Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ..... ΙΔΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ?


Recommended Posts

Κοριτσια μου γεια σας. Ειμαι στον 7ομηνα και ενω ενα μηνα επιτελους τελειωσα με τους απαισιους εμετους που με εκαναν να μην χαρω την εγκυμοσυνη μου ακομα και τωρα στην ουσια δεν την ευχαριστιεμαι οπως την πρωτη. Καμια φορα ξεχνιεμαι οτιειμαι και εγκυος και οτι σε λιγο θα εχω ενα μωρακι σπιτι .Μου αποροφαει ολη την ενεργεια ο μικρος . Ειναι αδικια ρε γαμωτο για την μπουμπου μου. Και να ξερατε ποσο ηθελα και την δευτερη εγκυμοσυνη ακριβως οπως και την πρωτη...... στον 7ο μηνα θυμαμαι ειχα φτιαξει και το δωματιο σε αυτο το καημενο μονο μια στεκουλα για τα μαλλια της πηρα :?. Ασχολουμαι συνεχεια με τον μικρο μου και αισθανομαι τυψεις που δεν κανω κατι για το μωρο μεσα μου....:cry: Ουτε το ασβεστιο δεν παιρνω. Ελπιζω οταν γεννηθει να αλλαξει αυτο να την ευχαιρστηθω επιτελους. Μεχρι και οαντρας μου στον Θοδωρη μου συνεχεια μου επιανε την κοιλια τωρα πρεπει να του το υπενθυμισω για να την πιασει να δει που κλωτσαει . Αφηστε που και στους υπερηχους παω μονη μου... ενταξει επειδη στον μικρο πηγαινα σε ιδιωτικο και τωρα παω σε δημοσιο και δεν αφηνουν τους αντρες μεσα αλλα και στο ιατρειο του γυναικολογου παω μονη μου. Ειχε να την δει την μπεμπα αποτον πρωτο υπερηχο με την καρδουλα της. Τωρα την ειδε στον 6ο μηνα :? Κριμα ολα κριμα.... :-( Εσας σας συνεβει αυτο να περασει ετσι η δευτερη εγκυμοσυνη σας χωρις να την καταλαβετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ πρόσφατα έμαθα 'οτι είμαι έγκυος....και δεν νιώθω σαφώς τα αισθήματα (έκπληξη, προσμονή κτλ) που ένιωθά με το πρώτο...γιατί σαφώς η καθημερινότητά μου έχει και ένα παιδι, δουλειά, σπίτι κτλ...αρα χρόνος λιγοστός. Νιώθω όμως ότι είναι πιο γλυκειά εγκυμοσύνη...γιατί η μικρή μου περιμένει το μωρό με μεγάλη ανυπομονησία, μου χαιδεύει την κοιλιά και λέει τραγουδάκια...για να την ακούει το μωρό. Ήδη έχει κάνει κατάλογο αγορών...στο σούπερ μάρκετ μας λέει να αγοράσουμε πιπίλα, γάλα κτλ για το μωρό...οπότε αυτό το μωρό νιώθω ότι ήδη είναι διπλά αγαπημένο...και ότι τώρα υπάρχει ένα ειδικό ενδιαφέρον...που δεν έχει να κάνει τόσο με την ποσότητα πχ. τι φορμάκι, τι κρεβατάκι να πάρω κτλ...όσο με την ποιότητα: τι μουσική να βάλουμε, τι παραμύθια να διαβάσουμε κτλ.Άλλωστε η μικρή μας έχει δηλώσει ότι θα δώσει όλα της τα ρούχα στο μωρο...και να σου πώ την αλήθεια ..μου αρέσουν πιο πολύ αυτά τα δώρα , που θέλει να μοιραστεί με τόση γενναιοδωρία ...από αυτά που πήγα και της αγόρασα εγώ, με δικό μου κριτήριο και που τα μισά έμειναν αχρησιμοποίητα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρόσφατα έμαθα 'οτι είμαι έγκυος....και δεν νιώθω σαφώς τα αισθήματα (έκπληξη, προσμονή κτλ) που ένιωθά με το πρώτο...γιατί σαφώς η καθημερινότητά μου έχει και ένα παιδι, δουλειά, σπίτι κτλ...αρα χρόνος λιγοστός. Νιώθω όμως ότι είναι πιο γλυκειά εγκυμοσύνη...γιατί η μικρή μου περιμένει το μωρό με μεγάλη ανυπομονησία, μου χαιδεύει την κοιλιά και λέει τραγουδάκια...για να την ακούει το μωρό. Ήδη έχει κάνει κατάλογο αγορών...στο σούπερ μάρκετ μας λέει να αγοράσουμε πιπίλα, γάλα κτλ για το μωρό...οπότε αυτό το μωρό νιώθω ότι ήδη είναι διπλά αγαπημένο...και ότι τώρα υπάρχει ένα ειδικό ενδιαφέρον...που δεν έχει να κάνει τόσο με την ποσότητα πχ. τι φορμάκι, τι κρεβατάκι να πάρω κτλ...όσο με την ποιότητα: τι μουσική να βάλουμε, τι παραμύθια να διαβάσουμε κτλ.Άλλωστε η μικρή μας έχει δηλώσει ότι θα δώσει όλα της τα ρούχα στο μωρο...και να σου πώ την αλήθεια ..μου αρέσουν πιο πολύ αυτά τα δώρα , που θέλει να μοιραστεί με τόση γενναιοδωρία ...από αυτά που πήγα και της αγόρασα εγώ, με δικό μου κριτήριο και που τα μισά έμειναν αχρησιμοποίητα.

