Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια εχω ενα ερωτημα...η μητερα μου επιμενει οτι τα παιδια μου ειναι αδυνατα και μικροσκοπικα και οσες φορες ερχεται τα κυνηγαει με ενα κουταλι...

καποια στιγμη αρχισα να επιρεαζομαι και εγω και επεμενα στο ταισμα αλλα τελικα καταλαβα πως ειναι υπερβολικη..8α η8ελα ομως και τη γνωμη σας.η κορη μου ειναι 4 ετων και εχει υψος 103εκ και βαρος 18κ ενω ο γιος μου τον 22μηνων με υψος 86 εκ και βαρος 11,5κ.ειναι φυσιολογικα ετσι?ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι μεσα στα κανονικα πλαισια αλλα με ενδιαφερουν και οι δικες σας αποψεις.εχω τονισει στη μητερα μου πως η αιτια της παιδικης παχυσαρκιας (που ειναι στα υψη στην ελλαδα) οφειλεται σε κατι τετοιες περιπτωσεις οπου τα παιδια ειναι μια χαρα και οι μητερες ή οι γιαγιαδες επιμενουν να τα μπουκωνουν.αφηστε που καθε φορα που τα βλεπει λεει συνεχεια ''αδυνατα ειστε!!!πρεπει να σας ξεχυλωσω τα στομαχια!!!'' αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που εχω κοψει και τις πολλες επισκεψεις γιατι εχει γινει πολυ πιεστικη σαυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με βαση το υψος-βαρος ισα ισα ειναι και ενα τσικ πιο πανω...και σαφως καθολου αδυνατα (βεβαια επειδη εχει σημασια και τι σκελετο εχουν ..πχ βαρυ ) καλο θα ηταν αν θες να μας βαλεις καμια φωτο (χωρις τα προσωπα αν δεν θες), ωστε να σου πουμε την γνωμη μας.

Link to comment
Share on other sites

οπως κα να χει αν τα παιδια νιωθουν δυνατα και ζωηρα μην ανησυχεις.εμενα περισσοτερο με χαλαει που σε αγνοει η μανα σου κα κανει τα δικα της.σ αυτο εσυ αποφασιζεις,ασε που τα παιδια θα μαθουν να τρωνε παιζοντας κ οχι οπως πρεπει

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το ίδιο περνάω με την πεθερά μου! αφού δεν θέλω να την αφήνω με το παιδί γιατί το μπουκώνει, χαλάει το πρόγραμμα του και φοβάμαι μην κάνει εμετό! της το έχω πει επανηλημμένως και δεν θέλει να το καταλάβει! αφού όταν πάμε λέω από πριν στον μικρό αν δεν θέλεις φαγητό να λες όχι θα πονέσει η κοιλίτσα! μια μέρα ο μικρός δεν μπορούσε να φάει άλλο και της πέταξε το πιάτο πάνω της κόντεψε να σκάσει το παιδί!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με τη μάνα μου είμαστε της ίδιας "σχολής" στα θέματα φαγητού και κιλών (αντιπαθούμε το πάχος) αλλά με τη πεθερά έχω κι εγώ πρόβλημα. Γι αυτό έχω αποφασίσει να μην την ανακατέψω στη διατροφή του μπέμπη, μιας και ότι μαγειρεύει έχει ένα τόνο χοληστερίνη, ένα τόνο ζάχαρο και ένα τόνο υπέρταση μαζί!!!

 

Δεν γνωρίζω τίποτα για την ηλικία της κόρης σου Dimitra83, ο γιος σου πάντως είναι μια χαρά. Και γενικώς μην ακους κανέναν για το θέμα αυτό, μόνο τον παιδίατρο και εσένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου είναι 3 1/2 χρονών 103 πόντους ύψος και 14 κιλά. Μου αρέσει πολύ που είναι αδυνατούλα και δεν ανησυχώ αφού τρώει τα πάντα αλλά από λίγο. Η γιατρός μου λέει ότι αυτό είναι το ιδανικό να τρώνε τα πάντα σε μικρές ποσότητες.

Να πείς στην γιαγιάκα σας ότι πλέον το πάχος δεν συνδυάζεται με καλή υγεία ή με καλοπέραση όπως ήταν στις εποχές τους, και να αφήσεις τα παιδάκια σου ήσυχα....

Να τα χαίρεσαι...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το γεγονός οτι το βάρος τους είναι μια χαρά δεν νομίζω οτι είναι καλό να κυνηγάς τα παιδιά να φάνε για ψυχολογικούς λόγους. Σε ένα βιβλίο διάβασα πως όταν το παιδί το κυνηγάς να φάει είναι σαν να του λές πως 'δεν είσαι άξιος ούτε για να τρώς μόνος σου'. Δεν το συμερίζομαι απόλυτα να σου πω την αλήθεια αλλά ειδίκά αν δεν χρειάζεται δεν θα το επιχειρούσα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω ενα ερωτημα...η μητερα μου επιμενει οτι τα παιδια μου ειναι αδυνατα και μικροσκοπικα και οσες φορες ερχεται τα κυνηγαει με ενα κουταλι...

