Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάσκα για Η1Ν1 - Να αγοράσω????


Boubouz

Recommended Posts

Μανούλες καλημέρα και καλή εβδομάδα...

 

θα ήθελα τι γνώμη σας στο εξής ερώτημα.

Στο τέλος της εβδομάδας θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς με αεροπλάνο και θέλω να μου πείτε τι γνώμη σας αν θα πρέπει να αγοράσουμε και να φοράμε μάσκες.

Εσείς τι θα κάνατε??? Τι πρέπει να κάνω??

 

Ευχαριστώ!

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν θα φόραγα εγώ αλλά ούτε και στα παιδιά θα έβαζα αλλά θα πρόσεχα όλα τα υπόλοιπα χέρια όχι στο στόμα, μάτια, πλύσιμο χεριών κλπ.. Ο παιδίατρος τι γνώμη έχει;

Οι κλειστοί χώροι δεν είναι ο,τι καλύτερο αλλά τι να κάνεις αν δεν μπορείς να το αποφύγεις...

Τι ηλικία έχουν τα παιδιά σου; Πάντως πολλοί οι επιστήμονες που υποστηρίζουν "πολλή φασαρία για το τίποτα"...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός είναι κοντά 19 μηνών. Ο παιδίατρος μου είπε... "αν είναι ανάγκη να ταξιδέψει ΟΚ, αλλά αν μπορείτε να το αποφύγετε, καλύτερα".

Δυστυχώς δεν μπορώ να τον αφήσω εδω, αλλά ξέρω οτι και με την μάσκα δεν θα κάτσει ήσυχος να την φορέσει...

Εν τω μεταξύ οι απλές μάσκες δεν νομίζω οτι κάνουν κάτι.

Και εγω είμαι της άποψης οτι "πολλή φασαρία για το τίποτα" αλλά μια στο εκατομμύριο να γίνει καμιά στραβή, τι κάνουμε μετά?

Νομίζω οτι το χειρότερο είναι το μέσα στο αεροπλάνο, που δεν ανανεώνεται ο αέρας και είναι πολλά τα άτομα, σωστά??

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα πριν δύο μέρες με αεροπλάνο. Κανείς δεν φορούσε μάσκα και είχε στο αεροπλάνο κι ένα μωρό 4 μηνών. Όμως, η απόφαση είναι δική σου! Πρόκειται για τα δικά σου παιδιά! Εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα για τα παιδιά μου!:?

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός είναι κοντά 19 μηνών. Ο παιδίατρος μου είπε... "αν είναι ανάγκη να ταξιδέψει ΟΚ, αλλά αν μπορείτε να το αποφύγετε, καλύτερα".

Δυστυχώς δεν μπορώ να τον αφήσω εδω, αλλά ξέρω οτι και με την μάσκα δεν θα κάτσει ήσυχος να την φορέσει...

Εν τω μεταξύ οι απλές μάσκες δεν νομίζω οτι κάνουν κάτι.

Και εγω είμαι της άποψης οτι "πολλή φασαρία για το τίποτα" αλλά μια στο εκατομμύριο να γίνει καμιά στραβή, τι κάνουμε μετά?

Νομίζω οτι το χειρότερο είναι το μέσα στο αεροπλάνο, που δεν ανανεώνεται ο αέρας και είναι πολλά τα άτομα, σωστά??

 

 

Boubouz, κι εγώ πιστεύω ότι ο μικρός δεν θα δεχθεί τη μάσκα ή τουλάχιστον όχι για όλη την ώρα. Πάντως και οι απλές μάσκες σε προστατεύουν, δεν χρειάζεται καμια εξειδικευμένη. Το είδα που το έλεγαν και στην TV. :wink:

 

Απο κει και πέρα, πιστεύω ότι τα media έχουν δημιουργήσει όλο αυτόν τον πανικό, μόνο και μόνο για να "πουλάνε" και να έχουν ρεπορτάζ και θεαματικότητες.

