Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικοι σταθμοι και χρεωσεις (μεσω ΕΣΠΑ)


Recommended Posts

Eμενα σημερα σε ιδιωτικο σταθμο μου ζητησαν.770 για σιτιση,100 γραφικη υλη 400 για δραστηριοτητες 150 για εκδρομες και 70 για το κολυμβητηριο . Η σιτιση ειναι προαιρετικη αλλα τα υπολοιπα υποχρεωτικα. Τι γινεται τωρα;; Μου ειπαν πως στις δραστηριοτητες ερχονται αλλοι δασκαλοι κλπ . Εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια;; Το κοστος αυτου του σταθμου ειναι 5300 εκτος εσπα κ χωρις σιτηση, μου ειπαν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα... Πήγα και εγώ σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό μέσω ΕΣΠΑ και μου είπαν ότι για σίτιση δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη το ποσό αλλά ζητάνε 100 εγγραφή 180 για γραφική ύλη΄, 100 για γιορτή και 800!!!!! για σχολικό. Πολλά δεν είναι; τι επιδότηση είναι αυτή;:(

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα, εγγραφη δεν πληρωνεις σιγουρα οσο για το σχολικο αν το θελεις εισαι αναγκασμενος να το πληρωσεις εσυ. Κ η γραφικη υλη δεν εισαι αναγκασμενη να πληρωσεις. Μπες και κατεβασε την αιτηση που εχουν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ οι σταθμοι και θα τα δεις κ μονη. Πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι και να ξερουμε τα δικαιωματα μας.

Link to comment
Share on other sites

opos egtapsa kai sto parapano thema tha to grapso kai edo piga sto espa apo konta kai mou pan eggrafi kai xartika den plironoume...oso gia ta trofeia mou pan 30me 40 euro tp max....eleos pia epitides to kanoun gia na min paroun ta paidia

Δεν γινεται να μην τα παρουν ! Εχουν υπογραψει την συμβαση . Απλα το παιζουν και οποιος πληρωσει πληρωσε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 440 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΧΟΛΙΚΟ Κ 660 ΣΙΤΙΣΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ.ΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα στον ιδιωτικό παιδικό που πήραν τα παιδιά μου,

550 τον χρόνο το σχολικό για το κάθε παιδί και 160 για το προνήπιο και 110 για το μικρό προνήπιο που είναι στην ουσία τα έξοδα για όλο τον χρόνο για τις εκδρομές που θα κάνουν και τις στολές για τις σχολικές εορτές.

Τίποτα άλλο.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμάς μας πήραν μέσω εσπα σε βρεφονηπιακό όμως, αλλά από όσο γνωρίζω γραφική ύλη και τέτοια δεν πληρώνεις. Το πρωινό είναι υποχρεωτικό να το παρέχει ο σταθμός αλλά στο δικό μας ήταν και το μεσημεριανό μέσα και μας το έκοψαν τώρα που πήραν περισσότερα παιδάκια μετά από παράπονα γονιών και δήμων. Αν θέλεις νομίζω πληρώνεις μέχρι 36 ευρώ το ανώτερο για το φαγητό, αλλά με μια επιφύλαξη γιατί ακόμη δεν έχει οριστικοποιηθεί. Ο σταθμός μας ζήτησε 50 ευρώ το μήνα για το μεσημεριανό ή αλλιώς στέλνουμε εμείς (αυτό κάνω τώρα), αλλά κι η διευθύντρια μου είπε ότι μόλις ξεκαθαρίσει το τοπίο με το εσπα και μάθει σίγουρα θα μας πει αν όντως θα δίνουμε τόσα, εφόσον θέλουμε, ή λιγότερα. Πάντως για δύο εβδομάδες που έτρωγε μεσημεριανό ο μικρός μου στο σχολείο μου είχε λύσει τα χέρια, πρέπει να πω. Το σχολικό είναι εξτρα και κάθε σταθμός ορίζει μόνος του το ποσό. Ευτυχώς σε εμάς είναι 300ευρώ το χρόνο μόνο ( ο πιο φθηνός που έχω ακούσει μέχρι τώρα). Τα ζήτησαν όλα μαζί αλλά επειδή αυτό αποφασίστηκε μετά την αρχική επίσκεψή μου στο σχολείο συμφωνήσαμε να τα δώσω σε δύο δόσεις.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω

 

1) η χρεωση του σχολικου ειναι "πακέτο" δηλ. εμεις που δεν καναμε χρηση καθολου τον Σεπτεβριο και ουτε τον επομενο Ιουλιο, να ζητησω να μου αφαιρεθει ή θα πεσει στο κενο, σε σας τι ισχυει?

 

2) σε μας επισης ιδ. σταθμος μεσω Εσπα, δεν εχει σιτιση και μας ειπε οτι μεσημεριανο μονο με πληρωμη-πραιρετικα-,

ΑΛΛΑ και ΠΡΩΙΝΟ επισης με πληρωμη -προαιρετικα-, το πρωινο δεν ειναι υποχρεωτικο απο ολους τους σταθμους ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό στην επαρχία μας ζήτησαν:

-) 60 Ευρώ το μήνα για το σχολικό με 2 δρομολόγια ή 30 ευρώ με ένα δρομολόγιο.

-) 70 ευρώ το μήνα για διατροφή, πρωινό και μεσημεριανό.

-) για αναλώσιμα δεν μας ζήτησαν χρήματα αλλά μας έδωσαν μια λίστα να τα πάρουμε εμείς απ' όπου νομίζουμε.

Μας έκανε και μία έκπτωση 10 ευρώ το μήνα επειδή είμαστε από πέρυσι οπότε το πακετάκι 120 ευρώ. Για εγγραφή δεν μας ζήτησαν τίποτα.

Δυστυχώς σε εμάς τουλάχιστον μας είπαν ότι δεν μειώνεται αν δεν πας κάποιο μήνα γιατί τα δίδακτρα λέει είναι ετήσια. Δηλαδή είτε 9 μήνες το πας είτε 11 το ίδιο θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω

 

1) η χρεωση του σχολικου ειναι "πακέτο" δηλ. εμεις που δεν καναμε χρηση καθολου τον Σεπτεβριο και ουτε τον επομενο Ιουλιο, να ζητησω να μου αφαιρεθει ή θα πεσει στο κενο, σε σας τι ισχυει?

 

2) σε μας επισης ιδ. σταθμος μεσω Εσπα, δεν εχει σιτιση και μας ειπε οτι μεσημεριανο μονο με πληρωμη-πραιρετικα-,

ΑΛΛΑ και ΠΡΩΙΝΟ επισης με πληρωμη -προαιρετικα-, το πρωινο δεν ειναι υποχρεωτικο απο ολους τους σταθμους ή κανω λαθος?

 

Σε ότι αφορά στο σχολικό δεν ξέρω αν είναι πακέτο όπως λες ή όχι και κατά πόσο μπορεί να ισχύει αυτό. Επειδή κι εγώ θα πληρώσω για όλο το χρόνο σε δύο δόσεις ρώτησα τι γίνεται στην περίπτωση που αποφασίσω πχ το Φεβρουάριο να σταματήσω το παιδί από το σχολείο ή αν δεν χρησιμοποιώ το λεωφορείο κάποιους μήνες και μου είπε ότι τότε τα χρήματα θα μου επιστραφούν για το συγκεκριμένο διάστημα.

