Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση και πεθερά!!


Recommended Posts

Ούτε κι εγώ το έχω ακούσει αυτό το έθιμο με την πεθερά. Στη δική μας βάπτιση ο παπάς είπε σε εμένα να την αλλάξω, επίσης την κρατούσα και την ώρα που τη λάδωνε. Η πεθερά δεν συμμετείχε σε τίποτε απολύτως! Ούτε και κανεις άλλος μόνο η μαμα, ο μπαμπάς και η νονά. Και ακολουθούσα κατα γράμμα τις οδηγίες του ιερέα, δεν ειχαμε συζητήσει τιποτε πιο πριν εκτός απο το οτι δεν επιτρέπω να βουτήξει το κεφάλι του μωρού στο νερό αλλά να της ρίξει λίγο νεράκι με το χέρι του όπως και έκανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταλαβα! Με λίγα λόγια έφαγα τον παππα όπως λέει η φιλη μου η La Latina!!

Και το οτι ετοίμασε τον πρωτο μου η πεθερά για πέντε λεπτά μετατράπηκε σε τεράστια υποχρέωση!! Που να το ξερα τοτε!!

Να στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Babycute μου ούτε και γω το έχω ξανακούσει αυτό! Και μεις στην βάφτιση του μικρού μας τον γδύσαμε και τον ντύσαμε εγώ και ο άντρας μου και εγώ τον παρέδωσα στον νονό. Εντομεταξύ μας είχε πει και ο φωτογράφος μας να μην έρθουν οι γιαγιάδες ούτε για βοήθεια στο ντύσιμο (να μην ενοχλούν δηλ. το video-φωτογραφίες) και τους το είχαμε ξεκαθαρίσει από πριν ότι δεν θα πλησιάσουν! :)

Μάλλον έπεσες σε περίεργο παππά! :)

Να σου ζήσει ο μπέμπης!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες σας και να χαιρεστε τα παιδακια σας!

σίγουρα δεν εχει να κανει με κανόνα της εκκλησίας αλλά καθαρά εθιμοτυπικο γιατι για παραδειγμα σ' εμας στην Κύπρο που επίσης είναι Ορθόδοξη Εκκλησια αλλιώς ειναι το εθιμο.

Το παιδι δεν επιτρεπεται να το παρει καθολου η μαμα απο την αρχη μεχρι το

τελος.

Ουσιαστικα ειναι πολυ πιο αναβαθμισμενος ο ρολος της νονας που αναλαμβανει την ολη διαδικασια του μυστηριου και στο τελος παραδιδει το παιδι στη μαμα βαφτισμενο και μυρωμενο. Συνηθως ομως βοηθανε οι γιαγιαδες οι οποιες πρεπει οποσδηποτε αν ντυσουν το παιδι να ξεπλυνουν και

αυτες τα χερια τους στην εκκλησια λογω του οτι ακουμπησανε τα μυρα.

Με το καλο η βαφτιση και να ναι τυχερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβα! Με λίγα λόγια έφαγα τον παππα όπως λέει η φιλη μου η La Latina!!

Και το οτι ετοίμασε τον πρωτο μου η πεθερά για πέντε λεπτά μετατράπηκε σε τεράστια υποχρέωση!! Που να το ξερα τοτε!!

Να στε καλα!

 

Η μαμά μου είναι παπαδοκόρη και η πεθερά μου έχει αδερφό παπά, οπότε τα έθιμα τα ξέρω εκ των έσω....δεν υπάρχει πουθενά να ντύνει η γιαγιά το παιδί! Στην πρώτη βάφτιση, λοιπόν, ο θείος μας ο παπάς μου είπε να πάω να ετοιμάσω το παιδί μου, στη δεύτερη άλλος ιερέας το ίδιο......στην πρώτη ήρθαν οι μαμάδες των νονών μας και έβαλαν ένα χεράκι, στην δεύτερη η πεθερά μου που εγώ της το ζήτησα...

Το τι γινόταν κάποτε, η μάνα ούτε καν παρεβρισκόταν στη βάφτιση, απ το δρόμο του γυρισμού της φωνάζαν τα παιδάκια των καλεσμένων τί όνομα πήρε το παιδί της.....έχουμε προοδεύσει όμως!

