Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικος σταθμος στο Χαλανδρι


Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Εδω και λίγες μέρες διαβάζω με τα μανιας τα θέματα που έχουν αναρτηθεί για παιδικούς σταθμούς (γνωμες, περιστατικά, συμβουλές) και τολμώ να πω ότι έχω ψιλοπανικοβληθεί.... ψάχνω και εγώ για παιδικό σταθμό στο Χαλάνδρι για να πάει ο "μεγάλος μου" από το Σεπτέμβρη και 2 που ρώτησα δεν έχουν θέσεις (Andersland & Πιτσιρικούπολη). Πήγα κ είδα το Μαγικό Αυλο κ το Μικρό Σχολείο κ έχω κλείσει ραντεβού με τη Συννεφούλα, τη Λουλουδοχώρα κ τον Μικρό Παράδεισο. Διάβασα κ τα σχόλιά σας για τη Χιονάτη κ το Γαιτανάκι κ λέω να πάω να δω κ εκεί. Είδα όμως ότι πολλά posts είναι παλιά κ (σαν εκπαιδευτικός ξέρω ότι το καλό σχολείο δεν το κάνουν μόνο η σωστή διοίκηση κ οι εγκαταστάσεις αλλα ΚΥΡΙΩΣ το προσωπικό το οποίο συχνά αλλάζει απο χρονιά σε χρονιά) οπότε ζητάω τη βοηθειά σας για πιο πρόσφατες πληροφορίες....

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σε όλους!

Εδω και λίγες μέρες διαβάζω με τα μανιας τα θέματα που έχουν αναρτηθεί για παιδικούς σταθμούς (γνωμες, περιστατικά, συμβουλές) και τολμώ να πω ότι έχω ψιλοπανικοβληθεί.... ψάχνω και εγώ για παιδικό σταθμό στο Χαλάνδρι για να πάει ο "μεγάλος μου" από το Σεπτέμβρη και 2 που ρώτησα δεν έχουν θέσεις (Andersland & Πιτσιρικούπολη). Πήγα κ είδα το Μαγικό Αυλο κ το Μικρό Σχολείο κ έχω κλείσει ραντεβού με τη Συννεφούλα, τη Λουλουδοχώρα κ τον Μικρό Παράδεισο. Διάβασα κ τα σχόλιά σας για τη Χιονάτη κ το Γαιτανάκι κ λέω να πάω να δω κ εκεί. Είδα όμως ότι πολλά posts είναι παλιά κ (σαν εκπαιδευτικός ξέρω ότι το καλό σχολείο δεν το κάνουν μόνο η σωστή διοίκηση κ οι εγκαταστάσεις αλλα ΚΥΡΙΩΣ το προσωπικό το οποίο συχνά αλλάζει απο χρονιά σε χρονιά) οπότε ζητάω τη βοηθειά σας για πιο πρόσφατες πληροφορίες....

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εμεις πηγαινουμε το γιο μας στον Toboggan ελληνογαλλικός. Ειμαστε ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

εγω εψαχνα πριν απο 2 χρονια και ειχα καταληξει στο να απορριψω καποιους, πολλους από τους οποιους αναφερεις εδώ. Μετά απέρριψα και αυτόν που ειχα διαλεξει :).

Σημερα δεν ξερω τι συμβαινει σε αυτούς πλέον, γνωρίζω ομως από φίλες και γνωστες ότι κάποιοι ειναι καλοί και ισως αξίζεις να τους δεις.

Σου τους παραθέτω, όχι ομως με σειρα υπεροχής

-Το μικρό σχολειό εχει καλο προσωπικό και η δ/ντρια ειναι πολύ ενημερωμενη για τα παιδαγωγικά

- χαρούμενα πρωινα -μια φιλη στελνει για 2η χρονια τα διδυμα παιδακια της και ειναι ικανοποιημενη

- αλλη φιλη στελνει στο Γαϊτανακι-πηγα και τον ειδα και μου αρεσε

- το tobogan ειναι σουπερ αλλα μας πεφτει μακρια

-το owly ειναι πολύ καλό αλλά ακριβό

-το αντερσλαντ επίσης ωραίο.