 

 

ειναι οντως πολυ γλυκο αυτο που λεει η μικρη σου .....ισως σε μενα φταιει οτι και ο μικρος μου ειναι και αυτος στην ουσια μωρο ακομα οποτε γι αυτο να μου αποροφαει ολη την προσοχη...:?

Link to comment
Share on other sites

εγω την δευτερη εγκυμοσυνη η χαρηκα πιο πολυ απο την πρωτη γιατι αυτη τη φορα ηξερα ποσο χαρα θα μου δωσει και αυτο το σκατουλι...

Οι ορμονες ομως παιζουν περιεργα παιχνιδια,....μη στεναχωριεσαι...θα ερωτευτεις τρελλα και αυτο το μωρουλι σου!

Link to comment
Share on other sites

εγω την δευτερη εγκυμοσυνη η χαρηκα πιο πολυ απο την πρωτη γιατι αυτη τη φορα ηξερα ποσο χαρα θα μου δωσει και αυτο το σκατουλι...

Οι ορμονες ομως παιζουν περιεργα παιχνιδια,....μη στεναχωριεσαι...θα ερωτευτεις τρελλα και αυτο το μωρουλι σου!

 

το εχω ερωτευτει πριν ακομα συλλαβω αλλα δεν προλαβαινω να χαρω αυτο που νοιωθω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια την πρώτη εγκυμοσύνη την ευχαριστήθηκα και την κατάλαβα μακράν περισσότερο της δεύτερης. Ήμουν σε ένα ροζ συννεφάκι, ψώνιζα για το μωρό, ετοίμαζα το δωμάτιό του και δεν είχα άλλη έννοια πέρα από αυτό. Πέρασα εννια ονειρικούς μηνές, χωρίς να έχω την παραμικρή ενόχληση από τις συνηθισμένες (ζαλάδες, εμετούς κτλ), τίποτα! Σαν να μην ήμουν έγκυος! Ώσπου, μετά από έναν φρικαλέο τοκετο, που κατέληξε σε κτ,, βρέθηκα μόνη μου με ένα εξαιρετικά δύσκολο στο φαί και στον ύπνο μωρό και προσγειώθηκα απότομα.

 

Οπότε, όπως ήταν λογικό, πέρασα τη δεύτερη εγκυμοσύνη μέσα στο άγχος, για το πώς θα ξανακάνω καισαρική, πώς θα αφήσω τον μεγάλο 5 μέρες, αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στις αυξημένες υποχρεώσεις, αν θα έχουμε τερατώδη σκηνικά ζήλιας και θα τρέχουμε σε παιδοψυχολόγους και πολλά άλλα. Είχα και την αλλεργική ρινίτιδα να με ταλαιπωρεί 4 μήνες χωρίς να μπορώ να πάρω αντιισταμινικά και τον αιματοκρίτη σε ελεύθερη πτώση...και τελικά όλα πήγαν ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Τίποτα από ό,τι φοβόμουν!

