Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Θηλάζω αποκλειστικα εδώ και 5,5 μήνες. Χτες που πήγα στην παιδίατρο διαπιστώσαμε ότι ο μικρός πήρε μόνο 250 γραμ σε ένα μήνα... Να δώσω ξένο γάλα??? Δεν θέλω

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θηλάζω αποκλειστικα εδώ και 5,5 μήνες. Χτες που πήγα στην παιδίατρο διαπιστώσαμε ότι ο μικρός πήρε μόνο 250 γραμ σε ένα μήνα... Να δώσω ξένο γάλα??? Δεν θέλω

 

Να σου ζήσει Ευαγγελία!

 

Το να έχεις πρόβλημα μετά από 5,5 μήνες θηλασμού μου φαίνεται δύσκολο. Για να μπορέσω να σου απαντήσω θα ήθελα να γράψεις όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες.

 

Επίσης θα ήθελα να γράψεις τις συνήθειες του παιδιού:

 

Πόσα γεύματα κάνει;

 

Πίνει άλλα υγρά; (πχ τσάι) και γιατί;

 

Παίρνει πιπίλα; Πόσο συχνά για πόση ώρα;

 

Προσπαθήσετε να βάλετε πρόγραμμα στο μωρό ή να περιορίσετε τους νυχτερινούς θηλασμούς;

 

Γενικα ποτέ δεν βλέπουμε τι έκανε το μωρό τον τελευταίο μήνα αλλά τι έκανε όλους τους προηγούμενους μήνες. Τα μωρά που θηλάζουν συχνά παίρνουν πολύ βάρος τους πρώτους μήνες και μετά λιγότερο. Αυτό είναι φυσιολογικό.

 

Η παιδίατρος τι είπε;

 

Έχει περάσει τα βάρη του μωρού στις καμπύλες ανάπτυξης που υπάρχουν στις πίσω σελίδες του βιβλιαρίου; Αν δεν το έχει κάνει η ίδια, θα σε παρακαλούσα να το κάνεις εσύ, θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις την πορεία της ανάπτυξης του μωρού σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Θα ήθελα να κάνω και εγω μια παρόμοια ερώτηση: Ειμαστε σήμερα 42 ημερών.Το μωρό γεννήθηκε3980 και 55 πόντους , όταν φύγαμε από την κλινική ήταν 3800, στις 20 μέρες ήταν 4230 και στις 40 μέρες (προχτές δηλαδή που πήγαμε στον παιδίατρο) ήταν 4880 και 57 πόντους. Επαιρνε δηλαδή το τελευταίο 20αημερο 31γραμ. την μέρα.Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι μεν μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά θα έπρεπε ίσως να έχει πάρει παραπάνω, λαμβάνοντας υπόψην και το γεγονός ότι και εγώ και ο άντρας μου είμαστε πολύ μεγαλόσωμοι(Εγώ 1,87 και ο άντρας μου 2,00).Είπε θα δούμε πως θα πάει και στους 2 μήνες...

Το μωρό πίνει μόνο μητρικό γάλα με μπιμπερό.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ανησυχήσει αρκετά.Είδα και το δικό μου βιβλιάριο, είχα γεννηθεί και εγώ 55 πόντουςκαι 3800 και σε 1 μήνα ειχα γίνει 61 και 5100.

Μήπως το γάλα μου δεν είναι πολύ θρεπτικό; Υπάρχει τέτοια περίπτωση;Μήπως πρέπει να εμπλουτίσω την διατροφή μου΄;

Εντωμεταξύ της δίνω να φάει μέχρι που σπρωχνει το μπιμπερό και κλαίει.

Τι να κάνω; Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ και πάλι! :D [/b]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Θα ήθελα να κάνω και εγω μια παρόμοια ερώτηση: Ειμαστε σήμερα 42 ημερών.Το μωρό γεννήθηκε3980 και 55 πόντους , όταν φύγαμε από την κλινική ήταν 3800, στις 20 μέρες ήταν 4230 και στις 40 μέρες (προχτές δηλαδή που πήγαμε στον παιδίατρο) ήταν 4880 και 57 πόντους. Επαιρνε δηλαδή το τελευταίο 20αημερο 31γραμ. την μέρα.Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι μεν μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά θα έπρεπε ίσως να έχει πάρει παραπάνω, λαμβάνοντας υπόψην και το γεγονός ότι και εγώ και ο άντρας μου είμαστε πολύ μεγαλόσωμοι(Εγώ 1,87 και ο άντρας μου 2,00).Είπε θα δούμε πως θα πάει και στους 2 μήνες...

