Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΝΟΜΥΩΜΑ & ΓΙΑΤΡΟΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής: προσπαθούμε γύρω στον 1,5 χρόνο, αλλά τίποτα ακόμα. Σπερμοδιάγραμμα super, σαλπιγγογραφία καθαρή, FSH, LH, οιστραδιόλη και προγεστερόνη καλές, καλλιέργεια κολπικού καλή, hunner test καλό, απλά έχω ένα οινομύωμα 6cm ενδοτοιχικό υπορρογόνιο στο οπίσθιο τοίχωμα της μήτρας.

Επειδή δε μπορώ να βγάλω άκρη με τους γιατρούς...ο ένας μου λέει δεν πρέπει να βγει γιατί μπορεί να δημιουργήσει συμφύσεις, ο άλλος είναι μεγάλο και μπορεί να φταίει αυτό που δε μένεις έγκυος, άρα πρέπει να σταματήσεις τις προσπάθειες και πρώτα να το βγάλουμε και επείδή δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να μου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη και να ακούσω τη λογική του, ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζετε κάποιο γιατρό που ασχολείται με τέτοιες περιπτώσεις (και λαπαροσκόπηση) τον οποίο θα μπορούσατε να μου προτείνετε για να πάρω ακόμα μια γνώμη.

Σας Ευχαριστώ πολύ

dZSKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ'αρχας καλως ήρθες και σου εύχομαι γρήγορα να αποκτησεις παιδάκι που τόσο πολύ θέλεις.Δεν γνωρίζω κάποιον γιατρό να σε βοηθήσω.Ξερω ομως οτι κάποιες απο εδω μέσα θα σε βοηθήσουν σίγουρα :D:wink: Καλη επιτυχία σε οτι κι αν κάνεις....

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.Εχω και γω ενα ινομυωμα στα 4cm.To οποιο ομως παρακολουθώ και επειδη δεν μεγαλώνει η γυναικολόγος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να το πειράξουμε.Και οτι δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στο να συλλάβω ουτε και στην εγκυμοσυνη.Θα σου πω και για την περίπτωση ομως της αδελφής μου η οποια ανακάλυψε το ινομυωμα της οταν πηγε στο γιατρο για να επιβεβαιωσει την εγκυμοσυνη της στο δευτερο παιδι,το οποιο επιασε και αμεσως, και ηταν γύρω στα 7cm.Ο γιατρος της ειπε πως τωρα σιγουρα δεν μπορουμε να το πειραξουμε και οτι πρεπει να προσεχει στους πρωτους μηνες μονο γιατι εξαιτιας του υπαρχουν μικρες πιθανοτητες για αποβολη.Και αυτο γιατι συνήθως το ινομυωμα που τρεφεται απο ορμονες στην εγκυμοσυνη πιθανοτατα να μεγαλωσει και αλλο.Όλα πηγαν καλά στην εγκυμοσύνη.Γεννησε με καισαρική (επειδη ετσι γεννησε και την πρωτη φορα και δεν το διακυνδυνεψαν για φ.τ.) την ωρα της καισαρικής όμως της εβγαλε και το ινομυωμα γιατι ειχε μεγαλωσει αρκετα και δεν μπορουσε να το κρατησει.Σιγουρα δεν μπορω να σου δωσω εγω απάντηση στο τι πρεπει να κανεις.Εξαλλου καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,παιζει ρολο και η θεση του ινομυωματος.Σου λεω απλα την ιστορια μηπως καπως,καπου βοηθησει.Την γιατρό μου, που ειναι και η γιατρος της αδελφής μου,προσωπικα την εμπιστευομαι.Ειναι στη Θεσσαλονικη ομως.Προσωπικη μου αποψη ζητα και τριτη γνωμη.Καποια απ τα κοριτσια σιγουρα θα σου προτινουν καποιο καλο γιατρο.Καλη επιτυχια και σορυ για το μεγαλο κειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρό δεν γνωρίζω αλλά θα σου πω οτι η μαμά μου έχει ινομυώματα και έχει κάνει 3 παιδιά!!

