Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια με αποθηλασμο


Recommended Posts

ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΥΤΟ;ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑΙΩΣΗ ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ;ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΚΥΟΝΗ..

 

Κοιτά 99% ναι, αλλά καλή μου φίλη εχει 5 μηνών μωρο και τέτοιο συντριβάνι δεν έχω δει στην ζωή μου!! Παραλίγο να πιάσει και μένα :shock: .. Αλλά η συγκεκριμένη έσταζε πολύ απο την εγκυμοσύνη της οπότε θέλω να νομίζω ότι ειναι σπάνιο!

Μπραβο σου πάντως που το συνεχίζεις δεδομένου ότι ήρθες εδώ για να μάθεις να αποθηλαζεις :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 339
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΥΤΟ;ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑΙΩΣΗ ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ;ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΚΥΟΝΗ..

 

Με την εδραίωση θα δεις σαφή βελτίωση.

Μέχρι τότε, προσπάθησε να είσαι ήρεμη, αισιόδοξη και να μην κανεις δραστικές αλλαγές στο θηλασμό. Σε λιγο καιρό θα βρείτε τους ρυθμούς σας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Π'όσες μέρες έχεις που κάνεις block feeding; Μήπως το τετράωρο είναι πολύ για σένα; Σε αυτό το τερτάωρο που δίνεις μόνο το ένα στήθος, πόσα γεύματα κάνει το παιδί;

 

Καλό είναι (αν το αντέχεις) να μη βγάζεις, αν γίνεται, γάλα ενδιάμεσα στα γεύματα, γιατί όπως θα ξέρεις, όσο περισσότερο γάλα βγαίνει από το στήθος, τόσο περισσότερο παράγεται.

 

θα σου προτείνω δύο πράγματα. Το πρώτο έχει σχέση με τον προβληματισμό που έθεσες στα πρώτα σου ποστς. Μπορείς να βάλεις πρόγραμμα στους θηλασμούς του μωρού. Δηλαδή να το ταίζεις ας πούμε κάθε δύο ώρες, ή κάθε δυόμιση και επίσης να βάλεις όριο στο πόση ώρα κάθεται το μωρό στο στήθος (όχι παραπάνω από 40 λεπτά ας πούμε ή από μισή ώρα). Το πρόγραμμα μπορεί να σαμποτάρει τελείως το θηλασμό σε μητέρες που γενικά νιώθουν να μην έχουν πολύ γάλα. Σε κάποιες όμως περιπτώσεις μπορεί να δουλέψει. Το πρόγραμμα αποθαρρύνετε συνήθως γιατί υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί η παραγωγή και το μωρό να μην παίρνει καλό βάρος. Στη δικιά σου περίπτωση δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο. Έχω μία φίλη που θήλαζε αποκλειστικά, έχει δύο παιδιά και στο διάστημα που τα μωρά της ήταν 4-6 μηνών έκαναν μόνο 4 γεύματα το 24ωρο. Τα μωρά της κοιμόταν ολόκληρη τη νύχτα από 3 εβδομάδων. Ακραίο παράδειγμα. Σε καμία περίπτωση δε θα σου το πρότεινα. Παρόλο που τα μωρά της φίλης μου ακολουθούσαν μια χαρά την καμπύλη βάρους τους, στο 90% των περιπτώσεων κάτι τέτοιο δε θα δούλευε. Σκέφτομαι όμως ότι το πρόγραμμα ανά δύωρο, ας πούμε, δε θα ήταν προβληματικό. Αν το μωρό κλαίει ενδιάμεσα προσπάθησε να το παρηγορήσεις με κάποιο άλλο τρόπο αντί για το στήθος. Ο μάρσιπος που αναφέρθηκε για παράδειγμα, είναι πάρα πολύ καλή λύση.