καποια στιγμη αρχισα να επιρεαζομαι και εγω και επεμενα στο ταισμα αλλα τελικα καταλαβα πως ειναι υπερβολικη..8α η8ελα ομως και τη γνωμη σας.η κορη μου ειναι 4 ετων και εχει υψος 103εκ και βαρος 18κ ενω ο γιος μου τον 22μηνων με υψος 86 εκ και βαρος 11,5κ.ειναι φυσιολογικα ετσι?ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι μεσα στα κανονικα πλαισια αλλα με ενδιαφερουν και οι δικες σας αποψεις.εχω τονισει στη μητερα μου πως η αιτια της παιδικης παχυσαρκιας (που ειναι στα υψη στην ελλαδα) οφειλεται σε κατι τετοιες περιπτωσεις οπου τα παιδια ειναι μια χαρα και οι μητερες ή οι γιαγιαδες επιμενουν να τα μπουκωνουν.αφηστε που καθε φορα που τα βλεπει λεει συνεχεια ''αδυνατα ειστε!!!πρεπει να σας ξεχυλωσω τα στομαχια!!!'' αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που εχω κοψει και τις πολλες επισκεψεις γιατι εχει γινει πολυ πιεστικη σαυτο το θεμα...

 

Καλημέρα και εμένα η κόρη μου είναι 22μηνών 88 εκ.βάρος και 11 κιλά τήν ζύγισαμε εχτές και την βλέπω μια χαρά όχι αδύνατη .Εντάξει οι γιαγίαδες την λένε "σαμιαμίδι"γιατί την θεωρούν αδύνατη αλλά εμένα ο παιδίάτρος μου λέει συνέχεια ότι είναι ενα φυσιολογικό παιδί.:-):smile:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε ξερω ποσο καλα φαινεται η φωτο αλλα μονο αυτη ειχα στον υπολογιστη και με τα 2 μαζι...εχεισ δικιο πισω απο ενα παχυσαρκο παιδι κρυβεται μια γιαγια!!!ελπιζω να βγαλετε συμπερασμα απο τη φωτο

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις καθολου τουλαχιστον για το βαρος της κορης σου. Η δικια μου που ειναι 5 ειναι 110 και 19 κιλα. Και δεν φαινεται καθολου αδυναμο παιδι.

 

Αλλα αυτο το προβλημα με το φαγητο το εχω και εγω με την μαμα μου. Εχει την ταση να βαζει διπλη μεριδα στο παιδι (διπλη σε σχεση με αυτο που της βαζω εγω) και να το ταιζει στο στομα μεχρι να φαει και την τελευταια μπουκια. Μου σπαει τα νευρα ευτυχως ομως λιγες φορες τρωει στην γιαγια της (χιχι). Αλλα ρε παιδακι μου δεν με ακουει καθολου που την λεω αστην να φαει μονη της και οτι δεν κανει καλο στην μικρη μεχρι τωρα να την ταιζει στο στομα. Τι να πω!!! Τωρα θα αλλαξουν συμπεριφορα???? Τελοσπαντων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.Εμένα μια χαρά μου φαίνονται, πάντως παίζει ρόλο και ο σκελετός.Σημασία έχει να είναι ζωηρά και χαρούμεανα (όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω) και να τρώνε

από όλα.;)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω που με επιβεβαιωσατε κοριτσια!θυμαμαι οταν ο μικρος ηταν 11 μηνων ηταν η μανα μου σπιτι και τον ειχε ταισει διπλη ποσοτητα απο οσο ετρωγε (και ετρωγε κανονικα) και αφου μπουκωσε το μωρο υστερα απο 2 ωρες ηθελε να το ξαναταισει αλλο τοσο.εγω της ειπα οχι και πηγα να κανω τη μεγαλη μπανιο και βγαινοντας απο το μπανιο τι αντικρισα κοριτσια!?!?!?:twisted: τη μανα μου να εχει στριμωξει στο καρεκλακι τον μικρο και να τον μπουκωνει:twisted::twisted: και πριν προλαβω να αντιδρασω ο μικρος τα εβγαλε ολα!!και αυτα που ειχε φαει 2 ωρες πριν και αυτα που τον ταιζε εκεινη την ωρα! αφηστε που κοντεψε να πνιγει!και η μανα μου ελεγε ΄΄ηταν αναγκη να κανει εμετο??τοσο κοπο εκανα να τον ταισω!!αδυνατο μωρο εκλεισε το στομαχι του και κανει εμετο!!'' φυσικα εγινε ο χαμος μετα δε το συζητω τι της εσουρα και εκανε 2 μηνες να πατησει σπιτι μου.μου φαινεται πως μονο ετσι καταλαβαινει.μηπως να εφαρμοσω μονο αυτη τη μεθοδο???:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα ειναι.εγω εχω αλλη περιπτωση.ο μεγαλος μου ειναι 3 χρονων και ειναι 17 κιλα.οποτε πηγενουμε στη μαμα μου παντα τον μπουκονει.μια φορα που πηγαμε,του εδωσε 4 κομματια πιτσα και 2 χυμους.ουτε εγω δεν τρωω ετσι.μαλωσα ξαναμαλωσα τιποτα.δεν με ακουγε καθολου και παντα τα ιδια εκανε.μεχρι που της ειπα οτι η παιδιατρος μας ειπε να τον κανουμε διαιτα και ησυχασα!

