Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

19μιση μηνών και δεν περπατάει


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες του forum. Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο μικρός μας είναι κοντεύει τους 20 μήνες και αρνείται να περπατήσει. Πριν ένα-δύο μήνες έκανε 6-7 βήματα παίζοντας ένα παιχνίδι αλλά τώρα δεν θέλει ούτε το παιχνίδι να παίξει. Ο γιατρός μας που είναι και παιδονευρολόγος τον εξέτασε και μου είπε οτι το παιδί είναι ατσίδα αλλά είναι φοβισμένος προφανώς από πτώση. Είναι το πρώτο πράγμα που καθυστερεί να κάνει. Στέκεται όρθιος από 8 μηνών και στηρίζεται στα πηγαίνει με το ένα χέρι από 12-13 μηνών. Καταλαβαίνετε την ανησυχία μου... Φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ... Έχει καμία σας κάποιο παράδειγμα που να τα καταφλερανε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες του forum. Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο μικρός μας είναι κοντεύει τους 20 μήνες και αρνείται να περπατήσει. Πριν ένα-δύο μήνες έκανε 6-7 βήματα παίζοντας ένα παιχνίδι αλλά τώρα δεν θέλει ούτε το παιχνίδι να παίξει. Ο γιατρός μας που είναι και παιδονευρολόγος τον εξέτασε και μου είπε οτι το παιδί είναι ατσίδα αλλά είναι φοβισμένος προφανώς από πτώση. Είναι το πρώτο πράγμα που καθυστερεί να κάνει. Στέκεται όρθιος από 8 μηνών και στηρίζεται στα πηγαίνει με το ένα χέρι από 12-13 μηνών. Καταλαβαίνετε την ανησυχία μου... Φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ... Έχει καμία σας κάποιο παράδειγμα που να τα καταφλερανε;

 

Ξερω ένα μωρακι που δυσκολευτηκε στο περπάτημα λόγω βάρους!! Ειχε ξεφυγει η γιαγια στο ταισμα και ο μικρός ήταν πράγματι δυσκίνητος!! Εσεις από βάρος πως είστε?? Αφου ο παιδονευρολόγος δεν ανυσηχεί νομιζω δεν υπα΄ρχει λόγος να στεναχωριέστε...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω κι εγω μια περιπτωση στον φιλικο μας κυκλο που περπατησε 19 μηνων. Φοβοταν το παιδακι να αφεθει και τελικα περπατησε οταν πηγε στο σταθμο γιατι παρασυρθηκε απο τα αλλα παιδακια. Εσενα εχει επαφες με αλλα παιδακια μηπως επηρεαστει πανω στο παιχνιδι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες του forum. Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο μικρός μας είναι κοντεύει τους 20 μήνες και αρνείται να περπατήσει. Πριν ένα-δύο μήνες έκανε 6-7 βήματα παίζοντας ένα παιχνίδι αλλά τώρα δεν θέλει ούτε το παιχνίδι να παίξει. Ο γιατρός μας που είναι και παιδονευρολόγος τον εξέτασε και μου είπε οτι το παιδί είναι ατσίδα αλλά είναι φοβισμένος προφανώς από πτώση. Είναι το πρώτο πράγμα που καθυστερεί να κάνει. Στέκεται όρθιος από 8 μηνών και στηρίζεται στα πηγαίνει με το ένα χέρι από 12-13 μηνών. Καταλαβαίνετε την ανησυχία μου... Φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ... Έχει καμία σας κάποιο παράδειγμα που να τα καταφλερανε;

 

Σε ορθοπεδικό πηγές; Απέκτησε τις χαλαρες αρθρώσεις; Αυτος ειβαι ο κυριότερος λόγος που αργούν

Link to comment
Share on other sites

και εγω αργησα να περπατησω γιατι επεσα απο ενα τραπεζακι στα γενεθλια μου. Τωρα φυσικα περπαταω αλλα φοβαμαι τις σκαλες και προσεχω πως θα κατεβω ακομη και απο το πεζοδρομιο

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε αυτην την ηλικια καταλαβαινουν πλεον τα παντα καλο θα ηταν να μην το συζητατε μπροστα του το θεμα γιατι νιωθει το αγχος σας και αγχωνεται και ο ιδιος. καταλαβαινουν οτι μας απασχολει το θεμα και σιγουρα επηρρεαζονται. ποσο μαλλον αν καταλαβαινει οτι ολοι ρωτανε γι'αυτο το θεμα.

στο λεω επειδη περναμε το αντιστοιχο με την ομιλια (22,5 μηνων με το ζορι 10 λεξεις). μια εβδομαδα τωρα που τον πρηζουν τα πεθερικα μου πες αυτο πες εκεινο με το ζορι λεει 3 λεξεις.

