Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΡΑ (ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ)


Recommended Posts

Καλησπερα, η μικρή μου έλειψε απο τον ιδιωτικο παιδικο σταθμο πανω απο 15 ημερες σε διάστημα 20 ημερών. Ακουσα απο αλλη μαμα οτι στον δικο της σταθμο οταν συμβαινει αυτο, ζητα και λαμβανει εκπτωση στα διδακτρα. Ισχυει κατι τετοιο? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα, η μικρή μου έλειψε απο τον ιδιωτικο παιδικο σταθμο πανω απο 15 ημερες σε διάστημα 20 ημερών. Ακουσα απο αλλη μαμα οτι στον δικο της σταθμο οταν συμβαινει αυτο, ζητα και λαμβανει εκπτωση στα διδακτρα. Ισχυει κατι τετοιο? ευχαριστώ.

 

Δεν το εχω ξανακουσει....... αυτο πυ ξερω ειναι οτι δυστυχως τα καταβαλεις κανονικα τα διδακτρα. Αν ισχει κατι τετοιο στον σταθμο της φιλης σου τοτε καλο ειναι να το διαφημισει τον σταθμο αυτο γιατι ειναι παράδειγμα προς μίμηση προς άλλους σταθμους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα το οτι θα λειψει ενα παιδακι δεν σημαινει οτι ο σταθμος θα απασχολησει λιγοτερο προσωπικο για αυτες τις μερες. Ετσι δεν ειναι? Ετσι για την ιστορια εμενα που πανε σε δημοσιο σχολειο στο Βελγιο αν ειδοποησω πριν τις 9 οτι μια μερα δεν θα φανε το ποσο αφαιρειται απο τον επομενο μηνα. Το οτι δεν θα φανε ομως (γιατι δεν θα πανε επειδη ειναι αρρωστα) δεν σημαινει οτι δεν θα πληρωθουν οι δασκαλες τους,,,

Link to comment
Share on other sites

Μα το οτι θα λειψει ενα παιδακι δεν σημαινει οτι ο σταθμος θα απασχολησει λιγοτερο προσωπικο για αυτες τις μερες.

 

Ναι αυτό ακριβώς. Τα έξοδα του σχολείου "τρέχουν" είτε λείψει ένα παιδάκι 1 μέρα είτε ένα μήνα. Όμως, στις μέρες μας, που όλα επιτρέπονται και όλα γίνονται με λίγη πίεση, έχω ακούσει για παιδάκι που έλειψε ένα μήνα λόγω κατάγματος στο πόδι και αφαιρέθηκε το αντίστοιχο ποσό διδάκτρων. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς. Τα έξοδα του σχολείου "τρέχουν" είτε λείψει ένα παιδάκι 1 μέρα είτε ένα μήνα. Όμως, στις μέρες μας, που όλα επιτρέπονται και όλα γίνονται με λίγη πίεση, έχω ακούσει για παιδάκι που έλειψε ένα μήνα λόγω κατάγματος στο πόδι και αφαιρέθηκε το αντίστοιχο ποσό διδάκτρων. ;)

 

Μηπως αντι να πληρωσει αποζημειωση ο σταθμος εκοψε τα διδακτρα? (κακιες ε?)

 

Σε περιπτωσεις που η απουσια ειναι μακροχρονια και "προγραμματισμενη" μπορει να γινει καποιος διαφορετικος προγραμματοσμος των εξοδων: Αγαπητη μου βρεφονηπιοκομε δεν θα ερθει ο Κωστακης για ενα μηνα γιαυτο θα παρεις 200 ευρω λιγοτερα μια και δεν θα πληρωσει διδακτρα...

 

Στις περισσοτερες περιπτωσεις ομως οι απουσιες ειναι σποραδικες (ή οι παρουσιες - με μενα 2 μερες πηγαινε και 3 ηταν αρρωστος καθε βδομαδα για 4 μηνες) οποτε τι προγραμματισμος να γινει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν ήταν έτσι τα δίδακτρα Χριστουγέννων και Πάσχα θα ήταν μειωμένα , αλλά που ....

