Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μονοήμερη εκδρομή με το μωρό στην θάλασσα.τι να πάρω;τι να αφήσω;


Recommended Posts

Να κάνουμε κ μια λίστα για μονοήμερη στην θάλασσα.

Κατ'αρχήν να ρωτήσω για πετσέτα.έχει πετσέτες θαλάσσης για μωρα ;του βάζουμε κάποια κοινή που αγοράσαμε μόνο για το μωρό;

Καρότσι;το μεγάλο ή ομπρέλα βολεύει περισσότερο;μαγιό ή γυμνό μέσα στην πισινουλα του;μετά το μπάνιο στην θάλασσα ξεπλενουμε με νερό;

Πρότινομενα παιχνίδια;(είμαστε 9 μηνών)τα οποία να πλενοντε επιτόπου;

Πόση ώρα μέσα στο νερό;μπράτσακια ή σαμπρελα;

Μετά από κάθε γεύμα σχεδόν θέλουμε κ λίγο γάλα συμπλήρωμα.τι γίνετε σ αυτή την περίπτωση;αγοράζω θερμός;

Αν θυμηθώ κ αλλά θα τα γράψω.οποία εμπειρη μαμα μπορεί ας κάνει μια

λίστα με οοολα τα απαραίτητα βήμα προς βήμα(απ το αυτοκίνητο στην θάλασσα κ επιστροφή)

Ουφ!ουφ κ ξανά OYΦ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν πήγα με την κόρη στη θάλασσα την κυριακή, είναι 4 μηνών και θηλάζει είχα πάρει τα παρακάτω:

-Το καρότσι ομπρέλα

-Μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό για να την ξεπλύνω αφού βγούμε απ'τη θάλασσα

-Μαγιό αλλά δεν το φορέσαμε τελικά γιατί της ήταν μεγάλο :)

-Μπουκαλάκι με χαμομηλάκι δροσερό

-Πάνες και τα σχετικά

-Μια πετσετούλα θαλάσσης λίγο πιο μικρή

-Ομπρέλα οπωσδήποτε και καπελάκι

 

Στο γιό που ήταν 8 μηνών όταν τον πήγα πρώτη φορά πήρα πήρα σαμπρελίτσα και όχι μπρατσάκια και από παιχνίδια κάτι μίνι κουβαδάκια

Link to comment
Share on other sites

μαρακι αν παρεις ενα σακιδιο απο αυτα που κρατανε τις θερμοκρασιες...πως τα λενε καλε?ισοθερμικα νομιζω και βαλεις μεσα μια παγοκυστη?

 

 

Αυτα Αυτα!!Ενα ψυγειακι 15ευρω και ολα δροσερα

Πηγαμε στο Λουτρακι!!! που ηταν ετνυπωσιακα καθαρη η παραλία. Απο φαγητο κεφτεδακια, σαλατα, κανενα τυροπιτακι. Τωρα του μικρου σου το φαγητο του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι.και γω εχω και μικρο ισοθερμικο τσαντακι και ψυγειο.καπου εκει το πηρα περυσι με τους ποντους απο το αλτλαντικ.το δικο μου προβλημα ειναι οτι δεν εχω χρονο για εκδρομες οποτε βρισκετε στην αποθηκη.μαρακι γραψτα σε ενα χαρτι για να εισαι σιγουρη οτι δεν ξεχασες τιποτα.χαιρομαι αν πατε εκδρομουλα να ξεσκασεις και συ λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα με την κόρη στη θάλασσα την κυριακή, είναι 4 μηνών και θηλάζει είχα πάρει τα παρακάτω:

-Το καρότσι ομπρέλα

-Μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό για να την ξεπλύνω αφού βγούμε απ'τη θάλασσα

-Μαγιό αλλά δεν το φορέσαμε τελικά γιατί της ήταν μεγάλο :)

-Μπουκαλάκι με χαμομηλάκι δροσερό

-Πάνες και τα σχετικά

-Μια πετσετούλα θαλάσσης λίγο πιο μικρή

-Ομπρέλα οπωσδήποτε και καπελάκι

 

Στο γιό που ήταν 8 μηνών όταν τον πήγα πρώτη φορά πήρα πήρα σαμπρελίτσα και όχι μπρατσάκια και από παιχνίδια κάτι μίνι κουβαδάκια

 

 

Να σε ρωτήσω, την βάλατε στην θάλασσα την μπέμπα σας κανονικά; γιατί είχα την εντύπωση οτι επιτρεπόταν μετά τους εξι μήνες και δεν την έβαζα την δικιά μου!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, την βάλατε στην θάλασσα την μπέμπα σας κανονικά; γιατί είχα την εντύπωση οτι επιτρεπόταν μετά τους εξι μήνες και δεν την έβαζα την δικιά μου!