αφου ο γιατρος δεν βλεπει προβλημα μολις του περασει λιγο ο φοβος θα περπατησει

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δε θα ανησυχούσα. Ο ανηψιός μου περπάτησε τελικά 22 μηνών, επειδή όταν ήταν πιο μικρός στα πρώτα του βήματα είχε πέσει κι είχε χτυπήσει. Απλά φοβόταν. Μην του το πολυλέτε και μην τον πιέζετε για να μην αγχώνεται. Επίσης, ο παιδίατρος νομίζω ότι θα σας κατεύθυνε αλλού αν έβλεπε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος της αδελφης μου περπατησε 22 μηνων! Θυμαμαι ειχε ανησυχησει παρα πολυ κι τον ετρεχε σε γιατρους. Κρατιοταν απο τοιχους και το ενα ποδι το πηγαινε στραβα, εκει να δεις αγχος η μανα του!!

Οι γιατροι ελεγαν οτι οταν παει 2 χρονων 8α τα καταφερει!

Ετσι κι εγινε, 22 μηνων μια μερα εφυγε μονος του! Αυτο δε σημαινει οτι το μωρο υστερει σε κατι, απλα η8ελε χρονο! Τωρα ειναι 8 χρονων κι ατσιδα στο σχολειο!

Ξερω πως δεν ειναι απλο, αλλο να το λες κι αλλο να σου συμβαινει! Αφου το παιδι ειναι υγιεστατο, απλα 8ελει λιγο χρονο!

Εμεις οι γονεις μονο υπομονη και τιποτε αλλο! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Μου δώσατε όλες μία προς μία πολύ κουράγιο. Άργησα να σας απαντήσω γιατί έχουμε την τύχη να είμαστε διακοπές για λίγες μέρες και το internet εδώ είναι λίγο δύσκολη υπόθεση. Η αλήθεια είναι ότι όταν μου λένε ότι θα περπατήσει σκέφτομαι "ναι καλά"... Είναι γερό, με γερά ποδαράκια και σωματάκι γενικότερα, ατσιδάκι απ' ότι λέει και ο γιατρός και όλοι εδώ και 8 μήνες πιστεύουν ότι τον επόμενο μήνα θα τρέχει... Ακόμα περιμένουμε :!:

 

@eirinako Ο γλυκούλης μου δεν πολυέχει πάρε δώσε τις καθημερινές με παιδάκια. Δουλεύω όλη μέρα από το σπίτι και μου ήταν δύσκολο όλο το χειμώνα. Τώρα έχουμε γνωρίσει παιδάκια και ένα παιδάκι είναι και δίπλα μας με καταπληκτική, γλυκειά και όχι φοβική μαμά (αυτά βοηθούν μαμά και γιο :D ) και βλέπω οτι ότι κάνει η μικρούλα τρέχει να το κάνει κι αυτός. Ευτυχώς από Σεπτέμβρη θα τον πάμε στον βρεφονηπιακό οπότε πιστεύω ότι εκεί θέλει δεν θέλει θα παρασυρθεί και θα περπατήσει. Έχω μεγάλες τύψεις για το θέμα τις δουλειάς και τις ενασχόλησής μου με τον μικρούλη τα πρωινά αλλά φέτος κανόνισα το πρόγραμμά μου να είναι καλύτερο.

 

@mmdad Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκίνησε να κάνει τα πρώτα του βήματα στηριζόμενος έφαγε μια γερή τούμπα και του ήρθε και η καρέκλα καπέλο και από τότε πιστεύω ότι είναι φοβισμένος. Τώρα με έχουν φοβίσει ότι πρέπει να προσέχω να μην ξαναπέσει γιατί μπορεί να πάρει άλλους 6 μήνες αλλά αυτό δεν βοηθάει την κατάσταση γιατί θεωρητικά εγώ πρέπει να τον εμψυχώνω. Και δεν φοβάμαι μην πέσει και χτυπήσει γιατί αυτό θα γίνει κάμποσες φορές τα χρόνια που έρχονται αλλά δεν θα αντέξω άλλους 6 μήνες!

 

@BabyCute Σε ορθοπεδικό δεν έχουμε πάει ακόμα γιατί γενικά φαίνεται γερός και ο γιατρός δεν μας είπε κάτι αλλά μάλλον αρχές Σεπτέμβρη θα πάμε αν συνεχίσουμε έτσι.

