Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ


Recommended Posts

Παρακαλώ τα παιδια μου (διδυμα) γινονται 3 ετων τον Οκτωβριο...εχετε να μου προτεινετε καποιον καλό σταθμό για τον Χειμώνα στα Δυτικά Προάστια?

Μου ειπαν για τα σχολεια "Αυγουλέα" που σκεφτομαι εκει να συνεχισουν και σχολειο.

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ....

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Αν σε βολεύει το Ίλιον, το Αγωγή και Φροντίδα είναι πολύ καλό. Πηγαίνουν τα παιδιά τους δύο φίλες μου και είναι πολύ ευχαριστημένες. Είχα πάει και εγώ όταν έψαχνα για παιδικό αλλά εμένα μου έπεφτε μακριά και δεν ήθελα να είναι ο μικρός τόση ώρα μέσα στο σχολικό. Εγώ τον πάω στον Παραμυθένιο Κόσμο και είμαι πολύ ευχαριστημένη, ο μικρός μου λατρεύει την δασκάλα του, αν σε βολεύει είναι στην Κηπούπολη και είναι πολύ οικογενειακός, αν θες πιο πολλές πληροφορίες να σου στείλω pm. Όταν κοίταζα για σταθμό μου άρεσε επίσης και το Αστεράκι στο Περιστέρι αλλά ήταν πάλι μακριά για μένα. Πήγαινε τη μικρή της μια συνάδελφος και ήταν ευχαριστημένη, μου έκανε εντύπωση ότι για τα πιο μεγάλα παιδάκια είχαν στην αυλή λαχανόκηπο! Στην Αυγουλέα που είχα πάει όλα καλά αλλά δεν μου άρεσε καθόλου που τα βγάζουνε τα μικρά στην ταράτσα! δεν είχε καθόλου αυλή και μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση. Για την Ροδοπαρέα στο Περιστέρι έχω ακούσει καλά λόγια, εγώ όμως δεν τον είχα επισκεφτεί τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό. Στην babyland πηγαίνει μια φίλη μου τις δύο κόρες της και είναι πολύ ευχαριστημένη, εγώ τον επισκέφτηκα τον παιδικό σταθμό γιατί κοίταξα για νηπιαγωγείο ( ο δικός μας δεν έχει νηπιαγωγείο) , μου άρεσε γενικά και ήταν πολύ συμπαθητική η ιδιοκτήτρια.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εάν θέλεις μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τον παραμυθένιο κόσμο στην Κηπούπολη? Σκέφτομαι να πάω εκεί το γιο μου που κλεινει τον Οκτώβριο τα 2, γιατί το σπίτι μας είναι πάρα πολύ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Αν σ' ενδιαφέρει η αγωγή και εκπαίδευση των παιδιών να συνεχιστεί σε όλη την σχολική ζωή, τα εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου είναι εξαιρετική λύση!

Εμένα ο μικρός μου τελείωσε φέτος την Α' Δημοτικού εκεί και μόνο καλά λόγια έχω να πω! Δυστυχώς στον παιδικό και στο νηπιαγωγείο τον έστελνα σε άλλο σχολείο πολύ γνωστό, αλλά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη! Κι ας ήταν από τα πιο πολυδιαφημισμένα και ακριβά σχολεία! Γονείς συμμαθητών του μικρού μου που έχουν μικρότερα παιδάκια στον παιδικό και στο νηπιαγωγείο στον Λιναρδάτο είναι πολύ ευχαριστημένοι!

