Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΦΕΣ !!!


Recommended Posts

Γεια σας συμφορουμίτισσες μανούλες! το μωράκι μου είναι 3 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά! από την αρχή έπινα καφέ και παρατήρησα ότι όλη την ημέρα δεν κοιμόταν και το βράδυ ανήσυχα... όταν λέω καφέ μην φανταστείτε ... μισό γαλλικό ! προχθές μου έβαλε την ιδέα μια γνωστή ότι μπορεί η μη διάθεση του μωρού μου για ύπνο να οφείλεται σε αυτό ! έτσι λοιπόν είπα να τον κόψω! και είδα αποτέλεσμα! χθες κοιμήθηκε 3 ώρες το μεσημέρι και ΟΛΟ το βράδυ σερί! τυχαίο? δε νομίζω! θα το παρακολουθήσω και σήμερα και βλέπουμε! το άνοιξα το θέμα για να συμβουλεύσω και άλλες μανούλες που έχουν θέμα με τον ύπνο του μωρού τους! δοκιμάστε το και εσείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω επινα καφε...ενα γαλλικο καθε πρωι στις 6 ακι ειχαθεμα με τον υπνο του παιδιου.Τις τελευαιες μερες πινω μονο μια γουλια ετσι για να ξυπνησω και εχω δει κι εγω σημαντικη βελτιωση στον υπνο του παιδιου.Τυχαιο??

 

Βασικα επειδη επινα τον καφε πολυ πρωι,στις 6.00 μου φαινοταν απιθανο να επηρεαζει το παιδι μεχρι το βραδυ που το εβαζα για υπνο...κι ομως ειδα διαφορα...οποτε αντιο και το καφεδακι.

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που το ακούω! σίγουρα έχει σχέση νικι μου ! η μικρή μου κοιμήθηκε τώρα στις 9.00 και ακόμη κοιμάται! αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ στους τρεις μήνες! οπότε μανούλες κομμένοι οι καφέδες!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται εχω κοψει και τη σοκολατα και τα αναψυκτικα...τωρα το παλευω να κοψω και τα γαλακτοκομικα γιατι εχουμε εντονο θεμαμε κολικους....αντε να δω τι θα μου μεινει στο τελος να τρωω.

 

αλλα χαλαλι....αν εναι να κοιμηθουμε καμια ωρα παραπανω γιατι ειχα χορτασει ξενυχτι τοσο καιρο...

 

 

Επισης πλεον θεωρω απαραδεκτο το οτι στο μαιευτηριο παροτι στηριζαν παρα πολυ το θηλασμο...μας εφερναν στο πρωινο καφε...ειπα κι εγω για να μας επιτρεπουν μεσα στο μαιευτηριο καφε παει να πει δεν επηρεαζεται το μωρο...ετσι την πατησα.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω και αυτο γιατι εχω θεμα με τον υπνο της μικρης και ας ειναι 6 μηνων:|ενα καφεδακι το πρωι μας ειχε μεινει παει και αυτο ας ειναι ομως αν ειναι να κοιμηθουμε καμια ωρα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

niki mou egw tis sokolates den tis ekopsa alla an xreiastei tha tis kopsw kai autes! sas edinan kafe sto maieuthrio? sobara? se poio gennhses? egw gennhsa sthn genikh klinikh thessalonikhs kai ekei to prwi mas edinan kat epiloghn mas eite gala eite xamomhli! mporw na pw pws genika ton prwwthousan ton thilasmo kai oi maies bohthousan polu sto na kataferoume na thilasoume! oi kolikoi einai ena thema.... to gala diladh epideinwnei tous kolikous? den to hxera auto ... agoraki exeis na upothesw ...

Link to comment
Share on other sites

niki mou egw tis sokolates den tis ekopsa alla an xreiastei tha tis kopsw kai autes! sas edinan kafe sto maieuthrio? sobara? se poio gennhses? egw gennhsa sthn genikh klinikh thessalonikhs kai ekei to prwi mas edinan kat epiloghn mas eite gala eite xamomhli! mporw na pw pws genika ton prwwthousan ton thilasmo kai oi maies bohthousan polu sto na kataferoume na thilasoume! oi kolikoi einai ena thema.... to gala diladh epideinwnei tous kolikous? den to hxera auto ... agoraki exeis na upothesw ...

 

Στο ΙΑΣΩ γεννησα..στηριζαν πολυ το θηλασμο.Στο πρωινο ειχαμε ενα ποτηρι γαλα και μια κουπα καφε γαλλικο.Τα γαλακτοκομικα τα κοβω για να ελεγξουμε την πιθανοτητα αλεργιας στο αγελαδινο γαλα.Αγορακι εχω.

