Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παράθεση - quote πως το φτιάχνουμε?


Recommended Posts

Εμ δεν το εκανα. Ηθελα να απομονωσω μια φραση απο το κειμενο ενος αλλου και να κανω το σχολιο μου. Πως γινεται αυτο ... δεν εχω καταλαβει.

test αραγε τα καταφερα?

το αστεράκι μας γεννήθηκε 01-09-07

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμ δεν το εκανα. Ηθελα να απομονωσω μια φραση απο το κειμενο ενος αλλου και να κανω το σχολιο μου. Πως γινεται αυτο ... δεν εχω καταλαβει.

καταφερα να κανω παραθεση :lol:

frinda αν ακομα σε απασχολει πως να κανεις παραθεση, πρεπει αφου επιλεξεις απαντηση να πατησεις το quote πανω απο το κενο κουτακι απαντησης, να βαλεις μεσα την αγκιλη διπλα ακριβως απο τη λεξη quote to = κολλητα "το ονομα αυτου που απαντας" τα " ειναι απαραιτητα πριν και μετα το ονομα και μετα εκτος αγκιλης αλλα και παλι χωρις κενο το θεμα στο οποιο απαντας(εγω κανω αντιγραφη του θεματος που θα παραθεσω και επικολληση στο κουτακι της απαντησης) και πατας παλι quote.

μετα πατας το πληκτρο enter και γραφεις αυτο που θελεις

αν και ξανθια κι εγω ελπιζω να βοηθησα....

:oops:

το αστεράκι μας γεννήθηκε 01-09-07

Link to comment
Share on other sites

iro γειά σου!

Γιατί σου βγαίνουν αρλούμπες?

Πας στο post του μέλους που θες να σχολιάσεις και πατάς quote.

Κανονικά πρέπει να σου βγαίνει η ένδειξη

από ποιού το post παραθέτεις και από κάτω το κείμενο του. Κάτω λοιπόν από το κείμενο του που τελειώνει κι αυτό με την ένδειξη
συμπληρώνεις το δικό σου σχόλιο.

Για κάνε μια προσπάθεια με αυτό εδώ!

 

(quote me please :lol: !)

 

Άντε να δούμε τι ψάρια πιάσαμε έπιασα και εγώ... : :!::wink::lol: :lol:

οκ! τα κατάφερα, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη:oops::oops: πως π.χ. το παρακάτω ένα μήνυμα ενός μέλους

 

Πως μπορω βρε καλα μου παιδια να κανω παραθεση από διάφορα τοπίκ και πως μπορω επισης από ολόκληρο κατεβατο μιας απαντησης να διαλεγω μεμονομενα κομματια και να απαντω για να μην κανω 1.000.000 δημοσιευσεις χωρις λόγο?

Δεν ξερω καν ανα διατυπωσα σωστα την ερωτηση.

 

μπορεί να σπάσει σε 2 ή παραπάνω κομμάτια (πολλαπλή παράθεση του ίδιου μηνύματος) που να φαίνονται σαν διαφορετικά μηνύματα όμως, διατηρώντας όλα τα στοιχεία τους - όνομα μέλους, φόντο, κ.λ.π., όπως εδώ παρακάτω

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=397527&postcount=6

 

Το εξηγεί μάλλον η Αφροδίτη αλλά δεν το έχω καταλάβει και δεν ξέρω κι αν εξήγησα σωστά και τι θέλω να πω...:oops::roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη:oops::oops: πως π.χ. το παρακάτω ένα μήνυμα ενός μέλους

 

 

 

μπορεί να σπάσει σε 2 ή παραπάνω κομμάτια (πολλαπλή παράθεση του ίδιου μηνύματος) που να φαίνονται σαν διαφορετικά μηνύματα όμως, διατηρώντας όλα τα στοιχεία τους - όνομα μέλους, φόντο, κ.λ.π., όπως εδώ παρακάτω

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=397527&postcount=6

 

Το εξηγεί μάλλον η Αφροδίτη αλλά δεν το έχω καταλάβει και δεν ξέρω κι αν εξήγησα σωστά και τι θέλω να πω...:oops::roll:

 

δεν το καταλαβα ποτε προχθες εκανα κατι τεστ αλλα τυχαια, ο εγκεφαλος απωθει το ξεχναω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη:oops::oops: πως π.χ. το παρακάτω ένα μήνυμα ενός μέλους

 

 

 

μπορεί να σπάσει σε 2 ή παραπάνω κομμάτια (πολλαπλή παράθεση του ίδιου μηνύματος) που να φαίνονται σαν διαφορετικά μηνύματα όμως, διατηρώντας όλα τα στοιχεία τους - όνομα μέλους, φόντο, κ.λ.π., όπως εδώ παρακάτω

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=397527&postcount=6

 

Το εξηγεί μάλλον η Αφροδίτη αλλά δεν το έχω καταλάβει και δεν ξέρω κι αν εξήγησα σωστά και τι θέλω να πω...:oops::roll:

Ό,τι κείμενο θέλεις να κάνεις παράθεση, πρέπει να βάλεις στην αρχή του τη λέξη QUOTE μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις και στο τέλος του πάλι τη λέξη /QUOTE με μία δεξιότροπη κάθετο μπροστά και μέσα σε τετράγωνες παρανθέσεις. Η λέξη QUOTE ανοίγει την εντολή της παράθεσης και η λέξη /QUOTE την κλείνει, αλλά το κομπιούτερ καταλαβαίνει ότι είναι εντολή μόνο αν τις λέξεις αυτές τις βάλεις μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις.