 

Σε ότι αφορά στο πρωινό είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να το παρέχει δωρεάν ο σταθμός. Μου έδειξαν την εγκύκλιο όταν πήγα από τα γραφεία τους στην ΕΕΤΑΑ. Για το μεσημεριανό εφόσον μπορούν να δίνουν και θέλει κάποιος να πληρώνει για αυτό, ναι είναι προαιρετικό. Για το πρωινό είμαι σίγουρη όμως. Το λέει και στη σύμβαση. Εάν επιμένουν να πληρώνετε κάνε τους καταγγελία στην ΕΕΤΑΑ.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχει δικαίωμα ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού ,συνεργαζόμενος με ΕΕΤΑΑ, δεχόμενος τους όρους που έχει υπογράψει στη σχετική σύμβαση ,να ζητάει επιπλέον χρήματα για "υπηρεσίες" που δεν χρησιμοποιείς, με τον εκβιασμό πως αν δεν του τα δώσεις δεν θα δεχτεί το παιδί στο σταθμό ?

Μπορεί κάποιος να απαντήσει έγκυρα και υπεύθυνα?? Πως αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση? Υπάρχει κράτος που να προστατεύσει τον πολίτη από τέτοιες περιπτώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικαίωμα ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού ,συνεργαζόμενος με ΕΕΤΑΑ, δεχόμενος τους όρους που έχει υπογράψει στη σχετική σύμβαση ,να ζητάει επιπλέον χρήματα για "υπηρεσίες" που δεν χρησιμοποιείς, με τον εκβιασμό πως αν δεν του τα δώσεις δεν θα δεχτεί το παιδί στο σταθμό ?

Μπορεί κάποιος να απαντήσει έγκυρα και υπεύθυνα?? Πως αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση? Υπάρχει κράτος που να προστατεύσει τον πολίτη από τέτοιες περιπτώσεις ?

 

Για τι είδους υπηρεσίες μιλάς; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Αν για παράδειγμα ζητάει χρήματα για επισκέψεις του παιδιού σε θέατρο ή τέτοιες εκπαιδευτικές δραστηριότητες κι εσύ δεν στέλνεις το παιδί σε αυτές, τότε λογικά δεν μπορεί να απαιτήσει αυτά τα χρήματα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως, από ΕΕΤΑΑ μόνο θα μπορέσεις να ενημερωθείς πιο σωστά.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τι είδους υπηρεσίες μιλάς; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Αν για παράδειγμα ζητάει χρήματα για επισκέψεις του παιδιού σε θέατρο ή τέτοιες εκπαιδευτικές δραστηριότητες κι εσύ δεν στέλνεις το παιδί σε αυτές, τότε λογικά δεν μπορεί να απαιτήσει αυτά τα χρήματα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως, από ΕΕΤΑΑ μόνο θα μπορέσεις να ενημερωθείς πιο σωστά.

Υπηρεσίες προαιρετικές όπως αγγλικά, υπολογιστές ,αλλά και πληρωμή για γραφική ύλη..Τις οποίες κατά τον ιδιοκτήτη πρέπει να πληρώσεις είτε σου τις παρέχει είτε όχι..

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες προαιρετικές όπως αγγλικά, υπολογιστές ,αλλά και πληρωμή για γραφική ύλη..Τις οποίες κατά τον ιδιοκτήτη πρέπει να πληρώσεις είτε σου τις παρέχει είτε όχι..

 

Γραφική ύλη νομίζω δεν πληρώνεις...Δηλαδή, αν ο γιος μου που είναι 2 πάει σε παιδικό, που έχει τμήμα αγγλικών για μεγαλύτερα παιδιά, τμήμα υπολογιστών ή τμήμα ιππασίας στο νηπιαγωγείο, θα πρέπει να πληρώσω και για αυτά; Σαφώς όχι... Αυτό είναι το κομμάτι νομίζω που σε ενδιαφέρει από την αρχική προκήρυξη (εφόσον είναι προαιρετικές, μόνο αν τις επιλέξεις πληρώνεις)...

 

...Στα ανωτέρω ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ (?) περιλαμβάνονται και οι δαπάνες για γραφική ύλη αξίας 100?...