Έχω φίλες με παιδιά άρρωστα σε 4 διαφορετικά μέρη της Ελλάδας, και άλλες 3 στη Θεσσαλονίκη, συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου παιδιών, με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα. Επίμονο και υψηλό πυρετό που επανέρχεται, πολύυυυυ βήχα που κρατάει μέρες, πονόλαιμο κλπ (που είναι συμπτώματα που αναφέρονται στο φυλλάδιο που μας μοιρασαν στα σχολεία για τη γρίππη των χοίρων) Όλες οι μαμάδες στα σχολεία, έχουμε βγάλει το συμπέρασμα (χωρίς βέβαια να το έχουμε επιβεβαιώσει με εξετάσεις) ότι μάλλον πρόκειται για τη διάσημη γρίππη και ότι τζάμπα μας άγχωσαν τόσο καιρό. Και στην τηλεόραση είχα δει δύο άτομα (που είχαν εξακριβώσει με εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο των Αθηνών) που έλεγαν ότι την πέρασαν στο σπίτι, με αντιπυρετικά όπως μια κοινή γρίππη.

Φρόντισε όσο μπορείς, όπως λέει και η marigoula,να καθαρίζεις τα χεράκια με αλκοολούχο διάλυμμα, προσοχή στην τουαλέτα, όσο το δυνατόν λιγότερη επαφή με πόρτες, κάγκελα, καθίσματα αεροδρομίου (πράγματα δηλαδή που πιάνει άπειρος κόσμος με τα χέρια του και έχουν άπειρα μικρόβια) (όσο φυσικά είναι αυτό δυνατό με ένα παιδάκι 19 μηνών);)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς ταξιδέψαμε τον Σεπτέμβριο αεροπορικώς με το μικρό.

Μάσκα δεν του φόρεσα (κ δεν το σκέφτηκα κ δεν νομίζω οτι υπήρχε περίπτωση να τη κρατήσει κιόλας, τόσο μικρός) αλλά ήμουν πάρα πολύ προσεκτική στο να του πλένω τα χέρια συνέχεια κ φρόντιζα να μην καθόμαστε διπλα σε πολυ κοσμο. Μεσα στο αεροπλανο,

δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα, απλα ειχα ζητησει θεση στο παραθυρο να ειμαστε ετσι οσο γινεται ξεκομενοι.

Παντως συμφωνω κ γω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα αναφερουνε.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ax...Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Με καθυσηχάσετε πολύ.

Τελικά δεν θα αγοράσω μάσκα, αλλά θα κάνω αυτό που λέτε. Θα απολυμαίνω τα χεράκια του με Dettol μαντηλάκια ή με κάποιο άλλο διάλυμα.

Αν δε η πτήση δεν είναι πολύ γεμάτη, ίσως να παρακαλέσω να μην καθήσει κάποιος άλλος δίπλα μας, για να έχουμε λίγο περισσότερο χώρο.

Απολύμανση...απολύμανση...απολύμανση

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ διαφωνησω και θα σου έλεγα ΑΝ μπορεις να του βαλεις την μασκα...φαντασου ενα αεροδρομιο με χιλιαδες κοσμο και ενα απαισιο ανθεκτικο μικροβιο στον αερα για 8 ολοκληρες ωρες....

ακουγα την Γιαμαρελου στο ΑΤΤΙΚΟ η οποια θεωρω οτι ειναι κορυφη στο ειδος της και οντως τιθετε σοβαρο θεμα ΠΑΝΔΗΜΙΑς..

Αν μπορεις βαλε και το μωρο αλλα και εσυ μασκα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ διαφωνησω και θα σου έλεγα ΑΝ μπορεις να του βαλεις την μασκα...φαντασου ενα αεροδρομιο με χιλιαδες κοσμο και ενα απαισιο ανθεκτικο μικροβιο στον αερα για 8 ολοκληρες ωρες....

ακουγα την Γιαμαρελου στο ΑΤΤΙΚΟ η οποια θεωρω οτι ειναι κορυφη στο ειδος της και οντως τιθετε σοβαρο θεμα ΠΑΝΔΗΜΙΑς..

Αν μπορεις βαλε και το μωρο αλλα και εσυ μασκα.

 

ε οχι και πανδημια ρε παιδια!!για μενα οσα λεει η συγκεκριμενη γιατρος ειναι απλα υπερβολικα...τεσπα αποψεις ειναι αυτες.