Αυτό που εγώ είδα είναι ότι ασχολούνται πάρα πολύ με το κάθε παιδί εξατομικευμένα, υπάρχει σχολική ψυχολόγος σε καθημερινή 8ωρη βάση εκεί και το κάθε πρόβλημα αντιμετωπίζεται εγκαίρως με άμεση παρέμβαση! Ίσως στην αρχή σου φανεί λίγο αυστηρό, σε σχέση με άλλα πιο χαλαρά σχολεία, εμένα όμως αυτό με ικανοποίησε απόλυτα κι ας είναι ο δικός μου ένας από τους πιο ζωηρούς κι ας είχε τις περισσότερες παρατηρήσεις!!! Επίσης, εκτός από το μαθησιακό κομμάτι, δίνει τεράστια βαρύτητα στον αθλητικό και πολιτιστικό τομέα. Εξαρτάται βεβαίως από το τί ψάχνεις!

Δηλαδή εγώ ήθελα μετά το 6ωρο μάθημα, να τρώει εκεί (έχουν δική τους κουζίνα), να αθλείται εκεί και να διαβάζει εκεί και να γυρίζει στο σπίτι (γύρω στις 17:30-17:45) για ξεκούραση! Άλλοι γονείς θα διαφωνούσαν μαζί μου για τις τόσες ώρες του παιδιού, ίσως και για την μέλέτη εκεί! Αυτό όμως στη δική μας περίπτωση δούλεψε σωστά. Μια μικρή επαναληψούλα στο σπίτι της ορθογραφίας και της ανάγνωσης και μετά ξεκούραση! Έμαθε στην αυτοοργάνωση και στη διαχείριση του χρόνου χωρίς να χρειαστεί να τον πιέσω.

Σε κάθε περίπτωση βεβαίως η επιλογή ενός σχολείου είναι καθαρή προσωπική υπόθεση και αυτό που για εμένα μπορεί να είναι άριστο, για κάποιον άλλο γονιό με άλλο τρόπο ζωής, ωράρια, βιώματα, προσδοκίες κλπ., μπορεί να μην είναι καν καλό!

Θα σου έλεγα να πάρεις πολλές γνώμες, αλλά κυρίως ανθρώπων που γνωρίζεις και έχει παρόμοιο τρόπο ζωής!

Link to comment
Share on other sites

cateyes, ξέρω ότι η Αυγουλέα είναι πολύ καλό σχολείο, αλλά έχω ενδοιασμούς για το βρεφονηπιακό σταθμό, γιατί είναι σε όροφο, χωρίς κήπο, και τα βγάζουν για παιχνίδι στην ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cateyes, ξέρω ότι η Αυγουλέα είναι πολύ καλό σχολείο, αλλά έχω ενδοιασμούς για το βρεφονηπιακό σταθμό, γιατί είναι σε όροφο, χωρίς κήπο, και τα βγάζουν για παιχνίδι στην ταράτσα.

 

Ναι, έτσι είναι. Απλώς εγώ, όπως είπα, δεν τον έστειλα παιδικό και νηπαιγωγείο εκεί και δεν το αντιμετώπισα. Βέβαια, οι υπόλοιπες μαμάδες, όπως έγραψα, είναι ευχαριστημένες. Τρομάζει ο όροφοας και η ταράτσα, αλλά στην πραγματικότητα το κάνουν για την προστασία τους, γιατί στην αυλή είναι.......τα θηρία του Δημοτικού. Το νηπιαγωγείο και η Α' Δημοτικού προαυλίζονται μαζί, χωριστά από τις άλλες τάξεις του Δημοτικού. Ήδη η αυλή είναι μικρή για τόσα πολλά παιδιά Δημοτικού (από τα μείον του σχολείου)!

Είδα την ταράτσα και πραγματικά είναι ωραία. Έχουν βάλει φυτά και οι τοίχοι είναι υπερυψωμένοι, ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος πτώσης. Τα παιδιά βλέπουν ουρανό και παίζουν απερίσπαστα και σίγουρα έχουν συνεχή επιτήρηση.