 

Το άλλο που θα σου πρότεινα είναι εφόσον έχεις δοκιμάσει το block feeding για τουλάχιστον 7-8 μέρες και τα αποτελέσματα δε σου φαίνονται ικανοποιητικά να δοκιμάσεις το φασκόμηλο. 4 κούπες τη μέρα επι 4 ημέρες μειώνουν την παραγωγή κατά 10%, λέει η Πατσούρου.

 

Δινω στηθος ανα τριωρο απο την δευτρρη εβδομαδα του μωρου,διοτι ειχα απο τοτε πετρωματα κ συντριβανια..

Τη μερα τρωει ανα διωρο συνηθως ξαι το βραδυ τδιωρο..απλα τρωει λιγο και δυναμικα,κανα δεκαλεπτο,αλλες φορες αδειαζει στηθος,αλλες οχι..απλα μετα,αν ειμαι τυχερη κ αποκοιμηθει στο στηθος,απλα τον κραταω ορθιο κανα εικοσαλεπτο λογω γοπ και μετα κοιμαται,αλλιως αν ειναι ξυπνιος δν παιζει να κοιμηθει..οποτε το μυστικο ειναι να κοιμηθει στο θηλασμο...προσπαθω να βγαζω ελαχιστα,ισα να φυγουν τα πετρωματα,δεν τα αντεχω κάθολου..προγραμμα δν μπορω ναβακω,ξυπναει οποτε θελει φαι,οχιγια αλλο λογο..αντε κ οταν σφιγγεται να τα κανει.λεω να ξεκινηρω το φαεκομηλο,αλλε πρωτα νε σαρεντισω μπας κ δω την πολυποθητη αλλαγη...κεθε μερα σκεφτομαι τον αποθηλασμο,διοτι τωρα πχ ουτε την παιδιατρο μπορω να προγραμματισω,ουτε για το σαραντισμα μεθαυριο..που να θηλασω εξω με τα συντριβανια που γινομαι χαλια,μπλουζες κλπ;σλινγκ κλπ δεν θα ηθελα,δεν αντεχω ηδη αυτη την επαφη ολη μερα κ νυχτα:? συνεχιζω ισως κ επειδη ειμαι φοβιτσιαρα να αποθηλασω αν πρωτα δν εχω ξεμπερδεψει με τα πετρωματα,γιαυτο ρωταω αν με την εδραιωση λυνονται αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Δινω στηθος ανα τριωρο απο την δευτρρη εβδομαδα του μωρου,διοτι ειχα απο τοτε πετρωματα κ συντριβανια..

Τη μερα τρωει ανα διωρο συνηθως ξαι το βραδυ τδιωρο..απλα τρωει λιγο και δυναμικα,κανα δεκαλεπτο,αλλες φορες αδειαζει στηθος,αλλες οχι..απλα μετα,αν ειμαι τυχερη κ αποκοιμηθει στο στηθος,απλα τον κραταω ορθιο κανα εικοσαλεπτο λογω γοπ και μετα κοιμαται,αλλιως αν ειναι ξυπνιος δν παιζει να κοιμηθει..οποτε το μυστικο ειναι να κοιμηθει στο θηλασμο...προσπαθω να βγαζω ελαχιστα,ισα να φυγουν τα πετρωματα,δεν τα αντεχω κάθολου..προγραμμα δν μπορω ναβακω,ξυπναει οποτε θελει φαι,οχιγια αλλο λογο..αντε κ οταν σφιγγεται να τα κανει.λεω να ξεκινηρω το φαεκομηλο,αλλε πρωτα νε σαρεντισω μπας κ δω την πολυποθητη αλλαγη...κεθε μερα σκεφτομαι τον αποθηλασμο,διοτι τωρα πχ ουτε την παιδιατρο μπορω να προγραμματισω,ουτε για το σαραντισμα μεθαυριο..που να θηλασω εξω με τα συντριβανια που γινομαι χαλια,μπλουζες κλπ;σλινγκ κλπ δεν θα ηθελα,δεν αντεχω ηδη αυτη την επαφη ολη μερα κ νυχτα:? συνεχιζω ισως κ επειδη ειμαι φοβιτσιαρα να αποθηλασω αν πρωτα δν εχω ξεμπερδεψει με τα πετρωματα,γιαυτο ρωταω αν με την εδραιωση λυνονται αυτα..