Μάλιστα οι γιατροί της είπανε οτι κανονικά δεν θα μπορούσε να κάνει παιδιά. :shock:

Ε είμαι η ζωντανή απόδειξη οτι όχι μόνο έγινε μάνα αλλά σύντομα θα γίνει και γιαγιά! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Exει πολυ μεγαλη σημασια η θεση του ινομυωματος και εφοσον λες οτι ειναι ενδοτοιχιακο και 6cm θα σε συμβουλευα να το ψαξεις πολυ πριν μεινεις εγκυος γιατι αυτα τα ατιμα τρεφονται με το αιμα κι αν μεγαλωσει προς τον εμβρυικο σακο εν δυναμει δημιουργει προβλημα. Καλο θα ηταν λοιπον να αποκλεισεις την πιθανοτητα βρισκοντας εναν γιατρο που να σου πει υπευθυνα τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλει προσοχή και ψάξιμο....Η ξαδέλφη μου είχε ένα οινούωμα το οποίο ανακάλυψε όταν έμεινε έγκυος στην ανιψιά μου...Επομένως δεν εμπόδισε την σύλληψη...Τοτε δεν το πείραξαν αλλά μετά από χρόνια μεγάλωσε και της συνέστησαν να το βγάλει....Όπως και έκανε λαπαροσκοπικά στον γιατρό μου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γλυκειά μου είχα ινομύωμα και το αφαίρεσα. Είχα πάει σε 2 γιατρούς, και οι 2 μου είχαν πει να το αφαιρέσω. Ο ένας λαπαροσκοπικά και ο άλλος κανονικά. Τελικά το αφαίρεσα με κανονικό χειρουργείο και ευτυχώς που το έκανα έτσι γιατί ήταν λέει σε δύσκολη θέση.

Πριν το αφαιρέσω το έψαχνα για ένα χρόνο. Αυτό συναίβει το 2001 και ευτυχώς ακόμα δεν ξανασχηματίστηκε. Και η μαμά μου όμως είχε στην 3η εγκυμοσύνη της και σταμάτησε την εγκυμοσύνη, γιατί ανάλογαμε το μέγεθος και τη θέση μπορεί να προκαλέσει από αποβολές μέχρι δυσπλασίες στο έμβρυο. Δες και σ' αυτή τη διεύθυνση.

http://www.vita.gr/html/ent/411/ent.1411.asp

 

Εύχομαι ότι και να αποφασίσεις να έχεις καλά αποτελέσματα και υγιές μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα γενικά στα γράφω εδώ και μόνο τα ειδικά θα τα ξαναγράψω στο πμ, μην γράφω και ξαναγράφω τα ίδια :D

 

Στη δική μου περίπτωση, έβγαλα ολόκληρη την εγκυμοσύνη με δύο μεγάλα ινωμυώματα. Για να καταλάβετε πόσο πολύ δε με απασχόλησαν, όπως βλέπετε ακόμη δεν ξέρω πώς γράφεται η λέξη (λάθος την έγραψα, έτσι;). Το ένα ήταν 8 εκ (ναι, 8, ήταν τεράστιο, το μωρό το έσπρωχνε, το κλώτσαγε, πέταγε ένα εξόγκωμα που στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το ίδιο το μωρό, έξυπνη κι εγώ) και το άλλο 5 εκ.

 

Ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν το πειράζουμε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ούτε κατά τη διάρκεια του τοκετού (χαρακτηριστικά μου είπε ότι αν μου το βγάλει κατά τη διάρκεια του τοκετού μπορεί να χάσω τη μήτρα μου και να του πάρω την άδεια) και, όταν γεννήσω, θα δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα και αν δεν υποχωρήσουν θα τα βγάλουμε τότε.

 

Όλα πήγαν μια χαρά στην εγκυμοσύνη. Κάποια στιγμή προς τον 6 μήνα που έκανα ένα μεγάλο ταξίδι, το ένα άρχισε να λυώνει στο εσωτερικό του, να γεμίζει υγρό αίμα, πράγμα που πονούσε αρκετά, αλλά ποιός τα θυμάται τώρα αυτά; Κατά τα άλλα μια χαρά, κανένα πρόβλημα. Μόλις γέννησα άρχισαν να συρρικνώνονται και πλέον είναι ορατό στον υπέρηχο μόνο το ένα, με μήκος κάποια, ελάχιστα χιλιοστά.