 

Όταν πατάς το κουμπάκι που λέει quote για να απαντήσεις σε ένα μύνημα, αυτή η εντολή μπαίνει αυτόματα. Αλλά μπορείς να τη βάλεις και μόνη σου, απλά βάζοντας QUOTE /QUOTE στην αρχή και το τέλος του κείμενου που θες να δείξεις σαν παράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κείμενο θέλεις να κάνεις παράθεση, πρέπει να βάλεις στην αρχή του τη λέξη QUOTE μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις και στο τέλος του πάλι τη λέξη /QUOTE με μία δεξιότροπη κάθετο μπροστά και μέσα σε τετράγωνες παρανθέσεις.

τεστ

 

Η λέξη QUOTE ανοίγει την εντολή της παράθεσης και η λέξη /QUOTE την κλείνει, αλλά το κομπιούτερ καταλαβαίνει ότι είναι εντολή μόνο αν τις λέξεις αυτές τις βάλεις μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις.

τεστ

 

Όταν πατάς το κουμπάκι που λέει quote για να απαντήσεις σε ένα μύνημα, αυτή η εντολή μπαίνει αυτόματα.

τεστ

 

Αλλά μπορείς να τη βάλεις και μόνη σου, απλά βάζοντας QUOTE /QUOTE στην αρχή και το τέλος του κείμενου που θες να δείξεις σαν παράθεση.

Ναιιιιιιι, τα κατάφερα?!!:mrgreen: Δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά!!!:cool: Μαιμουδίτσα, ευχαριστωωωωωωώ!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κατάφερες! :-D :grin: :-D

 

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα :cool:

κου κου

 

Ό,τι κείμενο θέλεις να κάνεις παράθεση, πρέπει να βάλεις στην αρχή του τη λέξη QUOTE μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις και στο τέλος του πάλι τη λέξη /QUOTE με μία δεξιότροπη κάθετο μπροστά και μέσα σε τετράγωνες παρανθέσεις. Η λέξη QUOTE ανοίγει την εντολή της παράθεσης και η λέξη /QUOTE την κλείνει, αλλά το κομπιούτερ καταλαβαίνει ότι είναι εντολή μόνο αν τις λέξεις αυτές τις βάλεις μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις.

 

Όταν πατάς το κουμπάκι που λέει quote για να απαντήσεις σε ένα μύνημα, αυτή η εντολή μπαίνει αυτόματα. Αλλά μπορείς να τη βάλεις και μόνη σου, απλά βάζοντας QUOTE /QUOTE στην αρχή και το τέλος του κείμενου που θες να δείξεις σαν παράθεση.

τα

 

δεν το καταλαβα ποτε προχθες εκανα κατι τεστ αλλα τυχαια, ο εγκεφαλος απωθει το ξεχναω

κουκου τα

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κείμενο θέλεις να κάνεις παράθεση, πρέπει να βάλεις στην αρχή του τη λέξη QUOTE μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις και στο τέλος του πάλι τη λέξη /QUOTE με μία δεξιότροπη κάθετο μπροστά και μέσα σε τετράγωνες παρανθέσεις. Η λέξη QUOTE ανοίγει την εντολή της παράθεσης και η λέξη /QUOTE την κλείνει, αλλά το κομπιούτερ καταλαβαίνει ότι είναι εντολή μόνο αν τις λέξεις αυτές τις βάλεις μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις.

τεστ τεστ τεστ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

 

τεστ τεστ τεστ

Test

 

Ό,τι κείμενο θέλεις να κάνεις παράθεση, πρέπει να βάλεις στην αρχή του τη λέξη QUOTE μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις και στο τέλος του πάλι τη λέξη /QUOTE με μία δεξιότροπη κάθετο μπροστά και μέσα σε τετράγωνες παρανθέσεις. Η λέξη QUOTE ανοίγει την εντολή της παράθεσης και η λέξη /QUOTE την κλείνει, αλλά το κομπιούτερ καταλαβαίνει ότι είναι εντολή μόνο αν τις λέξεις αυτές τις βάλεις μέσα σε τετράγωνες παρενθέσεις. (QUOTE)

Test

Όταν πατάς το κουμπάκι που λέει quote για να απαντήσεις σε ένα μύνημα, αυτή η εντολή μπαίνει αυτόματα. Αλλά μπορείς να τη βάλεις και μόνη σου, απλά βάζοντας QUOTE /QUOTE στην αρχή και το τέλος του κείμενου που θες να δείξεις σαν παράθεση.

Test

τεστ

 

 

τεστ

 

 

τεστ

 

 

Ναιιιιιιι, τα κατάφερα?!!:mrgreen: Δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά!!!:cool: Μαιμουδίτσα, ευχαριστωωωωωωώ!!!:D

Test

Τα κατάφερες! :-D :grin: :-D

 

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα :cool:

 

Test

RX1Ip3.png

sZh5p3.png

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...