Εδώ εμείς πληρώνουμε και τον Αύγουστο που είναι κλειστός....

Παρεπιμπτόντως εσείς πληρώνετε τον Αύγουστο ή μας έχουν πιάσει κορόιδα ???

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς όπως και στα ιδιωτικά σχολεία 'αγοράζουμε' υπηρεσίες. Ο σχολάρχης είναι υποχρεωμένος να προσφέρει για όσο χρόνο συμφωνηθεί το σχολείο ανοιχτό και ο γονιός να καταβάλει το αντίστοιχο ποσό. Όπως δεν μπορεί ο σχολάρχης να πει ότι 'το κλείνει' μία εβδομάδα, πέρα από τον προβλεπόμενο χρόνο έτσι δεν μπορεί και ο γονιός να αφαιρέσει μία εβδομάδα δίδακτρα.

Εγώ πάντως που ήξερα ότι το παιδί μου δεν θα πάει Ιούλιο, έκανα από την αρχή συμφωνία να έχω μία μείωση που να αντιστοιχεί περίπου στο κόστος του φαγητού και του σχολικού για τον μήνα αυτόν. Όλα είναι ζήτημα συμφωνίας, απλά πρέπει να γίνεται από την αρχή.

 

Παρεπιμπτόντως εσείς πληρώνετε τον Αύγουστο ή μας έχουν πιάσει κορόιδα ???

 

Εμείς πληρώνουμε το ετήσιο ποσό των διδάκτρων δια του 11. Αν το κάναμε δια του 12 θα έβγαινε λίγο λιγότερο το μήνα αλλά για ... ψυχολογικούς λόγους είπαμε να μην πληρώνουμε τον Αύγουστο. Άλλοι γονείς, στο ίδιο σταθμό πληρώνουν δια του 10, ώστε να ξεμπερδεύουν τον Ιούνιο. Το συνολικό ποσό πάντως βγαίνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Παντως δεν πιστευω οτι ειναι δικαιο να πληρώσεις, γιατι δεν πληρωνει κατι για ενα παιδι εξτρα σε λειτουργικα ο σταθμος, ειτε ερθει το δικο μου παιδι ειτε οχι, η ιδια (μια) κοπελα ειναι εκει, η οποία επιπλεον, θα ειναι πιο ξεκουραστη με το να προσεχει λιγοτερα παιδια. Και φυσικα δεν θα πληρωσουν για φαγητο, μπογιες κλπ εκεινο το διαστημα. Δεν μιλαμε τωρα για μια, δυο μερες. Αλλα αν σπασει το ποδι του το παιδι οπως λεει μια παραπανω, γιατι εκεινο το διαστημα να πληρωνεται ο σταθμος?

Με την ιδια λογικη εαν κανει καποιος ιδιαιτερα και αρρωστησει το παιδι και δεν παει, θα πληρωνε ειτε γινει το μαθημα ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογικη εαν κανει καποιος ιδιαιτερα και αρρωστησει το παιδι και δεν παει, θα πληρωνε ειτε γινει το μαθημα ειτε οχι.

Η λογική δεν είναι καθόλου ίδια. Στα ιδιαίτερα πληρώνεις παραπάνω για να έχεις αυτή την ευελιξία, να αλλάζεις τις ώρες, να ακυρώνεις μαθήματα κλπ. Δεν συζητώ καν ότι δεν παίρνεις απόδειξη...

 

Επιπλέον όταν κάνεις ιδιαίτερο μάθημα, ο δάσκαλος δεν έχει κάποιο κόστος πέραν από το κόστος προετοιμασίας (που δεν την κάνει όταν το μάθημα ακυρώνεται) και το κόστος μεταφοράς του (παρομοίως). Ενώ το ιδιωτικό σχολείο έχει κάποια στάνταρ έξοδα, είτε το παιδί σου είναι εκεί είτε λείπει. Πληρώνει ενοίκιο, μισθούς, ΙΚΑ, νερό, φως, τηλέφωνο, βενζίνη για το σχολικό.