 

@χρυσοψαρακι γενικά μπροστά του δεν λέμε τίποτα καμιά φορά μόνο τον παροτρύνουμε να έρθει με τα πόδια αλλά μας γράφει κανονικότατα. Είχαμε και ένα παιχνιδάκι και έκανε κάποια βήματα (5-6-7) έτσι χωρίς να κρατιέται αλλά τώρα αρνήται να τα κάνει και αυτά.

 

@mkcm & @nota123 είσαστε πολύ εμψυχωτικές. Υπάρχουν και χειρότερα... Γιατί κάθε μήνας που αλλάζει και μεγαλώνει ένα μήνα και ακόμα κρατιέται με πέρνει λιγάκι από κάτω... Δεν φοβάμαι μήπως δεν είναι έξυπνος. Είναι γάτα ο μικρός. Μιλάει κι όλας, συνενοούμαστε κανονικά. Απλά αυτό το περπάτημα θα το έχω καημό να του το λέω όταν μεγαλώσει...

Link to comment
Share on other sites

Σε κόβω εσένα σε λίγα χρόνια να διηγείσαι την ιστορία σας και να λες στο αντράκι σου πόσο πολύ τεμπελάκος ήταν και πόσο σας ταλαιπώρησε μέχρι να φύγει......:D Χαλαρά, θα περπατήσει πριν περάσει ο Αύγουστος. Θα πάτε διακοπές, θα δει νέα πράγματα, θα θέλει να πειραματιστεί και θα ξεπεράσει και φόβους και απ' όλα.

Να το χαίρεσαι το ατσιδάκι σου που σε λίγο θα γίνει πατίνι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε κόβω εσένα σε λίγα χρόνια να διηγείσαι την ιστορία σας και να λες στο αντράκι σου πόσο πολύ τεμπελάκος ήταν και πόσο σας ταλαιπώρησε μέχρι να φύγει......:D Χαλαρά, θα περπατήσει πριν περάσει ο Αύγουστος. Θα πάτε διακοπές, θα δει νέα πράγματα, θα θέλει να πειραματιστεί και θα ξεπεράσει και φόβους και απ' όλα.

Να το χαίρεσαι το ατσιδάκι σου που σε λίγο θα γίνει πατίνι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Χαχαχαχαχα καλημέρα. Μακάρι να γίνει πατίνι μέσα στον Αύγουστο αν και πολύ φοβάμαι οτι και Σεπτέμβρη εδώ θα είμαστε να τα λέμε :-P . Όσο για αργότερα έχω να του σούρω... του γλυκούλη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

misirlou,

 

κι εμένα η δική μου, 17 μηνών πια, και δεν περπατάει ακόμα. Κάνουμε φυσιοθεραπείες. Ο παιδονευρολόγος και ο φυσιοθεραπευτής μας είπαν ότι θα περπατήσει περίπου στους 22 μήνες... λόγω ελαφριάς υποτονίας κορμού και υπερευλυγισίας αρθρώσεων. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ραντεβού και με άλλον παιδονευρολόγο.

 

Στην παρούσα φάση, περπατάει πιανόμενη στα έπιπλα (το γνωστό cruising) και διστακτικά, αλλά με επιτυχία πηγαίνει από το ένα έπιπλο στο άλλο.

 

Ο δικός σου πώς τα πάει; Θα χαρώ να μάθω νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

@Apostolia C τί όμορφη σύμπτωση. Σήμερα είχα κάποια νέα και μπήκα να τα γράψω και έτυχε να δω το post σου. Βασικά μπαίνω συχνά και διαβάζω και το παράπονό μου είναι ότι οι μαμάδες δεν μπαίνουν να γράψουν το τέλος της ιστορίες να ξέρουμε και οι υπόλοιπες τί έγινε.

