margi τα εχουμε ξαναπει...οχι αγχος.η φυση μας εδωσε τα πιο βασικα οργανα απο δυο,για να μπορουμε να λειτουργησουμε εαν για καποιο λογο χασουμε το ενα.οπως κ με τα νεφρα,ετσι γινεται κ με τις ωοθηκες.εγω μετα την επεμβαση (η οποια εγινε το 1993 με καθετη λαπαροτομη),ειχα παρει οδηγιες να μη μεινω εγκυος για ενα χρονο.σ αυτο το χρονο παρακολουθουσα τακτικα τη χωριακη μου κ τους καρκινικους δεικτες,οι οποιοι ευτυχως ηταν φυσιολογικοι.δυστυχως 15 μηνες μετα την εγχειρηση ο τοτε συζυγος μου σκοτωθηκε σε τροχαιο κι ετσι δεν χρειαστηκε να προσπαθησω για 10 περιπου χρονια...μετα γνωρισα τον τωρινο αντρα μου με τον οποιο ειχα πολυ αγχος στην αρχη,λογω του οτι πολλοι γιατροι ελεγαν οτι ισως να υπαρχει προβλημα υπογονιμοτητας λογω της αφαιρεσης.σαλπιγγογραφια,υστεροσκοπηση κλπ δεν εκανα ποτε,δεν μου ειπε καποιος οτι χρειαζεται (μαλλον στην περιπτωση μου ηταν αλλες εξετασεις σημαντικοτερες...

με τον αντρα μου ειχαμε για εναμισυ χρονο ελευθερες σχεσεις μεσα στο αγχος,μετρουσα μερες,αγοραζα τεστ με το κιλο...(ειχαμε πει οτι θα παντρευομασταν αν ερχοταν ενα παιδι μονο) κ δεν ειχε γινει τιποτα.καποια στιγμη (ιανουαριο 06)ειπαμε οτι ειμαστε καλα κ χωρις παιδι,κ κανονισαμε το γαμο για αυγουστο 06...στις 1 φεβρουαριου 06 ειχα την τελευταια μου περιοδο,κι απο τοτε κανω καθε χρονο κι απο ενα παιδι.κ ειμαι 37 πλεον...τι να πω??/οτι ειμαι τυχερη???οχι...δεν ειναι θεμα τυχης...χαλαρωστε...χωρις αγχος ολα ειναι ευκολοτερα

ειμαι στη διαθεση οποιασδηποτε κοπελας για οποιαδηποτε πληροφορια,αλλα κ υποστηριξη...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

theolvas τι να πω σε μια τοσο δυνατη μανουλα!μπραβο και χιλια παλι μπραβο.εκανες το ονειρο σου πραγματικοτητα και η εμπειρια σου ειναι παραδειγμα για ολους.εχεις δικιο οχι αγχος.ευχομαι να σου ζησουν τα παιδακια σου και να τα καμαρωνεται με το συζυγο σου αγκαλια.

σε ευχαριστω που απαντησες στο μνμ μου.

Link to comment
Share on other sites

Theolvas, διάβασα το μήνυμα σου και πραγματικά δάκρυσα. Μπράβο που φάνηκες τόσο δυνατή. Ταλαιπωρήθηκες αλλά τελικά ανταμείφθηκες για όλες τις δυσκολίες που πέρασες. Εχεις δίκιο. Αυτό το άγχος θα με φάει. Και το γεγονός ότι είμαι γενικώς απαισιόδοξη και δεν πιστεύω στον εαυτό μου. Κάθε μήνα είμαι σίγουρη ότι δεν έχω μείνει έγκυος κια όντως δεν έχω μείνει. Δεν έχω αφήσει τον εαυτό μου να ελπίζει ούτε μία στιγμή ότι μπορεί αυτό το μήνα πχ να πέτυχα το σποράκι για να μην απογοητεύομαι μετα. Θα προσπαθήσω να αλλάξω τρόπο σκέψης, θα το ξεχάσω και θα το αφήσω στην τύχη. Φιλιά. Να είσαι καλά. Τιγράκη, το ξαναλέω. Μπράβο που βοηθάς την φίλη σου. Μείνε δίπλα της ό, τι κακία κι αν της ξεφύγει από εδώ και πέρα. Κι αν αρχίσει να απομακρύνεται εσύ εκεί, να της θυμίζεις ότι είσαι δίπλα σου και να τη στηρίζεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

 

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΟ FORUM ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 32 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ 7Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΗΝ ΘΕΜΟΚΡΑΣΙΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΜΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.

ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Veria, καλώς ήλθες στο forum!

 

 

Έχω και εγώ στο ιστορικό μου αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας λόγω εξωμητρίου τον Μάρτιο και πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ξανά πως είμαι έγκυος και αυτή τη φορά είναι ενδομήτριο.

 

Δεν έκανα σαλπιγγογραφία ή κάποια άλλη εξέταση για το εξωμήτριο και για να 'μαι ειλικρινής δεν το περίμενα ότι θα μείνω έτσι εύκολα ξανά εγκυος.

Ούτε μέρες μέτραγα ούτε τίποτα και επαφές είχα μόνο, όταν

....είχα όρεξη:D και όχι με τη σκέψη στην επίτευξη εγκυμοσύνης.