 

 

Ειναι τεσσερις μερες ωρα που εχω σταματησει τον καφε και το παιδι εχει κοιμηθει σχετικα καλα και τις 4.Φυσικα ξυπναει τη υχτα 1-2 φορες..ειναι και μικρουλης ακομα εξαλλου,εχει και τα πονακια του,πειναει...δε με πειραζει αυτο.Πριν ξπναγε καθε μια ωρα σχεδον.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν επηρρεαζει και 1 ελληνικος ντεκαφεινε τη μερα?

 

 

Μονο αν το δοκιμασεις θα καταλαβεις...δεν επηρεαζονται ολα τα παιδακια απο τον καφε.Δοκιμασε να μην πιεις για λιγες μερες να δεις αν θα επηρεαστει το μωρο.

 

Αν το βραδυ πριν τον τελευταιο θηλασμο πιω κανενα χαμομηλακι λετε να επηρεαστει και να ηρεμησει περισσοτερο.Ακομα και κοιμισμενος ειναι ανησυχος ο δικος μου...κουναει ολη την ωρα χερια ποδια στον υπνο του.

 

Κανενα αλλο ροφημα τυπου καφε...κανενα φυτικο δεν υπαρχει ετσι να ξεγελαω τονεαυτο μου οτι πινω καφε???

Link to comment
Share on other sites

Στα μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα και στα φαρμακεία που πουλάν ομοιοπαθητικά υπάρχουν υποκατάστατα καφέ από σύκο, κριθάρι κτλ. Έχει και ο Κορρές. Προσοχή όμως να πάρετε υποκατάστατο χωρίς κάποιο άλλο διεγερτικό μέσα, γιατί εγώ όποτε πίνω wake up, το οποίο έχει γκουαράνα, δεν κοιμάται ο γιος μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι οφ τοπικ αλλα επειδη το αναφερατε κ εχουμε πονεσει απο κολικους, εαν παιρνετε συμπληρωμα σιδηρου μπορει να επιδεινωσει η να προκαλεσει κολικουσ!!! επισης ροφημα που βοηθα ειναι το τηλιο, ο γλυκανισος κ το χαμομηλακι! κ ολα μαζι αν γινεται σαν τσαγακι να το πινετε. τα γαλακτοκομικα μπορει να φερουν αερια οπως κ τα διαφορα πρασινα. για περισσοτερα μπειτε στο κολικοι νεογεννητου, στα νεογνα κ ιατρικα θεματα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια μπορεί να επηρεάζονται από τη καφεΐνη και για αυτό ο γιατρός μου είχε πει να πιω πολύ λίγο για αρχή και να δω αντιδράσεις. Εμένα ευτυχώς η μικρή μου δεν χαμπαριάζει από καφεΐνη ακόμα και με δύο καφέδες την ημέρα (ποτέ βέβαια Νες καφέ) η μπέμπα κοιμάται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εχει σχεση αν πινεις καφε στην εγκυμοσυνη σου.Καπου το ειχα διαβασει...Στο πρωτο μου δεν επινα ουτε στην εγκυμοσυνη και μολις γεννησα αργησα πολυ να βαλω παλι τον καφε στην καθημερινοτητα μου.Τωρα πινω ομως εναν ελληνικο διπλο καθε πρωι...ελπιζω να μην επηρρεαστει το μωρο και πρεπει να τον κοψω...Τον εχω ψιλοσυνηθισει:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια το πιθανοτερο ο καφες στο μαιευτηριο να ηταν ντεκαφεινε!Εγω επινα ελληνικο και το μωρο κοιμονταν μια χαρα!ο γαλλικος τον πειραζε λιγακι!Στους 5 μηνες απο τελειως αφηρημαδα ηπια ενα ποτηρι κοκα light μαζι με το μεσημεριανο...το παιδι ξανακοιμηθηκε το επομενο πρωι στις 10!Δεν θα το ξεχασω στη ζωη μου ποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, εμένα ο καφές μου'χει λείψει πάρα πολύ! έχω να πιω από πέρσυ το Φλεβάρη που ανακάλυψα ότι είμαι εγκυος! όχι ότι μου είπε κανείς ότι απαγορεύεται, αλλά έτσι για καλύτερα!