 

Αν θέλεις να πληρώνεις ευέλικτα, τότε πρέπει να αποδεκτείς υψηλότερο κόστος ανά ώρα ή μέρα, όπως ακριβώς κάνεις με τα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα στον παιδικο πληρωνεις τη θεση που κρατα το παιδακι σου ειτε πηγαινει για καποιο διαστημα ειτε οχι.

 

Εμεις αυτο που καταφεραμε και στα δυο μας παιδια ειναι να μην πληρωνουμε τον Ιουλιο και Αυγουστο γιατι ως εκπαιδευτικος δεν δουλευω αυτους τους δυο μηνες -εκτος απο καποιες εκτακτες υπηρεσιες οποτε τα κραταει η γιαγια.

 

Ολο το χειμωνα ομως, που παμε 20 μερες το μηνα, γιατι τις υπολοιπες ειναι αρρωστος, πληρωνουμε κανονικα. Ομοιως και τα δεκαπενθημερα των γιορτων, αν και εκει συνηθιζω να τον πηγαινω για να κανω καμμια δουλεια... Το ιδιο συνεβαινε και στην κορη μου, που τωρα παει τεταρτη, και στους δυο παιδικους σταθμους που πηγαινε (ο γιος μου τωρα πηγαινει σε αλλον)

Link to comment
Share on other sites

Η λογική δεν είναι καθόλου ίδια. Στα ιδιαίτερα πληρώνεις παραπάνω για να έχεις αυτή την ευελιξία, να αλλάζεις τις ώρες, να ακυρώνεις μαθήματα κλπ. Δεν συζητώ καν ότι δεν παίρνεις απόδειξη...

 

Επιπλέον όταν κάνεις ιδιαίτερο μάθημα, ο δάσκαλος δεν έχει κάποιο κόστος πέραν από το κόστος προετοιμασίας (που δεν την κάνει όταν το μάθημα ακυρώνεται) και το κόστος μεταφοράς του (παρομοίως). Ενώ το ιδιωτικό σχολείο έχει κάποια στάνταρ έξοδα, είτε το παιδί σου είναι εκεί είτε λείπει. Πληρώνει ενοίκιο, μισθούς, ΙΚΑ, νερό, φως, τηλέφωνο, βενζίνη για το σχολικό.

 

Αν θέλεις να πληρώνεις ευέλικτα, τότε πρέπει να αποδεκτείς υψηλότερο κόστος ανά ώρα ή μέρα, όπως ακριβώς κάνεις με τα ιδιαίτερα.

 

 

Γιατι καλε δεν εχει την ιδια λογικη;; για το παιδι της χαρας-μαριας θα καιει το ρευμα, που λειπει;;; για οσα ειναι εκει. Οσο για το ενοικιο, δεν εχουν ολοι οι σταθμοι, ο δικος μας ηταν δικο τους το κτιριο.

ΥΓ ασχετο σορρυ-γιατι δεν παιρνεις αποδειξη; εγω παιρνω στα ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλε δεν εχει την ιδια λογικη;; για το παιδι της χαρας-μαριας θα καιει το ρευμα, που λειπει;;;

Γιατί, το παιδί της Χαράς-Μαρίας αυτοπροσώπως καίει το ρεύμα όσο είναι εκεί; Ή θα σταματήσουν να ανάβουν φώτα όταν λείπει; :rolleyes:

 

Το θέμα είναι ότι ένας παιδικός σταθμός, ένα ιδιωτικό σχολείο, ένα φροντιστήριο κλπ έχει κάποια έξοδα που δεν τα έχει μια νταντά ή μια δασκάλα που κάνει ιδιαίτερο. Τα έξοδα του σχολείου τρέχουν 12 μήνες το χρόνο και πληρώνονται από τα ετήσια δίδακτρα. Το πώς χωρίζεις τα δίδακτρα, διά του 9, του 10 ή του 12 δεν έχει σημασία. Αυτό που κοιτάς είναι το συνολικό ποσό. Αν δεν θέλεις να πληρώνεις κάθε μήνα, τότε διαιρείς το ποσό διά του 11 αντί διά του 12, αλλά θα πρέπει τότε να αποδεκτείς μεγαλύτερο ποσό στα μηνιαία δίδακτρα.