Link to comment
Share on other sites

απλα της μιλαω στα ισια γιατι με ευγενειες δε καταλαβαινει.σκοτωνομαστε βεβαια αλλα αλλιως δε γινεται...οταν γεννησα το μικρο 22 ιανουαρου κ μετα απο 15 μερες πηγα σε μια φιλη που μενει απεναντι για καμια ωρα γυρισα κ βρηκα το μωρο με φορμακι χειμωνιατικο πλεκτη ζακετα σκουφο γαντια κ 3 κουβερτες φασκιωμενο κ ολα τα καλοριφερ στο φουλ:twisted::twisted: ειχε κοκκινισει το μωρο!αρχισα να φωναζω κ του τα εβγαλα ολα κ τον αφησα με το φορμακι κ μια λεπτη κουβερτουλα κ κοιμηθικε...

Link to comment
Share on other sites

απλα της μιλαω στα ισια γιατι με ευγενειες δε καταλαβαινει.σκοτωνομαστε βεβαια αλλα αλλιως δε γινεται...οταν γεννησα το μικρο 22 ιανουαρου κ μετα απο 15 μερες πηγα σε μια φιλη που μενει απεναντι για καμια ωρα γυρισα κ βρηκα το μωρο με φορμακι χειμωνιατικο πλεκτη ζακετα σκουφο γαντια κ 3 κουβερτες φασκιωμενο κ ολα τα καλοριφερ στο φουλ:twisted::twisted: ειχε κοκκινισει το μωρο!αρχισα να φωναζω κ του τα εβγαλα ολα κ τον αφησα με το φορμακι κ μια λεπτη κουβερτουλα κ κοιμηθικε...

 

πωπω!!!μηπως καποιος να τους πει οτι ζεσταινονται οπως εμεις κ ισως κ παραπανω;;γιατι κ εγω οταν παω χωριο αυτα ακουω απο συγγενεις,"θα το κρυωσεις το παιδι!"

Link to comment
Share on other sites

της το εχω πει αλλα δε λεει να καταλαβει.ευτυχως μενω γερμανια.αλλα ερχοντε καθε 2 μηνες και στα κρυφα κιολας χωρις να μου το πουνε!ξερω οτι ισως φανω λιγο γκρινιαρα και κακια αλλα εχω δικαιωμα να ξερω οτι θα ερθει κ οχι καθε φορα να ερχετε στο ξεκαρφωτο!αυτο που με ενοχλει ειναι πως με βγαζει εντελως ανιδεη σα μανα.κ οτι αυτη ξερει μονο πως να τα ταιζει να τα ντυνει και να τα συμπεριφερεται.αφηστε που αν τα μαλωσω παει και τα αγγαλιαζει και η κορη μου λεει ''εσενα δε σε αγαπαω!μονο τη γιαγια!''ειναι σωστη η σταση αυτη?για να το μαλωσω παει να πει οτι εκανε καποιο λαθος κ το μονο που καταφαιρνει μαυτο η μανα μου ειναι να επιβραβευει τα λαθη τους.δε πιστευω στην παριμοια ''του παιδιου μου το παιδι ειναι 2 φορες παιδι μου'' απλα τα χαιρονται χωρις τις υποχρεωσεις που εχει η μανα κ ο μπαμπας.εμεις τρεχουμε οταν αρρωσταινουν,εμεις πρεπει να τα ταιζουμε να τα αγοραζουμε τα ρουχα τους να νοιαστουμε για τη μωρφωση τους κ για την ψυχολογια τους.αυτοι το μονο που εχουν ειναι τραλαλα κ τραλαλο κ να επιβαλλουν γνωμες!συγνωμη κοριτσια αλλα εχω φτασει στα ακρα μου πια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...