Το μωρό πίνει μόνο μητρικό γάλα με μπιμπερό.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ανησυχήσει αρκετά.Είδα και το δικό μου βιβλιάριο, είχα γεννηθεί και εγώ 55 πόντουςκαι 3800 και σε 1 μήνα ειχα γίνει 61 και 5100.

Μήπως το γάλα μου δεν είναι πολύ θρεπτικό; Υπάρχει τέτοια περίπτωση;Μήπως πρέπει να εμπλουτίσω την διατροφή μου΄;

Εντωμεταξύ της δίνω να φάει μέχρι που σπρωχνει το μπιμπερό και κλαίει.

Τι να κάνω; Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ και πάλι! :D [/b]

 

Frene

Χωρίς να έιμαι η ειδικός (όπως η Αγλαϊα :wink: ) και από όσα ξέρω: Το γάλα κάθε μανούλας είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται το παιδάκι της. Απο διάφορα post που έχω διαβάσει έχω καταλάβει πως ακόμα και η διατροφή σου να μην είναι η τέλεια το γάλα σου θα είναι καλό για το παιδάκι σου (σωστά Αγλαϊα;;;;). Άρα αποκλείεται αυτό το ενδεχόμενο...

Όσον αφορά την ανάπτυξη του μωρού σου.... υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνει "'αλμα" τους επόμενους μήνες... Παρόλα αυτά, μήπως η μικρή είναι υπναρού; Υπάρχει περίπτωση να χάνει γεύματα; Νομίζω πως θα βοηθούσε και την Αγλαϊα να της πεις πόσο συχνά τρώει, αν παίρνει πιπίλα...

Να σου ζήσει! :D

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :D

Τρώει 5-6 γεύματα την ημέρα και παίρνει πιπίλα.Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να τρώει το βάρος της επί 150γρ., δηλαδή 4880 επί 150, 730γραμ. Αυτή τρώει και παραπάνω.770-800-830 ανάλογα με την μέρα. Όσον αφορά στον ύπνο, δεν κοιμάται πολύ. Την ημέρα μάλιστα κάθεται αρκετές ώρες ξύπνια.

Α!και απο βρεγμένες πάνες και κακάκια πάμε καλά.Κάκα κάνει πολλές φορές, 6-7 το 24ωρο και η πάνα όποτε και να την ανοίγω βρεγμένη είναι.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασία ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :D

Τρώει 5-6 γεύματα την ημέρα και παίρνει πιπίλα.Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να τρώει το βάρος της επί 150γρ., δηλαδή 4880 επί 150, 730γραμ. Αυτή τρώει και παραπάνω.770-800-830 ανάλογα με την μέρα. Όσον αφορά στον ύπνο, δεν κοιμάται πολύ. Την ημέρα μάλιστα κάθεται αρκετές ώρες ξύπνια.

Α!και απο βρεγμένες πάνες και κακάκια πάμε καλά.Κάκα κάνει πολλές φορές, 6-7 το 24ωρο και η πάνα όποτε και να την ανοίγω βρεγμένη είναι.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!

 

Frene... από εδώ και πέρα (για λεπτομέρειες) η Αγλαϊα θα μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο! :D Πάντως από κακά και από τσίσα καλά τα βλέπω τα πράγματα. Τώρα για τον αριθμό των γευμάτων δεν ξέρω... Και όσον αφορά τον υπολογισμό της ποσότητας που πίνει και σου είπε ο γιατρός, αυτό ισχύει και για βρεφάκια που θηλάζουν ή μόνο γι' αυτά που τρώνε ξένο μόνο;;;; (απορία :? )

 

Υ.Γ. 1.87;;;; Φτου σου κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία μου νομίζω ότι ισχύει γενικώς για τα μωράκια, απλά αυτά που θηλάζουν δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσο τρώνε σε γραμ. Και η πόσότητα αυτή (βάρος επί 150) μου είπε ο γιατρός είναι το λιγότερο που πρέπει να τρώει.