Λοιπόν ο μικρός σε λίγες μέρες κλείνει τα 2 και ακόμα δεν περπατάει. Πηγαίνει παντού αν με κρατάει από το δαχτυλάκι, κρατάει ένα αυτοκινητάκι που έχει και τρέχει αλλά πουθενά μόνος του. Τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα το βλέπω στον ύπνο μου. Μόνο με τον πατέρα, δεν ξέρω πως το καταφέρνει, κάνει βήματα χωρίς να κρατιέται από πουθενά. Και έχουμε ολονών τις ερωτήσεις "ακόμα δεν περπάτησε;" κι εκεί μου έρχεται να αρχίσω τα γαλλικά αλλά κρατιέμαι. Ο γιατρός μας είναι παιδονευρολόγος από τους καλύτερους της Ελλάδας και μας έχει πει ότι το παιδί δεν έχει τίποτα. Σήμερα μου πρότεινε να μηλίσω με την πλέον ειδική στο θέμα της κίνησης στα νήπια (αν δεν κάνω λάθος ειδική στην εταιρία σπαστικών) η οποία ήταν μια γλυκύτατη κυρία και μου έκλεισε ραντεβού για την επόμενη Δευτέρα. Της είπα πως έχει το θέμα και ότι είμαι απελπισμένη και μου είπε ότι απ' ότι καταλαβαίνει το παιδί δεν έχει τίποτα. Με ρώτησε κάποια πράγματα και ίσως έτσι από το λίγο να φταίει το γεγονός ότι όταν πρωτοστάθηκε τον πίεσα να περπατήσει γρήγορα και μάλιστα πολύ σύντομα και με το ένα χέρι. Μου εξήγησε ότι τα παιδιά είναι πολύ σοφά και ότι όταν υπάρχει ένα έλλειμμα στα στάδια ανάπτυξης τότε δεν αφήνονται να πάνε παρακάτω. Μακάρι να είναι απλά αυτό και να τελειώσει έτσι η υπόθεση. Πάντως αν θες να πας και σε άλλον παιδονευρολόγο πραγματικά σου συστήνω τον δικό μου. Είναι καταπληκτικός, είναι ιατρός στο στρατιωτικό νοσοκομείο που ούτως ή άλλως φημίζεται για τους γιατρούς του. Και το βασικότερο; Είναι χαλαρός και δεν δημιουργεί πανικούς. Πάντως εσένα 22 μηνών τέλεια θα είναι... Μακάρι να είχε περπατήσει στους 22 μήνες ο δικός μου...

Αυτό που τώρα με αγχώνει είναι ότι κάναμε κάποιες εξετάσεις αίματος και βγήκε ότι ο μικρός φαίνεται να έχει ουδετεροπενία. Βέβαια η χαζή τον πήγα για εξετάσεις ακριβώς 38 ώρες μετά από εμβόλιο, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσο επηρεάζει. Αύριο ή μεθαύριο θα πάμε ξανά για εξετάσεις στο παίδων αυτή τη φορά.

Αυτά τα "λίγα"... Περιμένω νέα από όλους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

misirlou,

 

πραγματικά ήταν φοβερή η σύμπτωση!

Νομίζω ότι ουσιαστικά από τη "μηχανική" πλευρά της βάδισης, ο μικρούλης σου περπατάει. Είναι θέμα ψυχολογικής σιγουριάς και ασφάλειας το ότι ακόμα δεν έχει "αυτοματοποιήσει" το περπάτημα. Νομίζω ότι είναι πια θέμα εβδομάδων για να τα καταφέρει. Μην ξεχνάς ότι πια είναι 2 ετών και έχει μεγαλύτερη συνείδηση του φόβου και γενικώς του εαυτού του... Θέλω να πω ότι τα μικρότερα παιδιά, όταν κάνουν τα πρώτα τους βήματα σε ηλικία 12-14 μηνών, δεν έχουν προλάβει να αναπτύξουν φόβους και ανασφάλειες απέναντι στη βάδιση.

Θα ήταν πολύ βοηθητικό για εμένα, αν προσπαθούσες να θυμηθείς σε τι στάδιο βρισκόταν ο μικρός σου στην ηλικία των 17 μηνών. Επίσης, αν θέλεις, στείλε μου τα στοιχεία του γιατρού σου σε προσωπικό μήνυμα.

 

Σε υπερευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@Apostolia C Ο μικρός στους 17 μήνες ήταν όπως τώρα μόνο που ίσως όχι τόσο άνετος. Δηλαδή πάλι περπάταγε με βοήθεια αλλά λιγότερο όμως. Είμαστε έτσι από περίπου τους 14 μήνες. Θα σου στείλω pm με τα στοιχεία του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με τον πατέρα, δεν ξέρω πως το καταφέρνει, κάνει βήματα χωρίς να κρατιέται από πουθενά.

Δηλαδή βασικά περπατάει, απλά δεν θέλει να περπατήσει αν ο μπαμπάς δεν είναι δίπλα του;

Link to comment
Share on other sites

@Apostolia C Ο μικρός στους 17 μήνες ήταν όπως τώρα μόνο που ίσως όχι τόσο άνετος. Δηλαδή πάλι περπάταγε με βοήθεια αλλά λιγότερο όμως. Είμαστε έτσι από περίπου τους 14 μήνες. Θα σου στείλω pm με τα στοιχεία του γιατρού.

 

Και η δική μου, όταν την κρατάμε περπατάει, αλλά φαίνεται ότι δεν είναι σταθερός ο κορμός της.

 

Πήρα το μήνυμά σου! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...