 

Τα έξοδα δεν είναι μόνο η ΔΕΗ. Είναι όλα όσα χρειάζεται ένα σχολείο για να λειτουργήσει, από τους μισθούς των νηπιαγωγών μέχρι τους στυλούς που χρησιμοποιούν για να σου σημειώσουν στο τετράδιο του παιδιού τι έκανε και τι έφαγε.

 

Όταν κάνετε συγκρίσεις, ποια πληρώνει όλους τους μήνες και ποια πληρώνει μόνο όταν το παιδί πάει σταθμό, αυτό που θα πρέπει να συγκρίνετε είναι το συνολικό ποσό που δίνετε σε ένα χρόνο σε σχέση με τις υπηρεσίες που σας παρέχονται. Αν η μία δίνει 220 ευρώ το μήνα για 11 μήνες και η άλλη δίνει 195 για 12 μήνες... δεν έχουν πιάσει κότσο τη δεύτερη... κι ας πληρώνει και τον Αύγουστο που δεν πάει το παιδί στον παιδικό.

 

Όσο για το ενοίκιο, δεν έχει σημασία αν το κτήριο είναι ιδιόκτητο ή νοικιασμένο. Και ιδιόκτητο να είναι, κάποιος πλήρωσε γι' αυτό, κατά πάσα πιθανότητα η τράπεζα, και κάθε μήνα η επιχείρηρη αποπληρώνει το δάνειο. Εκτός βέβαια αν εσύ νομίζεις ότι ο ιδιοκτήτης του σταθμού είχε 150.000 ευρώ που δεν ήξερε τι να κάνει και σκέφτηκε "βρε αντί να κάθονται στην τράπεζα δεν τα δίνω να πάρω ένα κτήριο να το κάνω παιδικό σταθμό"?

 

Αν από τα ιδιαίτερα παίρνεις απόδειξη, τότε μπράβο σου. Έτσι θα έπρεπε να κάνουν όλοι. Άλλο όμως είναι να πληρώνεις 15 ευρώ και να παίρνεις απόδειξη, κι άλλο να πληρώνεις πέντε χωρίς απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί, το παιδί της Χαράς-Μαρίας αυτοπροσώπως καίει το ρεύμα όσο είναι εκεί; Ή θα σταματήσουν να ανάβουν φώτα όταν λείπει; :rolleyes:

 

Το θέμα είναι ότι ένας παιδικός σταθμός, ένα ιδιωτικό σχολείο, ένα φροντιστήριο κλπ έχει κάποια έξοδα που δεν τα έχει μια νταντά ή μια δασκάλα που κάνει ιδιαίτερο. Τα έξοδα του σχολείου τρέχουν 12 μήνες το χρόνο και πληρώνονται από τα ετήσια δίδακτρα. Το πώς χωρίζεις τα δίδακτρα, διά του 9, του 10 ή του 12 δεν έχει σημασία. Αυτό που κοιτάς είναι το συνολικό ποσό. Αν δεν θέλεις να πληρώνεις κάθε μήνα, τότε διαιρείς το ποσό διά του 11 αντί διά του 12, αλλά θα πρέπει τότε να αποδεκτείς μεγαλύτερο ποσό στα μηνιαία δίδακτρα.

 

Τα έξοδα δεν είναι μόνο η ΔΕΗ. Είναι όλα όσα χρειάζεται ένα σχολείο για να λειτουργήσει, από τους μισθούς των νηπιαγωγών μέχρι τους στυλούς που χρησιμοποιούν για να σου σημειώσουν στο τετράδιο του παιδιού τι έκανε και τι έφαγε.