Η μάνα γονατίζει και παίρνει το παιδί της, όχι η γιαγιά.....αυτό που έγινε δε σε εμάς στο πρώτο παιδί, που το βάφτισε ο αδερφός της πεθεράς, στο τέλος είπε να έρθει να το παραλάβει ο παππούς, που πήρε το όνομά του, και έβγαλε και ένα σχετικό λογύδριο ότι το παιδί του ανήκει αφού έχει το όνομά του......μετά από αυτό η δεύτερη βάφτιση έγινε σε άλλη ενορία, με άλλο παπά.....

Δεν ήξερα εμ να βάζω τα ονόματα, εμ να μείνω και στην άκρη την πιο ιερή μέρα του παιδιού μου!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου είναι παπαδοκόρη και η πεθερά μου έχει αδερφό παπά, οπότε τα έθιμα τα ξέρω εκ των έσω....δεν υπάρχει πουθενά να ντύνει η γιαγιά το παιδί! Στην πρώτη βάφτιση, λοιπόν, ο θείος μας ο παπάς μου είπε να πάω να ετοιμάσω το παιδί μου, στη δεύτερη άλλος ιερέας το ίδιο......στην πρώτη ήρθαν οι μαμάδες των νονών μας και έβαλαν ένα χεράκι, στην δεύτερη η πεθερά μου που εγώ της το ζήτησα...

Το τι γινόταν κάποτε, η μάνα ούτε καν παρεβρισκόταν στη βάφτιση, απ το δρόμο του γυρισμού της φωνάζαν τα παιδάκια των καλεσμένων τί όνομα πήρε το παιδί της.....έχουμε προοδεύσει όμως!

Η μάνα γονατίζει και παίρνει το παιδί της, όχι η γιαγιά.....αυτό που έγινε δε σε εμάς στο πρώτο παιδί, που το βάφτισε ο αδερφός της πεθεράς, στο τέλος είπε να έρθει να το παραλάβει ο παππούς, που πήρε το όνομά του, και έβγαλε και ένα σχετικό λογύδριο ότι το παιδί του ανήκει αφού έχει το όνομά του......μετά από αυτό η δεύτερη βάφτιση έγινε σε άλλη ενορία, με άλλο παπά.....

Δεν ήξερα εμ να βάζω τα ονόματα, εμ να μείνω και στην άκρη την πιο ιερή μέρα του παιδιού μου!

 

Δυστυχώς μαλλον παίζει αυτο που είπε η madena!!!! Μαλλον κυπριακό έθιμο (όλες οι εκκλησίες εδω ειναι της Κύπρου και καλα)

Ο πάτερ δεν είπε οτι πρεπει οπωσδήποτε να ειναι η πεθερά απλα οτι δεν πρεπει να ειναι η μάνα... Και μιας και η μάνα μου θα ειναι απούσα.....

 

Αν ειναι κυπριακό το φαινομενο δεν θα αλλάξει γνώμη!!

 

Ειμαι ικανή να τα αλλάξω ολα τελευταια στιγμή και να έρθω ελλαδα να κανω τα βαφτησια παρα να την αφήσω να μου τον αλλάξει!! Τέτοια μεγαλη μ*****α εκανε τέτοιες μερες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μαλλον παίζει αυτο που είπε η madena!!!! Μαλλον κυπριακό έθιμο (όλες οι εκκλησίες εδω ειναι της Κύπρου και καλα)

Ο πάτερ δεν είπε οτι πρεπει οπωσδήποτε να ειναι η πεθερά απλα οτι δεν πρεπει να ειναι η μάνα... Και μιας και η μάνα μου θα ειναι απούσα.....

 

Αν ειναι κυπριακό το φαινομενο δεν θα αλλάξει γνώμη!!

 

Ειμαι ικανή να τα αλλάξω ολα τελευταια στιγμή και να έρθω ελλαδα να κανω τα βαφτησια παρα να την αφήσω να μου τον αλλάξει!! Τέτοια μεγαλη μ*****α εκανε τέτοιες μερες!

 

Εσύ ξέρεις κοπέλα μου! Απ την άλλη αν το πεις αυτό στον πάτερ, ότι έχει γίνει κάτι σοβαρό, μπορεί και να είναι πιο διαλλακτικός.....