 

Και κατέληξα τελικά, οτι μπορεί μεν να μη χάρηκα τη δεύτερη εγκυμοσύνη, αλλά χάρηκα απείρως περισσότερο το δεύτερο παιδί μου σαν νεογνό, και γιατί ήταν πάρα πολύ βολικό μωράκι, αλλά κυρίως επειδή δεν ήμουν πια πρωτάρα, δεν μεγαλοποιούσα τα πάντα, αλλά τα τοποθετούσα στις κανονικές τους διαστάσεις και τα αντιμετώπιζα αναλόγως. Και έτσι βοηθήθηκαν οι πάντες και τα πάντα στο να προσαρμοστούν γρηγορότερα και ευκολότερα στη νέα κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση η πρώτη εγκυμοσύνη με τη δεύτερη!

Στο πρώτο είχα την αγωνία της πρωτάρας.Είχα πολύ χρόνο να χαζεύω την κοιλιά μου στον καθρέφτη :lol: Της έφτιαξα το δωματιάκι μετά τον 6ο μήνα αλλά ένας Θεός ξέρεις πως κρατήθηκα και δεν το έκανα νωρίτερα.

Η δεύτερη εγκυμοσύνη περνάει πολύ γρήγορα,όπως και η μέρα μου.Η κόρη μου είναι στην ηλικία του ζουζουνίσματος και ασχολούμαι κυρίως μαζί της.Η δουλειά και οι δουλειές του σπιτιού τρέχουν.Το αποτέλεσμα είναι να ασχολούμαι ουσιαστικά με το πλασματάκι που έχω μέσα μου το βράδυ,όταν η μικρή είναι στο κρεβάτι της και εγώ έχω λίγο προσωπικό χρόνο.Σωτηρία εσύ της πήρες τουλάχιστον μια στέκα,εγώ τίποτα.Τα έχουμε όλα.Μόνο κρεβάτι μονό στη μεγάλη θα πάρουμε.Ειρωνία;

Μου φαίνεται πιο εύκολη η δεύτερη εγκυμοσύνη επειδή περνάει τόσο γρήγορα.Το μόνο που φροντίζω είναι να τρώω καλά,να μην κουράζομαι και να ακολουθώ τις συμβουλές του γιατρού μου.

Ο άντρας μου από την άλλη δεν έχει αλλάξει καθόλου.Παραμένει ενθουσιασμένος όπως την πρώτη φορά.Κάτι είναι κι αυτό :lol:

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια μου μην στεναχωριεσαι!και εγω ακριβως στην ιδια κατασταση με εσενα ειμαι!στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν στον κοσμο μου που ηταν το μωρο που ειχα στην κοιλια μου!ολη την ωρα με αυτο ασχολουμουν!χαιδευα την κοιλια,εψαχνα παιδικα επιπλα,ρουχα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις!μεχρι και το δωματιο της ειχα κατσει και ειχα βαψει μονη μου και το ειχα διακοσμησει!τωρα......λεω ευτυχως που κλοτσαει και μου θυμιζει οτι ειναι εκει!οτι ειμαι εγκυος!δεν εχω κουραγιο να ασχοληθω με τιποτα αλλο εκτος απο την μικρη μου και τα βασικα στο σπιτι....οχι δωματιο δεν της εχω φιαξει αλλα ουτε ενα διακοσμητικο δεν εχω δεν εχω βαλει στον τοιχο...δεν της εχω ψωνισει τιποτα μιας και τα εχει ολα απο την αλλη μου κορη...κοιλια δεν προλαβαινω καν να χαιδεψω....ουτε την σκεψη μου δεν προλαβαινω να της χαρισω αποκλειστικα....νιωθω τυψεις η αληθεια ειναι....γιατι αυτο το παιδακι να ειναι τοσο παραμελημενο απο την κοιλια;;;;;λες να το νιωθει;να καταλαβαινει;και αλλες τετοιες 'ομορφες' σκεψεις....ισως ετσι να συμβαινει στις δευτερες εγκυμοσυνες και ειδικα οταν το πρωτο παιδι ειναι σχετικα μικρο και απορροφαει ολη την ενεργεια της μανουλας!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σωτηρια μου και με το καλο το μωρακι σου......

