Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Recommended Posts

Κοριτσια θα ηθελα τα φωτα σας για τη σπερματεγχυση.

Λογω προβληματων στην ωορρηξια αλλα και πολυ κακου σπερμοδιαγραμματος απο τη πλευρα του ανδρα μου ο γιατρος αποφασισε πως μονο η σπερματεχυση μπορει να μας δωσει ελπιδες.Ετσι για 10 ημερες περιπου θα κανω ενεσεις menogon (τα serpafar τελικα δεν με βοηθησαν καθολου στον προηγουμενο κυκλο) και οταν ερθει η ωρα τη pregnil.Ηθελα να ρωτησω αν τελικα καποια απο σας βοηθηθηκε απο τη σπερματεγχυση και επισης αν εχετε κανει ποτε ενεσεις menogon.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχω κάνει δύο φορές σπερματέγχυση με τη δεύτερη έμεινα έγκυος στον άγγελό μου.

χρησιμοποιούσα όμως ενέσεις puregoν για δέκα ημέρες και μετα τις δέκα μέρες έκανα και μία επιπλεόν μου διαφεύγει τώρα το όνομα θα ψάξω να το βρω και θα στο γράψω , φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα είναι και οι δικές σου

 

και σε εμένα τα χάπια ωορηξίας δεν έκαναν τίποτα

όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια σας ευχαριστω πολυ.Μου δινετε κουραγιο που σιγουρα μου χρειαζεται.Εχω ρηξει ολες μου τις ελπιδες στη σπερματεγχυση μηπως και αποφυγω την εξωσωματικη.

Παντως ειναι πολυ σημαντικο σ'αυτον το δυσκολο αγωνα να αισθανεσαι οτι δεν εισαι μονη :wink:Δινουμε θετικη ενεργεια η μια στην αλλη να συνεχισουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ :D ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ :cry::cry:

ΕΝΩ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΤΡΕΛΑ :(:(

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι δεν έχω ιδέα για να σου πω για την σπερματέγχυση, σου εύχομαι όμως να πάνε όλα καλά και να γίνεις πολύ σύντομα μανούλα!!

 

παρομοίως δεν έχω ιδέα για το θέμα, θέλω μόνο να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά! και σύντομα με φουσκωμένη κοιλιτσα!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη tsarli5

η σπερματεγχυση ειναι πολυ απλη διαδικασια και δεν ποναει καθολου!!!

εγω ειμαι στην αναμονη των αποτελεσματων της πρωτης... :mrgreen:

καλη μας επιτυχια!!!

xxx

Link to comment
Share on other sites

Mamy-g μου εδωσες πολυ θαρρος με αυτα που μου ειπες.Ελπιζω να το διαβασε και η Εli-75 να παρει τα πανω της τωρα που περιμενει τα αποτελεσματα.Ειναι και η πιο δυσκολη περιοδος αυτη της αναμονης οποτε κοριτσακι μου σου ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου επιτελους να ανταμοιφθουν οι κοποι σου και να παρεις τη μεγαλυτερη χαρα της ζωης σου.Dinaki αν το σπερμοδιαγραμμα ειναι μετριο μη στεναχωριεσαι απλα θελει λιγο περισσοτερη προσπαθεια και ''στενο μαρκαρισμα'' στις γονιμες :wink: Στο κατω κατω ακομα και κακο να ειναι ενα σπερμοδιαγραμμα, εστω και μερικα φυσιολογικα στρατιωτακια να εχει θα τα παρουν στο εργαστειριο και θα τα κανουν robocop :lol:

Καλημερα σε ολες :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ :D ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ :cry::cry:

ΕΝΩ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΤΡΕΛΑ :(:(

 

Καλημέρα,

 

Dinaki τι σου είπε ο γιατρός σου για το σπερμοδιάγραμμα; Κι εμείς με τον άντρα μου τα ίδια είχαμε προ διμήνου και τώρα πρέπει να το επαναλάβει...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι δεν έχω ιδέα για να σου πω για την σπερματέγχυση, σου εύχομαι όμως να πάνε όλα καλά και να γίνεις πολύ σύντομα μανούλα!!

 

παρομοίως δεν έχω ιδέα για το θέμα, θέλω μόνο να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά! και σύντομα με φουσκωμένη κοιλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

candycandy κάναμε το σπερμοδιάγραμμα πριν 15 ημέρες περίπου ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ καλός ο αριθμός των σπερματοζωαρίων 90.000.000 ανα ml αλλά μας είπε είναι μέτρια η κινητικότητα 38% (καλά θα ήταν να ήταν τουλάχιστον 50% από όσο ξέρω),αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και ότι όταν θα κάνουμε το τεστ με δείγμα βλένης τότε θα ξέρει να κάνει σωστή εκτίμηση της κινητικότητας μου είπε :(:( τι να πω εχω αγχοθεί πολύ...

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι δεν έχω ιδέα για να σου πω για την σπερματέγχυση, σου εύχομαι όμως να πάνε όλα καλά και να γίνεις πολύ σύντομα μανούλα!!

 

παρομοίως δεν έχω ιδέα για το θέμα, θέλω μόνο να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά! και σύντομα με φουσκωμένη κοιλιτσα!

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elenic σε ευχαριστω πολυ.Ωρες ωρες με πιανουν οι μαυρες μου και λεω οτι ποτε δεν θα δω αυτο το +.Ομως οταν βλεπω γυναικες που παλευουν χρονια λεω ντροπη μου να το βαζω κατω απο τωρα...