 

Οταν είχα γεννήσει είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, έχω γράψει και στο φόρουμ γι αυτό. Καταλαβαίνω ποσο άτσαλο ειναι, αλλα πολλές μαμάδες που θηλάζουν έχουν το ίδιο πρόβλημα. Να προγραμματίσεις ο,τι θελεις, τα μωρά έξω απο το σπίτι δε θηλάζουν τόσο συχνά οσο μεσα στο σπίτι. ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.ΕΙΜΑΣΤΕ 35 HMΕPΩN KAI 4.440 ΚΙΛΑ.ΒΑΛΑΜΕ ΕΞΙΑΚΟΣΙΑ ΓΡΑΜ.ΣΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ.Η ΓΙΑΤΤΟΣ ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΚΟΥΡΑΖΕΙ..ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΜ Ε ΓΙΑ ΤΗΝΕΥΧΗ,Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΕΞΟΔΟΣ,,,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..:!:

 

ΚΑΤΑ ΤΑΛΛΑ,ΕΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΟΥ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΑΤΟΣ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ..ΤΟ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΑΝΤΙΑΝΑΓΩΓΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΙΟΤΙ ΠΗΖΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΕΙ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ..ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΑΠΛΟ ΓΑΛΑ Κ ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΝΟΒΑΛΑΚ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις μεικτή διατροφή, επειδή ή παραγωγή του δικού σου γάλατος θα μειωθεί, θα πέσει και η ροή και δε θα έχεις συντριβάνια, το παιδί να πνίγεται κ.τ.λ.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις μεικτή διατροφή, επειδή ή παραγωγή του δικού σου γάλατος θα μειωθεί, θα πέσει και η ροή και δε θα έχεις συντριβάνια, το παιδί να πνίγεται κ.τ.λ.

 

ΜΙΚΤΗ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ή ένα γεύμα μπουκάλι, ένα γεύμα θηλασμός. Έχω ακούσει και τις δύο εκδοχές μεικτής διατροφής αλλά δεν ξέρω δυστυχώς ποια δουλεύει πιο καλά.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Δινω στηθος ανα τριωρο απο την δευτρρη εβδομαδα του μωρου,διοτι ειχα απο τοτε πετρωματα κ συντριβανια..

Τη μερα τρωει ανα διωρο συνηθως ξαι το βραδυ τδιωρο..απλα τρωει λιγο και δυναμικα,κανα δεκαλεπτο,αλλες φορες αδειαζει στηθος,αλλες οχι..απλα μετα,αν ειμαι τυχερη κ αποκοιμηθει στο στηθος,απλα τον κραταω ορθιο κανα εικοσαλεπτο λογω γοπ και μετα κοιμαται,αλλιως αν ειναι ξυπνιος δν παιζει να κοιμηθει..οποτε το μυστικο ειναι να κοιμηθει στο θηλασμο...προσπαθω να βγαζω ελαχιστα,ισα να φυγουν τα πετρωματα,δεν τα αντεχω κάθολου..προγραμμα δν μπορω ναβακω,ξυπναει οποτε θελει φαι,οχιγια αλλο λογο..αντε κ οταν σφιγγεται να τα κανει.λεω να ξεκινηρω το φαεκομηλο,αλλε πρωτα νε σαρεντισω μπας κ δω την πολυποθητη αλλαγη...κεθε μερα σκεφτομαι τον αποθηλασμο,διοτι τωρα πχ ουτε την παιδιατρο μπορω να προγραμματισω,ουτε για το σαραντισμα μεθαυριο..που να θηλασω εξω με τα συντριβανια που γινομαι χαλια,μπλουζες κλπ;σλινγκ κλπ δεν θα ηθελα,δεν αντεχω ηδη αυτη την επαφη ολη μερα κ νυχτα:? συνεχιζω ισως κ επειδη ειμαι φοβιτσιαρα να αποθηλασω αν πρωτα δν εχω ξεμπερδεψει με τα πετρωματα,γιαυτο ρωταω αν με την εδραιωση λυνονται αυτα..

