Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση παιδικού σταθμού στη Γλυφαδα


Recommended Posts

Καλήμέρα,

θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 2,5 χρονών και ψάχνω παιδικό σταθμό στην περιοχή μου. Μέχρι στιγμής έχω δει τα "Πεφταστέρια", το "My playland", το "Χρώματα και Γέλια", το "Λιλόσπιτο" και το "Τρένο με τις Φράουλες" στην Τερψιθέα.

Υπάρχει καμία μανούλα που να έχει προσωπική εμπειρία να καταθέσει από κάποιον από αυτούς?

 

Ευχαριστώ πολύ

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Sonid, να σου ζήσει το παιδάκι σου.

Εγώ έχω ένα αγοράκι 21 μηνών & κοιτάω παιδικούς σταθμούς. Μέχρι τώρα έχω δει, ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΟΣ (Βούλα), ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ (Γλυφάδα), Ο ΚΗΠΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ (Βούλα), HAPPY FACES (Γλυφάδα) & ΤΑ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΙΑ (Γλυφάδα).

Με τον τελευταίο ενθουσιάστηκα. Όλοι οι άλλοι ήταν απαράδεκτοι για εμένα. Δεν μπορεί να έχεις παιδικό σταθμό και η αυλή σου να έχει χώμα και πέτρες....

Εσύ σε αυτούς που πήγες είδες κάτι ιδιαίτερο που αξίζει να πάω και εγώ; Να πας οποσδήποτε στα Σπουργιτάκια να τον δεις. Πολύ καλή τιμή και πολύ όμορφος σταθμός. Αν θέλεις στείλε μου πμ να σου πω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για την περιοχή, μπορείς να μου πεις εντυπώσεις από τους σταθμούς που επισκέφτηκες κι αν δε σου είναι κόπος τιμές και παροχές; Φυσικά και δε θα βασιστώ σε κάποιον άλλο αλλά θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα πριν τους επισκεφτώ. Είναι κάποιοι και στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ο καθενα ψαχνει και κοιταει για διαφορετικα πραγματα σε εναν παιδικο συαθμο, οποτε θα περιοριστω στο να σας πω την αποψη μου για το ποια θεωρω οτι ηταν τα δυνατα σημεια του καθενος. Δεν αισθανομαι ανετα να πω κατι αρνητικο για καποιον, γιατι θεωρω αδικο να επηρεασει καποιον η αποψη μου.

 

Πεφταστερια : Πολυ καθαρος χωρος, μεγαλες αιθουσες, αυλη με γκαζον και τεντα στο χωρο των παιχνιδιων. Παιδαγωγικη προσεγγιση που αφορα πολυ τα θεματα προσωπικης υγιεινης, 16 παιδακια με 2 παιδαγωγους, ανοικτο σε γονεις και προωθει τη συμμετοχη τους στη ζωη και τις γιορτες του σχολειου.

 

My playland : μικροι εσωτερικοι χωροι, μεγαλη αυλη με τεχνιτο γκαζον, 14 παιδακια με 2 δασκαλες και μια βοηθο ( πρακτικη ). Πολυ προσιτο προσωπικο.

 

Χρωματα και γελια : Επικεντρωνονται πολυ στο εκπαιδευτικο χαρακτηρα του προγραμματος, με πολλα ερεθισματα απο βιβλια, μουσικη, κατασκευες. 18-20 παιδακια με 2 παιδαγωγους και βοηθους για ταισμα, αλλαγμα κ.α. Δεν μιλησα με δασκαλες, μονο με την διευθυντρια. Αυλη με χωμα και δεντρα αλλα απο οτι καταλαβα περνανε πολυ περισσοτερο χρονο μεσα κανοντας δραστηριοτητες. Επισης εχει εσωτερικη σκαλα, φαρδια ξυλινη, αλλα με διαβεβαιωσαν οτι εχουν ειδικο τροπο στον οποιο εκπαιδευονται τα παιδια να κατεβαινουν.

 

Το τρενο με τις φραουλες : μικρος εσωτερικος χωρος με λιγα παιδακια ομως. 8 παιδακια με μια δασκαλα. Αυλη με μιση με χωμα και μιση με δαπεδο ασφαλειας. Ζεστοι ανθρωποι, πεισσοτερο βαρος στην κοινωνικοποιηση και την ομαδικοτητα και λιγοτερο σε αυστηρους εκπαιδευτικους στοχους.

 

γενικα πιστευω οτι ολοι ειμαστε διαφορετικοι, και το τι χρειαζεται να δει ο καθενας μας για να πιστει να εμπιστευτει τα παιδακια του σε ανθρωπους που δε γνωριζει ειναι διαφορετικο.

 

καλη μας τυχη μανουλες!

εμπιστευτειτε το ενστικτο σας, νομιζω ειναι το καλυτερο εργαλειο μας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...