 

Άρα η δικιά μου συμβουλή είναι χαλάρωση και όσο λιγότερο ασχολήσε τόσο καλύτερα.

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην μπαινεις στην διαδικασια να βαζεις θερμομετρο γιατι δεν ειναι αξιοπιστη μεθοδος αυτη . για λιγο καιρο βγαλε το νινι απο το μυαλο σου χαλαρωσε αν μπορεις και να εχεις τακτικες επαφες αν βλεπεις οτι δεν ερχετε τοτε πηγαινε στον γυναικολο σου και θα αποφασισει αυτος τι θεραπεια ειναι καταλληλη για σενα..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

 

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΟ FORUM ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 32 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ 7Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΗΝ ΘΕΜΟΚΡΑΣΙΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΜΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.

ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Λυπαμαι παρα πολυ, περασα και εγω ακριβως τα ιδια με σενα, βιοχημικη κυηση φεβρουαριο 2010 εξωμητρια κυηση με αφαιρεση αριστ.σαλπιγγας απριλιο 2010. εγω κανει ορμονικες εξετασεις, ελεγχο θρομβοφιλιας μια σειρα εξετασεων μοριακων που θα βγουν σε ενα μηνα και τελος θα κανω τον δεκεμβρη σαλπιγγογραφια και μετα θα ξεκινησω παλι τις προσπαθειες για νινι. μην καθεσαι να μετρας θερμοκρασιες να μιλησεις με τον γιατρο σου εαν τον εμπιστευεσαι γιατι υπαρχει ενα θεμα με τους γιατρους, και ολα θα πανε καλα....:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια χαρά σε όλες!

είναι η πρώτη φορά που γράφω μέτα από καιρό που παρακολουθούσα τις συζητήσεις σας. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την πρόσφατη δυσάρεστη εμπειρία μου, με ανακουφίζει αυτή η επικοινωνία.

Πριν λίγες μέρες έχασα την αριστερή μου σάλπιγγα λόγω εξωμήτριου. Το φασολάκι μου ήταν 5 εβδομάδων και 6 ημερών με καρδιακό παλμό και είχε σφηνώσει στην σάλπιγγα. Το μόνο καλό είναι ότι πρόλαβα την ρήξη και είχα ομαλό χειρουργείο.

Τώρα νιώθω άσχημα, μειονεκτικά που έχω μία σαλπιγγούλα, φοβάμαι για μελλοντικό εξωμήτριο, δεν ξέρω πότε να ξεκινήσω ξανά τις προσπάθειες.. Είμαι 30 χρονών, ήταν η πρώτη σύλληψη, ήθελα πολύ και θέλω να τα καταφέρω. Μία χάνω τις ελπίδες μου και κυριαρχεί ο φόβος, μία αναθαρρεύω. Αν θέλετε να μοιραστείτε μαζί μου ανάλογες εμπειρίες...

(Συγνώμη για το μακροσκελές μηνυμα μου)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΥΡΤΩ! ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΩΡΑ ΑΦΟΥ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ!!! ΤΩΡΑ ΕΧΩ 2.5 ΧΡΟΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ! ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣΕ ΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΥΡΤΩ! ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΩΡΑ ΑΦΟΥ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ!!! ΤΩΡΑ ΕΧΩ 2.5 ΧΡΟΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ! ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣΕ ΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑ!!!!

 

Σευχαριστω πολύ για την απάντηση σου. Μου δίνει κουράγιο η περίπτωση σου. Ποτέ προτείνεις να ξεκινήσω προσπάθειες ξανά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalimera sas.... eimai 18 xronwn... edw kai arketo kairo kata tin periodo mou ponaw para polu.... eixa kai arketo aima alla fovomoun na paw se giatro.... prin 2 mines piga me tin fili m na kanoume gia prwti fora ena test pap.... ekana k enan kolpiko uperixo k telika eixa mia kusti 9 ekatosta stin aristeri mou wo8iki.... prin 20 meres xeirourgi8ika.... mou ekanan kaisariki tomi kai mou afairesan telika tin kusti kaitin mia mou salpigga gt i kusti eixe fugei apo tin wo8iki k eixe paei panw stin salpigga k mou tin eixe alliwsei.... eimai mikri... den exw pantreutei k oute exw paidia..... 8a kanw egw paidia fusiologika?????:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ενα εξωμητριο κ οντοσ η τομη ειναι σαν τησ καισαρικησ.κ εχω κ ποληκοιστηκεσ.Οταν αποφασησα στα 27 μου να κανω παιδι επιασα την πρωτη μου κορη μεσα σε 3μηνεσ.Να μην φοβασε.Ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα, μου αφαιρεθηκε και μενα η σαλπιγγα μετα απο εξωμητριο κυηση. αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι αν θυμαστε μετα απο ποσο καιρο σας ηρθε περιοδος και μετα απο ποσο καιρο μπορουσατε να ερθετε σε επαφη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ!ΤΕΣΠΑ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΓΩ ΚΑΤΙ!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ Η ΜΙΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ Κ ΠΥΟΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΠΑΛΙΩΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΩΝ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ??ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΦΥΣΙΚΑ!ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...