 

τα υπόλοιπα δε μου αρεσαν καθόλου μα καθόλου, αλλά εξαρταται και τι ζητα ο καθε γονιός

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. κι εγω ψαχνω στο χαλανδρι. πανω κατω εχω δει αυτους που αναφερονται στο φορουμ. δεν σχηματισα αρνητικη εικονα για κανενα. ουτε για τον δημοτικο παιδικο σταθμο, και αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που θα κανει ενα γονιο να πει οτι ενας σταθμος ειναι απαραδεκτος ή δεν του αρεσε καθολου?

δηλ μηπως ειμαι ασχετη και απροσεκτη στην ερευνα μου? εσεις τι προσεχετε? περα απο την πρωτη εικονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα. κι εγω ψαχνω στο χαλανδρι. πανω κατω εχω δει αυτους που αναφερονται στο φορουμ. δεν σχηματισα αρνητικη εικονα για κανενα. ουτε για τον δημοτικο παιδικο σταθμο, και αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που θα κανει ενα γονιο να πει οτι ενας σταθμος ειναι απαραδεκτος ή δεν του αρεσε καθολου?

δηλ μηπως ειμαι ασχετη και απροσεκτη στην ερευνα μου? εσεις τι προσεχετε? περα απο την πρωτη εικονα.

χμμ δυσκολη ερωτηση...θα ελεγα την καθαριοτητα, εαν οι χωροι ειναι μεγαλοι κ εχουν αερα κ ηλιο, το προσωπικο εαν ειναι ευγενικο κ εαν φαινεται να ξερει τη δουλεια του. Καποια αλλα πραγματα ειναι πιο προσωπικα. ΠΧ εαν το παιδακι εχει αλλεργιες τοτε το γρασιδι ειναι απαγορευτικο. Εαν κοιμαται εκει θα πρεπει να εχουνε κρεβατακια. Εαν τρωει εκει να υπαρχει ποικιλια στο μενου. Εαν επιτρεπουν στους γονεις να μπουν στις αιθουσες. Πως βλεπουν την περιοδο προσαρμογης του μικρου (πχ επιτρεπουν να το συνοδευσει ο γονιος τις πρωτες μερες στην ταξη η οχι).Τι προσφερει το προγραμμα "μαθηματων" κ εαν αρμοζει στα διδακτρα που ζηταει ο σταθμος. Ποσο κοντα ειναι στο σπιτι. Καλη ιδεα θα ηταν να βλεπαμε κ τα σχολικα (πραγμα που εγω δεν εχω κανει μεχρι στιγμης) Μαλλον ψαχνουμε στην ιδια περιοχη Μαρια. Που μενεις? Εγω στη Ρεματια....Ο γιος μου ο Χρηστος ειναι 2,5

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα!

Ψάχνω για παιδικό σταθμό Χαλάνδρι, Φιλοθέη, Ηράκλειο. Έχω ακούσει θετικά σχόλια για τον Owly. Στέλνει κάποιος το παιδί του εκεί?

εγω ακοθσα καλα λογια γι αυτον τον παιδικο απο νηπιαγωγο που δουλευει σε αλλο σταθμο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cleo75, το Μικρό Σχολειό πώς σου φάνηκε; Έχω ραντεβού την άλλη βδομάδα.

