Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ


Recommended Posts

Θα σας παρακαλούσα όποια έχει κάνει θεραπεία για τα αντιπατρικά αντισώματα ή βγήκαν αρνητικά αλλά δεν ακολούθησε τελικά θεραπεία να μου δώσει τα φώτα της! Έχω μπερδευτεί!!! Ο ένας γιατρός τα παραδέχεται ο άλλος όχι!!!

Ευχαριστώ κορίτσια!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αδελφή μου απέβαλλε επειδή είχε αντιπατρικά. Έκανε την θεραπεία της και τώρα έχει έναν υγιέστατο μπουμπούκο! Ό,τι πρέπει να το κάνεις. Είναι σημαντικό.

 

με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Julias τα αίτια της αποβολής δεν α ξέρει ποτέ και κανείς. Υποθέσεις κάνουμε! Και αν η αδερφή σου γέννησε με επιτυχία μπορεί να ήταν απά πιο τυχερή αυτή την φορά, δεν φταίει αναγκαστικά το εμβόλιο.

Σε ευχαριστώ όμως για την απάντησή σου.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός στην βιοψία που κάνανε της είπε οτι βρήκαν αντιπατρικά που οδήγησαν το βρέφος σε θρομβώσεις! Και ο γυναικολόγος μου και ο δικός της μας λένε οτι σχεδόν πάντα βρίσκεται η αιτία της αποβολής. Τους πιστευω γιατι εμένα με εσωσε ο γιατρός μου από αποβολές. Εσύ κάνε αυτό που σου λέει ο γιατρός σου. Εμένα η αδελφή μου πήγε σε τρεις γιατρούς και της είπαν όλοι να κάνει τα εμβόλια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

FEMALE ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ. ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ. ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ FAX ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΦΟΥΖΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΙΑ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ.....ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΙΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ. PLEASE !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡΕΝΑΤΑ μου, καλημέρα. Εγώ πάλι δεν έχω αγχωθεί καθόλου. Θα με άγχνωνε περισσότερο αν ήξερα ότι έχω θρομβοφιλία. Τα αντιπατρικά είναι αμφιλεγόμενα έτσι και αλλίως. Ο γιατρός σου σου σύστησε να κάνεις την εξέταση? Αν ναι, τότε πιθανότητα θα πιστεύει και τα εμβόλια. Εγώ θα πάω την Δευτέρα στον δικό μου να δ τι θα μου πει. Αν επιμένει για τα εμβόλια δεν πρόκειται να τα κάνω αβίαστα. Ήδη μια δεύτερη γιατρός μου είχε πει να μην κάνω καν την εξέταση.

Ενημέρωσέ με τι σου είπε ο δικός σου γατρός. Έχεις κάνει άλλες εξετάσεις? Αντισώματα, θρομβοφιλία?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

julias όταν λες στην βιοψία που κάνανε εννοείς την ιστολογική? Εμένα μου είπε ο γιατρός να κάνουμε μετά μια ιστολογική για να δουμε αν θα δείξει κάτι. Είναι το ίδιο πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑΤΑ μου, καλημέρα. Εγώ πάλι δεν έχω αγχωθεί καθόλου. Θα με άγχνωνε περισσότερο αν ήξερα ότι έχω θρομβοφιλία. Τα αντιπατρικά είναι αμφιλεγόμενα έτσι και αλλίως. Ο γιατρός σου σου σύστησε να κάνεις την εξέταση? Αν ναι, τότε πιθανότητα θα πιστεύει και τα εμβόλια. Εγώ θα πάω την Δευτέρα στον δικό μου να δ τι θα μου πει. Αν επιμένει για τα εμβόλια δεν πρόκειται να τα κάνω αβίαστα. Ήδη μια δεύτερη γιατρός μου είχε πει να μην κάνω καν την εξέταση.

Ενημέρωσέ με τι σου είπε ο δικός σου γατρός. Έχεις κάνει άλλες εξετάσεις? Αντισώματα, θρομβοφιλία?

 

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΜΑΖΙ. ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ. ΑΠΟ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΗΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΙΕΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΔΟΜΑΔΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΗΔΗ 3 ΧΑΜΕΝΑ ΠΙΘΑΝΑ ΜΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΓΙΑΤΙ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΛΥΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΛΥΣΗ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ? ΟΤΑΝ ΜΑΘΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

H κουμπάρα μου έκανε τρείς παοβολές εξαιτίας αυτού του προβλήματος. Απλά να ανφέρω ότι δεν το ήξερε, δεν το είχαν βρεί οι γιατροί. Αφού ταλαιπωρήθηκε με πολλούς γιατρούς και επιτέλους της βρήκαν τι έχει, έκανε την θεραπεία και αμέσως έμεινε έγκυος και πήγαν όλα τέλεια. Το αγοράκι της έιναι 3 ετών πλέον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ? ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΙΩΝ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΧΕΙ & ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ & ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΗΛΙΚΙΑΣ.

ΠΑΡΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ. ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα μου εξαρτάται τι εννοείς περιθώρια ηλικίας. Στα 30 είμαι. Αλλά ακόμη και αν υποθέσουμε πως έχω χρόνο μπροστά μου, δεν έχω αντοχές να το ξαναπεράσω! Το αν το θέλω πραγματικά δεν έχει και τόση σημασία. Αξία έχει αν αποδίδουν. Γιατί να είναι τόσο αμφιλεγόμενο θέμα.

