Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιλιά: φούσκωμα ή πρήξιμο???


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια...

Είμαι στον τρίτο μήνα, δηλαδή τελειώνω την 11 εβδομάδα. Έχω πάρει 2 κιλά, που καμιά φορά γίνονται διόμισι ή και τρία :roll:

Ποτέ μου δεν είχα κοιλιά -προ εγκυμοσύνης εννοείται- αλλά φούσκωνα εύκολα.

Τώρα λοιπόν η κοιλιά μου έχει γίνει ήδη τούμπανο. Καμιά φορά είμαι λες και είμαι 6 μηνών, όχι τριών!!!

:o

Δεν έχω δίδυμα απ'οσο είδα στον 1ο υπέρηχο.αν και ήταν νωρίς. στις 6 εβομαδες περίπου.

Στις 22/11 θα κάνω αυχενική και θα ρωτήσω και λεπτομέρειες τον γιατρό.

Αλλά πείτε μου...

 

ΕΙΧΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ??? ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΗΔΗ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Κιλά δεν έχω πάρει αλλού. Μπούτια,κλπ δηλαδή.΄

Δεν είναι νωρίς για κοιλιές???

 

Εχετε προσέξει τίποτα φαγητά που προκαλούν φούσκωμα???

Ας πούμε σήμερα έφαγα λαχανοσαλάτα και κοτόπουλο και είμαι μπαλονι!!!

 

Σορυ αν σας κούρασα...

 

1019068.png

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ έκανα κοιλιά από τον τρίτο μήνα.Μη σου πω από 2μισι!Αφού στον έβδομο είχα μια κοιλιά ασ΄τα να πάνε!Όλοι νόμιζαν ότι ήμουν στον μήνα μου και ότι περίμενα και δίδυμα! :lol::lol::lol:

Να προσέχεις τα πράσινα λαχανικά που σε "πρήζουν",τα καρυκεύματα και τα υπερβολικά υγρά!Κουράγιο!Σε νοιώθω! :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, δε μας κουράζεις!!!

 

Εγώ φάνηκα σαν έγκυος από τον 7ο μήνα γιατί το πρώτο τρίμηνο αντί να βάλω έχασα κιλά... Αλλά δε νομίζω πως είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί...!!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλιτσα μου φαινοταν στον τριτο μηνα και καθομουν και την χαζευα με τις ωρες, εβαζα και τον αντρα μου να με βγαζει φωτογραφιες :D

Τα παντελονια μου και τα δαχτυλιδια μου τα αφησα στην ακρη απο τον 2 μηνα γιατι ενοιωθα να με πιεζουν, βεβαια και οταν περιμενα περιοδο πριζοταν η κοιλια μου και ξεκουμπωνα κουμπια οποτε εχω μια ταση για πριξιματα, μήπως και εσυ Νικη κανεις κατακρατιση ευκολα?

Ελατωσε το αλατι και τα αλαντικα, και κυριως τις πιτσες. Οταν ετρωγα πιτσα την αλλη μερα δεν με χωρουσαν τα παπουτσια μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νικη μου μην σε ανησυχει ...

 

Εγω ειμαι λιγο παραπανω απο εσενα ειμαι στην 15η εβδομαδα και εχω κοιλιτσα αρκετη ...

 

Υποθετω οτι καποιες κοπελες σχηματιζουν κοιλιτσα γρηγορα και αλλες πολυ πιο μετα ...

 

Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέλλα και μιμίκα είμαστε τρείς!!! :lol::lol::lol:

Νίκη μου αυτή είναι η διάσημη "μωροκοιλιά" και κάθε μήνα διπλασιάζεται σε μέγεθος!!!!! Οπότε.... ηρέμησε και πήγαινε για ψώνια!!!!! :D:D:D

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως κι εγω.

Και καμαρωνα τοοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ για την κοιλιτσα μου. :D

 

Στελλα στο τελος κι εμενα με ρωτουσαν αν εχω διδυμα...! :lol::oops::lol::oops:

 

Και τρίδυμα μη σου πώ!Αφού να φανταστείς όταν ήμουν στην αίθουσα ωδινών,ήρθε μια κοπέλα που θα γεννούσε δίδυμα και μπορώ να σου πω ότι η κοιλιά της ήταν η μισή!Σκέψου όμως ότι και τα 2 μωράκια της συνολικά ζύγιζαν περίπου όσο η Νάσια!4100 και τα 2,3900 η μικρή μου! :D

Link to comment
Share on other sites

λέω κι εγώ...

 

η μόνη είμαι που από τώρα φούσκωσα???

 

δεν είχα ποτέ κοιλιά. και τώρα πρέπει να αποχωριστώ και το σκουλαρίκι στον αφαλό...

χαλάλι ομως, εννοείται!

 

μήπως είχε καμία και το κράτησε???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ειναι νωρίς για να φαίνεται..μάλλον αυτό εκεί είναι λίπος...εμένα που φάνηκε στον τέταρτο ο γιατρός μου φώναζε και τελικά αποδείχτηκε πως έχει δίκιο αφού τέλη τέταρτου με αρχές του πέμπτου κάνεις κοιλίτσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι γιατροί φωνάζουν για να μην το παρακάνουμε με το φαι, αλλά η καθεμία έχει τη δική της εγκυμοσύνη, και αλλες φουσκώνουν πιο γρήγορα...

 

εγώ τελικά ανακάλυψα ότι το δικό μου φούσκωμα έχει να κάνει με το φαι.

Δηλαδή μόλις φάω -και όχι ιδιαίτερα πολύ-, τώρα πια σαν να μην έχει χωρο η κοιλιά μου για πολύ φαι και με το παραμικρό γίνεται τεράστια!

 

όπως επίσης όταν πίνω υγρά, και χυμούς.

-το θέμα τουαλέτα επίσης είναι μια άλλη ιστορία... :oops: -

 

δηλαδή εκτός από μωράκι έχουμε ΤΟΟΟΟΟΟΣΑ πολλά πράγματα εκεί μέσα!!! :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ σε αντίθεση με τη Στέλλα είχα πολύ μικρή κοιλιά και όταν ήμουν στον 9ο κανείς δε με πίστευε! και άρχισε να φαινεται από τον 5ο.ούτε εγώ είχα κοιλιά πριν την εγκυμοσύνη.είναι στον κάθε οργανισμό...πάντως μην σε ανησυχεί.ούτε το θέμα των κιλών.απόλαυσέ το!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι καθόλου με την κοιλίτσα σου, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, αλλές εγκυούλες φαίνονται λιγότερο και άλλες περισσότερο.

Σε μένα συνέβη το εξής κουφό, παρότι πήρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη 25 :shock::oops::shock::oops: και ξανά :oops::oops::oops: δεν φαινόταν μεγάλη η κοιλιά μου και πολλά από τα ρούχα μου μου κάνανε μέχρι τέλους.

Θυμάμαι μάλιστα μια φορά που ήμουν στον 7ο και είχα μπει σε ένα κατάστημα με βρεφικά να ψωνίσω και μου λεει η πωλήτρια:

Είστε έγκυος;;;Φυσικά, της απαντάω απορημένη , στον 7ο μήνα!

Αχ δεν σας φαίνεται καθόλου, σαν να φάγατε φασόλια είναι η κοιλίτσα σας !!! :shock::shock::shock:

Συγγνώμη της λέω εσείς όταν τρώτε φασόλια έτσι γίνεστε;;; Έ μα ήθελε να τα ακούσει η έρμη :evil::evil::evil: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...