Ναι με την εδραίωση λύνονται αλλα αυτο γινεται περίπου στους 3 μηνες συνήθως.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι όσο πιο γρήγορα βγεις από το σπίτι τόσο πιο γρήγορα θα νιώσεις καλύτερα. Τα μωρά κοιμούνται στη βόλτα, δεν τρώνε συνέχεια, οπότε ένα δύωρο το πρωί και ένα το απόγευμα, θα μπορείς να νιώθεις λίγο σαν άνθρωπος. Να σε βλέπει κι ο ήλιος να παίρνεις και μια ανάσα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι με την εδραίωση λύνονται αλλα αυτο γινεται περίπου στους 3 μηνες συνήθως.

 

3 μηνες;κ γιατι λενε για τις πρωτες σαραντα μερες,κ η πατσουρου;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Μην ππεριμένεις' date=' δηλαδή, ότι τη 41η ημέρα θα δεις...άλλο στήθος!

 

Όταν λες υποαλλεργικο γάλα, εννοείς το ΗΑ;[/quote']

 

Ναι,το νοβαλακ ΗΑ

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες;κ γιατι λενε για τις πρωτες σαραντα μερες,κ η πατσουρου;

Συμβαίνει στις 40 μερες αλλα το στηθος αλλάζει ριζικα( δεν πριζεται τοσο,δεν στάζει κ.λ.π.) στους 3 μηνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο μου παιδιά είχα προβλήματα υπερπαραγωγής. Αυτό που θυμαμαι ήταν ότι ή υπερπαραγωγή ήταν μια κατάσταση που ερχόταν κι έφευγε. Δηλαδή ερχόταν μέρες υπερπαραγωγής με συντριβάνια, το παιδί να πνίγεται που το έπιανε και δεν ήθελε να δει στήθος σε κάποιες φάσεις. Μόλις το γύριζα σε στάση θηλασμού πριν το βάλω να θηλάσει άρχιζε να κλαίει.

 

Με το που έκανα όμως block feeding επί καμιά εβδομάδα, μετά ηρεμούσαν τα πράγματα. Ύστερα από κανένα μήνα πάλι τα ίδια. Αυτο μέχρι να πάνε περίπου 4 μηνών.

 

Όταν μιλάμε όμως για εδραίωση εννοούμε τις 40 μέρες. Οι 40 μέρες είναι τότε που υποτίθεται ότι το στήθος μαθαίνει να παράγει ακριβώς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό. Τώρα μία απόκλιση λίγες μέρες πάνω, λίγες μέρες κάτω σίγουρα θα υπάρχει από γυναίκα σε γυναίκα. Πιστεύω ότι η υπερπαραγωγή μου ερχόταν πάλι κατά διαστήματα και μετά το σαράντισμα όταν τα παιδιά περνούσαν άλματα ανάπτυξης.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και στα δυο μου παιδιά είχα προβλήματα υπερπαραγωγής. Αυτό που θυμαμαι ήταν ότι ή υπερπαραγωγή ήταν μια κατάσταση που ερχόταν κι έφευγε. Δηλαδή ερχόταν μέρες υπερπαραγωγής με συντριβάνια, το παιδί να πνίγεται που το έπιανε και δεν ήθελε να δει στήθος σε κάποιες φάσεις. Μόλις το γύριζα σε στάση θηλασμού πριν το βάλω να θηλάσει άρχιζε να κλαίει.

 

Με το που έκανα όμως block feeding επί καμιά εβδομάδα, μετά ηρεμούσαν τα πράγματα. Ύστερα από κανένα μήνα πάλι τα ίδια. Αυτο μέχρι να πάνε περίπου 4 μηνών.

