Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμετοί & Διάρροιες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη μικρή μου. Είναι 2 ετών κ απο τις 29/5 έχει ξεκινήσει να κάνει εμετούς κ διάρροιες πήγαμε στο γιατρό κ η διάγνωση ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ, ακολουθήσαμε λοιπόν ειδική διατροφή τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν για 5 ημέρες κ μετά πάλι για 2 ημέρες πρωινούς εμετούς κ διάρροιες,, συνεχίζουμε τη διατροφή μας κ μετά από μερικές ημέρες πάλι εμετούς κ διάρροιες, η ίδια κατάσταση έγινε 5-6 φορές κ ξαναπήγαμε στο γιατρό, μας έγραψε εξετάσεις, σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα κ όλες οι τιμές είναι εντός ορίων εκτός την mayer κοπράνων που βγήκε θετική.Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς? Δεν ξέρω τι να κάνω κ πως να την βοηθήσω. Γνωρίζεται τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν είσαι Αθήαν πηγαινε σε ένα παιδών και πες τους όλο το ιστορικό. Μην επαναύεσαι σε απλό παιδίατρο. Εκεί θα κάνουν όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για να λυθεί το πρόβλημα

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήαν πηγαινε σε ένα παιδών και πες τους όλο το ιστορικό. Μην επαναύεσαι σε απλό παιδίατρο. Εκεί θα κάνουν όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για να λυθεί το πρόβλημα

 

 

συμφωνω ..και αν μαλιστα ειναι οντως απο 29/5 και δεν εννοεις 6ο μηνα, νομιζω οτι ηδη θα επρεπε να εχεις κινηθει προς παιδων ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, ο παιδίατρός σου τι λέει; Aν δεν μπορεί να βάλει διάγνωση, θα σας παραπέμψει ο ίδιος στο "Παίδων", φαντάζομαι.

Η καλλιέργεια και η παρασιτολογική κοπράνων βγήκαν αρνητικές, δηλαδή;

 

Πάντως, δεν καταλαβαίνω τη φράση "μην επαναπαύεσαι σε απλό παιδίατρο". Τα περιστατικά δεν κατευθύνονται όλα μεμιάς στο Παίδων. Αλλά και εκεί να πάνε, πρώτα αναλαμβάνουν οι γενικοί παιδίατροι (οι "απλοί", όπως ειπώθηκε), και μετά, αν χρειαστεί, ασχολείται κάποιος με εξειδίκευση, λοιμωξιολόγος, γαστρεντερολόγος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, ο παιδίατρός σου τι λέει; Aν δεν μπορεί να βάλει διάγνωση, θα σας παραπέμψει ο ίδιος στο "Παίδων", φαντάζομαι.

Η καλλιέργεια και η παρασιτολογική κοπράνων βγήκαν αρνητικές, δηλαδή;

 

Πάντως, δεν καταλαβαίνω τη φράση "μην επαναπαύεσαι σε απλό παιδίατρο". Τα περιστατικά δεν κατευθύνονται όλα μεμιάς στο Παίδων. Αλλά και εκεί να πάνε, πρώτα αναλαμβάνουν οι γενικοί παιδίατροι (οι "απλοί", όπως ειπώθηκε), και μετά, αν χρειαστεί, ασχολείται κάποιος με εξειδίκευση, λοιμωξιολόγος, γαστρεντερολόγος κτλ.

 

 

εχεις δικιο σε αυτο που λες για την γνωματευση του παιδιατρου και οτι δεν παμε με την μια νοσοκομειο, αλλα την ημερομηνια 29/5 την προσεξες??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς δεν είναι εύκολο να πάω στο ΠΑΙΔΩΝ επειδή είμαι απο ΚΡΗΤΗ. Δεν κινήθηκα πιο μπροστά να κανω εξετάσεις γιατί θεώρησα ότι κάτι έκανα λάθος στην διατροφή της ώσπου της τα έκοψα όλα κ δεν είδα διάφορα. οι εξετάσεις ούρων κ κοπρανων είναι θετικές, έχει ιχνη αίματος. ο γιατρός είδε τις εξετάσεις επιμένει στη γαστρεντεριτιδα κ μου είπε ότι επειδή είναι ερεθισμένο το εντεράκι της καμία φορά συμβαίνει να έχουν αιμα κ να ελπίσουμε να μην έχουμε άλλο περιστατικό κ να πέρασε. εγώ τώρα περιμένω να δω αν θα υποτροπιασει πάλι θα πάω κ σε άλλο παιδίατρο να πάρω μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μου εύχομαι να είναι όλα καλά και το παιδάκι σου να μην υποτροπιάσει. Αν όμως ξανασυμβεί να πας σε κάποιο νοσοκομείο, νομίζω του Ηρακλείου είναι πανεπιστημιακό και να το ψάξουν περισσότερο, γιατί πάει τώρα ένας μήνας. Επειδή σχολιάστηκε παραπάνω αυτό που είπα για "απλό παιδίατρο" εννοούσα τον ιδιώτη παιδίατρο. Είμαι καμμένη από 3 από αυτούς και γι' αυτό λέω καλύτερα σε νοσοκομείο που ακολουθούν αναγκαστικά πρωτόκολλο και θα σου κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...