χμμμ. Εκει πηγαινε πριν απο 10 χρονια μια φιλη μας το γιο της κ μας τον συνεστησε ανεπιφυλακτα. Εγω δεν ενθουσιαστηκα... Εχω ακουσει τα καλυτερα για την ιδιοκτητρια κ η τιμη που μας εκανε ηταν καλη - η καλυτερη μεχρι στιγμης. Αλλα βρηκα καποια πραγματα που δε μου αρεσαν. Δεν με αφησε να μπω σε ταξη να δω τον χωρο με την ησυχια μου. Μια ματια εριξα μονο. Ειναι μια μεγαλη αιθουσα οπου τα παιδια χωριζονται σε ομαδες κ κανουν τις δραστηριοτητες τους. Υπαρχει δηλαδη αμεση προσβαση απο τη μια ομαδα στην αλλη κ αυτο δε μου αρεσε. Επιπλεον δεν αφηνει τις μαμαδες να μπουν με τα παιδια στην αιθουσα οθτε στην αρχη (εστω για να προσαρμοστουν). Δεν εχει φυσικο φως ο χωρος κ το γραφειο της διευθυνσης μου εδωσε την εντυπωση οτι ειχε πολλα μα παρα πολλα πραγματα μεσα. κουκλες τηλεφωνα, διακοσμητικα κλπ. Μου εδωσε με λιγα λογια την αισθηση μιας αταξιας κ χαλαροτητας. Σα να μπαινεις σε ενα παλιατζηδικο οπου βρησκονται πολλα πραγματα στιβαγμενα στους τοιχους κ τις βιτρινες. Τοσα πολλα που ειναι σιγουρα μαγευτικο να τα εξερευνησεις αλλα δεν ξερω εαν αυτο θελω για τον γιο μου. Ισως μια αισθηση ταξης κ οργανωσης στο χωρο να ειναι πιο καταλληλη για τα παιδια (ο δικος μου ειναι πολυ της ταξης). Δεν προεφερει φαγητο (αυτο ειναι υπερ για εμας ) αλλα τα παιδια φερνουν φαγητο απο το σπιτι. Τις τουαλετες δεν τις ειδα. Ο κηπος ειναι γεματος λουλουδια κ μοιαζει να βγηκε απο παραμυθι απο την κεντρικη Ευρωπη. Δεν εχει ομως αρκετα παιχνιδια λαμβανοντας υποψιν κ το μεγεθος της αυλης. Η διευθηντρια ειναι αρκετα συμπαθης κ φαινεται ο,τι ξερει τη δουλεια της. Ειχε σπουδασει κ δουλεψει στην Ελβετια. Το προσωπικο ειναι ευγενικο κ συμπαθητικο. Για να μη σε ζαλιζω με αλλες λεπτομεριες σου λεω οτι η φιλη μας μας τον συνεστησε χωρις κανεναν ενδοιασμο αλλα τελικα εμεις τον απορριψαμε για τους λογους που προανεφερα (δε μου αρεσαν οι αιθουσες, αισθηση συσσωρευσης διακοσμητικων, λιγα παιχνιδια στην αυλη). Πες μου κ εσυ τη γνωμη σου οταν τον δεις

Link to comment
Share on other sites

Cleo, σε ευχαριστώ πολύ! Εκεί είχαν πάει πριν από κάτι αιώνες ο σύζυγος και τα αδέλφια του, και έχουν ακόμα αναμνήσεις για το πόσο ωραία περνούσαν - με την ίδια διευθύντρια την οποία υπεραγαπούσαν ( η οποία τους θυμάται ακόμα, απ'ό,τι μου είπε στο τηλέφωνο). Πιο πρόσφατα, στον 21ο αιώνα, χεχε, πήγαν εκεί τα παιδιά μιας φίλης, η οποία και αυτή το συστήνει ανεπιφύλακτα. Μ'αυτά και μ'αυτά, θέλω πολύ να μου αρέσει (δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ). Είχα και μια ανησυχία για την τιμή, αλλά με καθησυχάζουν τα γραφόμενά σου ως προς αυτό. Για να δούμε...

 

Πάντως, χτες είδα έναν άλλο σταθμό στην Αγία Παρασκευή. Εκεί με ξενάγησαν στις αίθουσες, αλλά ούτε αυτοί αφήνουν γονείς μέσα κατά τη διάρκεια της προσαρμογής.

 

Λέω να κλείσω ραντεβού και με το Γαϊτανάκι.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο σταθμος δεν ειχε κατι που να με ενθουσιασει αλλα ουτε κ κατι που να το θεωρησω απαραδεκτο. Γνωμη μου ειναι να πας η ιδια κ να σχηματισεις προσωπικη αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα!

