Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπαλκονι-προστασια παιδιων.


maspir

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα ρωτήσεις στο πλησιέστερο μαγαζί με χρώματα και σιδηρικά, αυτοί γνωρίζουν συνήθως τους μάστορες της περιοχής.

καλύτερα να βρείς κάποιον εκεί κοντά σου οπότε αυτοί θα βοηθήσουν..

 

η σίτα αν μπεί πάντως με σιδερόβεργες είναι πάρα πολύ σταθερή - μήπως δεν είχες δεί κάποια καλή?

 

το κάγκελο θα βγεί αρκετά ακριβό, εάν το μπαλκόνι έχει και κάποιο μέγεθος.... (200- 300 ευρώ? νομίζω... δεν ξέρω μπορεί και να έχω εντελώς λάθος στην τιμή... - ανάλογα το μέγεθος πάντως)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ενας είναι που τα κάνει αυτά τα πλαστικά κάγκελα ασφαλείας. Το έμαθα αυτό όταν έψαχνα κι εγώ για το δικό μου μπαλκόνι. Πάει με το μέτρο και αν θυμάμαι καλά πρόπερσυ ήταν 8 ευρώ το μέτρο. Αν θυμάμαι καλά το ξαναλέω. Αν θέλεις στείλε μου πμ να σου στείλω το τηλ του.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ενα θεμα που πιστευω θα απασχολησει πολλους απο εμας τωρα που θα ανοιξει ο καιρος... Εμενα τα καγκελα στο μπαλκονι ειναι αρκετα ψηλα αλλα σκεφτομαι να τοποθετησουμε και (δεν ξερω πως λεγεται) αυτο που ειναι σαν μπαμπου γυρω γυρω. Νομιζω ειναι μια καλη λύση.

Παντως στο απεναντι κτιριο απο το δικο μας περυσι το καλοκαιρι εβλεπα το εξης σκηνικό κάθε απογευμα. Δυο πιτσιρικια 2-3 ετων να γκρεμμιονται κυριολεκτικα απο τα καγκελα του μπαλκονιου, που δεν ειναι ιδιαιτερα ψηλο. Πατουσαν κιολας στο σκαλακι και τους εφτανε μεχρι τη μεση. Μαλιστα ηταν αρκετα αραια και σιγουρα το κεφαλακι του μικροτερου παιδιου χωρουσε να χωθει αναμεσα. Ο μπαμπας καθοταν αμεριμνος και διαβαζε εφημεριδα...Εγω τρελαινομουνα μονο που τα εβλεπα. Πραγματικα, δεν ειμαι υπερβολική, απο τυχη και μονο αυτα τα παιδια δεν ειχαν ατυχημα. Ο αντρας μου μια μερα ηταν ετοιμος να βγει να του το πει, γιατι το μικρο ειχε σκαρφαλωσει και στο τσακ τον προλαβε ο πατερας του. Αλλα δεν ειδα να κανει και τιποτα μετα. Περιμενα οτι θα εβαζε καποιο προστατευτικο αλλα δεν... Κι οχι τιποτα αλλο, αλλα τις περισσοτερες φορες παιζουν μονα τους στο μπαλκονι. Εχουν και κατι σκαμπουδακια εκει, φανταστειτε να πατησουν πανω σ' αυτα... Ας ειμαστε λιγο προσεχτικοί ολοι μας, δεν φταινε σε τιποτα τα παιδια να πληρωσουν την απερισκεψια των γονιων.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοειται την protex(δεν ξερω αν μπορω να πω την εταιρεια... :oops::oops: )τζιφος!!!

τους πηρα σεπτεμβριο 2-3 τηλεφωνα ,,,,,τους δωσαμε στοιχεια και μετρα....θα μας επαιρναν τηλεφωνο...

τους ξαναπηραμε τον οκτωβριο.και φυσικα θα μας επαιρναν τηλεφωνο για να μας πουν ακριβως την ωρα και την ημερα....

ακομα περιμενουμε......

εσυ maryp τα εβαλες τελικα???

ηρθαν????................