 

....Τα ανωτέρω ποσά καλύπτουν το συνολικό κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών, πλην της μετακίνησης για τις Δομές των περιπτώσεων Α1.1, Α1.2, Α2, Β1 και Β2, ανά θέση και ως εκ τούτου, ο Ανάδοχος δεν δύναται να προβεί σε είσπραξη τροφείων ή άλλης μορφής διδάκτρων ή οποιουδήποτε αντιτίμου από τις ωφελούμενες (όπως για παράδειγμα κόστος εγγραφής) ή δαπάνες διοργάνωσης εκδηλώσεων στο πλαίσιο των θρησκευτικών εορτών ή εθνικών επετείων.

 

Οι τυχόν άλλες ειδικές υπηρεσίες (π.χ. κολύμπι, επισκέψεις σε μουσεία, παρακολούθηση θεατρικών ή άλλων παραστάσεων, εκδηλώσεων κ.ά.) που παρέχονται από τις Δομές και είναι προαιρετικές, εφόσον τις επιλέξουν οι ωφελούμενες θα επιβαρύνουν οικονομικά τις ίδιες....

 

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Όλα αυτά υπάρχουν στην προκήρυξη...πες τον/την ιδιοκτήτη/τρια να κάνει τον κόπο και να τα δει αν έχει αμφιβολίες...διαφορετικά ας μην επιλέγει να είναι στο ΕΣΠΑ. Έχει υπογράψει σύμβαση κι έτσι αν επιμένει τον καταγγέλεις στην ΕΕΤΑΑ.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γραφική ύλη νομίζω δεν πληρώνεις...Δηλαδή, αν ο γιος μου που είναι 2 πάει σε παιδικό, που έχει τμήμα αγγλικών για μεγαλύτερα παιδιά, τμήμα υπολογιστών ή τμήμα ιππασίας στο νηπιαγωγείο, θα πρέπει να πληρώσω και για αυτά; Σαφώς όχι... Αυτό είναι το κομμάτι νομίζω που σε ενδιαφέρει από την αρχική προκήρυξη (εφόσον είναι προαιρετικές, μόνο αν τις επιλέξεις πληρώνεις)...

 

...Στα ανωτέρω ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ (?) περιλαμβάνονται και οι δαπάνες για γραφική ύλη αξίας 100?...

 

....Τα ανωτέρω ποσά καλύπτουν το συνολικό κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών, πλην της μετακίνησης για τις Δομές των περιπτώσεων Α1.1, Α1.2, Α2, Β1 και Β2, ανά θέση και ως εκ τούτου, ο Ανάδοχος δεν δύναται να προβεί σε είσπραξη τροφείων ή άλλης μορφής διδάκτρων ή οποιουδήποτε αντιτίμου από τις ωφελούμενες (όπως για παράδειγμα κόστος εγγραφής) ή δαπάνες διοργάνωσης εκδηλώσεων στο πλαίσιο των θρησκευτικών εορτών ή εθνικών επετείων.

 

Οι τυχόν άλλες ειδικές υπηρεσίες (π.χ. κολύμπι, επισκέψεις σε μουσεία, παρακολούθηση θεατρικών ή άλλων παραστάσεων, εκδηλώσεων κ.ά.) που παρέχονται από τις Δομές και είναι προαιρετικές, εφόσον τις επιλέξουν οι ωφελούμενες θα επιβαρύνουν οικονομικά τις ίδιες....

 

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Όλα αυτά υπάρχουν στην προκήρυξη...πες τον/την ιδιοκτήτη/τρια να κάνει τον κόπο και να τα δει αν έχει αμφιβολίες...διαφορετικά ας μην επιλέγει να είναι στο ΕΣΠΑ. Έχει υπογράψει σύμβαση κι έτσι αν επιμένει τον καταγγέλεις στην ΕΕΤΑΑ.