 

Η μπέμπα μου δεν κοιμάται καθόλου ευκολα το βράδυ. Από τις 9 που αρχίζω τις διαδικασίες υπνου θα κοιμηθεί στις δωδεκάμιση!και είναι ξύπνια από τις 6 το απόγευμα! Φανταστείτε να έπινα και καφέ!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου, εγω καφε δεν πινω. Κάπου ειχα αναφερει οτι ειχα πιει μία μερα ντεκαφεινε και η μικρη κοιμηθηκε 5 το πρωι και τα χερακια της στον υπνο της δεν χαλαρωναν. Ακομα και ο ντεκαφεινε περιεχει μικρη ποσοτητα καφεινης. Της κολλητης μου δεν εχει κανενα προβλημα στο καφε. Ειναι στο παιδι... φιλακια σε ολες!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αρχή έπινα ντεκαφεϊνέ αλλά τώρα πίνω καμια φορά γαλλικό. Αλλά δεν έχω δει να έχει διαφορετική συμπεριφορά στον ύπνο είτε πιω καφέ είτε όχι. Μόνο χτες ήταν κάπως αλλά το είχα παρακάνει. Είχα τρελή λιγουρα για γλυκό οπότε έφαγα σοκολάτα και μετά ήπια και λίγη κοκα κόλα. Ξεχάστηκα εντελλώς. Πάντως νομίζω ότι κάθε παιδί αντιδρά διαφορετικά και πρέπει συνεχώς να παρατηρουμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εμένα ο καφές μου'χει λείψει πάρα πολύ! έχω να πιω από πέρσυ το Φλεβάρη που ανακάλυψα ότι είμαι εγκυος! όχι ότι μου είπε κανείς ότι απαγορεύεται, αλλά έτσι για καλύτερα!

 

Η μπέμπα μου δεν κοιμάται καθόλου ευκολα το βράδυ. Από τις 9 που αρχίζω τις διαδικασίες υπνου θα κοιμηθεί στις δωδεκάμιση!και είναι ξύπνια από τις 6 το απόγευμα! Φανταστείτε να έπινα και καφέ!

 

θα σε συμπονέσω και εγώ για τον νυχτερινό ύπνο... Αν και κοιμάται αρκετά κατά την διάρκεια της ημέρας την νύχτα αν δεν πάει 1 δεν κοιμάται με τίποτα... Απο καφέ πίνω μόνο ντεκαφεϊνέ... Λέτε γιαυτό; αλλά αν τον κόψω πόσο θα κοιμάται το μωρό μου και όλη μέρα και όλη νύχτα;;; (χαχαχχαχχαχχα)

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

Και η coca cola και ο ντεκαφεινε επηρεαζουν τον υπνο?Εμενα ο γυναικολογος μου ειχε πει να πινω ντεκαφεινε:confused:.Για το τσαι τι εχετε παρατηρησει?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα συμφωνήσω ότι είναι στο παιδί. φαντάζομαι όμως ότι ένα παιδί που το πειράζει ο καφές, το πειράζει και το τσάι. εικασία είναι, μη σε πάρω στο λαιμό μου

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν το δοκιμασεις θα καταλαβεις...δεν επηρεαζονται ολα τα παιδακια απο τον καφε.Δοκιμασε να μην πιεις για λιγες μερες να δεις αν θα επηρεαστει το μωρο.

 

Έτσι είναι!

 

Μερικά μωρά δεν επηρεάζονται ακόμη και αν η μαμά πιει 3 καφέδες το 24ωρο, ενώ άλλα έχουν πρόβλημα με αυτή την ποσότητα αλλά όχι με μικρότερη ποσότητα. Μερικά μπορεί να έχουν πρόβλημα ακόμη και με μισό φλιτζάνι.

Link to comment
Share on other sites

Tι λετε βρε κοριτσια...Εγω αν δε τσακισω λιγο γλυκακι κυριως σοκολατιτσα,η...σοκολατινα δεεεεε... καφε δε πινω,εξω δε βγαινω αλλα το φαι...φαι...Ολη την ωρα τρωω γλυκα,εχω εξαρτηση με τη σοκολατα...λετε γι αυτο ο μικρος μου να ειναι στη τσιτα ολη την ωρα κ δε κοιμαται?Παντως δυσκολο να παρατηρεις τη διατροφη σε σχεση με το παιδι τι αλληλεπιδρασεις εχει...:rolleyes:Πανε και τα γλυκακια μου...:(

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου διαβασα οτι κ τα ντεκαφεινε δεν ειναι καλα να τα πινουμε συστηματικα καθως εχουν αλλα χημικα...για να εχουν καλη γευση,που δεν ειναι κ τοσο καλα...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...