 

Όταν κάνετε συγκρίσεις, ποια πληρώνει όλους τους μήνες και ποια πληρώνει μόνο όταν το παιδί πάει σταθμό, αυτό που θα πρέπει να συγκρίνετε είναι το συνολικό ποσό που δίνετε σε ένα χρόνο σε σχέση με τις υπηρεσίες που σας παρέχονται. Αν η μία δίνει 220 ευρώ το μήνα για 11 μήνες και η άλλη δίνει 195 για 12 μήνες... δεν έχουν πιάσει κότσο τη δεύτερη... κι ας πληρώνει και τον Αύγουστο που δεν πάει το παιδί στον παιδικό.

 

Όσο για το ενοίκιο, δεν έχει σημασία αν το κτήριο είναι ιδιόκτητο ή νοικιασμένο. Και ιδιόκτητο να είναι, κάποιος πλήρωσε γι' αυτό, κατά πάσα πιθανότητα η τράπεζα, και κάθε μήνα η επιχείρηρη αποπληρώνει το δάνειο. Εκτός βέβαια αν εσύ νομίζεις ότι ο ιδιοκτήτης του σταθμού είχε 150.000 ευρώ που δεν ήξερε τι να κάνει και σκέφτηκε "βρε αντί να κάθονται στην τράπεζα δεν τα δίνω να πάρω ένα κτήριο να το κάνω παιδικό σταθμό"?

 

Αν από τα ιδιαίτερα παίρνεις απόδειξη, τότε μπράβο σου. Έτσι θα έπρεπε να κάνουν όλοι. Άλλο όμως είναι να πληρώνεις 15 ευρώ και να παίρνεις απόδειξη, κι άλλο να πληρώνεις πέντε χωρίς απόδειξη.

 

sofiade πιστευω οτι αλλο το τι συνηθιζεται (και αυτο ρωτησα) και αλλο το εαν ειναι δικαιο.

 

Οποτε καταλαβαινω οτι αυτο συνηθιζεται, και θα πληρωσω, ομως εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ειναι δικαιο.

 

Η βαση μας ειναι διαφορετικη: εσυ κοιτας τι εξοδα εχει ενας σταθμος. Δηλ υπολογισε σε ενα εισοδημα. Σαν να εχω συμφωνησει δηλ βρεξει-χιονισει να του δινω ενα εισοδημα. Εγω το βλεπω ως εξης: πληρωνω για μια υπηρεσια. Μου την παρεχεις, πληρωνω. Δεν μου την παρεχεις, δεν πληρωνω.

 

Τωρα για το εαν θα μπει μεσα, μην τρελλαθουμε!!! Δινω 400 ευρω!!! δηλ τα εξοδα τους ανα παιδακι ειναι 400 το μηνα;;; Ο σταθμος μας ειναι σε ιδιοκτητο σπιτι, στην εξοχη, με μια δασκαλα, χωρις σχολικο, και για πρωινο τους δινει καθε μερα σκετο ψωμι με μελι!!! Ουτε εχουμε αυτα τα εξτρα που αναφερεις, να μας λενε τι εφαγε και να μας γραφουν ημερολογιο.

 

Οποτε πχ θα μπορουσε να πει κανεις οτι θα μπορουσες να πληρωνεις ενα χ ποσο εναντι, αν λειψεις για ενα μηνα, για να μην μπει μεσα ο σταθμος, αλλα το να δινεις ολο το ποσο ειναι καθαρο κερδος για μηδεν παροχη υπηρεσιων-απλα.