 

Γραφική ύλη θα πληρώσεις θες δεν θες, άσχετα με το ποσό που σε καλύπτει το ΕΣΠΑ. Μπορεί πολύ εύκολα ο παιδικός σταθμός να ισχυριστεί ότι τα υλικά της γραφικής ύλης που σου έχει δώσει να αγοράσεις είναι επιπλέον απο τα πρώτα 100 Ευρώ που καλύπτει το ΕΣΠΑ. Το ΕΣΠΑ απο την άλλη μεριά έχει δώσει το ελέυθερο στους παιδικούς σταθμούς να κάνουν ό,τι θέλουν.

 

Επίσης το ΕΣΠΑ έχει δώσει το ελεύθερο να επιλέξουν οι παιδικοί σταθμοί τους γονείς που εκείνοι θέλουν ασχετα με το αν η μητέρα έχει τα μόρια για να πάει στο παιδικό σταθμό. Με λίγα λόγια αν δεν σου αρέσει αυτά που σου ζητάει ο σταθμός, πάρτο και πήγαινέτο αλλού.

 

Μπορεί να ακούγεται σκληρό, αλλά τι δουλεύει σωστά στην Ελλάδα για να δουλέψει και αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .. είδα για τις τιμές των σχολείων που στέλνεται τα παιδάκια σας και το τι προσφέρουν τα ιδιωτικά και τρελάθηκα... Πάρα πολύ ακριβά, εγώ μένω στην επαρχία στέλνω μέσω έσπα τα παιδιά μου σε ιδιωτικό σταθμό, στον οποίο βέβαια πρίν ακόμη κάνουμε τα χαρτιά μας για το πρόγραμα πληρώσαμε 160 ευρώ και για τα δυο παιδιά και τώρα που μπήκαμε στο πρόγραμμα την γραφική υλή την πήραν οι ίδιοι με τα λεφτά που δώσαμε. Πρωινό -μεσημεριανο τρώνε εκεί χωρίς κάτι επιπλέον, βέβαια λεωφορείο δεν έχει αλλά πίστευω και να είχε δεν θα ήταν πολλά. Πάντως εάν τύχον δεν μας παίρναν στο πρόγραμμα μαζί με την εγγραφή ο μήνας και για τα δυο παιδάκια ήταν 240 ευρω.

Σε εσας που φαντάζομαι οι περισσότερες μητέρες μιλάνε για τους σταθμούς που βρισκονται στην Αθηνα οπότε εκει σε σκίζουν, αλλά και η μητερα από την επαρχία πάλι ακριβά μου φανήκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Μας ζήτησαν κι εμάς σήμερα γραπτώς να καλύψουμε τα τροφεία, 40 το μήνα...Έχει νόημα να πάρω τον Συνήγορο του Πολίτη, την ΕΕΤΑΑ ή οπουδήποτε; Δεν υπάρχει τρόπος να πληρωθούν αυτά...εκτός πια κι αν κόψω το σχολικό, αν και είναι μακριά σχετικά, κι όταν έχει κακοκαιρία δεν τον πηγαίνω...Δεν έχω άλλον τρόπο...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Μας ζήτησαν κι εμάς σήμερα γραπτώς να καλύψουμε τα τροφεία, 40 το μήνα...Έχει νόημα να πάρω τον Συνήγορο του Πολίτη, την ΕΕΤΑΑ ή οπουδήποτε;

 

 

Τώρα σου τα ζήτησαν???? Καλά είναι, εγώ πληρώνω 70 το μήνα και βέβαια πρέπει να τα έχω προπληρώσει για όλο το χρόνο μέχρι τα τέλη Μαρτίου αρχές Απριλιου. Το ΕΤΑΑ τους έχει δώσει το δικαίωμα να ζητήσουν μέχρι και 70 το μήνα μόνο για τροφεία και αυτοί "βαράνε" στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν; Τους έκοψαν 30 ευρώ μηνιαίως και τους επιτρέπουν να ζητούν μέχρι 70;;; Πού το έχεις μάθει αυτό, στο είπαν απ' την ΕΕΤΑΑ?

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...