 

Όταν μιλάμε όμως για εδραίωση εννοούμε τις 40 μέρες. Οι 40 μέρες είναι τότε που υποτίθεται ότι το στήθος μαθαίνει να παράγει ακριβώς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό. Τώρα μία απόκλιση λίγες μέρες πάνω, λίγες μέρες κάτω σίγουρα θα υπάρχει από γυναίκα σε γυναίκα. Πιστεύω ότι η υπερπαραγωγή μου ερχόταν πάλι κατά διαστήματα και μετά το σαράντισμα όταν τα παιδιά περνούσαν άλματα ανάπτυξης.

 

Εμενε το μπλοκ δεν με εχει βοηθηρει...απο την μερα που ειδα το συντριβανι,οχι μονο συνεχιζω να εχω αλλαπλεον μετραω κ τεσερα...:(:(

Link to comment
Share on other sites

Εμενε το μπλοκ δεν με εχει βοηθηρει...απο την μερα που ειδα το συντριβανι,οχι μονο συνεχιζω να εχω αλλαπλεον μετραω κ τεσερα...:(:(

 

Πως πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..σημερα σαραντισαμε, χτες πηραμε και την ευχη..

 

Λοιπον, το στηθος τα βραδια πρηζεται αν περασουν οι ωρες, συντριβανακια καλα κρατουν..δεν εχει αλλαξει κατι, απλα ελπιζω με το επαντορεν το μωρο να παψει συντομα να ποναει διοτι η ολη διαδικασια θηλασμος ρεψιμο αλλαγμα πανας θηλασμος ρεψιμο μας παιρνει μιαμιση ωρα και ειδικα την νυχτα παραπαταω...δεν προλαβαινω να κανω και κατι στο σπιτι, αντε ενα πλυντηριο η ενα σιδερο... δινω χρονο τους 2 μηνες να φτασω..μην γελατε, ειπα να βαλω εναν μικρο στοχο..και βλεπουμε...μπας κ ερθει η στιγμη που τουλαχ.το στηθος δεν θα πρηζεται κ δεν θα πετρωνει πια...

 

αν τελικα αποθηλασω λιγο αργοτερα (λεω μπας..μπας και καταφερω το 3μηνο..οχι τπτ αλλο, αλλα με την κρυφη γοπ που εχουμε, λενε οτι το μητρικο ως πιο ευπεπτο χωνευεται καλυτερα...για το μωρακι μου το κανω, διοτι εγω προσωπικα εχω κουραστει και θα ηθελα να μπορει να το κρατησει κ καποιος αλλος...εντωμεταξυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι μετα το αλλαγμα θελει παντα να ξαναθηλασει, εστω και λιγο...να ειναι θεμα ασφαλειας?διοτι αν τον βαλω στο καλαθι χωρις να ξαναθηλασω θα κλαιει..αραγε με το μπιμπερο θα κανει τα ιδια?:?:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Το 2μηνο που λες είναι πολύ καλό ως στόχος, γιατί αν θέλεις να πετύχεις ένα στόχο δεν πρέπει να είναι πολύ μακροπρόθεσμός. Μετά το 2μηνο μπορεί να έχουν καλυτερεύσει ούτως ή άλλως τα πράγματα οπότε θα είσαι σε θέση να επαναπροσδιορίσεις τους στόχους σου.

 