Εμείς βάζαμε από 20 έως 40 ημερών 31 γραμ. την μέρα και πριν από εμάς ήταν στον γιατρό ένα μωράκι που με αποκλειστικό θηλασμό έβαζε 65γραμ !!! την ημέρα!

Όσο για τα γεύματα, κάνω απόπειρες να τα αυξήσω αλλά δεν έχουν αποτέλεσμα γιατί αν της δώσω χωρίς να ζητήσει τρώει ελάχιστα και σταματάει, άσε που τελικά στο ίδιο σύνολο γραμμαρίων καταλήγουμε. Είτε δηλαδή φάει 5-6 μεγάλα γεύματα είτε 7 μικρότερα.Έτσι νομίζω....

Θα δούμε...

Ευχαριστώ πάντως και πάλι! :D

Υ.Γ.Εγώ πάλι μεγάλωνα με ραγδαίους ρυθμους τους πρώτος μήνες γι' αυτό το 1,87!!Για να δούμε η μικρούλα μου....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω ανησυχήσει αρκετά.Είδα και το δικό μου βιβλιάριο, είχα γεννηθεί και εγώ 55 πόντουςκαι 3800 και σε 1 μήνα ειχα γίνει 61 και 5100.

Μήπως το γάλα μου δεν είναι πολύ θρεπτικό; Υπάρχει τέτοια περίπτωση;Μήπως πρέπει να εμπλουτίσω την διατροφή μου΄;

Εντωμεταξύ της δίνω να φάει μέχρι που σπρωχνει το μπιμπερό και κλαίει.

Τι να κάνω; Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ και πάλι! :D [/b]

 

Frene να σου ζήσει το μωράκι σου!

Από τη μεριά μου θα σου πω να μην ανησυχείς για το γάλα σου και την ανάπτυξη της μικρής. Επίσης ποτέ να μη συγκρίνεις ποτέ τήν ανάπτυξη του μωρού σου με κανένα άλλο μωράκι ούτε με τον εαυτό σου όταν ήσουν μωρό. Κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης.

Για να μην ανησυχείς να περνάς τις μετρήσεις βάρους και ύψους στους πίνακες του βιβλιάριου. έτσι θα ξέρεις πάντα τι γίνεται :wink:

Επίσης για να είσαι σίγουρη για το αν τρέφεται καλά το μωρό σου, όπως σου είπε και η annastasia να κοιτάς τις πάνες του καθημερινά.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Frene

Όσον αφορά το θέμα ημερήσιας πρόσληψης βάρους νομίζω πως 31 γρμ την ημέρα με αποκλειστικό θηλασμό είναι πολύ καλά! Μη συγκρίνεις το 65γρμ γιατί νομίζω πως δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση! Αυτό το βρεφάκι παίρνει δλδ το μήνα περίπου 2 κιλά!!!!

Σκέψου πως για ένα μωρό που θηλάζει ακόμα και 700 γρμ το μήνα είναι υπερ-αρκετά όταν εσείς βάζετε πάνω από 900!

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε προβλημα βαρους με την μικρη μου...Δεν εβαζε αρκετα τους πρωτους μηνες..Τελικα?

Καναμε 5 καλλιεργιες ουρων για να βεβαιωθουμε οτι δεν ειναι ουρολοιμωξη κ οταν εκανα την βλακεια κ της εδωσα ενα γευμα ξενο γαλα -φυσικα με προτροπη της παιδιατρου καταλαβαμε οτι εχει αλλεργια στα γαλακτοκομικα κ στο μοσχαρι :(

 

Τωρα ειναι 7300 -γεννηθηκε 2950- και αφου η ψυχοκινητικη της αναπτυξη ειναι πολυ καλη αποδεχτηκαμε το γεγονος οτι ειναι το στυλ της ετσι. Ειναι λιγο μινιον :D Τι να κανουμε? Καλυτερα ετσι παρα παχυσαρκη.