Λοιπον εγω οπως θα βλεπεις και απο τα τικερακια εχω δυο αγορακια με διαφορα 19 μηνες. Η δευτερη εγκυμοσυνη πρπει να σου πω οτι κυλησε τελειως στον αυτοματο!Ολη μου η προσοχη ηταν στραμενη στον μεγαλο. Στον γιατρο μονη μου (ενω στο πρωτο παιδι ο αντρας μου δεν ειχε λειψει ουτε μια φορα), ξεχναγα σιδηρο και ασβεστιο, ουτε χαδακια στην κοιλιτσα ουτε τιποτα. Και μαλιστα εγω να αναρωτιεμαι αν θα αγαπαω το δευτερο οπως το πρωτο παιδι!

Απο τοτε ομως που γεννηθηκε η ζωη μου εχει αλλαξει τελειως. Τρελη αγαπη μιλαμε και μαλιστα απο το πρωτο λεπτο!Ενω τον μαριουλη τον αγαπησα καθως τον ζουσα τον Χαρουλη απο την πρωτη ματια!Ολα θα πανε καλα!Σε περιμενει απιστευτη ευτυχια!

Με το καλο σου ευχομαι!

Μάριος 22/5/09

Χάρης 17/12/10

Κατερίνα 26/7/13

είστε όλη μου η ζωή.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΩΤΗΡΙΑ μια απο τα ίδια κι εγώ! Η δεύτερη εγκυμοσύνη είναι πολύ χειρότερη από την πρώτη όσον αφορά τα συμπτώματα (εμετούς, ζαλάδες, κουραση, πόνοι στη μέση κτλ) και από την άλλη σαν να μην υπάρχει από άποψη φροντίδας. Δεν έχω χρόνο να μιλάω στο μωρό, να βάζω κρέμα στην κοιλιά μου παράλληλα και να το χαιδεύω, δεν πάιρνω καθόλου σχεδόν τα χάπια μου (ασβεστιο, σίδηρο, filicine), και στον γιατρό συνήθως πάω μόνη μου, ενώ στο πρώτο έκανα όλα τα παραπάνω και στο γιατρό πάντα με τον άντρα μου..

Το σκέφτομαι κι εγώ ότι αυτό το παιδί είναι ρηγμένο από τώρα και αισθάνομαι ότι θα είναι και μετά! Εϊμαι κι εγώ δεύτερο παιδί και παρακολουθώντας γυρω μου οικογένειες πάντα το δέυτερο έχει μικρότερη προσοχή από το πρώτο! Τουλάχιστον μετά ας προσπαθήσουμε να το ανατρέψουμε αυτό, γιατί είναι άδικο..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι δυστυχως ετσι ειναι στη δευτερη εγκυμοσυνη και παντα δεν κανεις τα ιδια πραγματα οπως εκανες στο πρωτο σου παιδι. το μονο που εφαρμοσα ειναι οτι επειδη μεγαλωσα την κορη μου αγκαλια και δεν μου πηγαινε καλα ο κουκλος μου να ειναι στο ρηλαξ...τον μεγαλωσα και αυτον αγκαλια οποτε τα επαιξα!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια.........:(

γενναω σε 3 εβδομαδες...ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει. αυτη η εγκυμοσυνη ηρθε τοσο αναπαντεχα, που ακομα και τωρα αμαρτανω σκεπτομενη ''τι το θελαμε το δευτερο μωρο?''...

που θα βρω ρε κοριτσια αγαπη να δωσω στην μπεμπα ???? εγω ολη μου την αγαπη την εχω για τον Πετρο μου, αυτον μονο αγαπω και θα αγαπω.... ετσι νιωθω.....θα αλλαξει αραγε αυτο ??

κι εμενα ο αντρας μου δεν πιανει την κοιλια μου, παρα μονο αν του το πω εγω. πιο πολλες φορες ερχεται ο μκρος μου και χαιδευει την μπουμπου παρα ο αντρας μου !

