Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιτηση για Δημοτικους παιδικους σταθμους


Recommended Posts

Δε μας πήραν στο Δημοτικό παιδικό σταθμό. Θα κάνω ένσταση. Γνωρίζω παιδάκια πιο εύπορων οικογενειών που τα πήραν. Τι προτείνετε να γράψω στην ένσταση; Σκέφτομαι να πάρω ένα ένα τα ονόματα των παιδιών που πήραν και να κάνω ξεχωριστή αίτηση για το καθένα, στην οποία να ρωτάω ουσιαστικά, "πείτε μου γιατί αυτό το παιδάκι μάζεψε περισσότερα μόρια από το δικό μου". Πώς σας φαίνεται; Καμιά δικηγόρος;

Επίσης, πώς να στοιχειοθετήσω την ένστασή μου όταν δεν έχει ποτέ ανακοινωθεί ποια είναι τα κριτήρια με βάση τα οποία ο Δήμος θα επιλέξει τα παιδάκια και τι βαρύτητα έχει το κάθε κριτήριο;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τον γιό μου τον πήρανε φέτος στον παιδικό και μάλιστα είχε τα περισσότερα μόρια απο κάθε παιδάκι και ήταν πρώτος στη λίστα(ο παιδικ ανήκει στο δήμο και όχι στον ΕΕΤΑΑ)

Την κόρη μου δεν την δέχονται στο βρεφικό γιατί είναι στον ΕΕΤΑΑ(είμαι Δ.υπάλληλος).

Εκανα αίτηση εκτός αλλά η υπευθυνη μου έδωσε εμμέσως πλήν σαφώς(παρ'οτι είδε ζημιά στο εκκαθαριστικό,παρ'οτι της ε'ιπα οτι ο άντρας μου είναι μετανάστης,οτι δεν έχω ΚΑΝΕΝΑΝ να μου κρατάει τα παιδιά) οτι οι 2-3 θέσεις που θα καλυφθουν απο "δικά τους" ατομα(ξέρετε είναι πολύ δύσκολο,εγώ θα σας έλεγα να δείτε για καλό και για κακό τι άλλο μπορείτε να κάνετε,κι

αι τα τροφεία θα είναι αρκετά υψηλά,και τα παιδάκια θα αρχίσουν προσαρμογή απο τον Οκτώβριο...και και και).

Μα την Παναγία,δεν μπορεί στο γιο μου να είμαι πρώτη στη λίστα και στην κόρη μου να τύχει να έχουν 3 άτομα σε ένα τόσο μικρουτσικο δήμο μεγαλύτερη ανάγκη(αν όντως πάω πάσο).Αν δεν την πάρουν θα γίνει μεγάλο πατιρντί.Δεν θα την πάω αλλά δεν θα πάνε ούτε και οι άλλοι 3.Θα φέρω κανάλια να τους κάνω ξεφτίλα...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποια αν υφίσταται κάποια διαδικασία μετακίνησης απο έναν παιδικό σταθμό σε άλλο του ίδιου δήμου βέβαια. (αμοιβαία ίσως ή κάτι άλλο)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε υπό ποιες προϋποθέσεις μπορείς να κάνεις αίτηση μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς σε παιδικό και να το πάρουν το παιδί;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε υπό ποιες προϋποθέσεις μπορείς να κάνεις αίτηση μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς σε παιδικό και να το πάρουν το παιδί;

 

Μόνο υπό την προϋπόθεση ότι έχεις τρελό βύσμα στο Δήμο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

γεια σας!!

θελω να γραψω το γιο μου που θα ειναι τον σεπτεβρη 26μηνων σε δημοσιο σταθμο. Δεν δουλευω. Τι πρεπει να κανω? να παω απο τον σταθμο της γειτονιας μου να ρωτησω? να παω στον δημο? Τι προυποθεσεις θα πρεπει να πληρω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

θελω να γραψω το γιο μου που θα ειναι τον σεπτεβρη 26μηνων σε δημοσιο σταθμο. Δεν δουλευω. Τι πρεπει να κανω? να παω απο τον σταθμο της γειτονιας μου να ρωτησω? να παω στον δημο? Τι προυποθεσεις θα πρεπει να πληρω?