Πες μας τι σου είπε ο δικός σου γιατρός όμως. Έτσι να μαζεύουμε γνώμες.

Α έχω ακούσει ότι σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν γ-ανοσφαιρίνη. Δεν ξέρω αν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε και έτσι.

Και μια άλλη ερώτηση! Έκανε καμιά αντιπατρικά και βγήκαν θετικά? Διότι θεωρείται σπάνιο & ό,τι συμβαίνει μόνο μεταξύ αδερφιών.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΑΛΛΑ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΡΑΦΕΙ "ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ". ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ. ΑΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΘΕΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ Η ΥΠΑΡΞΗ ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την αποψη μου γιατι στην αρχη ειχα και εγω τις ιδιες αμφιβολιες με εσας!εμεις εχουμε προβλημα ιστοσυμβατοτητας με το συζυγο.καποιες τιμες ειναι ιδιες και στους δυο(αυτο λενε οτι συμβαινει μεταξυ αδελφων).εχω τρεις παλλινδρομες κυησεις,οποτε ειχα απογοητευτει και ας το δοκιμασω και αυτο.καναμε τα εμβολια και αμεσως εμεινα εγκυος,τωρα ειμαι στην ενατη εβδομαδα και προσευχομαι να πανε ολα καλα.γι΄αυτο και τα προτεινω σε οσες βεβαιως εχουν προβλημα.καλη επιτυχια σε οτι κι αν αποφασισετε!

OAFfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειχα τρεις παλινδρομες!!!διαγνωση για μενα θρομβοφιλια και προβλημα με τα αντιπατρικα!!!!!

εκανα 3 εμβολια πριν την εγκυμοσυνη και ενα κατα την διαρκεια!!!!συν τις αντιπηκτικες ενεσεις καθολη την εγκυμοσυνη....

αποτελεσμα εχω τον μπουλουκακο μου τον Μαροιουλη!!!!!

δεν ξερω τι απο ολα εφταιγε το ζητημα ειναι οτι εκανα ολα οσα ειπε ο γιατρος μου και ολα πηγαν καλα.....

.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια είμαι μία από αυτές που της είχαν πει ότι έχει αντιπατρικά αντισώματα.Βλέπετε ήταν μόδα πολλά χρόνια πρι. Βέβαια όπως σωστά ειπώθηκε υπάρχει διχογνωμία για το π΄σοσο δουλεύουν τα αντιπατρικά.

 

Είχα δύο αποβολές πριν το πρώτο μου παιδί. Μετα από εξετάσεις η διάγνωση ήταν αντιπατρικα αντισώματα. Έκανα ένα εμβόλιο έμεινα εγκυος σχεδόν αμέσως και γέννησα την κόρη μου. Ακολούθησε μια αποβολή παρόλο που ειχα κανει τα εμβόλια και αποφάσισα ότι την επόμενη φορά που θα μείνω έγγυος δεν θα κάνω εμβόλια. Πράγματι δεν έκανα εμβόλια και έχω ακόμα δυο παιδιά.

 

Δεν υπάρχεις κίνδυνος να κολλησεις καμμία ασθένεια. Το εμβόλιο παρασκευάζεται απο άιμα του συζύγου και πριν απο αυτό πρεπει να έχει κάνει μια σειρα εξετάσεων.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

female μου καλημέρα. Εύχομαι σήμερα να τα πουμε εκτενέστερα.

 

Κορίτσαι σόρυ αν σας ζαλίζω με ερωτήσεις αλλά οταν έχεις περάσει μια τέτοια φάση θες να είσαι όσο πιο ενημερωμένη γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου!Καμιά φορά είναι καλύτερο να μην ξέρεις! Διότι από όσα ακούς μπερδεύεσαι.

Έχω δουλειά σήμερα αλλά θα προσπαθήσω να μπω! Θα σε ενημερώσω!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι female ειναι τα αντιπατρικα.η εξεταση λεγεται μοριακη τυποποιηση HLA ταξης II.γινεται δοκιμασια ανιχνευσης αντι-HLA λεμφοκυτταροξικων αντισωματων(αντιπατρικων αντισωματων) με τη μεθοδο λεμφοκυτταροτοξικοτητος δυο σταδιων(ορος της συζυγου/κυτταρα του συζυγου).το αποτελεσμα ηταν 8% αρνητικο και μου συνεστησαν τα εμβολια.

OAFfp3.png
Link to comment
Share on other sites

MPOUMPOUKAKI ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΟΣΤΑ.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 'Η ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ & ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΗΣΕ?

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις εξετασεις τις εκανα στο κεντρο που εκανα και τη θεραπεια.τα αποτελεσματα βγηκανε σε 20 μερες περιπου.ξεκινησα κατευθειαν την θεραπεια,εκανα 4 εμβολια ανα 20-25 μερες και επρεπε να μην μεινω εγκυος κατα τη διαρκεια.μολις τελειωσε ομως η θεραπεια εμεινα κατευθειαν εγκυος(ενω στην δευτερη εγκυμοσυνη εμεινα μετα απο 2 χρονια)δεν ξερω αν ευθυνεται γι΄αυτο το εμβολιο,εγω παντως εχω αλλαξει γνωμη και τα υποστηριζω φανατικα.αν και τα λεφτα ειναι πολλα προτιμω να τα δωσω για τα εμβολια και οχι στις τρεις αποξεσεις που εκανα.θα εκανα τα παντα για να αποκτησω ενα μωρακι απλα σε καποιες απο εμας ειναι πιο δυσκολο.

OAFfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...