μηπως πρεπει να επιμεινω κι αλλο????? :roll::roll::roll:

 

κι εγω ενδιαφερομαι πολυ πολυ!!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς επειδή μένουμε στο ενοίκιο και δεν μπορούσα να παρέμβω βάζοντας extra κάγκελα και αναγκάστηκα να προσφύγω στην λύση σίτα την χοντρή που βάζουνε στα κάγκελα και σκουπόξυλα . Αυτό το πράγμα έχει δώσει ένα ύψος γύρω στο 1 μέτρο παραπάνω από εκεί που τελειώνουν τα κάγκελα είναι πολύ δύσκολο για ένα παιδάκι να σκαρφαλώσει εκει και να πέσει . Βέβαια ποτέ τα παιδιά στο μπαλκόνι χωρίς επίβλεψη . Και οπωσδήποτε ασφάλεια με οποιονδήποτε τρόπο . Γνωστή μου έχασε πέρισυ το αγοράκι της 4 ετών , αν είχαν προφυλαχθεί το παιδάκι θα ζούσε ! :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....

maryp δεν μας απαντησες...

περιμενουμε εναγωνιως την εταιρεια(εκτος αν ειναι ηδη αυτη που προανεφερα.)

αν μπορεις στειλε μου τα στοιχεια....

 

σ' ευχαριστω πολυ.... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Maryp

θα ήθελα κι εγώ τα στοιχεία της εταιρείας που λές, μιας και έχουμε ήδη μπει στην ηλικία του σκαρφαλώματος.

Στείλε αν μπορείς πμ, αν και νομίζω ότι μποείς να το βάλεις και σε απάντηση. Αν δεν εργάζεσαι στην συγκεκριμένη εταιρεία δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα!

 

Ευχαριστώ!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι,

Αν και εξαρτάται και από τους ιατρούς μας πότε θα έχουν κανονίσει να φύγουν διακοπές (τότε συνήθως γερνάνε οι πλακούντες). Έχετε μάθει φύλλο?

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι,

Αν και εξαρτάται και από τους ιατρούς μας πότε θα έχουν κανονίσει να φύγουν διακοπές (τότε συνήθως γερνάνε οι πλακούντες). Έχετε μάθει φύλλο?

 

οχι,ακομη...λογικα σε μια εβδομαδα θα ξερω.

δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησω να κανει διακοπες,αν δεν εχω προβλημα,θα το διασταυρωσω και με αλλο γιατρο,αν τυχον παει να μου την φερει!! :lol::lol: τωρα τα μαθαμε τα κολπα!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς την προηγούμενη φορά μας έβαλε περίπου μια εβδομάδα νωρίτερα 28 Ιουλίου αντί 04 Αυγούστου. Είμασταν όμως τόσο σίγουροι ότι ήξερε τι έκανε και τόσο ανυπόμονοι να δούμε τον μικρό που πήγαμε με ραντεβού και τελικά γέννησε και με φυσιολογικό τοκετό (σ' αυτό επιμείναμε και το πετύχαμε). Θα επικοινωνήσουμε σίγουρα, πάντως αν συμπέσουμε, να βρεθούμε,.

Καλή συνέχεια!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είχα βάλει σίτα και ήταν αποδοτική. Βέβαια ο γιός μου δεν ήταν ποτέ παράτολμος και δεν επιχειρησε κανενα σάλτο και είχαμε την ησυχία μας με τη σίτα. Και αν βάλετε το έξτρα κάγκελο και μετά μεγαλώσουν τα παιδιά, μπορεί να βγεί;; ΄Ρωτήστε το κι αυτό αν προβείτε σ'αυτή τη λύση για να μην το έχετε μια ζωή, όταν πλέον δεν σας χρειάζετε.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς την προηγούμενη φορά μας έβαλε περίπου μια εβδομάδα νωρίτερα 28 Ιουλίου αντί 04 Αυγούστου. Είμασταν όμως τόσο σίγουροι ότι ήξερε τι έκανε και τόσο ανυπόμονοι να δούμε τον μικρό που πήγαμε με ραντεβού και τελικά γέννησε και με φυσιολογικό τοκετό (σ' αυτό επιμείναμε και το πετύχαμε). Θα επικοινωνήσουμε σίγουρα, πάντως αν συμπέσουμε, να βρεθούμε,.

Καλή συνέχεια!