Στην Ελλαδα εξακολουθουμε να θελουμε παχουλα παιδια, το παχος δεν ειναι υγεια...

 

Καπου διαβασα οτι κανονικα τα παιδια που θηλαζουν θα ερεπε να εχουν διαφρετικες καμπυλες αναπτυξης απο τα αλλα, διοτι αυτες οι καμπυλες βγαινουν απο το μεσω ορο των περισσοτερων παιδιων, ενω τα περισσοτερα παιδια δεν θηλαζουν αποκλειστικα. Αραγε ισχυει κατι τετοιο?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ!Με ξεαγχώσατε λιγάκι!! :D

Η αλήθεια είναι ότι είδα τον παιδίατρο προβληματισμένο γι' αυτό και ανησύχησα. Τι να πω...

Με τις καμπύλες θα δούμε όταν θα είμαστε 2 μηνών...

Αλήθεια mama-mia η ουρολοίμωξη έχει σχέση με την πρόσληψη βάρους;;Και λόγω της αλλεργίας δεν έπαιρνε βάρος δηλαδή;

Α, και κάτι άλλο, τα παιδάκια που πίνουν ξένο γάλα παχαίνουν πιο πολύ και πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο, τα παιδάκια που πίνουν ξένο γάλα παχαίνουν πιο πολύ και πιο γρήγορα;

 

Απ'ότι ξέρω τα παιδάκια που πίνουν ξένο γάλα φουσκώνουν και παίρνουν λιπαρά που είναι, δεν θα το έλεγα ακριβώς "κακής ποιότητας", αλλά σίγουρα άχρηστα που προσθέτουν κιλά σε λίπος κι όχι σε μυικό ιστό.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι κανονικα τα παιδια που θηλαζουν θα ερεπε να εχουν διαφρετικες καμπυλες αναπτυξης απο τα αλλα, διοτι αυτες οι καμπυλες βγαινουν απο το μεσω ορο των περισσοτερων παιδιων, ενω τα περισσοτερα παιδια δεν θηλαζουν αποκλειστικα. Αραγε ισχυει κατι τετοιο?

 

Απ'ότι γνωρίζω mama-mia πράγματι οι καμπύλες ισχύουν για παιδιά που τρέφονται με ξένο γάλα ή με μητρικό και συμπλήρωμα. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν πίνακες για παιδιά που τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα. Ας με διορθώσει η Αγλαϊα αν κάνω λάθος :oops:

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι γνωριζω κ μας ειπαν κ διαφοροι παιδιατροι η μειωμενη προσληψη ή η στασιμοτητα βαρους ειναι συμπτωμα της ουρολοιμωξης , η οποια σε μικρες ηλικιες μπορει να μην εχει αλλα συμπτωματα. Ουτως η αλλως η εξεταση δεν ειναι επιπονη, απλα θελει προσοχη στην συλλογη των ουρων για να μην επιμολυνθει το δειγμα κ δωσει ψευδη αποτελεσματα.

 

Η αλλεργια κανει στασιμοτητα βαρους...Τωρα στην περιπτωση μας πιστευω οτι ήταν και η αλλεργια αλλα κ λιγο το στυλ της. Απο τοτε που το καταλαβα κ αρχισα αυστηρη διατροφη βαζει πολυ καλυτερα βαρος. :)

Ενταξει μπορει να μην εβαλε 700 γρ το μηνα που βαζουν άλλα παιδια αλλά τα 400 τα εχουμε πιασει... :D

 

Εγω παντως Frene μετανιωσα που της εδωσα εστω και το εκεινο το ελαχιστο ξενο γαλα... :( Αν δεν της το ειχα δωσει ίσως να μην ειχε πυροδοτηθει τοσο εντονα η αλλεργια της... :(

Απλα κ εμενα με ειχε αγχωσει η παιδιατρος

 

Στο κατω κατω η φυση ξερει καλυτερα. Τι στο καλο, θηλαστικα ζωα ειμαστε. Η αγελαδα δηλαδη δινει συμπληρωμα στο μοσχαρακι της? :lol:

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο mama-mia, θα περιμένω και εγω να δω τι θα μας πει ο παιδίατρος στους 2 μήνες και θα δω...Έτσι και μου πει για κανένα συμπλήρωμα τον αλλάζω με τη μία... Μα εμείς βάλαμε 1080 γραμ σε ένα μήνα και αυτός με αγχωσε... τι να πώ δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Καπου διαβασα οτι κανονικα τα παιδια που θηλαζουν θα ερεπε να εχουν διαφρετικες καμπυλες αναπτυξης απο τα αλλα, διοτι αυτες οι καμπυλες βγαινουν απο το μεσω ορο των περισσοτερων παιδιων, ενω τα περισσοτερα παιδια δεν θηλαζουν αποκλειστικα. Αραγε ισχυει κατι τετοιο?

 

Οι καμπύλες έχουν βγει από μωρά που κυρίως δεν θηλάζουν...

 

Δεν είναι καμπύλες κανονικής ανάπτυξης και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι πρέπει να αναθεωρηθούν οι καμπύλες και να γίνουν όπως των μωρών που θηλάζουν. Αυτές θα είναι το πρότυπο, το μέτρο σύγκρισης για όλα τα μωρά και όχι αυτές που έχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό γεννήθηκε3980 και 55 πόντους , όταν φύγαμε από την κλινική ήταν 3800, στις 20 μέρες ήταν 4230 και στις 40 μέρες (προχτές δηλαδή που πήγαμε στον παιδίατρο) ήταν 4880 και 57 πόντους. Επαιρνε δηλαδή το τελευταίο 20αημερο 31γραμ. την μέρα.Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι μεν μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά θα έπρεπε ίσως να έχει πάρει παραπάνω, λαμβάνοντας υπόψην και το γεγονός ότι και εγώ και ο άντρας μου είμαστε πολύ μεγαλόσωμοι(Εγώ 1,87 και ο άντρας μου 2,00).Είπε θα δούμε πως θα πάει και στους 2 μήνες...

 

Απαράδεκτος!!!

 

Ποτέ δεν συζητάμε το βάρος του μωρού σε σχέση με το μέγεθος των γονέων τις πρώτες 40 μέρες. Είναι μάλλον αναξιόπιστη η συσχέτιση του ύψους των γονέων με την πρόσληψη βάρους του μωρού τις πρώτες 40 μέρες.... Αλήθεια δεν έχω ακούσε κανένα παιδίατρο μέχρι τώρα να κάνει τέτοια συσχέτιση. Καινούργιο φρούτο;

 

Το βάρος του μωρού σας είναι πάρα πολύ καλό. Απλά μεθοδευμένη υπονόμευση μου μυρίζει....

 

Προσωπικά θα του ζητούσα να μου δείξει μια τουλάχιστον μελέτη που να συσχετίζει το βάρος του μωρού στις 40 μέρες με το ύψος των γονέων.

 

Μάλλον δεν θα βρει... Μάλλον αυθαιρετεί...

 

 

Το μωρό πίνει μόνο μητρικό γάλα με μπιμπερό.

 

Προφανώς πίνει όσο θέλει. Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα του παιδιάτρου; Τι θα δει στους δύο μήνες; Μήπως ότι το γάλα σου δεν είναι επαρκές θερμιδικά;;;

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω ανησυχήσει αρκετά.

 

Να ανησυχείς για την αξιοπιστία, την ηθική, το θράσσος του παιδιάτρου σου και να τον αλλάξεις. Να μην τον αλλάξεις τώρα. Να πας ακόμη μία επίσκεψη και μόλις ακούσεις την επόμενη "σοφία" του. Απλά να του πεις ότι είναι απαράδεκτος και να σηκωθείς να φύγεις χωρίς να ολοκληρωθεί η επίσκεψη και χωρίς να πληρώσεις.

 

Μήπως το γάλα μου δεν είναι πολύ θρεπτικό;

 

Κατάλαβες τι έκανε ο παιδίατρός σου; Σε έβαλε να αμφιβάλλεις για την ποιότητα του γάλακτός σου....

 

Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

 

ΚΑΜΙΑ!