Link to comment
Share on other sites

χαρα-μαρια, ειναι επιλογη σου να δινεις 400 ευρω τον μηνα και προφανως εχεις αποδεκτει και τις οποιες παροχες εχει ο συγκεκριμενος παιδικος σταθμος...αρα δεν μπορεις να επικαλεισε οτι το πρωινο τους ειναι σκετο ψωμι με μελι,γιατι προφανως αυτο το ηξερες και το αποδεχτηκες οταν εκανες την εγγραφη...το εκπαιδευτικο προσωπικο θα πρεπει να πληρωθει εναν συγκεκριμενο μισθο,ειτε παει ολες τις ημερες του μηνα το δικο σου η το δικο μου παιδι,ειτε οχι...αλλοιμονο αν για καθε παιδακι που λειπει καποιες ημερες, πληρωνοντουσαν και οι δασκαλες αναλογικα...οσο για τις υπηρεσιες που αναφερεις, ο σταθμος σου τις παρεχει,δεν μιλαμε για υπαιτιοτητα του σχολειου,ωστε να εχεις ενα λογο να επικαλεστεις μειωση διδακτρων,στην ουσια η υπαιτιοτητα ειναι του παιδιου που για καποιο λογο δεν μπορει να παει στο σχολειο του καποιες ημερες...οι παροχες του σχολειου δεν σταματουν,την υπηρεσια σου την παρεχουν,εξακολουθουν και το κανουν...μην εχουμε ταση ισοπεδωσης των παντων κατα πως μας βολευει καθε φορα...για καποιες ιδιαιτεροτητες οπως αναφερθηκε και παραπανω,γινεται συννενοηση στην αρχη καθε ετους,διαφορετικα το ετησιο ποσο που συμφωνειτε, καταβαλλεται με τον οποιο τροπο μπορει ο γονεας πχ εμεις το συνολικο ποσο το διαιρουμε δια 11 μηνες...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

χαρα-μαρια, ειναι επιλογη σου να δινεις 400 ευρω τον μηνα και προφανως εχεις αποδεκτει και τις οποιες παροχες εχει ο συγκεκριμενος παιδικος σταθμος...αρα δεν μπορεις να επικαλεισε οτι το πρωινο τους ειναι σκετο ψωμι με μελι,γιατι προφανως αυτο το ηξερες και το αποδεχτηκες οταν εκανες την εγγραφη...το εκπαιδευτικο προσωπικο θα πρεπει να πληρωθει εναν συγκεκριμενο μισθο,ειτε παει ολες τις ημερες του μηνα το δικο σου η το δικο μου παιδι,ειτε οχι...αλλοιμονο αν για καθε παιδακι που λειπει καποιες ημερες, πληρωνοντουσαν και οι δασκαλες αναλογικα...οσο για τις υπηρεσιες που αναφερεις, ο σταθμος σου τις παρεχει,δεν μιλαμε για υπαιτιοτητα του σχολειου,ωστε να εχεις ενα λογο να επικαλεστεις μειωση διδακτρων,στην ουσια η υπαιτιοτητα ειναι του παιδιου που για καποιο λογο δεν μπορει να παει στο σχολειο του καποιες ημερες...οι παροχες του σχολειου δεν σταματουν,την υπηρεσια σου την παρεχουν,εξακολουθουν και το κανουν...μην εχουμε ταση ισοπεδωσης των παντων κατα πως μας βολευει καθε φορα...για καποιες ιδιαιτεροτητες οπως αναφερθηκε και παραπανω,γινεται συννενοηση στην αρχη καθε ετους,διαφορετικα το ετησιο ποσο που συμφωνειτε, καταβαλλεται με τον οποιο τροπο μπορει ο γονεας πχ εμεις το συνολικο ποσο το διαιρουμε δια 11 μηνες...

 

δεν αναφερω τα παραπανω για να επικαλεστω λογους μειωσης διδακτρων, εννοειται οτι τα αποδεχτηκα. Τωρα το πως μου παρεχουν μια υπηρεσια εν τη απουσια μου, κι ενω εχω ενημερωσει οτι δεν θα ειμαι εκει, ας το αφησουμε στην ακρη...

 

Μου θυμιζει το παλιο ανεκδοτο http://asteiakia.gr/anekdota/to_xenodoxeio :D:D:D

 

τελος παντων, πιστευω οτι δεν εχει και νοημα η συζητηση τα πληρωσα ....