 

 

εμενα ευτυχως περιμενε και μια εβδομαδα ακομη,μπηκα 41 εβδομαδων και κατι,με προκληση αλλα ευτυχως ηταν κατα της καισαρικης και γι αυτο παω σε αυτον και τωρα.!σιγουρα να τα πουμε,καλη συνεχεια και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιιιιιιιιιι Καλέ συγγνώμη δεν είχα μπει ΚΑΘΟΛΟΥ στο συγκεκριμένο τόπικ! Σας στέλνω το τηλ με πμ γιατί δεν ξερω μήπως θεωρηθεί διαφήμιση...! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ!!! :oops::oops:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια χωρις να θελω να σας απογοητευσω , δυστυχως ειναι η εταιρεια που σας ελεγα.... :?:?

αφαντη........

αν βρειτε ακρη εσεις.......πειτε μου

ακομα περιμενω τηλεφωνημα.......... :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν απαντήσει αμέσως.. είχαν έρθει ακριβώς την ώρα που μου είχαν πει... Μήπως πέτυχες ακαμάτρα τηλεφωνήτρια?? :)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω maryp....λες????αντρας ηταν στο τηλεφωνο......δηλ.αφησες στοιχεια, μετρα κλπ κλπ....ποσα τηλεφωνα εκανες???και σε ποσες ημερες μετα ηρθαν????θυμασαι???

 

αχ μυρτω μου, αν μπορεις ρωτα......και πες μου.....

λετε βρε κοριτσια να ''επεσα'' σε περιοδο πολλης δουλειας???? :roll::roll::roll: μακαρι....

 

οπωσδηποτε πρεπει να βαλουμε παντως....και συντομα...

Link to comment
Share on other sites

1 φορά πήρα, εδωσα τα μέτρα, τα στοιχεία και νομίζω ήρθαν μετα απο 1 βδομάδα περίπου. Και ο αδερφός μου το ίδιο στο σπίτι του. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα στη συνεννόηση με τους υπεύθυνους... Θα έπεσες στην περίπτωση φαίνεται..

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

μυρτω καλημερα.... :D

αν μπορεις , ρωτα αν πρεπει να ξαναμετρησω , να παρω μετρα και να τους ξαναπαρω τηλ????????η θα τα εχουν κρατησει ????ειχα παρει τηλ σεπτεμβρη και οκτωβρη. :oops::oops::oops:

ποσο ''παει'' το μετρο, αν μπαινουν σε στρογγυλη κουπαστη(εχω μισο μπαλκονι μπετον και μισο καγκελο)...νομιζω οτι μας ειχαν πει οτι δεν υπαρχει προβλημα.οτι υπαρχει λυση και γι αυτο.... :roll::roll::roll:

δεν θυμαμαι καθολου την τιμη που μας ειχαν πει....πανε και 6 μηνες σχεδον απο τοτε.... :roll::roll:

σ' ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!! :lol::lol::lol:

 

αντε και ελπιζω να τα βαλω συντομα......

ηδη με το που ανοιγεις μπαλκονοπορτα για λιγο...ο μικρος τρεχει να βγει!!

φανταζεστε με το που θα΄''ανοιξει'' ο καιρος??δεν προκειται να τους βαζουμε καθολου μεσα!!

2-3 φορες ετυχε με καλο καιρο να κατσουμε εξω ,και δεν τους ξεγελουσες να ξαναμπουν με τιποτα!!! :roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

ααα!!να μην ξεχασω που και παλι δεν ειχα ρωτησει τοτε....

πρεπει να δωσουμε ακριβη μετρα???δηλ μετραω 2.27 και στρογγυλοποιω 2.30????η δεν εχει σημασια???

το μπετον στο μπαλκονι δεν κολλαει στον τοιχο.αφηνει μια λωριδα ανοιχτη.........εγω μετραω μεχρι και τον τοιχο???

εννοειται οτι μετα θα βαλω και σιτα!!!!!!τα καγκελα μας ειναι παρα πολυ αραια σε σχεδιο!!χωραει ανετα κεφαλι μικρου παιδιου!! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρήσεις μέχρι εκεί που έχει κάγκελο. Και καλύτερα να δώσεις ακριβώς τα μέτρα. Γιατί να πληρώσεις παραπάνω?

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...