Ψάχνω για παιδικό σταθμό Χαλάνδρι, Φιλοθέη, Ηράκλειο. Έχω ακούσει θετικά σχόλια για τον Owly. Στέλνει κάποιος το παιδί του εκεί?

 

Ούτε εγώ πηγαίνω το παιδί μου εκεί - δεν θα μπορούσα λόγω απόστασης, μένω Καλλιθέα - αλλά έχω δύο φίλες που τα πηγαίνουνε εδώ και δύο χρόνια η μία και έναν η άλλη και είναι πολύ ευχαριστημένες. Η διευθύντρια αγαπάει πραγματικά τα παιδιά και ασχολείται πολύ μαζί τους, ενώ το προσωπικό δεν αλλάζει συνέχεια. Έχει μεγάλο κήπο για να παίζουνε και τα πηγαίνουνε (όσα θέλουν βέβαια) και κολυμβητήριο.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μολις χτες επισκεφτηκα το ' μικρο σχολειο'.Η διευθηντρια μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση,η αρχικη της ερωτηση ητανε σε σχεση με την κορη μου & οχι αυτη η 'κασσετα' που λενε οι περισσοτεροι.Δυο πραγματα δεν μου αρεσαν,οι χωροι δεν ητανε πολυ φωτεινοι & τα πολλα μπιμπελο που σου εδινε την εντυπωση της αταξιας.Στην περιοχη εχω δει πολλους,ενας αλλος που μου αρεσε ηταν το 'cottage'.Το γνωριζει καποιος να μου πει την αποψη του ;:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα,

 

Διαβαζω εδω και εβδομαδες τα σχολια σας για τους παιδικους στο Χαλανδρι μια και θελω να στειλω τον 2χρονο γιο μου. Οπως εγραψα και σε μια ακομη συζητηση (με λιγο διαφορετικο τιτλο) εχω μπερδευτει.

 

Peony - πηγες στο Μικρο Σχολειο; Πως σου φανηκε;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

ξάχνω και εγώ σταθμό για τηνπεριοχή του χαλανδρίου εχω δει τη χιονάτη μου φάνηκε καλός, θέλω να πάω και στη συννεφούλα ξέρει κάποιος να μου πει? η μικρή μου είναι 18 μηνων και δεν την δεχονται όλοι οι σταθμοί..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμεις πάμε απο 5 μηνων στην Χιονάτη...Υπάρχουν και ανοιγμένα θέματα...Τώρα κοντεύουμε τα 3 και γενικά είμαι ευχαριστημένη...Όσο για τις κοπέλες που είναι στο βρεφικό και μεταβρεφικό είναι εξαιρετικές και κάνουν πολύ καλή δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έχετε καμιά ιδέα για τον Μαγικό Αυλό? Μου φάνηκε πολύ συμπαθητικός, αλλά έχω προβληματιστεί λίγο με το γεγονός ότι σε μια αίθουσα θα είναι πολλά παιδάκια μαζί. Βέβαια θα είναι και 3-4 κοπέλες σε 20 παιδάκια, αλλά μου έχει δημιουργηθεί ένα "αλλά" στο κεφάλι μου. Αυτό θεώρησα λίγο αρνητικό και ότι ο κήπος που έχει είναι σχετικά μικρός. Βέβαια, αν οι κοπέλες που θα αναλάβουν την μικρή μου θα είναι όπως η ιδιοκτήτρια τότε ξεπερνάω τα αρνητικά... Ήταν συμπαθέστατη και το γεγονός ότι αφήνει τους γονείς να πηγαίνουν στον παιδικό όποτε θέλουν και να βλέπουν το παιδί τους με κάνει να είμαι πολύ θετική ώστε να την πάω εκεί!!!! Είναι από τους λίγους σταθμούς που αφήνουν τους γονείς να μπλέκουν στα "πόδια" τους.

Κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη!!!!