καλυτερα να πας στο δημοτικο σταθμο της γειτονιας σου να σου πουνε τι θα ισχυσει για φετος

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο αν εχεις καρτα ανεργιας κ ποσα παιδια εχεις.αν δεν δουλευεις κ εχεις ενα παιδι ειναι λιγο δυσκολο να το γραψεις.βεβαια εσυ θα κανεις αιτηση κ βλεπεις.αρχες ιουνιου γινονται οι αιτησεις κ στον παιδικο θα ρωτησεις τι χαρτια χρειαζονται.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξέρετε να μου πείτε μέχρι τι ποσό στο εκκαθαριστικό μπορούσες να έχεις, για να κάνεις αίτηση σε δημοτικό παιδικό σταθμό μέσω ΕΣΠΑ; Υπάρχει ένας ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, που είναι εξαιρετικός, γνωρίζω και τη διευθύντρια, αλλά παίρνει παιδιά μόνο μέσω αυτού του προγράμματος...παρ' όλο που εμείς θα ήμασταν παραπάνω από πρόθυμοι να πληρώνουμε για να πάμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, μήπως ξέρετε να μου πείτε μέχρι τι ποσό στο εκκαθαριστικό μπορούσες να έχεις, για να κάνεις αίτηση σε δημοτικό παιδικό σταθμό μέσω ΕΣΠΑ; Υπάρχει ένας ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, που είναι εξαιρετικός, γνωρίζω και τη διευθύντρια, αλλά παίρνει παιδιά μόνο μέσω αυτού του προγράμματος...παρ' όλο που εμείς θα ήμασταν παραπάνω από πρόθυμοι να πληρώνουμε για να πάμε!

 

εχει θεμα διπλα στο parentscafe.στα ενημερωτικα.δεν ξερω μεχρι τι ποσο παιρνουνε

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γνωρίζει κάποιος/α από σας, αν υπάρχει δυνατότητα να κάνω αίτηση σε περισσότερους του ενός δήμους για τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς;

 

Και εγώ την ίδια απορία εχω.

Θεωρώ οτι γίνεται.στην αίτηση του ενός δήμου που θα κάνω αναφέρει εάν εχει γίνει αίτηση και σε άλλο δήμο.ερωτηση::

Ειναι απαραίτητο να είσαι και δημότης και κάτοικος του ίδιου δήμου για να γίνει δεκτή η αίτηση;

Εμείς για ένα δρόμο ανήκουμε στον εταίρο δήμο,αλλα είμαι δημοτισσα και εχω επιχείρηση στον δήμο που θα κάνω την αίτηση.να δηλώσω διεύθυνση κατοικοιας της εργασίας μου η' λέτε δεν υπάρχει λόγος απόκρυψης της κατοικίας;

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εάν επιτρέπεται τότε γιατί στην αίτηση υπάρχει και η ερώτηση για το αν έχει γίνει αίτηση και σε άλλο δήμο;Μήπως για να μας απορρίψουν;Έχω αγχωθεί γιατί κανείς δεν απαντά με σιγουριά και περνάνε οι μέρες!:?::?

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω με σιγουριά αν είναι υποχρεωτικό να είσαι δημότης αλλά στον δικό μας δήμο, ο κάτοικος λαμβάνει πχ 5 μόρια ενώ ο δημότης 20. Όπως καταλαβαίνεις, παίζει τον ρόλο του. Πάντως μη μπερδεύεστε. Ο κάθε δήμος ζητάει τα δικά του επομένως απλά απευθυνθείτε στον δήμο της περιοχής σας για πληροφορίες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

στο δημο αθηναιων μεχρι 24/4 γινονται οι αιτησεις για επανεγγραφες κ εγγραφες αδερφιων παιδιων που ηδη φοιτουν στους παιδικους σταθμους.για νεες εγγραφες απ οτι μας επαν δεν εχουν καποια ενημερωση μαλλον μεσα στο μαιο θα γινουν.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρα σε ολους,

εχετε κανενα νεο για το ποτε αρχιζουν οι αιτησεις στους δημοσιους σταθμους?

οι γονείς που ήδη φοιτουν τα παιδακια τους εχουν καμια ενημερωση εκ των εσω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σημερα αρχισαν οι αιτησεις

ΠΡΟΣΟΧΗ φετος ειναι με Αλφαβητικη σειρα....εμεις με το Ι καταθετουμε ΑΥΡΙΟ και στις 4/6...