Dinaki μην ανησυχεις για το σπερμοδιαγραμμα του αντρα σου.Ειδικα αν εχει γινει με τα αυστηρα κριτηρια ειναι παραπανω απο μετριο.Εμενα ο αντρας μου εχει 18.000.000 με 30% κινητικοτητα και 5% φυσιολογικα :cry: και παλι ο γιατρος δεν του απεκλεισε τη πιθανοτητα να τεκνοποιησει με τη... φυσιολογικη μεθοδο με μια γυναικα που δεν εχει προβληματα (δηλ. οχι με μενα :lol: )

Οποτε αν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα τοτε αυτο απο μονο του σιγουρα δεν πρεπει να σε αγχωνει :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΜΑΚΑΡΙ tsarli5 ΕΓΩ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΗ,ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 38% ΕΙΧΑΜΕ,ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ 15% ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ 121 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ 90 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΑ ML ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΝΟ 15% ΕΠΑΘΑ ΠΑΝΙΚΟ!!!Ο ΔΕ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΤΑ ΕΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΖΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΕΧΕΙ :(:( ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ :):):)

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites

tsarli5 κι εγω πηρα serpafar και δεν πετυχε η πρωτη σπερματεγχυση αλλα στην δευτερη πηρα daronda, puregon και pregnyl και πετυχε!!!Αρκει να σου πω βεβαια οτι εγω πριν τα φαρμακα δεν ειχα καθολου ωορηξια.Οσο για το σπερμα μην ανησυχεις, το δυναμωνουν εκεινη την ωρα!Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια,

θα ήθελα την δική σας συμβούλή. Μετά από δύο χρόνια προσπαθειών δοκιμάσαμε αυτό το μήνα την πρώτη σπερματέγχυση. Ο γιατρός ήταν ευχαριστημένος με την ποιότητα του σπέρματος και τα ωάρια. Το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένω 14 ολόκληρες μέρες. έχουν περάσει οι πρώτες 6. δεν ξέρω αν θα αντέξω άλλες 8. Μερικές φορές περνάει από το μυαλό μου ότι έχω κάποια πρώτα συμπτώματα αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι πραγματικά. Πως βγάζεις από το μυαλό σου την όλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Αυτό τον μήνα πήρα σερπαφάρ και είχα 5 αβγουλάκια και προσπαθήσαμε με επαφή. Αν δεν πετύχουμε εγκυμοσύνη θα κάνω στον επόμενο κύκλο αρχές Δεκέμβρη την πρώτη μου σπερματέγχυση. Με παρακολουθεί ο κύριος Παράσχος και θα την κάνω εκεί. Παρακαλώ όποια κοπέλα έχει κάνει εκεί σπερματεγχυση ας μου στείλει ένα pm με την εμπειρία της θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια..γραφω πρωτη φορα...και εγω περιμενω την δευτερα 24 και την τριτη ξεκινω τα serpafar για να γινουν τα αυγουλακια μου να κανω την πρωτη σπερματεγχυση και εχω τοσο αγχος...ολες οι εξετασεις καλες ηταν αλλα αγχωνομαι...θελω τοσο εναν bebe...:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας κοριτσια..γραφω πρωτη φορα...και εγω περιμενω την δευτερα 24 και την τριτη ξεκινω τα serpafar για να γινουν τα αυγουλακια μου να κανω την πρωτη σπερματεγχυση και εχω τοσο αγχος...ολες οι εξετασεις καλες ηταν αλλα αγχωνομαι...θελω τοσο εναν bebe...:-D

γεια σας κοριτσια και καλη χρονια με πολλεσ γεννησεις!!!θα ηθελα να σασ πω οτι πριν 1 μηνα εκανα την 1η σπερματεγχυση με κλομιθενη και pregnyl και πετυχε!χθεσ εκλεισα την 6 εβδομαδα και την παρασκευη θα παμε να ακουσουμε καρδουλα!!εχουμε μεγαλο αγχοσ γι'αυττο!!!ευχομαι ολεσ να πετυχουμε ολεσ το ονειρο μασ και να πααρουμε τα παιδακια μασ αγκαλια!!α ξεχασα να σασ πω οτι υπαρχει υποψια για διδυμα θα το μαθουμε και αυτο την παρασκευη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και καλή επιτυχία να έχουμε το 2013! Όσες τα κατάφεραν καλή λευτεριά...και όσες προσπαθούν υπομονή...εσείς που έχετε εμπειρία ήθελα να σας ρωτήσω αν η σπερματέγχυση θέλει γιατρό εξιδικευμένο και αν έχετε ακούσει ή γνωρίζετε κάποιον με επιτυχίες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια βάλτε και μένα στη λίστα με το προβληματικό σπερμοδιάγραμμα.

Από αριθμό είμαστε σούπερ αλλά κινητικότητα 41% και φυσιολογικά μόνο 3%......

Ο ουρολόγος ζήτησε και 2ο σε ένα μήνα

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια.Εγω επaiρνα clomiphen αλλα δεν με βοηθησε.τωρα ο γιατροσ μου εγραψε femara μαζι με κατι ενεσεις.Μου ειπε να κανουμε σπερματεγχυση το αλλο μηνα.Θα ειναι πρωτη μου φορα.Σκεφτομαι να παω στη emBIO.Ρωτησα και θα μου στοιχίσει 300ευ.Ξερετε αν ειναι καλη η κλινικη:?:.Ευχαριστώ σε ολεσ σασ...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...