στον γιο μου τραβουσα συνεχεια βιντεο και φωτογραφιες την κοιλια μου..τωρα στην κορη μου τιποτα, μονο κανα 2 φωτο την κοιλια μου...μου λεει ο αντρας μου ''δεν πειραζει θα της δειχνουμε την κοιλια σου απο τον Πετρο και θα της λεμε οτι ησουν εσυ εκει μεσα''....μεγαλη αδικια ρε κοριτσια !!! ισως με τιμωρει ο Θεος, γι΄αυτο και αυτη η εγκυμοσυνη μου δεν ειναι καλη.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια.........:(

γενναω σε 3 εβδομαδες...ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει. αυτη η εγκυμοσυνη ηρθε τοσο αναπαντεχα, που ακομα και τωρα αμαρτανω σκεπτομενη ''τι το θελαμε το δευτερο μωρο?''...

που θα βρω ρε κοριτσια αγαπη να δωσω στην μπεμπα ???? εγω ολη μου την αγαπη την εχω για τον Πετρο μου, αυτον μονο αγαπω και θα αγαπω.... ετσι νιωθω.....θα αλλαξει αραγε αυτο ??

κι εμενα ο αντρας μου δεν πιανει την κοιλια μου, παρα μονο αν του το πω εγω. πιο πολλες φορες ερχεται ο μκρος μου και χαιδευει την μπουμπου παρα ο αντρας μου !

στον γιο μου τραβουσα συνεχεια βιντεο και φωτογραφιες την κοιλια μου..τωρα στην κορη μου τιποτα, μονο κανα 2 φωτο την κοιλια μου...μου λεει ο αντρας μου ''δεν πειραζει θα της δειχνουμε την κοιλια σου απο τον Πετρο και θα της λεμε οτι ησουν εσυ εκει μεσα''....μεγαλη αδικια ρε κοριτσια !!! ισως με τιμωρει ο Θεος, γι΄αυτο και αυτη η εγκυμοσυνη μου δεν ειναι καλη.

σιγουρα θα σε τιμωρησει ο Θεος οπως τιμωρησε και εμενα που ελεγα τα ιδια" δεν θα το αγαπαω αυτο το μωρο οσο το πρωτο, αποκλειεται εγω λατρευω το κοριτσακι μου" ετσι ελεγα στον αντρα μου.... και η τιμωρια ηρθε ανελεητα!!! εχω τρελλη και ασυγκρατητη και ολοφανερη (δυστυχως) αδυναμια στον κανακαρη μου...;) φοβερη τιμωρια ε?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που νόμιζα οτι είμουν η μόνη.Ετσι ακριβώς ΣΩΤΗΡΙΑ μου.Ξεχνάω οτι είμαι έγκυος ώρες ώρες.Αυτό που μου το θυμύζει είναι οι μόνιμοι πόνοι "απο κάτω" οι συνεχόμενοι εμετοι παρότι μπαίνω στον 6(κι εγω κοριτσάκι περιμένω αυτή τη φορά).Και οι κλωτσίες που μου δίνει το κακόμοιρο το βράδυ που θα πέσω για ύπνο.Ολη μέρα δεν την "ακούω".

΄Προχθές της αγόρασα μια τσάντα αλλάγής κι αυτό γιατί πήγα να πάρω του γιού μου κάτι και θυμήθυκα οτι χρειάζομαι μια μεγαλύτερη να χωράει και των δυο τα πράγματα.