Link to comment
Share on other sites

χαρα-μαρια, ειναι επιλογη σου να δινεις 400 ευρω τον μηνα και προφανως εχεις αποδεκτει και τις οποιες παροχες εχει ο συγκεκριμενος παιδικος σταθμος...αρα δεν μπορεις να επικαλεισε οτι το πρωινο τους ειναι σκετο ψωμι με μελι,γιατι προφανως αυτο το ηξερες και το αποδεχτηκες οταν εκανες την εγγραφη...το εκπαιδευτικο προσωπικο θα πρεπει να πληρωθει εναν συγκεκριμενο μισθο,ειτε παει ολες τις ημερες του μηνα το δικο σου η το δικο μου παιδι,ειτε οχι...αλλοιμονο αν για καθε παιδακι που λειπει καποιες ημερες, πληρωνοντουσαν και οι δασκαλες αναλογικα...οσο για τις υπηρεσιες που αναφερεις, ο σταθμος σου τις παρεχει,δεν μιλαμε για υπαιτιοτητα του σχολειου,ωστε να εχεις ενα λογο να επικαλεστεις μειωση διδακτρων,στην ουσια η υπαιτιοτητα ειναι του παιδιου που για καποιο λογο δεν μπορει να παει στο σχολειο του καποιες ημερες...οι παροχες του σχολειου δεν σταματουν,την υπηρεσια σου την παρεχουν,εξακολουθουν και το κανουν...μην εχουμε ταση ισοπεδωσης των παντων κατα πως μας βολευει καθε φορα...για καποιες ιδιαιτεροτητες οπως αναφερθηκε και παραπανω,γινεται συννενοηση στην αρχη καθε ετους,διαφορετικα το ετησιο ποσο που συμφωνειτε, καταβαλλεται με τον οποιο τροπο μπορει ο γονεας πχ εμεις το συνολικο ποσο το διαιρουμε δια 11 μηνες...

 

Με λιγα λογια, η χαρα-μαρια συμφωνησε να γινει σπονσορας του σταθμου, ο,τι και να γινει; Αυτό λες; Ναι, πρεπει να πληρωσει ο σταθμος τους λογαριασμους του και το προσωπικό του, αυτο γιατι πρεπει να αφορά και να βαρυνει τους γονεις ενος παιδιού, που δεν εχουν επωφεληθεί από καμμια υπηρεσία για το αναλογο διάστημα; Και σιγα μην εχει προβλημα να πληρωσει τις δασκάλες, για ενα παιδακι, και μαλιστα ενω παίρνουν τοσο υψηλα διδακτρα που λεει. Μην το κανουμε και μελο.

 

Και ποιος τα ισοπεδώνει ολα και τα έχει θεσμοθετήσει ώστε να είναι "όπως τους βολεύει κάθε φορά"; Μήπως οι σταθμοί; και λοιπα φροντιστηρια κλπ;

 

ΥΓ χαρά-μαρία, έχεις υπογράψει κανένα χαρτί, που να λέει ρητά ότι και να λείψει το παιδί πληρώνεις, ή οτι το ποσό ειναι παγιο πχ 5000 για ένα έτος, πάλι ο,τι και να γίνει και απλά είναι σε δόσεις ανά μήνα; τότε νομικά, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αλλιώς, δες το (και όσες μαμάδες έχουν ανάλογο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στο χώρο θα σας πω ότι είναι πολύ λογικό να πληρώσεις διότι αν το σχολείο δε γνωρίζει την απουσία του παιδιού ή όχι θα είναι πάντα προετοιμασμένο για το φαγητό ή γενικά ότι χρειάζεται το παιδί. Και αυτό με τη δασκάλα συγνώμη αλλά ακούγεται άσχημα, δηλ. τι θα της πει το σχολείο είχες ένα παιδί λιγότερο σήμερα θα πάρεις λιγότερα γιατί δεν κουράστηκες τόσο; Αν ήσουν εσύ η δασκάλα πως θα σου φαινόταν;

Αν όμως ενημερώσεις ότι για ένα μήνα δεν θα πάει καθόλου μου φαίνεται λογικό να ζητήσεις μείωση. Αν δεν στην κάνουν μπορείς να ξεγράψεις το παιδί και να το ξαναγράψεις όποτε θέλεις και κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα.