Πάντως ένα πράγμα που είναι σίγουρο είναι ότι πολύ σύντομα θα χρειάζεσαι όλο και λιγότερο χρόνο για τη φροντίδα του παιδιού (άλλαγμα, τάισμα εννοώ. Το θέμα "απασχόληση" το αφήνω απ' έξω.) Είδικά αφού έχεις τόσο δυνατή ροή σε λίγο καιρό το μωρό σου μπορεί να τελειώνει το γεύμα του μέσα σε 5-10 λεπτά. Τα δικά μου έτσι έκαναν από τότε που έγιναν περίπου 2 μηνών. Επίσης μετά το 40ισμα τα μωρά αραιώνουν και τις πάνες τους. Τα παιδιά μου μέχρι να σαραντίσουν τα άλλαζα και 15 πάνες το 24ωρο. Μετά σιγά σιγά τις μείωσαν και έφτασαν στο σημείο να τα αλλάζω μόνο 6-7 φορές.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού έβαλες το δίμηνο πάλι καλά. Εγώ έλεγα συνέχεια "πάει τέλος σήμερα είναι η τελευταία μέρα!". Αλλά μετά το τρίμηνο ήταν τόσο εύκολο που σταμάτησα να φρικάρω και τόσο. Στρώσανε και οι ορμόνες και μια χαρά.... Τελικά απόθήλασα στους εχμ 38 μήνες....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού έβαλες το δίμηνο πάλι καλά. Εγώ έλεγα συνέχεια "πάει τέλος σήμερα είναι η τελευταία μέρα!". Αλλά μετά το τρίμηνο ήταν τόσο εύκολο που σταμάτησα να φρικάρω και τόσο. Στρώσανε και οι ορμόνες και μια χαρά.... Τελικά απόθήλασα στους εχμ 38 μήνες....

 

Κι εγώ το ίδιο, απο μέρα σε μέρα πήγαινα....

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,μια ερωτηση.Ακολουθω το στήθος ανα εξάωρο μπας κ εξαφανισω τα πετρώματα..τα συντριβάνια κ στα δυο στήθη συνεχίζουν,ε,ως τα στήθη πρήζονται και πετρωνουν αν τύχει στο εξάωρο να ταισω μονο μια φορά απο το στήθος..αυτό τυχαίνει τα βραδιά οπου πχ ταιζω 12 με 6 το πρωι πχ απο το αριστερο αλλά τυχαίνει πχ να φαει στη 1 και μετα 6μισι,δλδ στο εξαωρο του αλλου στηθους,οποτε το στήθος μένει από τη 1 τη νύχτα μέχρι το τέλος του εξαωρου του αλλου στήθους ανενεργό..

 

Να πιω φασκόμηλο ή δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,μια ερωτηση.Ακολουθω το στήθος ανα εξάωρο μπας κ εξαφανισω τα πετρώματα..τα συντριβάνια κ στα δυο στήθη συνεχίζουν,ε,ως τα στήθη πρήζονται και πετρωνουν αν τύχει στο εξάωρο να ταισω μονο μια φορά απο το στήθος..αυτό τυχαίνει τα βραδιά οπου πχ ταιζω 12 με 6 το πρωι πχ απο το αριστερο αλλά τυχαίνει πχ να φαει στη 1 και μετα 6μισι,δλδ στο εξαωρο του αλλου στηθους,οποτε το στήθος μένει από τη 1 τη νύχτα μέχρι το τέλος του εξαωρου του αλλου στήθους ανενεργό..

 

Να πιω φασκόμηλο ή δεν χρειαζεται?

 

Σε πονούν; Ιδανικά για να μην πετρωνουν βγάζε λιγο γαλα στο νιπτήρα.

Ποσο ημερών ειναι το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε πονούν; Ιδανικά για να μην πετρωνουν βγάζε λιγο γαλα στο νιπτήρα.

Ποσο ημερών ειναι το μωρο;

 

Οχι να κλαιω,αλλα χωρις σουτιεν ναι..αλλα ενοχληση νιωθω... ειναι 52

Link to comment
Share on other sites

Οχι να κλαιω,αλλα χωρις σουτιεν ναι..αλλα ενοχληση νιωθω... ειναι 52

 

52;;; Ποτε πέρασαν οι μέρες;;;;

 

ΑΝ πετρώνει πολυ (κι όχι μόνο οταν εχεις να θηλασεις παρά πολλές ωρες λόγω ύπνου-που ειναι φυσιολογικό) πιες φασκομηλο αλλα για 2-3 μέρες. Και φυσικά βλέπεις πως θα πάει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...