 

Μήπως πρέπει να εμπλουτίσω την διατροφή μου΄;

 

ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΣΙΤΙΖΟΣΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΤΡΟΦΗΣ, ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΡΕΠΤΙΚΟ.

 

Ο παιδίατρός σου δεν έχει διαβάσει πουθενά για μη θρεπτικό γάλα. Όμως έχει το θράσσος να το υπονοήσει...

 

Εντωμεταξύ της δίνω να φάει μέχρι που σπρωχνει το μπιμπερό και κλαίει.

Τι να κάνω; Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;

 

Στα 7 χρόνια που υποστηρίζω μητέρες έχω συναντήσει πάρα πολλούς παιδιάτρους που προσπαθούν να υπονομεύσουν το θηλασμό ακόμη και σε μητέρες που τα καταφέρνουν τόσο καλά όσο εσύ.

 

Δυστυχώς το θράσσος τους είναι πολύ μεγάλο και χρειάζονται ανάλογη συμπεριφορά από εμάς. Δεν υπάρχει καμία δεοντολογία;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θράσσος τους είναι πολύ μεγάλο και χρειάζονται ανάλογη συμπεριφορά από εμάς. Δεν υπάρχει καμία δεοντολογία;

 

Έχεις δίκιο, Αγλαΐα, βλέπει ο μ...... μια κοπέλα που καταβάλει ΟΛΗ ΑΥΤΗ την ΥΠΕΡΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ για να δώσει στο παιδί της μητρικό γάλα και προσπαθεί να την εμποδίσει αντί να την ενθαρρύνει σε αυτό τον ΔΥΣΚΟΛΟΤΑΤΟ δρόμο που επέλεξε :evil::evil::evil:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις δίκιο, Αγλαΐα, βλέπει ο μ...... μια κοπέλα που καταβάλει ΟΛΗ ΑΥΤΗ την ΥΠΕΡΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ για να δώσει στο παιδί της μητρικό γάλα και προσπαθεί να την εμποδίσει αντί να την ενθαρρύνει σε αυτό τον ΔΥΣΚΟΛΟΤΑΤΟ δρόμο που επέλεξε :evil::evil::evil:

 

Δεν χρειάζεται να καταλάβει τίποτα! Αυτό με εξοργίζει. Τα νούμερα μιλάνε μόνα τους, το μωρό τρώει όσο θέλει και βάζει πολύ καλό βάρος. Ας το βουλώσει. Ας περιμένεις ένα περιστατικό που θα μπορεί άνετα να το υπονομεύσει. Ας έχει τη διακριτικότητα να υπονομεύει μόνο εκεί που τον παίρνει και όχι κι εκεί που είναι ηλίου φαεινότερο ότι όλα πάνε καλά.

 

Αναρωτιέμαι αν είναι από εκείνους τους γιατρούς που μετά συζητάνε με συναδέλφους πόσο βλεμμένες είναι οι μητέρες που πιστεύουν ότι βλακεία τους λένε (έχει γίνει τέτοια κουβέντα μπροστά μου..., δύο γιατροί συναγωνίζονταν ποιος είχε πει τη μεγαλύτερη βλακεία και έγινε πιστευτός...)

 

Πες μου αν έχεις διαβάσει πουθενά να συσχετίζεται το βάρος των 40 ημερών με το ύψος των γονέων.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου αν έχεις διαβάσει πουθενά να συσχετίζεται το βάρος των 40 ημερών με το ύψος των γονέων.

 

Κοιτούσα το Medline για δημοσιεύσεις, υπάρχουν κάποιες αλλά συμπεριλαμβάνουν και τόσους άλλους παράγοντες (περιβαλλοντικούς εννοώ)

 

πχ κοίτα εδώ

 

http://ije.oxfordjournals.org/cgi/content/full/36/1/104

 

και άλλες τέτοιες υπάρχουν του 2007 και 8 κυρίως αλλά κοιτάνε την ανάπτυξη στους 6 ή 9 μήνες όχι στις 40 μέρες...Επίσης το ύψος σχετίζεται με το ύψος και το βάρος με το βάρος....

Να πω την γνώμη μου

Δεν νομίζω ότι στην περίπτωση της frene υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας....Μεγαλώνει μια χαρά το παιδάκι :D:D:D και θα ακολουθήσει την δική του προσωπική καμπύλη ανάπτυξης...