Τώρα βέβαια, αν έπρεπε να διαλέξω βρεφονηπιακό σταθμό και άκουγα αυτό, ίσως κι εγώ να δίσταζα, ίσως και να μην το επέλεγα. Εδώ για το Δημοτικό που τελικά επέλεξα, σφίχτηκε η καρδιά μου όταν είδα την αυλή του Δημοτικού και με πολλούς ενδοιασμούς τον έγραψα. Τώρα; στο τέλος της χρονιάς στον απολογισμό που κάνω, βλέπεω πως τα θετικά είναι πολλά περισσότερα από τα αρνητικά και η ζυγαριά γέρνει φυσικά στα θετικά! Πάντως, το σχολείο είναι απόλυτα οργανωμένο και ακόμη και οι ώρες που προαυλίζονται είναι τέτοιες, αλλά και η επιτήρηση σχεδόν όλων των εκπαιδευτικών τέτοια, που δεν αφήνει πολλά περιθώρια για λάθη.

Π.Χ. Εμένα ο δικός μου,που ήταν Α' Δημοτικού δεν ηθελε να είναι στο πραύλιο του νηπιαγωγείου, ήθελε να προαυλίζεται από την άλλη πλευρά της αυλής που ήταν τα παιδιά από Β-ΣΤ Δημοτικού. Ε, ποτέ δεν τον άφησαν, ενώ πήγαινε να τρυπώσει, πάντα τον αντιλαμβάνονταν εγκαίρως!

Σίγουρα είχα θέματα, ειδικά το α' τρίμηνο μ έχρι το παιδί να προσαρμοστεί στο νέο σχολείο κι εγώ να αντιληφθώ τα συστήματα και τον τρόπο ενός άλλου σχολείου (που ήταν διαφορετικά από το προηγούμενο), αλλά ο απολογισμός είναι θετικός. Και ξαναλέω για το δικό μου παιδί, αυτό δε σημαίνει πως είναι για όλα τα παιδιά.

ΠΙστεύω πως η θεματοθέτρια, όπως είπα, πρέπει να συμβουλευτεί γονείς που τα παιδιά τους ήταν στο βρεφονηπιακό του Λιναρδάτου, να πάρει πολλές και διαφορετικές γνώμες και οπωσδήποτε ανθρώπων που η ίδια γνωρίζει, ώστε η γνώμη τους να έχει και ιδιαίτερη βαρύτητα για την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια,

σήμερα μία συνάδελφος που μένει κι αυτή στο Περιστέρι, μου είπε ότι πηγαίνει τα παιδιά της στη Νέα Παιδεία στο Δάσος Χαιδαρίου, βρεφονηπιακό και δημοτικό αντίστοιχα.

Είναι πολύ ευχαριστημένη και από τα δύο και δε σας κρύβω ότι με επηρέασε πολύ ο ενθουσιασμός της για το συγκεκριμένο σχολείο, το οποίο δεν το ήξερα καν, και δεν το είχα συνεπώς στη λίστα με αυτά που θα επισκεφθώ. Το γνωρίζει καμία από εσάς? Έχετε μήπως κι εσείς κάποιον γνωστό που σας έχει μιλήσει γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια,

σήμερα μία συνάδελφος που μένει κι αυτή στο Περιστέρι, μου είπε ότι πηγαίνει τα παιδιά της στη Νέα Παιδεία στο Δάσος Χαιδαρίου, βρεφονηπιακό και δημοτικό αντίστοιχα.

Είναι πολύ ευχαριστημένη και από τα δύο και δε σας κρύβω ότι με επηρέασε πολύ ο ενθουσιασμός της για το συγκεκριμένο σχολείο, το οποίο δεν το ήξερα καν, και δεν το είχα συνεπώς στη λίστα με αυτά που θα επισκεφθώ. Το γνωρίζει καμία από εσάς? Έχετε μήπως κι εσείς κάποιον γνωστό που σας έχει μιλήσει γι' αυτό?

