Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πηρατε ιδια κιλα στη πρωτη και στη δευτερη εγκυμοσυνη?


ioanna 25

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!διανυω την δευτερη εγκυμοσυνη μου κι ελπιζω να παρω λιγα κιλα οπως στη πρωτη, συνολο 9. εσεις που εχετε πανω απο ενα παιδακι μπορειτε να μου πειτε την εμπειρια σας πανω σε αυτο??

 

mBWzp3.png?NDERQnn3

 

2fPHp3.png?zBbMGviV

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα Ιωαννα δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμηση. Στο πρωτο πηρα 9 και στο 2ο 18 κιλα!!! Εγω ενιωθα οτι ετρωγα τα ιδια πραγματα δεν ξερω γιατι πηρα τοσα. Παντως εχω παρατηρησει οτι γενικα στα αγορια οι γυναικες παιρνουν πιο λιγα κιλα αποτι στα κοριτσια.

Με το καλο το μωρακι σου!!!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά στο γιο μου πήρα 21 περίπου κιλά!!!!! Τα έχασα βέβαια σε 2 μήνες πολύ φυσικά. Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη ( κορίτσι) είμαι σχεδόν στον 8ο μήνα κ έχω πάρει μόνο 7. Για μένα η εξήγηση είναι απλή... Απλά δεν προλαβαίνω να φάω τώρα, δεν το σκέφτομαι κάν κ επειδη το καλοκαίρι έχει ωραία φρούτα, όταν πεινάσουν τρώω κανά φρουτάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το μεγάλο μου άγχος τα κιλά πριν να μείνω πρώτη φορά έγκυος!!!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα 12 κιλά με πολύ προσεκτική διατροφή και άσκηση επειδή είχα μόλις κόψει το κάπνισμα και φοβόμουν μη γίνω γουρουνάκι!

Με το που γέννησα έφυγαν τα έξι, αφού ο γιος μου μόνο, ήταν 4.250 γραμμάρια!

 

Στην κόρη ξεκίνησα με τα 6 εναπομείναντα (έμεινα έγκυος μόλις 5,5 μήνες μετά την πρώτη μου γέννα και λόγω θηλασμού δεν είχα χάσει τίποτα γιατί είχα λιγούρες) χαπακώθηκα λόγω αποκόλλησης και έκανα τρομερή κατακράτηση υγρών! Πήρα 18 κιλά μαζί με τα έξι είχα φτάσει τα είκοσι τέσσερα σύνολο δλδ!

Είχα φρικάρει! Μετά από 12 ημέρες από τον τοκετό παίρνω το θάρρος επιτέλους και ανεβαίνω στη ζυγαριά και διαπιστώνω ότι, χωρίς φυσικά να κάνω δίαιτα πάλι λόγω θηλασμού, έχω ήδη χάσει 14!!!

Αν κάνω τρίτο λοιπόν δε με απασχολεί το θέμα κιλά... ως επί τω πλείστον υγρά κρατάω και μεγάλα παιδιά κουβαλάω και φουσκώνω... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρωτη μου κορη με αεγχωσαν και μου ελεγαν να φαω πιο πολυ για να μεγαλωσει το παιδι.γενικα εγω κιλα δεν παιρνω εχω καλο μεταβολισμο.Ετρωγα σαν μοσχαρα κι πηρα 15 κιλα.δυσικα το μωρο δεν κερδισε κατι...2750 βγηκε :|

Στην δευτερη λοιπον ετρωγα οτι τρωω παντα χωρις να πιεζομαι και ππηρα μονο ....4:?:?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο επαθα στην 1η με αγχωναν να φαω και πηρα 14κιλα -το παιδι μολις 2200 βγηκε...στη 2η ετρωγα οπως τρωω παντα κ πηρα μονο 6 το παιδι 2500 αυτη τη φορα. στην 1η τα χασα ολα σε 2 μηνες στη 2η σε μια βδομαδα τα χα χασει και τωρα ειμαι και -1.

Link to comment
Share on other sites

εγω και στις δυο εγκυμοσυνες δεν πηρα κιλα, μολις 6, και αυτα μετα την 30η εβδομαδα.

 

αλλα ο θηλασμος δεν βοηθησε καθολου. πεινουσα και εβαζα :oops::cry:.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, με προσεγμένη διατροφή και χωρίς να κάνω υπερβολές, πήρα 26 κιλά! Ήταν δίδυμα τα παιδιά κι έκανα μάλλον ως ένα βαθμό κατακράτηση υγρών. Όσο εύκολα μπήκαν, τόσο εύκολα βγήκαν. (Έχασα περισσότερα απ' όσα πήρα, και άρχισα να τρώω γλυκά για να κρατηθώ στα κιλά μου). ;)

 

Στο επόμενο παιδί, πήρα 23 (αν θυμάμαι καλά ή μήπως 22 ?.... κάτι τέτοιο πάντως). Επίσης δεν έκανα υπερβολές στη διατροφή, αλλά η ζυγαριά ανέβαινε πολύ εύκολα. Πάλι όσο εύκολα μπήκαν, τόσο εύκολα βγήκαν.

 

Στο τελευταίο, πήρα 19 αλλά γεννήθηκε λίγο νωρίτερα. Αν πήγαινε κι αυτό στις 38-39 εβδομάδες, υπολόγιζα πως θα έφτανα τα 22-23 (με το ρυθμό που έβαζα κιλά). Επίσης όσο εύκολα μπήκαν.... ξαναβγήκαν.

 

Τρία+ χρόνια μετά την τελευταία μου εγκυμοσύνη έχω πάρει 3-4 κιλάκια, αλλά δε φταίνε ούτε οι εγκυμοσύνες, ούτε οι περίοδοι θηλασμού. Κι έτσι... από τα 52 που ξεκίνησα προ παιδιών, είμαι πλέον στα 56.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 17 κιλα,γεννησα με καισαρικη και βγαινοντας απο το μαιευτηριο ειχα ηδη χασει τα 8,και οταν 40ντισα ημουν στα κιλα μου.

στην δευτερη πηρα 16 κιλα,ξεκινησα ομως κ 2 κιλα λιγοτερο απο οτι ημουν(παντα ειμαι στα 58 αλλα εκεινη την περιοδο ειχα φτασει 56),γεννησα φυσιολογικα και βγαινοντας απο το μαιευτηριο ειχα χασει 4!!!!η κορη 3360.....τωρα,4 μηνες μετα,ειμαι στα κιλα μου...αν φυγουν και τα αλλα 2 καλα θα ειναι!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...