 

 

Της έβρεξα μόνο τα μπουτάκια γιατί ήταν και κρύο το νεράκι και μετά την έβρεξα με νερό εμφιαλωμένο για να καθαριστουν τα μπουτακια της.

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα μπορούμε να τον έχουμε μέσα στην θάλασσα;

Μπα δεν βλέπω να παίρνω ίσοθερμικο προς το παρόν...θα πάρω μαζί μου κανα 2 μπανάνες,κρέμα σκόνη κ όπως διάβασα κ αλλού ωραία ιδέα για μεσημέρι σε ταβέρνα είναι να πάρω πατάτες φούρνου κ να του δώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτα Αυτα!!Ενα ψυγειακι 15ευρω και ολα δροσερα

Πηγαμε στο Λουτρακι!!! που ηταν ετνυπωσιακα καθαρη η παραλία. Απο φαγητο κεφτεδακια, σαλατα, κανενα τυροπιτακι. Τωρα του μικρου σου το φαγητο του

 

 

ε Τζέσσικα την επόμενη φορά να πάρετε κι εμάς!!!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

πάρε και 2 - 3 φορμάκια θα θέλει συχνά αλλαγές

και δε χρειάζεσαι ακόμα μαγιό για μέσα στη θάλασσα έξω σίγουρα πάνα και παντελονάκι

στο νερό αν είναι καθαρή η θάλασσα κάνα 5 λεπτο για πρώτη φορά και βλέπεις σε ώρες πρωινές ή απογευματινές, γιαουρτάκια και φρούτα, το καρότσι δε πολυβολεύει στην άμμο.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, Μαρία, αν κατάλαβα καλά δεν θα διανυκτερεύσετε. Άρα, προσωπικά θα έπαιρνα τα παρακάτω......

 

Αντηλιακό γαλάκτωμα για βρέφη

Πάνες

Μωρομάντηλα

Κρέμα για σύγκαμα

1 πετσέτα θαλάσσης

Σελτεδάκι (εμένα έχει ενσωματωμένο η τσάντα αλλαξιέρα στην ανάγκη..)

Μπιμπερό νερού

Πιπίλες – αλυσίδα - θήκη

2-3 μικρά παιχνιδάκια

Πισινούλα

Ομπρέλα θαλάσσης

Σωσίβιο με καθισματάκι

Κουβαδάκι

Ψάθα

Καπέλο

Μαγιώ 2

Σαλιάρα

1 έξτρα Σορτσάκι

1 έξτρα Μπλούζα

 

και επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, σε συνάρτηση βέβαια με το πόσο μακρυά φεύγω απο το σπίτι μου ή τι έχω κοντά μου (απο γιατρούς κλπ), πάντα παίρνω μαζί μου και

Βιβλιάριο υγείας

Betadine

Βαμβάκι

Γάζες και Φυσιολογικό ορό

Θερμόμετρο

Fenistil σιρόπι και αλοιφή(για πιθανά τσιμπήματα, αλλεργίες κλπ)

 

Τώρα για το φαγητό, μάλλον θα έπαιρνα μαζί μου την κρέμα για ένα γεύμα και απο εκεί που θα είμαστε θα αγόραζα γιαουρτάκι για το επόμενο. Ή αντί για κρέμα, μερικά φρουτάκια σε ισοθερμικό τσαντάκι που θα τα πατούσα με πηρουνάκι ή θα ψώνιζα απο εκεί λίγο πριν πάω στη θάλασσα. Ωραία ιδέα και οι πατάτες!

Το καρότσι όντως δεν βολεύει στην άμμο...