 

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ. Πολύ καλό και οργανωμένο σχολείο. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον που να στέλνει το παιδί του εκεί. Αν μπεις στο θεμα "Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεί", θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά μ' αυτό. Νομίζω πως ένα μέλος η pashalitsa έχει μια φίλη της που στέλνει το παιδί της εκεί και η ίδια το είχε ψάξει τότε (δεν είμαι απολύτως σίγουρη, μπορείς πάντως να μπεις και να διαβάσεις). Αν θυμάμαι καλά το μόνο αρνητικό που είχα διαβάσει είναι ότι η αυλή του παιδικού/νηπιαγωγείου ήταν επάνω από το δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

mimi

 

Τώρα είδα ότι με ρωτάς για τον παιδικό που στέλνω τον μεγάλο μου. Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι άλλο πράγμα ο παιδικός σταθμός και άλλο το σχολείο. Για αυτόν τον λόγο επέλεξα έναν παιδικό σταθμό που να είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και να είναι οικογενειακή επιχείρηση. Ήθελα δηλαδή το παιδί να αισθάνεται όσο μπορεί πιο οικεία και επίσης επειδή στην αρχή τον έστελνα λίγες ώρες ήθελα να μπορεί να πεταχτεί κάποιος να τον πάρει αν γίνει κάτι πχ αρρωστήσει. Επίσης δεν ήθελα από τόσο μικρός να μπαινοβγαίνει στα σχολικά λεωφορεία γιατί ειδικά στην επιστροφή τα πολύ μικρά παιδιά έρχονται κοιμισμένα. Ο συγκεκριμένος παιδικός σταθμός δεν σε κερδίζει από τις εγκαταστάσεις του αν και είναι αρκετά όμορφος ( έχω δει όμως πολύ πιο προσεγμένους παιδικούς ) και για μένα ήταν αρνητικό και το γεγονός ότι έχει σκαλοπάτια. Όμως έχει αυλή και μπροστά και πίσω, ανάλογα που έχει σκιά βγάζουν τα παιδιά και τα μοιράζουν κιόλας ανάλογα με την τάξη τους, και ο δικός μου έμαθε να ανεβοκατεβαίνει σκαλοπάτια τέλεια από 2 ετών που τον έστειλα. Δεν ήρθε το παιδί ποτέ λερωμένο, ούτε συγκαμένο, είχε το καθένα την δική του πετσετούλα που τα έπλεναν. Από καθαριότητα δηλαδή είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το έμαθαν να τρώει μόνος του και μάλιστα φαγητά που δεν τα έτρωγε στο σπίτι, και επίσης με βοήθησαν και να καθαρίσει. Το πιο σημαντικό είναι ότι το παιδί τρελαίνεται να πηγαίνει, περνάει πολύ καλά με τους φίλους του και τις δασκάλες του και μαθαίνει πάρα πολλά πράγματα. Είναι πολύ οικογενειακός ο σταθμός, είναι η κυρία που τον έχει, ο άντρας της είναι ο οδηγός του σχολικού, η αδερφή του είναι επίσης δασκάλα στον παιδικό, το φαγητό είναι πολύ σπιτικό, έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής, έχουν το βιβλιαράκι του που σου σημειώνουν αν έφαγε, πόσο έφαγε, τι έκαναν κάθε μέρα, αν παρατηρήσουν κάτι στην συμπεριφορά του ή στην υγεία του, η παιδοψυχολόγος του σχολείου είναι πολύ γλυκιά μας βοήθησε πάρα πολύ με ένα θεματάκι ομιλίας που είχαμε, παιδίατρος τα βλέπει κάθε μήνα. Αυτά σε γενικές γραμμές αν έχεις κάτι άλλο πιο ειδικό να με ρωτήσεις πες μου.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα!

giannakosmum, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Κι εγώ έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις έχω φανταστεί το συγκεκριμένο παιδικό σταθμό. Θέλω κι εγώ στην αρχή να πηγαίνει λίγες ώρες, γι' αυτό με βολέυει που είναι τόσο κοντά στο σπίτι μας.

Θα κανονίσω σύντομα μία επίσκεψη για να δω και το οικονομικό ζήτημα.

Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...