οσο για τη μασκα...εσυ κ μονο εσυ θ ακρινεις τι ειναι καλυτερο για το παιδι σου..σε τοσο μικρη ηλικια δε νομιζω να κατσει να του τη φορεσεις.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια λεπτομέρεια που διάβασα στην εφημερίδα για τις μάσκες είναι οτι πρέπει να είναι πολύ προσεχτικός κάποιος στο πως βγάζει την μάσκα. Πρέπει λέει να την πιάνει μόνο από τα σκοινάκια/λαστιχάκια και όχι από μπροστά γιατί εκεί πάει και κάθεται ο ιος. Έλεγε μάλιστα οτι κατά την έξαρση του SARS πολλοί άνθρωποι μολύνθηκαν με αυτό τον τρόπο. Αυτός ίσως είναι ένας ακόμα λόγος να την αποφεύγουμε για μικρά παιδάκια που δεν ακολουθούν τέτοιου είδους οδηγίες...

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνα να προετοιμαστείς οπωσδήποτε με μάσκες, και ας μην τις χρησιμοποιήσεις αν κρινεις οτι δεν χρειαστεί. Αλλά αν π.χ. κάτσει δίπλα σου κανένας που βήχει ή είναι συναχομένος, τοτε τι θα κάνεις???

 

Τα πιό επικύνδυνα στάδια στο αεροπορικό ταξίδι είναι όταν σε στριμώχνουν στα λεωφορεία που θα σε πάνε στο αεροπλάνο, και το ίδιο το αεροπλάνο αν κάθεται κάποιος συναχωμένος κοντά σου...και να ειναι γεμάτο το αεροπλάνο δεν μπορείς να ελπίζεις οτι θα αλλάξεις θέση. Αλλά μπορείς ν αελπίζεις οτι το παιδί μπορεί να προστατευτεί έστω και λίγο από το ρίσκο...

 

Ο αέρας στα αεροπλάνα ανακυκλώνεται όταν πετάνε, και θεωρητικά φιλτράρεται (θεωρητικά είναι ΟΚ αν είναι σωστά συντηρημένα, αλλά ποιός μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό?)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνα να προετοιμαστείς οπωσδήποτε με μάσκες, και ας μην τις χρησιμοποιήσεις αν κρινεις οτι δεν χρειαστεί. Αλλά αν π.χ. κάτσει δίπλα σου κανένας που βήχει ή είναι συναχομένος, τοτε τι θα κάνεις???

 

για να είσαι ήσυχη μπορείς να έχεις μαζί σου και θα κρίνεις τότε αν θα τις βάλεις ή όχι.

 

Αυτό όντως είναι πολύ καλή πρόταση για την περίπτωση ειδικά που αναφέρει ο nikolas2009.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Η Γιαμαρελου θεωρειτε κορυφαια επιστημονας και εγω ειμαι ενα τιποτα για να την αμφισβητησω...την παραδεχεται ολη η ευρωπη και ειναι η μοναδικη που συμμετεχει σε ολα τα επιστημονικα συνεδρια...

τωρα ο καθενας ξερει καλυτερα για το παιδι του και την οικογενεια του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ειναι κορυφαια επιστημονας η γιαμαρελλου που σπερνει το πανικο σ οσους δε ξερουν!!!

τεσπα ο καθενας εχει την αποψη του.ευτυχως υπαρχουν κ αλλοι λαμπροι επιστημονες στη χωρα μας και οχι μονο.

ο καθενας διαβαζοντας και ακουγοντας τα οσα λεγονται μπορει να σχηματισει τη γνωμη του.δεν εξεφρασα τιποτε παραπανω απο την δικη μου γνωμη.

και υπαρχει κ οργανισμος που ασχολειται με τα νοσηματα στη χωρα μας οποιος θελει μπορει να δει εδω.

www.keelpno.gr

η το αντιστοιχο της ευρωπης νομιζω cdc λεγεται.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες το απόγευμα στο φαρμακείο και ρώτησα και την φαρμακοποιο και μου είπε οτι να είμαι προσεκτική με την καθαριότητα των χεριών περισσότερο. Να μην τον αφήνω να πιάνει τίποτα στο αεροδρόμιο. Εν τω μεταξύ, μέχρι τώρα η πτήση δεν είναι γεμάτη οπότε εύχομαι να μην έχει πολύ κόσμο. Πήρα και την κρεμούλα αυτή για τα χέρια για απολύμανση και είδομεν...