δειτε ολες τισ ημερομηνιες

Επισης αλλαξαν οι ονομασιες των παιδικων...προσοχη λοιπον και σε αυτο.

http://www.dbda.gr/

Επεξεργάστηκαν by panaxan
link

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

http://www.dbda.gr/

http://www.dbda.gr/images/stories/pdf/Aitisi2013_dikaiol.pdf

http://www.dbda.gr/images/stories/pdf/NeaOnomPS.pdf

http://www.dbda.gr/images/stories/pdf/Aitisi2013_aitisi.pdf

Επεξεργάστηκαν by panaxan
link

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια της Θεσσαλονίκης!

Επειδή τα προβλήματα με τους παιδικούς σταθμούς αυξάνονται δυστυχώς και πολλές από μας δεν καταφέρνουμε για διάφορους λόγους να βρούμε οικονομικό παιδικό σταθμό για τα παιδάκια μας, σκέφτομαι να βρω ένα χώρο κ να δημιουργήσω ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιών, δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης, όπου, με πυρήνα μια εξειδικευμένη βρεφονηπιοκόμο, τα παιδάκια θα φιλοξενούνται με ασφάλεια, θα παίζουν και θα απασχολούνται δημιουργικά. Θα ήθελα όλα αυτά να μη γίνονται δηλαδή με ανοργάνωτο τρόπο, αλλά μέσα από το παιχνίδι τα παιδιά να κατευθύνονται διακριτικά και προς την υιοθέτηση σωστής συμπεριφοράς μέσα στην ομάδα και επίσης να αφιερώνεται χρόνος στην εκμάθηση λέξεων, εννοιών κ.λ.π., ακόμα (για τα μεγαλύτερα παιδιά) και στην εκμάθηση βασικών στοιχείων αγγλικών με φυσικό τρόπο και χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή. όλα αυτά είναι υπό συζήτηση βέβαια. Αν μαζευτούν αρκετά παιδιά το κόστος θα μπορούσε να μειωθεί πολύ, ακόμα και στα 100-120 ευρώ, γι' αυτο θα ήθελα να μου πείτε αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο κ σε ποια περιοχή, χωρίς βέβαια η εκδήλωση ενδιαφέροντος να είναι δεσμευτική.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι εκκαθαριστικό θα προσκομισουμε;

Του 2012(που αναφέρεται στα εισοδήματα του 2011) ή την υπεύθυνη δήλωση των εισοδημάτων του 2012,που πλέον με τους τόκους και χίλια δυο πως θα τα υπολογίσουμε;!!!ασε που έπονται οι δηλωσεις(δεν θα ασχοληθούμε και με αυτό τωρα)

Απτην εμπειρία σας ξέρετε παίρνουν παράταση οι αιτήσεις;

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανεις υπευθυνη δηλωση ποσο ΠΕΡΙΠΟΥ ειναι το εισοδημα σου...και εισαι υποχρεωμενη να πας αντιγραφο,εως και 10 μερες μετα που ληξει η προθεσμια των δηλωσεων..νωμιζω δεν εχει παραταση η προθεσμια....αλλα ποτε δεν ξερεις

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

θέλω να στείλω το γιό μου δημοτικό παιδικό σταθμό, από Σεπτέμβρη. Θα είναι 2 κ 8 μηνών. Για κοινωνικοποίηση αλλά και γιατί είμαστε σχετικά πίσω στην ομιλία. Δεν εργάζομαι, εργάζεται μόνο ο σύζυγος. Θα μου το πάρουν ή θα μείνουμε εκτός επειδή είμαι άνεργη? Γίνεται ακόμα σφαγή όπως πρίν λίγα χρόνια ή τώρα με το ΕΣΠΑ είναι καλύτερα τα πράγματα?

 

Έχω κι ένα μικρότερο παιδί (που δεν θα το στείλω).Υπολόγισα τα μόρια μέσω ΕΣΠΑ και είναι πολύ λίγα, 30 μόρια, όταν οι τελευταίες κοπέλες στο Δήμο μου (Καισαριανή) φέτος (Σεπτ ʼ14) είχαν 29-30 μόρια. Οπότε είμαστε τσίμα τσίμα και από κεί.

Ευχαριστώ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...