 

Ο γιατρός μου ειδικεύεται σε αυτό το θέμα. Στο πμ θα σου στείλω τα στοιχεία του. Είναι πολύ καλός, εγώ τον συνιστώ.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία και το σημαντικότερο μην αγχώνεσαι, σιγά τώρα, θα του δείξεις εσύ, το παλιο-οινομύωμα (καλά τώρα σίγουρα το έχω γράψει λάθος, έτσι; :lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω ειχα ενα ινομυωμα, το οποιο μου προκαλουσε πολυ αιμα στην περιοδο και μου εριχνε τον αιματοκριτη.ειχα και ταλαιπωρια με πονους και τετοια.Τελικα το αφαιρεσα λαπαροσκοπικα πριν 2 περιπου χρονια, ωστε να μην δημιουργησει προβλημα σε εγκυμοσυνη. κατ αρχας, περασε η ταλαιπωρια με το πολυ αιμα και τους πονους στη κοιλια και τη μεση.

Εμεινα εγκυος εναμιση χρονο μετα. Σημερα ειμαι εγκυος στον εβδομο μηνα και περιμενω με ανυπομονησια να γεννησω τη μπεμπα μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα μικρό (2εκ.). Ογιατρός μου είπε να μην το βγάλω, εκτός αν έχω προβληματα γονιμότητας. Επειδή ήμουν και 35 χρ. μου είχε πει, αν δεν μπορέσω να μείνω σε ένα χρόνο, θα το βγάζαμε. Στην εγκυμοσύνη μου είπε ότι υπάρχει κίνδυνος για πρόωρο τοκετό, ο οποίος τελικά όμως δεν υπήρξε, γιατί δεν μεγάλωσε τόσο πολύ (διπλασιάστηκε απλά, ενώ θα μπορούσε μέχρι και να δεκαπλασιαστεί) και δεν μου το έβγαλε στην γέννα γιατί φοβόταν την αιμοραγία. Και στη δεύτερη εγκυμοσύνη ακόμα δεν έχει καν μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Αφαίρεσα πριν από ενάμιση χρόνο με χειρουργική επέμβαση περίπου 30 ινομυώματα. Στους υπέρηχους φαίνονταν 3 και μάλιστα σε άσχημες θέσεις, όπου εμπόδιζαν ενδεχόμενη σύλληψη. Ακόμη κι αν θα μπορούσα να συλλάβω, όπως είπε ο γιατρός, ήταν πολύ πιθανό να προκαλέσουν αποβολή γιατί θα μεγάλωναν και θα πίεζαν το έμβρυο.

 

Τελικά αντί για 3 ινομυώματα, ανοίγοντάς με ο γιατρός βρήκε και μου αφαίρεσε περίπου... 30! Η βελτίωση που διαπίστωσα στις επόμενες περιόδους, από άποψη ροής και πόνων, ήταν συγκλονιστική!

 

Χτες που πήγα για τεστ παπ και εξέταση με υπέρηχο, βρήκε ότι μου ξαναβγήκαν δύο μικρά κι ένα μεγαλύτερο. Μου είπε ότι οι μήτρες που αναπτύσσουν ινομυώματα, δεν σταματούν ποτέ να τα βγάζουν. Ευτυχώς είναι έξω από τη μήτρα και δεν εμποδίζουν & με συμβούλεψε να μείνω έγκυος άμεσα, πριν μεγαλώσουν κι άλλο ή βγουν κι άλλα, και βλέπουμε μετά πώς θα τα αντιμετωπίσουμε...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα κορίτσια!! εγώ πριν 3 μήνες έκανα κανονικό χειρουργείο και μου αφαίρεσε ο γιατρός 8 ινομυώματα!!! 4 μεγάλα και 4 μικρά!!! Γιατρός Λουτράδης !!! πολύ καλός!! τώρα θα κάνω και την εξωσωματική στον ίδιο.....