Τώρα για τα ιδιαίτερα αν ενημερώσεις ένα λεπτό πριν ή αν δεν ενημερώσεις καθόλου και το μαντέψει ο καθηγητής (γίνεται πάρα πολύ συχνά) δεν είναι πολύ έντιμο να μην πληρώσεις ειδικά στις μέρες μας που έχουν πέσει πολύ οι τιμές γιατί αυτή την ώρα θα μπορούσε να κάνει άλλο μάθημα ή θα μπορούσε να κάτσει σπίτι του. Τώρα για την απόδειξη είναι όλοι υποχρεωμένοι να δίνουν και αν δε δίνουν δεν είστε υποχρεωμένοι να πληρώσετε, εκτός αν υπάρχει κάποια συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στο χώρο θα σας πω ότι είναι πολύ λογικό να πληρώσεις διότι αν το σχολείο δε γνωρίζει την απουσία του παιδιού ή όχι θα είναι πάντα προετοιμασμένο για το φαγητό ή γενικά ότι χρειάζεται το παιδί. Και αυτό με τη δασκάλα συγνώμη αλλά ακούγεται άσχημα, δηλ. τι θα της πει το σχολείο είχες ένα παιδί λιγότερο σήμερα θα πάρεις λιγότερα γιατί δεν κουράστηκες τόσο; Αν ήσουν εσύ η δασκάλα πως θα σου φαινόταν;

Αν όμως ενημερώσεις ότι για ένα μήνα δεν θα πάει καθόλου μου φαίνεται λογικό να ζητήσεις μείωση. Αν δεν στην κάνουν μπορείς να ξεγράψεις το παιδί και να το ξαναγράψεις όποτε θέλεις και κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα.

Τώρα για τα ιδιαίτερα αν ενημερώσεις ένα λεπτό πριν ή αν δεν ενημερώσεις καθόλου και το μαντέψει ο καθηγητής (γίνεται πάρα πολύ συχνά) δεν είναι πολύ έντιμο να μην πληρώσεις ειδικά στις μέρες μας που έχουν πέσει πολύ οι τιμές γιατί αυτή την ώρα θα μπορούσε να κάνει άλλο μάθημα ή θα μπορούσε να κάτσει σπίτι του. Τώρα για την απόδειξη είναι όλοι υποχρεωμένοι να δίνουν και αν δε δίνουν δεν είστε υποχρεωμένοι να πληρώσετε, εκτός αν υπάρχει κάποια συμφωνία.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, ναι εγω εννοουσα την περιπτωση που αναφερεις για ενα μηνα πχ και να ενημερωσεις εγκαιρως, κι οχι φυσικα εαν αρρωστησει ξαφνικα για λιγες μερες.

Πολυ καλη η προταση σου και λογικη, δεν το ειχα σκεφτει- και βασικα μια τετοια λυση περιμενα να βρω και ανοιξα το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνετε εγραφη? Και θεσεις υπαρχουν παντα?

 

Καταλαβαινω οτι σε επιπεδο οικογενειας το να πληρωνεις ενα μηνα χωρις να πηγαινει το παιδι ειναι "κοροϊδια". Και εμεις λειψαμε ενα μηνα ολοκληρο μεσα στην χρονια και τον πληρωσαμε καθως και ολοκληρους Ιουλιο, Αυγουστο ενω ο σταθμος ηταν κλειστος 15 Ιουλιου με 15 Αυγουστου και το παιδι πηγε μεχρι τελος Αυγουστου μονο.

Το θεμα ειναι σε επιπεδο επειχειρησεις για ποσα παιδακια μπορει να κανει αυτη την μειωση και για πια μειωση μιλαμε πχ για το φαγητο μονο που οντως μπορουν να μαγειρεψουν λιγοτερες μεριδες ή και απο τις δασκαλες? (πληρωνονται με το κεφαλι?)

Φοβαμαι οτι οι σταθμοι που κανουν την μειωση πρωτα θα κοψουν απο το προσωπικο, μετα το μελι απο το ψωμι και στο τελος απο τα κερδη τους. Μας πειραζει αυτο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...