Ολη μου την ενέργεια κ τη σκέψει τη ρουφάει ο γίος μου και φοβάμαι μήπως το αδικίσω το κοριτσάκι μου μόλις έρθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα ο αδερφός μου στο πρωτο τους παιδάκι ελεγε εμεις δεν θα αγαπήσουμε ξανά ετσι , αλλά πάντα το πιο μικρο εχει την αναγκη μας και όλα τα κάνουμε ιδια απο την αρχή . Και εγω πιστεύω ότι παρόλο που λατρευω την μικρη αν αποκτήσουμε 2ο θα το αγαπάμε τοσο και άλλο τοσο και θα εχει και την αγαπη της μικρης μας ...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινίσω κάτι...στην δικιά μου την περίπτωση δεν τίθεται το θέμα αγάπης και αδυναμίας αυτο ειναι κάτι που δεν θα το επιτρέψω ποτέ στον ευατό μου. Απλά το παραπονο μου προς το προσωπο μου ειναι ειναι οτι ολη μου την ενεργεια την εχει παρει ο μικρος και δεν εχω ευχαρηστηθει την εγκυμοσυνη. Μια το προβλημα με τους εμετους και τωρα που ηρεμησα κανω ακροβατικα για να κυνηγαω τον μικρο που δεν επιτρεπεται αυτα δεν τα εκανα στην πρωτη εγκυμοσυνη ειμουν πολυ προσεκτικη. Το σηκωμα κανω στον μικρο ξεχνωτας οτι κουβαλω μια ψυχουλα μεσα μου που δε μου φταιει σε τιποτα. Ελπιζω να την αποζημιωσω οταν γεννησω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινίσω κάτι...στην δικιά μου την περίπτωση δεν τίθεται το θέμα αγάπης και αδυναμίας αυτο ειναι κάτι που δεν θα το επιτρέψω ποτέ στον ευατό μου. Απλά το παραπονο μου προς το προσωπο μου ειναι ειναι οτι ολη μου την ενεργεια την εχει παρει ο μικρος και δεν εχω ευχαρηστηθει την εγκυμοσυνη. Μια το προβλημα με τους εμετους και τωρα που ηρεμησα κανω ακροβατικα για να κυνηγαω τον μικρο που δεν επιτρεπεται αυτα δεν τα εκανα στην πρωτη εγκυμοσυνη ειμουν πολυ προσεκτικη. Το σηκωμα κανω στον μικρο ξεχνωτας οτι κουβαλω μια ψυχουλα μεσα μου που δε μου φταιει σε τιποτα. Ελπιζω να την αποζημιωσω οταν γεννησω. :rolleyes:

Έτσι ακριβώς ένιωθα κι εγώ Σωτηρία στη 2η εγκυμοσύνη. Και μεταξύ μας πιστεύω ότι γι'αυτό βγήκε λίγο νευρικός ο μικρός μου, από το άγχος και τα νεύρα που είχα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο μεγάλος μου ήταν 1+ όταν έμεινα έγκυος, οπότε έπρεπε να τον σηκώνω ακόμα στην αγκαλιά μου, να τον κη\υνηγάω γιατί τότε μόλις είχε ξεκινήσει να περπατάει, να πειράζει τα πάντα μέσα στο σπίτι... και φυσικά κατανόηση από πουθενά (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Πάντως εγώ το συνέχισα το λάθος και αφότου γένηησα, αφού έριξα όλο το βάρος και την προσοχή μου στον μεγάλο, για να μη ζηλέψει... Εννοείται ότι αισθάνομαι τύψεις απέναντι στο μικρό και προσπαθώ να επανορθώσω, πάντως δεν είμαι τόσο δεμένη μαζί του.:cry:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς ένιωθα κι εγώ Σωτηρία στη 2η εγκυμοσύνη. Και μεταξύ μας πιστεύω ότι γι'αυτό βγήκε λίγο νευρικός ο μικρός μου, από το άγχος και τα νεύρα που είχα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο μεγάλος μου ήταν 1+ όταν έμεινα έγκυος, οπότε έπρεπε να τον σηκώνω ακόμα στην αγκαλιά μου, να τον κη\υνηγάω γιατί τότε μόλις είχε ξεκινήσει να περπατάει, να πειράζει τα πάντα μέσα στο σπίτι... και φυσικά κατανόηση από πουθενά (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Πάντως εγώ το συνέχισα το λάθος και αφότου γένηησα, αφού έριξα όλο το βάρος και την προσοχή μου στον μεγάλο, για να μη ζηλέψει... Εννοείται ότι αισθάνομαι τύψεις απέναντι στο μικρό και προσπαθώ να επανορθώσω, πάντως δεν είμαι τόσο δεμένη μαζί του.:cry:

 

auta fovamai kai gia mena...................:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

βρε τα λατρεύουμε, απλά δεν υπάρχει αυτό το δέσιμο να το πω, αδυναμία να το πω...

 

κατάλαβα τι εννοείται .... είναι μέχρι να σας κάνει κλικ και το άλλο μωράκι..βέβαια αν έχεις αδυναμια σε έναν άνθρωπο έχεις πάντα αυτό δεν αλλάζει....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...