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλως ηρθες και απο μενα.Εχω και γω ενα ινομυωμα στα 4cm.To οποιο ομως παρακολουθώ και επειδη δεν μεγαλώνει η γυναικολόγος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να το πειράξουμε.Και οτι δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στο να συλλάβω ουτε και στην εγκυμοσυνη.Θα σου πω και για την περίπτωση ομως της αδελφής μου η οποια ανακάλυψε το ινομυωμα της οταν πηγε στο γιατρο για να επιβεβαιωσει την εγκυμοσυνη της στο δευτερο παιδι,το οποιο επιασε και αμεσως, και ηταν γύρω στα 7cm.Ο γιατρος της ειπε πως τωρα σιγουρα δεν μπορουμε να το πειραξουμε και οτι πρεπει να προσεχει στους πρωτους μηνες μονο γιατι εξαιτιας του υπαρχουν μικρες πιθανοτητες για αποβολη.Και αυτο γιατι συνήθως το ινομυωμα που τρεφεται απο ορμονες στην εγκυμοσυνη πιθανοτατα να μεγαλωσει και αλλο.Όλα πηγαν καλά στην εγκυμοσύνη.Γεννησε με καισαρική (επειδη ετσι γεννησε και την πρωτη φορα και δεν το διακυνδυνεψαν για φ.τ.) την ωρα της καισαρικής όμως της εβγαλε και το ινομυωμα γιατι ειχε μεγαλωσει αρκετα και δεν μπορουσε να το κρατησει.Σιγουρα δεν μπορω να σου δωσω εγω απάντηση στο τι πρεπει να κανεις.Εξαλλου καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,παιζει ρολο και η θεση του ινομυωματος.Σου λεω απλα την ιστορια μηπως καπως,καπου βοηθησει.Την γιατρό μου, που ειναι και η γιατρος της αδελφής μου,προσωπικα την εμπιστευομαι.Ειναι στη Θεσσαλονικη ομως.Προσωπικη μου αποψη ζητα και τριτη γνωμη.Καποια απ τα κοριτσια σιγουρα θα σου προτινουν καποιο καλο γιατρο.Καλη επιτυχια και σορυ για το μεγαλο κειμενο.

 

Καλησπέρα κορίτσια.

Σας παρακολουθώ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να επικοινωνήσω μαζί σας στο forum.

έχω και εγω ένα ινομύωμα 5 εκ που με απασχολεί

ζώ Θεσ/νίκη και ψάχνω ένα γιατρό να με πείσει για το τί θα πρέπει τελικά να κάνω..

Θα ήταν εύκολο να μάθω στοιχεία για τη γυναικολόγο που σας παρακολουθεί στη Θεσσαλονίκη ώστε να πάρω μια ακόμα γνώμη;;;

Είμαι ήδη 35 ετών, δεν έχω΄παιδάκι και αισθάνομαι το χρόνο να με "απειλεί"

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ εχω 2 ινομυώματα. πριν την εγκυμοσύνη ηταν γύρω στα 3.5 εκ. συνέλαβα φυσιολογικά και μετά τον τοκετό έχουν αυξηθεί στα 4.5 -5 εκ. Η γιατρός μου μου ζήτησε να τα βγάλω πριν ξανασυλάβω και τώρα το σκέφτομαι.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα οτι εχω ινομυωμα στην πρωτη επισκεψη επιβεβαιωσης της εγκυμοσυνης. Ηταν 2-3 εκ. Μου ειπε οτι δεν το πειραζουμε. Γεννησα με καισαρικη κι ενω ειχε φτασει 7-8 εκ. Του ειπα να το βγαλει στην γεννα και μου ειπε οτι απαγορευεται γιατι αν κατι παει στραβα θα πρεπει να μου βγαλει τη μητρα και οτι θα επανελθει μετα τη γεννα στο αρχικο μεγεθος. Στην πρωτη επισκεψη μετα τη γεννα ειχε γινει 3-4 εκ. Μου ειπε οτι δεν θα εμποδισει την συλληψη και την επομενη εγκυμοσυνη.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

Η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής: προσπαθούμε γύρω στον 1,5 χρόνο, αλλά τίποτα ακόμα. Σπερμοδιάγραμμα super, σαλπιγγογραφία καθαρή, FSH, LH, οιστραδιόλη και προγεστερόνη καλές, καλλιέργεια κολπικού καλή, hunner test καλό, απλά έχω ένα οινομύωμα 6cm ενδοτοιχικό υπορρογόνιο στο οπίσθιο τοίχωμα της μήτρας.

Επειδή δε μπορώ να βγάλω άκρη με τους γιατρούς...ο ένας μου λέει δεν πρέπει να βγει γιατί μπορεί να δημιουργήσει συμφύσεις, ο άλλος είναι μεγάλο και μπορεί να φταίει αυτό που δε μένεις έγκυος, άρα πρέπει να σταματήσεις τις προσπάθειες και πρώτα να το βγάλουμε και επείδή δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να μου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη και να ακούσω τη λογική του, ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζετε κάποιο γιατρό που ασχολείται με τέτοιες περιπτώσεις (και λαπαροσκόπηση) τον οποίο θα μπορούσατε να μου προτείνετε για να πάρω ακόμα μια γνώμη.