Επίσης ποιος είπε ότι αν το μωρό τρεφόταν με ξένο γάλα θα έπαιρνε περισσότερο βάρος ; Μπορεί να το αποδείξει αυτό ο γιατρούλης; :twisted:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

και άλλες τέτοιες υπάρχουν του 2007 και 8 κυρίως αλλά κοιτάνε την ανάπτυξη στους 6 ή 9 μήνες όχι στις 40 μέρες...

 

Κι εγώ αυτές ξέρω! Αυτές που μετράνε το βάρος μετά από μήνες (6, 9, 12, 18, 24, 30...) όμως καμία που να σχετίζει την πρόσληψη βάρους του μωρού τις πρώτες 40 μέρες με το ύψος των γονέων. Αυτό το κάνουν γιατί το βάρος των 40 πρώτων ημερών σχετίζεται ισχυρά με παράγοντες που επηρεάζονται από τον τοκετό αλλά και με παράγοντες που αφορούν το πρώτο διάστημα μετά τον τοκετό (πχ ίκτερο). Όσο περνάει ο καιρός εξομαλύνεται η επίδραση του τοκετού και το βάρος του παιδιού αρχίζει να διαμορφώνεται σύμφωνα με τις γενετικές προδιαγραφές του...

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός εξομαλύνεται η επίδραση του τοκετού και το βάρος του παιδιού αρχίζει να διαμορφώνεται σύμφωνα με τις γενετικές προδιαγραφές του...

 

Καλά μου το πήρες από το... πληκτρολόγιο γιατί δεν μπορώ να πω από το στόμα :D:D:D:D:D:D

 

Δεν το πιστεύω :lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, χίλια ευχαριστώ... :D:D:D

Αν δεν είχα και εσάς...

Υποτίθεται τον διάλεξα γιατί είναι ο καλύτερος στην πόλη μου, μετά από ένα γκάλοπ που έκανα.

Θα δούμε τι θα μου πει στους 2 μήνες, είμαι πολύ περίεργη!!

Προχτες την ώρα που φευγαμε είπε: "Θα δουμε, θα δουμε, το μητρικό γάλα βέβαια είναι τροφή αναντικατάστατη"

Επίσης, την πρώτη φορά που πήγαμε στις 20 μέρες (πριν σας βρώ και μάθω για τα θήλαστρα), του είπα ότι βγάζω το γάλα με το θήλαστρο και ότι δεν φτάνει για το μωρό και ότι δίνω και ένα γεύμα ξένο.Δεν έπρεπε να με ρωτήσει τι θήλαστρο χρησιμοποιώ και να με ενημερώσει για τα νοσοκομειακά, να με βοηθήσει τελοσπάντων;;Δεν ασχολήθηκε καθόλου με το θέμα, απλά είπε "Α, μάλιστα"

Ευχαριστώ και πάλι κορίτσια για όλα! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

 

Καλά μου το πήρες από το... πληκτρολόγιο γιατί δεν μπορώ να πω από το στόμα :D:D:D:D:D:D

 

Δεν το πιστεύω :lol::lol::lol:

 

:lol: Ξέρεις, αυτό ισχύει και στα φυτά!!!! Από τις μετρήσεις των μηνών, ή του πρώτου, δεύτερου έτους δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον κοριτσια πηγαμε σημερα σε αλλον γιατρο και μας αλλα πραγματα. Το μωρο έγινε 5480 και 61,5 πόντους, βαζει δηλαδη 35 γρ την μερα και μας ειπε ότι όλα παν πολύ καλά!!

Επίσης του είπα ότι βρηκα εσένα Αγλαια και με βοήθησες και μου είπε ότι σε εχει ακουστα και μου πε για την κυρία Πατσούρου ότι την ξέρει και οτι καναν μαζι ειδικότητα.

Νευριασε άπειρα όταν του πα οτι δεν με βοηθησαν στην κλινικη με τις επιπεδες θηλες οσο επρεπε για να θηλασω.Μου πε οτι δυστυχως δεν ειμαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.

Αυτα τα ολίγα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...