Link to comment
Share on other sites

παντως κ εμεις στη ροδο το εχουμε να τα ξεντυνουν και να τα ντυνουν οι γιαγιαδες..και η αληθεια δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια να αναρωτηθω το γιατι..μαλιστα στον 2 που ο τραγοπαπας κοντεψε να μου τον πνιξει τον καημενο μετα το τελος του μυστηριου γυρισε και μου ειπε ο απαραδεκτος οτι εγω εφταιγα που εκλαιγε επειδη με εβλεπε..και οτι στο νησι του, τη χαλκη, της μαναδες τις εχουν εξω απο την εκκλησια κ τους εςπιστρεφουν τα μωρα με πομπη μετα το μυστηριο...τρεχα γυρευε ο ηλιθιος..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως κ εμεις στη ροδο το εχουμε να τα ξεντυνουν και να τα ντυνουν οι γιαγιαδες..και η αληθεια δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια να αναρωτηθω το γιατι..μαλιστα στον 2 που ο τραγοπαπας κοντεψε να μου τον πνιξει τον καημενο μετα το τελος του μυστηριου γυρισε και μου ειπε ο απαραδεκτος οτι εγω εφταιγα που εκλαιγε επειδη με εβλεπε..και οτι στο νησι του, τη χαλκη, της μαναδες τις εχουν εξω απο την εκκλησια κ τους εςπιστρεφουν τα μωρα με πομπη μετα το μυστηριο...τρεχα γυρευε ο ηλιθιος..

 

:evil::shock::shock: Παππάς να σου πετύχει....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πρωτη φορα το ακουω αυτό το εθιμο και μου κανει εντυπωση,,,,,στη δικη μας βαφτιση ο παπας παντως απευθυνοταν σε μενα για το αλλαγμα-ντυσιμο κτλ και γνωριζει πολύ καλα τα πεθερικα μου ,,,,,babycute εφόσον είναι εθιμο και όχι μερος του μυστηριου δεν καταλαβαινω γτ να στο επιβαλλει,,,βεβαια δε θα μαλωσεις και μαζι του,,απλα πες κατι του στιλ ότι ο μικρος είναι πολύ ανήσυχος κτλ

 

 

 

και να σου ζησει!!!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζεται και εδώ ένα κίνημα "Ποτέ πια με την...πεθερά";;; :P

 

Α καλα πρεπει να αρχίζουμε να βάζουμε βαθμούς με άριστα το 20 για το καθε κατόρθωμα τους!! Εχω μια υποψία οτι η δικιά μου παιρνει το χρυσό!!

Link to comment
Share on other sites

παντως κ εμεις στη ροδο το εχουμε να τα ξεντυνουν και να τα ντυνουν οι γιαγιαδες..και η αληθεια δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια να αναρωτηθω το γιατι..μαλιστα στον 2 που ο τραγοπαπας κοντεψε να μου τον πνιξει τον καημενο μετα το τελος του μυστηριου γυρισε και μου ειπε ο απαραδεκτος οτι εγω εφταιγα που εκλαιγε επειδη με εβλεπε..και οτι στο νησι του, τη χαλκη, της μαναδες τις εχουν εξω απο την εκκλησια κ τους εςπιστρεφουν τα μωρα με πομπη μετα το μυστηριο...τρεχα γυρευε ο ηλιθιος..

 

Παρντον;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως που το γνωρίζαμε αυτό,δηλαδή το ότι κανονικά η μαμά δεν κάνει να πάρει το μωρό αγκαλιά μέχρι να κάνει τις μετάνοιες στο/στη νονό/νονά (μη με ρωτάτε γιατί δεν ξέρω)όταν ρωτήσαμε τον παπούλη μας να ντύσουμε εμείς το μωρό(ότι και κάναμε και στα 3 παιδιά μας)μας είπε ότι αυτό που τον ενδιέφερε ήταν να ειναι ήρεμο το μωρό και όχι ποιος θα το ντύσει.Οπότε ειναι καθαρά θέμα ιερέα..Καλοφώτιστο και τυχερό να είναι το μωράκι σας..

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Babycute αν θες απαντας, τι τρομερο σου εκανε η πεθερα και της εδειξες κοκκινη καρτα?

 

Λοιπόν εντελως κουφό : πήγε διακοπές και μας παράτησε τέτοιες μερες που ειναι και εμάς και τα εγγόνια (πρωτα Χριστούγεννα του μικρού μου!!)