Σας Ευχαριστώ πολύ

καλησπέρα.καταρχίν έχω ιομοίωμα και έμεινα έγκυος....2 φορές μάλλιστα.έχω στο ίδιο σημειο απο την αριστερη μεριά.την πρώτη φορά δεν το γνώριζα και όταν έκανα την αυχενική ήταν 10 εκατοστά...στους πρώτος υπέρηχος φαινόταν κάτι(με τις ορμόνες τις εκγυμοσύνης μεγαλώνει).αφού γεννησα μέσα σε 10 μηνες πηγε 5,5 εκατοστά μενω ξανά έγκυος βέβαια έκανα διακοπή στον 5ο λόγω σοβαρού προβλήματος που παρουσιάσηκε στο μωρό.σε αυτην την εγκυμοσυνη έμεινε το ίδιο 5,5 εκατοστά.πήγα σε 4 γιατρους οι τρεις μου είπαν να το αφησω και μια μαλ...(μαλλον επειδη ήταν γυναικα) μου ειπε να το αφαιρέσω και ήταν θαυμα που γεννησα τον γιο μου και διαφφορα ασχημα...εγω δεν το πειράζω...δεν με ενοχλει δεν το ενοχλώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Σας παρακολουθώ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να επικοινωνήσω μαζί σας στο forum.

έχω και εγω ένα ινομύωμα 5 εκ που με απασχολεί

ζώ Θεσ/νίκη και ψάχνω ένα γιατρό να με πείσει για το τί θα πρέπει τελικά να κάνω..

Θα ήταν εύκολο να μάθω στοιχεία για τη γυναικολόγο που σας παρακολουθεί στη Θεσσαλονίκη ώστε να πάρω μια ακόμα γνώμη;;;

Είμαι ήδη 35 ετών, δεν έχω΄παιδάκι και αισθάνομαι το χρόνο να με "απειλεί"

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

εγω εχω ενα ινομυωμα 2-3 εκατοστα. μου ειπε η γιατρος οτι ειναι στο εξωτερικο τοιχωμα της μητρας και αν δεν γινει 5 εκ. ή αν δεν μου προκαλεσει αιμοραγια δεν κανουμε τιποτα (δεν εχω παιδια ακομα). εδω και 5 χρονια το παρακολουθουμε. το πρωτο χρονο ειχε μια αυξηση 1,5 εκ (προς τα εξω) σε ενα 6μηνο και απο τοτε σταθερο. η γυναικολογος που με παρακολουθει (στη Θεσσαλονικη) λέγεται Τανγκου. fotirene αν θελεις να σου στειλω τα στοιχεια επικοινωνιας

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όσες είχατε ινομύωμα και το αφαιρέσατε παρατηρήσατε καμμία διαφορά στο μέγεθος της κοιλιάς σας γιατί είχα ακούσει ότι τα ινομυώματα φουσκώνουν την κοιλιά. Εγώ όσο αδύνατη και να είμαι την κοιλιά την έχω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

nano79

ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Θα ήθελα τα στοιχεία της γιατρού σου, μια ακόμα άποψη θα μου φανεί χρήσιμη προκειμένου να αποφασίσω τί θα κάνω τελικά. Εμένα όπως διάβασες είνια ήδη 5 εκ. αλλά ο γιατρός μου δεν μου έχει εξηγήσει ακριβώς σε ποιό σημείο βρίσκεται ( όπως περιγράφεις εσύ το δικό σου).

Εύχομαι τα καλύτερα το συντομότερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΕΚΑΝΕ ΕΚΑΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ? ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΟΙΧΩΜΑ Η΄ΣΤΟ ΕΝΔΡΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ? ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ.

ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΡΟΣΑΦΑΤΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙΟΥ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΕΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ Η΄ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΠΟΒΟΛΗ. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ? ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλή σας μέρα,

θα ήθελα να μου προτείνετε(εάν γνωρίζετε) γιατρό σε Δημόσιο Νοσοκομείο για αφαίρεση ινομυώματος 10 εκ.

 

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας γιατί είμαι από Επαρχία.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΥΠΕΡΠΛΑΣΤΙΚΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ 1.7ΧΙΛ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΙΝΔΙΝΟΥ ΛΟΙΜΩΞΗ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΙΚΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 25ΧΡ.ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΗ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...