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

με το να ενημερωνεις τον κοσμο δεν σπερνεις τον πανικο...

απλα εισαι πιο προσεχτικος..

δηλ εγω εχθες πηγα σε πολυ γνωστο εργοστασιο στην βιπε σινδου να αγορασω κατι...

η παραγγελια θα αργουσε και μου επεβαλαν να φορεσω μασκα στον χωρο αναμονης....

υποχρεωτικα παρακαλω......

και λεω της κοπελας ..εγω ειμαι εγκυος και ισως κινδυνευω οποτε δεν εχω προβλημα στο να φορεσω την μασκα..

και μου απαντησε πολυ ψυχρα..ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ δικαιωμα επιλογης..ειναι ξενη εταιρια και επιβαλεται να φορατε μασκα...(να σημειωσω οτι μονο η πελατες φορουσαν μασκα και οχι οι υπαλληλοι)

δεν με πειραξε ισα ισα αισθανομουν πιο ασφαλης αναμεσα στους 600 εργαζομενους του εργοστασιου...

προσοχη θελει και οχι πανικο..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες το απόγευμα στο φαρμακείο και ρώτησα και την φαρμακοποιο και μου είπε οτι να είμαι προσεκτική με την καθαριότητα των χεριών περισσότερο. Να μην τον αφήνω να πιάνει τίποτα στο αεροδρόμιο. Εν τω μεταξύ, μέχρι τώρα η πτήση δεν είναι γεμάτη οπότε εύχομαι να μην έχει πολύ κόσμο. Πήρα και την κρεμούλα αυτή για τα χέρια για απολύμανση και είδομεν...

 

μια χαρα τα ειπε η φαρμακοποιος.ειναι πολυ σημαντικο να τηρουμε σχολαστικα την προσωπικη υγιεινη και το τακτικο πλυσιμο-απολυμανση των χεριων ειναι το πρωτο βημα.χαιρομαι που η πτηση σου απ οτι λες δεν εχει κοσμο κ ελπιζω να μην εχεις κανενα προβλημα.

demi εξαρταται πως εννοει κανεις την ενημερωση...για μενα-και τονιζω για μενα-ο χαμος που γινεται στα μμε δεν ειναι ενημερωση αλλα παραπληροφορηση.γ αυτο ειπα οτι η συγκεκριμενη σπερνει το πανικο.

καλα εκανες κ εβαλες μασκα αφου αυτη ηταν η πολιτικη της εταιρειας.ενα μετρο προληψης ειναι κ αυτο.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Η μασκα κραταει γυρω στα 10 λεπτα, μετα θελει πεταμα και καινουργια μασκα. Αυτο ισχυει για τις καλυτερης ποιοτητας μασκες, που ειναι καπως σκληρες.

 

Το γνωριζω αυτο απο πρωτο χερι - το καλοκαιρι που ειχαμε οικογενιακως αυτη την γριπη αρρωστησε ο μικρος μου και φωναξαμε ασθενοφορο. Τους ειχαμε ηδη εξηγησει οτι ειχαμε την γριπη και πιθανον να την ειχε και ο μικρος. Μας εδωσαν μασκες, και τελικα αποφασισαν οτι επρεπε να παρουν το παιδι στο νοσοκομειο, αλλα δεν επιτρεπεται να παιρνουν ασυνοδευτα ανηλικα, πρεπει ενας γονεας να παει μαζι. Επειδη εγω επαιρνα το ταμιφλου περισσοτερες μερες αποτι ο αντρας μου, μου ειπαν να παω εγω, μου εδωσαν καινουργια μασκα, και οταν φτασαμε στο νοσοκομειο μου εδωσαν παλι καινουργια μασκα για να περπατησω στους διαδρομους μεχρι την πτερυγα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...