είπε πέρασε πολλα με την υγεία του άντρα της και ηθελε μα ξεφύγει να παει καπου με ήλιο! Οπότε πήρε και την οικογένεια του αλλου αδερφού και φύγανε μαζι....

Το χειρότερο; Ο άντρας μου ακομα εχει μείνει με το στομα ανοιχτό! Οταν μάθαμε οτι θα φεύγανε, την έπαιρνε τηλεφωνο και της εστειλνε εμαιλ και αυτη δεν απαντούσε. Του έστειλε γράμμα (ναι καλα ακούσες!) την μερα που έφυγε ωστε να μην εχει χρονο ο άνθρωπος να αντιδράσει

Και το ακομα χειρότερο; Ήθελα ρε συ τα μαναρια μου να δουν γιαγια παππού τα Χριστούγεννα, αν ήξερα οτι θα μας την κάνανε θα έβγαζα διαβατήριο νωρίτερα για το μωρο να ερχομουνα ελλαδα να βλέπαμε τους δικούς μου τουλαχιςτον

 

Ε αυτη ειναι η καλη γιαγια που υποτειθεται θα τον ετοίμαζε στο μυστήριο

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως που το γνωρίζαμε αυτό,δηλαδή το ότι κανονικά η μαμά δεν κάνει να πάρει το μωρό αγκαλιά μέχρι να κάνει τις μετάνοιες στο/στη νονό/νονά (μη με ρωτάτε γιατί δεν ξέρω)όταν ρωτήσαμε τον παπούλη μας να ντύσουμε εμείς το μωρό(ότι και κάναμε και στα 3 παιδιά μας)μας είπε ότι αυτό που τον ενδιέφερε ήταν να ειναι ήρεμο το μωρό και όχι ποιος θα το ντύσει.Οπότε ειναι καθαρά θέμα ιερέα..Καλοφώτιστο και τυχερό να είναι το μωράκι σας..

 

Ειναι έθιμο απο εκει που ειςαι; Ειςαι απο Χαλκιδική; Ο πάτερ μου ειναι απο Θεσσαλονίκη.....

Οκ μακάρι και εμενα να με ακούσει, τυχερή ήσουν :-)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι έθιμο απο εκει που ειςαι; Ειςαι απο Χαλκιδική; Ο πάτερ μου ειναι απο Θεσσαλονίκη.....

Οκ μακάρι και εμενα να με ακούσει, τυχερή ήσουν :-)

 

Στη Θεσσαλονίκη δεν έχουμε τέτοια έθιμα πάντως.......

Link to comment
Share on other sites

Παρντον;;

 

καλα μην ψαχνεις το τι ακουσα απο τον γελοιο..αφου το παιδι ηταν σε τετοια καταστση που με το που μου τον εδωσαν οι νονοι ακουμπησε πανω μ και κοιμηθηκε με λυγμους και δεν βγαλαμε ουτε φωτογραφιες ουτε τιποτα. μας χαλασε το μυστηριο ο χαμενος..χωρια που κοντεψε να πνιξει το μωρο και το τραβηξε λες και ηταν σφαχταρι απο την κολυμπηθρα..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και την μικρή μας την ετοίμασα εγώ με την αδερφή μου και την παρέδωσε ο άντρας μου. Μετά την ντύσαμε εγώ και η νονά (γυναίκα του νονού). Η πεθερά μου είχε μούτρα λόγω ονόματος...

Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Με το καλό!

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ρε κοριτσια δεν μου ήρθε ειδοποίηση για τα τελευταια μυνηματα σας και τωρα τα ειδα! Ευχαριστω που απαντήσετε ολες να στε καλα!

 

Ενα μικρο update, είπα στον πάτερ οτι ο μικρός ουρλιαζει οποίος παει να τον αλλάξει μονο εμενα θελει (όπως πρότεινε μια κοπέλα πιο κατω, οπότε δεν μίλησα καθόλου για την σχέση με την πεθερα) και είπε ok κανενα πρόβλημα!

 

Οπότε ευχαριστω παρα πολυ βοηθήςατε απίστευτα!!

 

Να ρωτήσω άμα ξερει καμμια, η νονά πρεπει να νυστεψει πριν το μυστήριο ;; Δεν θυμάμαι τιποτα απο την προηγουμένη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...