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έχετε καμιά ιδέα για τον Μαγικό Αυλό? Μου φάνηκε πολύ συμπαθητικός, αλλά έχω προβληματιστεί λίγο με το γεγονός ότι σε μια αίθουσα θα είναι πολλά παιδάκια μαζί. Βέβαια θα είναι και 3-4 κοπέλες σε 20 παιδάκια, αλλά μου έχει δημιουργηθεί ένα "αλλά" στο κεφάλι μου. Αυτό θεώρησα λίγο αρνητικό και ότι ο κήπος που έχει είναι σχετικά μικρός. Βέβαια, αν οι κοπέλες που θα αναλάβουν την μικρή μου θα είναι όπως η ιδιοκτήτρια τότε ξεπερνάω τα αρνητικά... Ήταν συμπαθέστατη και το γεγονός ότι αφήνει τους γονείς να πηγαίνουν στον παιδικό όποτε θέλουν και να βλέπουν το παιδί τους με κάνει να είμαι πολύ θετική ώστε να την πάω εκεί!!!! Είναι από τους λίγους σταθμούς που αφήνουν τους γονείς να μπλέκουν στα "πόδια" τους.

Κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη!!!!

 

Πάλι με βρίσκεις μπροστά σου! Εχω στείλει και εκεί τον γιο μου. Σου είπαν ότι μπορείς να πηγαίνεις και να βλέπεις το παιδί όποτε θέλεις; Καλά! Αν πας πριν τις 12:00 θα περιμένεις στην είσοδο να πάρουν τη δασκάλα τηλέφωνο να στο φέρει. Δεν σε αφήνουν να πας εσύ. Αν πας μετά τις 12:00 περίπου θα βρεις το παιδί σου στην κάτω μεγάλη αίθουσα μαζί με ΟΛΑ τα παιδιά του παιδικού να "παιζουν". Τους είχα τσεκάρει σε διάφορες ώρες της ημέρας.

 

Αλήθεια, εκεί που μένεις δε θα σε βόλευε να βρεις κάποιον παιδικό; Στο Μαρκόπουλο έστω. Στο λέω με την έννοια να μη κάνει το παιδί τόσο ταξίδι κάθε μέρα μαζί σου, απλά τη γνώμη μου λέω!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, εκεί που μένεις δε θα σε βόλευε να βρεις κάποιον παιδικό; Στο Μαρκόπουλο έστω. Στο λέω με την έννοια να μη κάνει το παιδί τόσο ταξίδι κάθε μέρα μαζί σου, απλά τη γνώμη μου λέω!

 

Στο Μαρκόπουλο την πάω στην παρούσα φάση και μετά από κάποια περιστατικά δεν θέλω να συνεχίσει εκεί η μικρή. Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι θα πρέπει να την αφήνω ολομόναχη με μια ξένη γυναίκα το χειμώνα και στην περιοχή που μένω δεν έχουμε και πολλούς γείτονες. Οπότε θα είναι ουσιαστικά ολομόναχη. Μέχρι τώρα είχα την μητέρα μου και τον πατέρα μου από πάνω οπότε δεν είχα θέμα. Τώρα όμως που πέθανε ο πατέρας μου και η μητέρα μου δεν θέλει να μείνει εκεί έχω πρόβλημα.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιον σταθμό? Εσύ που πας τώρα το παιδί σου?

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ αντίθετα με εσάς κορίτσια έμεινα πολύ ευχαριστημένη από τον σχολείο αυτό και μάλιστα θεωρώ ότι νηπιαγωγοί σαν την κ. Ελένη που είναι στα μικρά δύσκολα κανείς συναντάει. 'Ολα αυτα αν μπορώ να βοηθήσω λίγο στην απόφασή σου για τον Μαγικό Αυλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

εγω την κορη μου την πηγαινα στα Χαρουμενα Πρωινα και εχω μεινει καταευχαριστημενη! εχει μεγαλο κηπο, χαμηλα διδακτρα ,πολυ καλο προσωπικο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...