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, κανένα πεντάλεπτο είναι αρκετό μέσα στη θάλασσα. Το σωστό είναι να το ξεπλύνεις μετά με καθαρό νεράκι, να το σκουπίσεις και να το ντύσεις.;)

Καλά να περάσετε!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Έφη...με έφτιαξες τώρα!πρέπει δηλαδή να ετοιμάζομαι 10 μέρες νωρίτερα για μια μέρα στην θάλασσα!πωωωω...οι μαμάδες με 3+ παιδιά πως την παλεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Έφη...με έφτιαξες τώρα!πρέπει δηλαδή να ετοιμάζομαι 10 μέρες νωρίτερα για μια μέρα στην θάλασσα!πωωωω...οι μαμάδες με 3+ παιδιά πως την παλεύουν;

 

Αγοράζουν πουλμανάκι για να τα χωρέσουν όλα!!! Παιδιά και πράγματα.. και φυσικά τις συγχαίρω για την ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή τους

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από πέρσι που ξεκινήσαμε τα μπάνια παίρνουμε μαζί τα εξής:

 

Πετσέτα κλασσική θαλάσσης, να μπορώ να τον τυλίξω ολόκληρο,

 

καρότσι ομπρέλα, άχρηστο μεν στην άμμο, όπως είπαν τα κορίτσια, χρήσιμο δε για να κάτσει μετά αν πάτε ταβέρνα ή για καφέ (αν δεν έχεις μαζί καθισματάκι που προσαρμόζεται σε όλες τις καρέκλες ή τα τραπέζια)

 

μέχρι τώρα δεν τον ξεπλένουμε με νερό γιατί πηγαίνουμε σε πολύ καθαρές παραλίες (δεν έχει πάθει τίποτα :D μέχρι στιγμής)

 

παιχνίδια: κουβαδάκι, φτυαράκια κλπ στα οποία μάλλον δεν θα δώσει ακόμα σημασία (εσείς όμως θα ξαναθυμηθείτε πως φτιάχναμε κάστρα) οπότε μπορείτε να έχετε μαζί σας και κάποια από τα αγαπημένα του αν είναι αδιάβροχα

 

θεωρώ ότι το μπεμπόνι σας είναι ακόμα μικρός για μπρατσάκια ή σαμπρέλα. Θεωρώ ότι είναι περιττά γιατί ο καλύτερος τρόπος να μπαίνετε στη θάλασσα είναι αγκαλίτσα και κολλημένος πάνω σας. Εμείς έτσι το κάναμε την πρώτη φορά αφού τον είχαμε αφήσει κανένα 10λεπτο στην πισινούλα και τη λάτρεψε τη θάλασσα.

 

Για φαγητό παίρναμε ένα ψυγειάκι (λέμε τώρα, ένα δοχείο των 15 € είναι) βάζαμε μέσα παγοκύστες και αναλόγως την ώρα είχαμε μαζί γιαουρτάκι ή το φαγητό του αλεσμένο σε γυάλινο βαζάκι)

 

Και πάνω απ'όλα μην αγχώνεσαι, η πρώτη φορά είναι δύσκολη, μπορεί να ετοιμάζεσαι κυριολεκτικά 3 ώρες λες και πας υπερατλαντικό ταξίδι αλλά μετά γίνεται ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα....

Μπρατσάκια και εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζονται.... ίσως ένα σωσιβιάκι με καθιασματάκι (όπως ανέφερε πιο πάνω η γειτόνισσά μου)

Τώρα μια ερώτηση έχω ακούσει ότι το φαγητό πρέπει να το αλέθουμε την ώρα που είναι να φάει και όχι να το έχουμε αλεσμένο από το πρωί για να φάει μεσημέρι....

Οι παλιές μανούλες τι λένε γι'αυτό;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατσαρίδα έχεις δίκιο.ρε συ τώρα το σκέφτηκα.υπάρχει ένα μικρό δοχείο που αλεθει (υποτίθετε είναι για να αλεσεις κρεμμύδι,σκόρδο κτλ)αλλά είναι καλή ιδέα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

katsarida εγώ μόνο στις διακοπές το έπερνα αλεσμένο...

επίσης πήγαινα σε οργανωμένες παραλίες και έπερνα μαζί τα απολύτως απαραίτητα.,,

ούτε εγώ τον ξέπλενα με γλυκό νερό μετά το μπάνιο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...